Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • King Unique

    titán

    válasz hurenzon #22160 üzenetére

    Ez attól is függ, hogy pontosan milyen kell. Ha az le van tisztázva, utána lehet az igényeknek leginkább megfelelőt ajánlani, illetve választani.

    A letisztázás azért is lényeges, mert ha főleg Macen lesz használva, akkor vannak kifejezetten ahhoz tervezett külső merevlemezek is. Erről pl. ebben a korábbi hozzászólásban vannak információk, ahogyan a topik összefoglalójában a 2,5"-os méretkategórián belül a H. és I. alkategóriáknál szintén. De azoknál amúgy az is le van írva, hogy ilyen célra nem feltétlen kötelező "for Mac" modellt venni, megfelelhet egy normál típus is. Ahogyan szükség esetén a másfajta fájlrendszerre történő formázás, annak kezeléséhez akár külön program használata, a Type-C fizikai csatlakozás külön adapterrel / kábellel stb. is megoldható.

    Aztán a tv-hez csatlakoztatva történő használat megint más dolog. Sőt, az eleve speciális eset, amivel kapcsolatban ebben a hozzászólásban le van írva a lényeg. Valamint az előbbi mintájára az összefoglaló azon fejezetében az F. pontban. Tehát ilyenkor javasolt a tv-készülék (gyártójának) topikjában is érdeklődni a biztosan kompatibilis és a már bevált külső merevlemezek felől. Na meg jelen esetben azért is, hogy kezel-e egyáltalán a tv egy 3 TB-os USB-s meghajtót, illetve a GPT partíciós sémát. Pont nemrég futott bele egy másik fórumtag abba, hogy csak az MBR partíciós séma szerinti lemezeket kezelte a tv, ellenben a GPT-t már nem. Viszont egy 2 TB-nál nagyobb tárolókapacitású külső meghajtót (is) normál esetben eleve GPT séma szerint kell particionálni, ha használni akarjuk a 2 TB feletti lemezterületet. USB-n max. a natív 4K-s (4Kn) logikai és fizikai szektorméret lehet ez alól kivétel, mivel ilyenkor az MBR korlátja kitolható 16 TiB-ig (bővebben). De olyan megoldás főleg inkább az egyes 3,5"-os USB-tárolóeszközöknél (volt) jellemző és azoknál is leginkább a GPT-t nem kezelő 32 bites Windows XP miatt szórakoztak / szórakoznak ezzel a gyártók. Viszont mivel az XP támogatása évek óta megszűnt, ezért már egyre kevésbé találkozni ilyen megoldással.

    A cache mérete egyébként rendszerint másodlagos a normál típusú külső merevlemezeknél, pláne nagyobb méretű fájlok mozgatásánál, amiről korábban már szintén volt szó. Ahogyan arról is, hogy ezen információt illetően mindig a gyártó weboldala a mérvadó és nem az ilyen-olyan webshopok nem ritkán pontatlan, avagy téves adatai (példa).

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz hurenzon #22166 üzenetére

    Az MBR / GPT partíciós séma a teljes lemezre vonatkozik! Tehát ha a tv mondjuk nem kezeli a GPT-t, illetve a 2 TB feletti külső meghajtókat, akkor ilyenkor hiába csinálsz 3 db partíciót, mert kb. cseszheted. Ez esetben max. MBR sémával és AF 512e alapon csak 2 TB-ig tudod használni a 3 TB-os külső HDD-t. Az meg a másik, hogy az ilyen tv és társai készülékeknek van amikor a több partíció kezelése is gondot okoz, illetve csak a legelsőt kezelik rendesen. Ahogyan akármilyen fájlrendszert sem támogatnak, a tévéknél általában csak a FAT32 és / vagy az NTFS szokott OK lenni. De azt majd megmondják a tv topikjában, hogy ezekre vonatkozóan pontosan mi a helyzet.

    A Windows és macOS rendszereknél a közös használatra vonatkozóan az előző válaszban már linkelve volt egy hozzászólás, amiben le van írva a lényeg. Tehát lehetne a külső merevlemezen pl. 1-1 db HFS+ és NTFS partíciót is létrehozni külön-külön a 2 rendszernek, de megoldható akár 1 db exFAT fájlrendszerű partícióval is, amit mindkettő natívan kezel. Plusz egyet akkor a tv-nek is, pláne az utóbbi esetben, mivel az exFAT-ot jó eséllyel nem fogja kezelni.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Energie X #22168 üzenetére

    Üdv!

    Ott az E. pontnál a külső házas megoldás van részletezve. Aminél az átlagosnál tartósabb és egyben megbízhatóbbnak mondható belső HDD is rakható a külső házba, mint pl. a WD Red (WD10JFCX). Viszont ez nem feltétlen jelenti azt, hogy az a legmegbízhatóbb az összes közül. Az egy kapcsolódó hozzászólásban is le van írva világosan, hogy a megbízhatóság eleve több dolog függvénye egy ilyen külső merevlemeznél (is). Aztán ha ennyire ritkán, évente csak pár alkalommal lenne használva, akkor megint nem feltétlen kell túlragozni a dolgot. Az meg a másik, hogy az sem mindig a legjobb, ha egy külső HDD túl sokáig áll a polcon, vagy a fiók mélyén használaton kívül. Példa: kérdés | válasz.

    A milyet ajánlunk kérdés megválaszolásához célszerű lenne eldönteni, hogy pontosan milyen kell. Tehát az addig oké, hogy 2,5"-os, de gyárilag összeszerelt típus / külső házas megoldás, 1 TB-os vagy inkább 2 TB-os, kellenek-e extrák, mekkora a rendelkezésre álló anyagi keret stb. A topik téma-összefoglalójában vannak információk és konkrét példák 2,5"-os modellekre, valamint ebben a blogbejegyzésben is részletezve van a téma.

    A gyárilag összeszerelt külső merevlemezeknél a belső HDD pontos típusát általában nem szokták feltüntetni a gyártók. De akik maguk is készítenek merevlemezt, azon gyártók értelemszerűen általában a saját megoldásaikat rakják bele a külsőkbe is. Viszont a többi gyártó termékeinél sok esetben eleve lutri, hogy milyen van bennük, pláne hogy időnként váltogatni is szokták. Vagyis lehet ilyen téren eltérés akár ugyanazon sorozat azonos tárolókapacitású modelljeinél is attól függően, hogy korábban, vagy mostanában lettek-e legyártva. Tehát pont ezért pontos és végleges listát sem nagyon lehet erről találni. De ha mégis kell valami konkrétum szélesebb körre kiterjedően, akkor külső merevlemezekről vannak régebbi és aktuális tesztek pl. a TechPowerUp weboldalon gyártók szerint. Azokat lehet nézegetni, ahol több esetben a belső HDD pontos típusára is kitérnek.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Orionk #22170 üzenetére

    Szia!

    A cache mérete általában másodlagos egy ilyen külső merevlemeznél, amiről nemrég egy másik válasz végén is szó volt. Ráadásul a 32 MB most is pontatlan, mert eleve 8 / 128 MB a régi / új 2 TB-os My Passport modelleknél (bővebben). A milyen 2,5"-os külső merevlemezt vegyünk kérdésről pedig szintén nemrég volt szó egy másik esetnél.

    Miért ne lenne natív Type-C (USB-C) csatlakozási lehetőség külső merevlemezeknél? A téma-összefoglalóban a 2,5"-os méretkategórián belül az I. alkategória pont ilyenekkel foglalkozik. Ráadásul a WD-nél a legújabb My Passport Ultra sorozatnál már natív Type-C megoldás van. Ahogyan pl. a Silicon Power Armor A75 is ilyen, amiről nem olyan régen készült egy beszámoló. Igaz annál a kábel gazda (gép) felőli vége Type-A, ami ennél a tesztnél is látszik. De szükség esetén egy másik kábellel / adapterrel a gazda felől is megoldható a Type-C csatlakozás (bővebben).

    A Type-C maga a fizikai csatlakozószabvány, az USB 3.X pedig az USB-szabvány típusa. Illetve a Type-C USB 3.1, amit ezen leírás is részletez. Valamint azt is, hogy a tényleges USB 3.1 = USB 3.1 Gen 2, az USB 3.1 Gen 1 = USB 3.0. Amit ráadásul lehet még tovább is ragozni. Tehát összegezve, lehet Type-C fizikai csatlakozó USB 3.0 alapon is, az előbb linkelt külső merevlemezek is eleve olyanok. Sőt, lehet a laptopodon is csak olyan van és pusztán a Gen 1 elnevezést használja ki a gyártó. Egy mezei 2,5"-os külső HDD egyébként eleve nem tudja kihasználni nemhogy az USB 3.1 Gen 2, de még az USB 3.0 (Gen 1) szabvány sebességét sem. A maximum értékektől pl. az ilyen adatátviteli sebesség elég messze van mindkét szabvány esetében. Ellenben egy külső SSD már inkább képes megközelíteni, avagy akár teljes mértékben kihasználni. Vannak ilyenek pl. a WD és a Samsung kínálatában is My Passport SSD (teszt) és Portable SSD T5 (teszt) néven, illetve Gen 2 és Type-C alapon. De a Gen 2 estében még ezeknél is limitálja a sebességet többek között az 1 db SATA3-as SSD-re épülő megoldás. Az USB 3.1 Gen 2 szabvány maximumának eléréséhez pl. egy RAID 0 megoldást használó SanDisk Extreme 900 külső SSD-re van szükség (teszt). Szóval az eddigiek alapján belátható, hogy pláne egy 2,5"-os külső HDD-nél sebesség szempontjából nyilván nem sok értelme van az USB 3.1 Gen 2 szabványnak, illetve a Type-C fizikai csatlakozó sem létszükséglet. Max. az utóbbinál a szimmetria és egyben a megfordíthatóság miatt a kényelmesebb csatlakozás az, ami ez esetben előnyösebbnek mondható. Erről nemrég egy másik topikban is volt szó egy Gen 1-es (USB 3.0) dokkolóval kapcsolatban.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Orionk #22177 üzenetére

    Ha kifejezetten ütésálló kell, akkor a 2 WD eleve kiesik, mivel azok nem azok. Marad a 2 SP, amelyeknél a belső HDD jó eséllyel ugyanaz. Vagyis az utóbbi 2 között a külső ház, annál a dizájn, a külső hatásokkal szembeni ellenállás mértéke stb. a fő eltérés. Azt viszont már neked kellene eldönteni, hogy a 2 közül számodra melyik felelne meg inkább, melyik tetszik jobban, csak ütésálló legyen (A75), vagy ütés- és vízálló is (A80) stb. Ha egyéb, a külső hatásokkal szemben jobban ellenállóbb 2,5"-os külső HDD kell, akkor az összefoglalóban a 2,5"-os méretkategórián belül a D. pontban más gyártók termékei is fel vannak sorolva.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Orionk #22181 üzenetére

    1) A Western Digital népszerű és nagy gyártó a külső merevlemezeknél (is), sőt elég kiforrottnak mondható ezen a területen. De ez nem jelenti azt, hogy csak és kizárólag az létezik, csak az lehet jó és megbízható. Az ADATA, Silicon Power, Transcend stb. is már egy ideje a porondon vannak és kitűnnek a mezőnyből a külső hatásokkal szemben ellenállóbb termékeikkel. Ha valakinek kifejezetten egy külsőleg strapabíróbb külső merevlemez kell, akkor ez esetben értelemszerűen az utóbbi gyártók kínálatából célszerűbb választania.

    2) Ha mindenhol ugyanarról a termékről van szó, modellszám stb. stimmel, akkor ilyen szempontból elvileg mindegy. Viszont gyakorlatilag már nem teljesen, mert az egyes boltok, webshopok között lehetnek eltérések az árak, a garancia ideje és annak intézése, a kiszállítás díja stb. tekintetében. Nyilván olyan helyen célszerű vásárolni, ahol ezek a legkedvezőbbek, a vásárlónak leginkább megfelelőek. Továbbá ami nem egy noname hely és 1 év múlva megszűnik, meg ahol nem egy féltéglát tesznek a termék helyett a dobozba, meg ahol online rendelésnél a megfelelő (ki)szállításra (bővebben) is odafigyelnek, szükség esetén a garancia intézése is gördülékenyen megy stb. Egyébként van és rossz boltok topikja, azoknál lehet nézegetni a tapasztalatokat, de akár kérdezni is ez ügyben.

    3) A Silicon Power Armor A75 sorozat modelljei eleve gyárilag összeszerelt állapotban vannak értékesítve, amibe a particionálás és a formázás is beletartozik. Vagyis kb. azonnal használhatók és normál esetben nem szükséges emiatt újból particionálni és formázni őket. Viszont az a már linkelt tesztben is látszik, hogy gyárilag FAT32-re van formázva a 2 TB-os modell (is), aminek az oka a minél jobb kompatibilitás biztosítása. Viszont a FAT32 eleve egy elavult fájlrendszer, nem is naplózó, 4 GB-nál nagyobb méretű fájlokat sem támogat stb. Tehát ha Windowson lesz használva az eszköz, akkor célszerű átformázni pl. NTFS fájlrendszerre, ahol normál esetben elég a gyorsformázás is. Illetve elég az 1 db partíció, gyárilag is csak 1 van rajta. A többpartíciós megoldásnak akkor van értelme, ha pl. bizonyos tartalmak minél szeparáltabb tárolása, a nagyobb adatátviteli sebesség kihasználása miatt a lemez elejének elkülönítése, eltérő fájlrendszerek használata, vegyes használat (operációs rendszer futtatása + adattárolás) stb. a cél. Ha nincsenek ilyen igények, akkor nyilván maradhat "egyben".

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Orionk #22185 üzenetére

    Egy vadiúj külső merevlemez normál esetben vélhetően hibátlan állapotú, ezért ilyenkor elég a gyorsformázás is. De ha valaki nagyon biztosra akar menni és az esetleges lappangó hibákat kizárni még az elején, akkor lehet indokolt a lassú formázás, vagy akár pl. a HDS különféle tesztjei. A formázásnál a teljes (lassú) módszer ilyenkor azért jobb, mert az felismeri és nyomon követi a hibás szektorokat, hogy azokon ne történjék adattárolás. Ellenben a gyorsformázás a szektorok ellenőrzése nélkül alakítja ki a fájlrendszer struktúráját a lemezen. Magához a lassú formázáshoz nem feltétlen kell külső program, mivel Windowson megoldható annak beépített eszközeivel is. Vagyis a fájlkezelővel, a grafikus lemezkezelővel, vagy akár parancssorban a DiskPart segítségével. Viszont ez egy 2 TB-os külső merevlemeznél még USB 3.0-s csatlakozásnál is eltarthat több óráig, ami nem feltétlen a legjobb az eszközre nézve. Erről az egyik társtopikban is volt szó. Vagyis egy ilyen eszköznél akkor javasolt X óráig tartó lassú formázást végezni, ha közben végig stabil USB-n az adatkapcsolat, a tápellátás, nem melegedik fel extrém módon és tartósan a belső HDD stb.

    Az ütésállóság az ilyen külső merevlemezeknél (is) eleve részleges, bizonyos határok között értendő. Ez egy korábbi hozzászólásban is le van írva konkrét példákkal szemléltetve. Valamint az Armor A75 sorozatnál a gyártó weboldalán is fel van tüntetve, hogy az ütésállóság max. 122 cm-es magasságból történő esésre (leejtésre) vonatkozik, illetve nyilván rendeltetésszerű használat mellett véletlenszerűen bekövetkezve. Tehát nem azt jeleneti, hogy akárhogyan és akármennyiszer a földhöz lehet vágni következmények nélkül! Az ideális a túlélés szempontjából pedig nyilván az, amikor kikapcsolt állapotban, leparkolt olvasófejjel történik egy ilyen véletlenszerű leejtés. Működő állapotban viszont már problémásabb lehet, de a többrétegű védőburkolat, több típusnál a rázkódásvédelem stb. elvileg akár akkor is javíthat a helyzeten. Viszont egy leejtésnél általában eleve inkább az előbbi eset jellemzőbb pl. hordozás közben, vagy akár az asztalról lelökve. De ha pl. az utóbbi éppen működés közben történik, még akkor sem minden esetben feltétlen akkora gond, mivel ilyenkor jó eséllyel az USB-kábel csatlakozója is "kiugrik" a helyéről és ezáltal azonnal megszűnik a tápellátás, leáll a 2,5"-os külső merevlemez.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Sleed #22190 üzenetére

    Üdv!

    Erre lényegében neked is kb. ugyanazt tudnám mondani, amit nemrég egy másik kérdésre adott válaszban. Abban több olyan dolog van, ami kapcsolódik a most feltett kérdéshez is.

    Manapság egyébként 2,5"-os külső merevlemezt 1 TB-os tárolókapacitás alatt már nem nagyon érdemes venni. Sőt, egyre több gyártónál gyárilag összeszerelt kivitelben már nem is lehet, mivel a kínálatukban az adott sorozatoknál eleve 1 TB a minimum tárolókapacitás. Inkább külső házas megoldással lehetne 500 GB-osat összerakni, de igazán már azoknál sem nagyon van értelme. Ha az ár-érték arányt nézzük, akkor meg pláne nincs. Ugyanis egy 1 TB-os mobil HDD sok esetben már alig drágább, mint egy 500 GB-os és még így is beleférne a megadott 20 ezres keretbe egy ilyen formában összeállított külső merevlemez. Ahogyan egy gyárilag összeszerelt modell szintén.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Orionk #22192 üzenetére

    Ha megnézem pl. az árgép találatait, akkor jelenleg több hazai bolt és webshop kínálatában is megtalálható az A75. A jobb helyeken pedig eleve odaírják, hogy jelenleg elérhető-e, van-e készleten, online rendelésnél hány munkanap alatt történik meg a kiszállítás, avagy mikor vehető át személyesen a boltban stb. Az előbbi találatok lecsekkolása alapján pedig nem igazán lehet azt mondani, hogy hazai viszonylatban jelenleg egyáltalán nem elérhető sehol. Max. egyes helyeken várni kell X munkanapot a kiszállításra, vagy az esetleges utánrendelésre, ha akkor éppen nem volt náluk készleten. Ha az adott boltnál rendben felvették a rendelésed és utána nem küldtek olyan értesítést, hogy nem tudják teljesíteni, akkor elvileg nincs ok az aggodalomra. Szóval türelem! :)

  • King Unique

    titán

    válasz Orionk #22195 üzenetére

    Az egyik előző válaszban már le volt írva, hogyan lenne érdemes tesztelni, illetve a HDS különféle tesztelési lehetőségei is linkelve voltak. Ha biztosra akarsz menni, akkor egy részletes öntesztet mindenképpen javasolt lefuttatni. Valamint tesztelni a lemez felületét olvasással és / vagy írással, illetve újrainicializálással. Viszont egyrészt egyik-másik teszt csak a program regisztrált változatában érhető el. Másrészt ezek külön-külön is elég időigényesek lehetnek, pláne egy 2 TB-os meghajtónál. Tehát ezek megfontolása után érdemes csak belevágni, valamint akkor, ha a korábban említett kedvező feltételek biztosítottak!

    Nem feltétlen kötelező vásárlás után mindig külön regisztrálni a terméket a gyártó weboldalán, de némelyiknél járhat bizonyos előnyökkel, amiket érdemes lehet kihasználni. Ha jelen esetben a garanciális szolgáltatást is érinti a gyártó weboldala alapján, akkor meg pláne.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Orionk #22197 üzenetére

    Normál esetben semmi különös, pláne ha megfelelő a külső meghajtó állapota és eleve oké a lemez felülete. Max. a formázás megszakítása miatt RAW lesz a kötet, nem pedig NTFS fájlrendszerű. De az előbbit egy újraformázás / újraparticionálás megoldja.

    Abban pedig nincsen semmi meglepő, hogy egy lassú formázás sokáig (órákig) tart, pláne egy 2 TB-os külső meghajtónál. Ahogyan abban sem, hogy az intenzív és hosszú ideig tartó írás miatt az átlagosnál jobban melegedik a belső HDD. Ezek a korábbi válaszokban már le voltak írva, valamint más információk is. :)

  • King Unique

    titán

    válasz zsoltip #22202 üzenetére

    A másik topikban ugyanerre a kérdésedre már kaptál választ.

    Vagyis le volt írva, hogy a HD725-tel nincsen itt tapasztalat. Ettől függetlenül lehet elvileg akár azt is választani, ha kifejezetten ütésálló, vízálló stb. 2,5"-os külső HDD kell. Viszont konkrét tapasztalat híján sem biztosan megerősíteni, sem cáfolni nem igazán lehet ezt, illetve hogy mennyire oké. Aztán a másik topik válaszában az is le van írva, hogy mielőtt esetlegesen itt is érdeklődsz, előtte nyilván a topik összefoglalóját és abban az említett részt kellett volna elolvasni. Ami valószínűleg nem történt meg, hanem csak a kérdés lett ide is bemásolva.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Stifflerpapa #22204 üzenetére

    Üdv!

    Vannak Xbox játékkonzolokhoz (is) tervezett külső merevlemezek pl. a Seagate és a WD kínálatában is. Ahogyan PS4-hez szintén készít ilyeneket ugyancsak a Seagate és a WD. Illetve a topik összefoglalójában az "ár, vásárlási szempontok" fejezetben a 2,5"-os méretkategória G. pontja részletezi a játékkonzolokhoz tervezett típusokat. Az ilyenek elvileg biztosan kompatibilisek az adott játékkonzollal, akár még dizájnban is passzolnak hozzá stb.

    Viszont nem feltétlen muszáj ilyen spéci game drive-okat venni, mivel akár egy normál külső merevlemez is megfelelhet a célra. Ha 2,5"-os kell, akkor pl. ezek. Aztán, hogy melyikkel milyen tapasztalatok vannak, mennyire OK a kompatibilitás stb., azt majd az Xbox One topikban megmondják. Illetve egy hasonló kérdésre adott válaszban is vannak további információk.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Andralin #22208 üzenetére

    Szia!

    Itt manapság kissé irreális elvárás, hogy a gyártók egy olyan operációs rendszert támogassanak továbbra is teljes körűen, aminek már 4 éve (!) megszűnt a támogatása, véget ért az életciklusa. Pont ezért pl. a Maxtor M3 Portable, WD My Passport és WD My Passport Ultra sorozatok adatlapján már nem is említik az XP-t támogatott rendszerként.

    Viszont ettől függetlenül a gyakorlatban általában továbbra is használhatók az újabb típusú külső merevlemezek Windows XP-vel, sőt akár az előbb említett sorozatok modelljei is. Legalábbis 2 TB-os tárolókapacitásig igen. Gondot rendszerint többnyire csak a GPT partíciós séma szokott okozni az újabb modelleknél, mivel azt a 32 bites XP nem támogatja. Viszont egy újraparticionálás MBR séma szerint megoldja ezt a problémát és utána már XP-vel is használható lesz a külső HDD. Példa: kérdések | válaszok.

    "Jelenleg melyik az a típus, ami biztosan támogatja az XP-t 3/4 TB méretben? "

    Na itt jön a probléma... A 2 TB-nál nagyobb tárolókapacitású lemezek kezeléséhez AF 512e alapon eleve a már említett GPT partíciós séma kell, amit ugye a 32 bites XP nem támogat. Max. esetleg külső programmal volt képes rá (példa), de már az is kevésbé aktuális a szoftvergyártóknál a támogatás megszűnése miatt. Másik megoldás a natív 4K-s (4Kn) szektorméret, ahol az MBR korlátja kitolható egészen 16 TiB-ig (bővebben). Ezzel korábban pont leginkább az XP miatt trükköztek egyes gyártók, hogy pl. a 8 TB-os külső merevlemezük MBR alapon azon rendszerrel is használható legyen (példa). Viszont ez a megoldás is egyrészt inkább az egyes 3,5"-os külső HDD-knél volt jellemző, Másrészt manapság már egyre kevésbé találkozni ilyennel, mivel több éve megszűnt az XP támogatása, jelentősen csökkent az elterjedtsége és ezért nyilván igény sincsen rá akkora.

    Ha mindenképpen 32 bites Windows XP-vel akarsz 3-4 TB-os külső merevlemezt használni, akkor az az előbb leírtak értelmében eleve problémás lesz... Max. esetleg egy manapság is még natív 4K-s szektorméretet használó külső HDD lehetne reális megoldás, már ha találsz valahol még ilyet. Vagy esetleg veszel egy olyan külső házat / dokkolót, aminél még ilyen megoldás van (példa), vagy firmware szinten át lehet állítani. Már ha találni még ilyet, azóta nem változtatott rajta a gyártó, van-e hozzá megfelelő firmware stb. Viszont ezzel a témával már a külső házas társtopikok foglalkoznak, amelyek linkjei megtalálhatók a topik összefoglalójában és a téma tudnivalóknál.

    Másik megoldás értelemszerűen az XP-nél modernebb és támogatottabb operációs rendszert használni. A Windowsoknál az aktuális 7,8.1,10 rendszerek mindegyikénél OK, natívan támogatott a GPT partíciós séma és a 2 TB+ belső / külső HDD-k kezelése. Na meg az egyéb irányú támogatottság és a biztonság sem utolsó szempont, amelyek nyilván eleve megint az újabb Windowsok mellett szólnak. Az XP éles és online használata mellett már amúgy sem nagyon vannak észérvek, max. esetleg offline, vagy virtuális gépen használva.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Andralin #22211 üzenetére

    Az előző válaszban le van írva, hogy egyrészt az újabb sorozatoknál hivatalosan általában már nem említik az XP támogatását, de a gyakorlatban attól még továbbra is működhet XP-vel egy ilyen eszköz. Másrészt itt az MBR / GPT és az 512e / 4Kn a lényeg. A 32 bites XP-hez eleve MBR séma szerint kell particionálni a lemezt, csak azt kezeli. A 2 TB feletti külső HDD-k teljes tárolókapacitása pedig max. MBR + 4Kn alapon lesz XP-n használható.

    "A HDD pontos termékszáma az WDBBKD0030BBL-05. Ez az, ami még ment XP alatt."

    Ha a 3 TB-ot "egyben" kezelte az XP, akkor az csak az előbb említett módon, vagyis MBR + 4Kn alapon volt lehetséges. Viszont a modellszám alapján ez eleve egy korábbi My Passport Ultra sorozat 3 TB-os modellje, ami hivatalosan már kifutott. Az újaknál pedig egyáltalán nem garantált, hogy még trükközik ilyennel a gyártó. Azoknál esélyes a GPT + 512e megoldás, ami ilyen formában az XP-nél eleve gondot okozhat. Igaz a GPT séma helyett particionálható a lemez utólag akár MBR szerint is, de akkor az XP-nél 512e alapon egy 3-4 TB-os külső HDD tárolókapacitásából csak ~ 2 TB lesz használható USB-n csatlakoztatva (is). Annak úgy meg nem sok értelme van.

    Hát azért mégiscsak van alapja, mert maga a standard XP már nem támogatott. A POSReady-féle trükközés pedig egy nem hivatalos tákolás, ahol azok a frissítések eleve nem az XP-hez, hanem az Embedded verzióhoz készültek. Valamit lehet jelent azok felrakása, de azért azzal, mintha a Microsoft továbbra is rendesen támogatná. Ráadásul 2019-ben a 2009-es Embedded támogatása is megszűnik.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Andralin #22216 üzenetére

    Hát a kipróbálás az már lehet rád vár, mivel itt a topikban a 2,5"-os 3-5 TB-os modellekkel eleve kevés a tapasztalat. Na meg akik itt vettek ilyeneket, ők sem feltétlen manapság és nem is feltétlen a legújabb sorozatokból. Ahogyan XP-t sem mindenki használ már élesben az érintett tagok közül, sőt valószínűleg elég kevesen, vagy az is lehet, hogy éppen senki. Másik megoldás meg pl. lecserélni az XP-t egy modernebb rendszerre, ha van rá lehetőséged, aztán akkor máris nem kell ezzel foglalkozni. ;)

    Arról pedig már volt szó, hogy a gyártók manapság a specifikációkban azért sem említik hivatalosan az XP-t, mert már eleve megszűnt a támogatása és ezért nem számolnak vele. De attól még a gyakorlatban működhet egy ilyen külső merevlemez XP-hez csatlakoztatva is, illetve magát az eszközt normál esetben eleve fel kellene ismernie stb. Ami viszont problémát okozhat, az a GPT partíciós séma, illetve 2 TB felett az 512e szektorméret, mert akkor eleve GPT kell.

    Egyébként a Maxtor M3 Portable esetében egy 2016-os teszt és abban ezen screenshot alapján 512e (512 / 4096) megoldás van, azért nem kezelte a 4 TB-os modellt GPT alapon az XP. De ilyen pl. a Seagate Expanson Portable is, amit egy másik teszt szemléltet. A WD-kről pont nem nagyon találni hasonlót, de azoknál is esélyes, pláne az újabb sorozatok modelljeinél.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Tin #22219 üzenetére

    Üdv!

    Vettek már itt a topikban korábban többen 4 TB-os WD My Passport külső merevlemezeket, de nem mindenki ebből az újabb sorozatból. Bár volt aki igen, amiről aztán egy rövid beszámolót is írt. Eddig itt és a kapcsolódó topikokban nem panaszkodott rá, tehát valószínűleg azóta is gond nélkül használja.

    A megbízhatósággal kapcsolatban már többször le volt írva, hogy nem kizárólag csak magán a külső merevlemezen múlik, nagyban függ annak megfelelő használatától is. Valamint az szintén, hogy fontos adatok tárolásánál elengedhetetlen a biztonsági másolatok készítése lehetőleg több online / offline tárolóra. Aztán arról is volt szó, illetve linkelve egy másik topik példája, hogy a termék kiszállításánál a megfelelő csomagolás, a megfelelő kezelés (leejtés mellőzése) is mennyire fontos.

    A folyamatos használatnál pedig azért van különbség pl. az X napos rendszerességű, vagy akár naponta többszöri használat, valamint a 24/7-es üzem között. Az előbbit általában bírja, bírnia kell egy ilyen 2,5"-os külső merevlemeznek, viszont az utóbbi már más dolog. Ugyan elvileg a folyamatos üzem kedvezőbb lehet a HDD élettartamára, mint a gyakori indulás / leállás, de azért nem feltétlen csak ennyiből áll. Az előbbi használatnál is, de az utóbbinál pláne fontos a megfelelő tápellátás USB-n, használat közben ne melegedjen túl tartósan a belső HDD, sőt szükség esetén legyen akár megfelelő aktív hűtés biztosítva stb. Ha az ideális feltételek adottak, akkor akár az utóbbi is működhet. De normál esetben egy ilyen eszköznél inkább az előbbi használat a jellemzőbb. A 3,5"-os típusokat, vagy eleve inkább pl. egy NAS-t szokás 24/7-ben járatni.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Tin #22221 üzenetére

    Kontraként pl. az integrált USB-s megoldás említhető meg az egyes 2,5"-os WD külső merevlemezeknél, amiről ebben a blogbejegyzésben is vannak információk. De rendeltetésszerű használat mellett nem szokott emiatt különösebb gond lenni. Aztán ezen sorozatnál még a hardveres titkosítás az, ami egyszerre lehet pró és kontra is. Az illetéktelen hozzáférés megakadályozása szempontjából nyilván előnyös és kényelmes, de ha maga a külső ház, illetve ezeknél a SATA-USB átalakításért felelős egység (áramkör) esetleg tönkremegy, akkor utána a titkosítás miatt problémás lehet az adatok lementése. Viszont egyrészt ez sem törvényszerű, másrészt akár maga a HDD is tönkremehet. De pont ezért kell a fontos adatokat eleve több helyre, több fizikai tárolóra menteni és akkor nyilván nem lesz gond.

    Ha maradsz a WD-nél, akkor azt megköszönnénk, ha esetleg majd le tudnád csekkolni azt, amiről nemrég volt szó. Gondolom XP-t már nem használsz és csak ezért nem is feltétlen kell, elég lenne csak megnézni pl. egy újabb Windows parancssorában a logikai és a fizikai szektorméretet.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Tin #22223 üzenetére

    A WD merevlemezeknél a wdidle3 segédprogram eleve csak belső (SATA) csatlakozásnál használható a fejparkolás átállításához, ellenben USB-n nem. Parkolnak általában a My Passport modellekben lévő Blue merevlemezek is, de azoknál az adatlapon eleve 600 000-es névleges maximum (limit) van feltüntetve, ami nyilván nem kevés. Külső programmal tiltani (mérsékelni) a fejparkolást és a lemez leállását akkor érdemes, ha már rövid (üzem)idő alatt irreálisan magas érték jön össze, ami hosszabb távon gondot okozhat. Ellenkező esetben viszont nem feltétlen kell vele foglalkozni, nem muszáj piszkálni. Illetve a notebook merevlemezek amúgy is strapabírók és a sok fejparkolás mellett sok indulást / leállítást is kibírhatnak. Példák: [link], [link].

  • King Unique

    titán

    válasz Tin #22227 üzenetére

    Arról a téma topikjában is volt szó, hogy a wdidle3.exe segédprogram USB-s meghajtóknál nem használható. Ha nálad állítólag azoknál is működött, akkor az elég érdekes. A WD egyes külső merevlemezeihez elérhető volt korábban a WDIdleDisable Tool, de az hivatalosan már megszűnt.

    Az előző válasz lényege az volt, hogy külső merevlemezeknél is lehet értelme a fejparkolás átállításának, vagy külső programmal történő tiltásának, mérséklésének. De csak szükség esetén érdemes piszkálni, ellenkező esetben viszont nem. Illetve ha eleve csak ritkán van használva a külső HDD, akkor pedig nyilván megint nem szükséges.

    Annyiért és ingyenes szállítással tényleg elég jó vétel volt, a hazai boltokban az árgép találatai alapján jelenleg átlagosan több mint egy 10-essel drágább csak maga a termék. Ami viszont kontra lehet az ilyen külföldi rendelésnél, az pl. a kiszállítás és a garancia intézése. De ha megfelelően szállítják és csomagolják, akkor normál esetben nem szokott gond lenni amiatt. Ha pedig már lejárt az eladónál a reklamálási idő / lehetőség a cseréje, akkor szükség esetén elvileg akár a gyártóval is fel lehet venni a kapcsolatot és megpróbálni egy RMA-t (példa).

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Andralin #22228 üzenetére

    Az a sorozat már eleve kifutott, max. esetleg korábbi készletről megmaradt új, vagy mások által eladni kívánt használt példányokat lehet találni. Ha sikerül beszerezned egy ugyanolyat és annál is 4Kn szektorméret van USB-n, akkor az valóban megoldás lehet az XP-s problémára.

    Szívesen!

  • King Unique

    titán

    válasz Tin #22233 üzenetére

    Akkor most már legalább a saját példád is igazolja. :)

    Úgy viszont már oké, hogy a külső házból kivenni, SATA-n átállítani, majd visszatenni és USB-n használni. Legalábbis már amelyiknél megoldható, mert a 2,5"-os Elements esetében pont problémás. Ott egyrészt maga a szétszerelés jó eséllyel garanciavesztéssel járt volna, pláne ha marad külsérelmi nyoma. Másrészt eleve integrált USB-s, vagyis nem lehet normál módon SATA-n csatlakoztatni. A WDIdleDisable Tool viszont inkább opció lehetett volna USB-n, de az hivatalosan a korábbi Elements SE Portable sorozathoz készült.

  • King Unique

    titán

    válasz hurenzon #22236 üzenetére

    Üdv!

    Ha a tv nem kezeli a HFS+ / HFS+J fájlrendszert, akkor értelemszerűen át kellene formázni másikra. Általában a FAT32 és az NTFS jöhet szóba, azokat támogatják rendszerint a mai tv-k. De az is lehet, hogy még újra is kell particionálni MBR séma szerint, ha most netán GPT van rajta és az utóbbit szintén nem kezeli a tv. Erről már a korábbi válaszban is volt szó.

  • King Unique

    titán

    válasz Grande Ale #22239 üzenetére

    Üdv!

    Magának a belső merevlemeznek élettartam szempontjából a folyamatos üzem elvileg kedvezőbb lehet, mint a gyakori indítás és leállítás. Viszont folyamatosan, használaton kívül is állandóan a tv-n "lógatva" a külső merevlemezlemezt valószínűleg pont az utóbbi lenne a helyzet, pláne egy 2,5"-os, USB-s tápellátású modellnél. Erről az egyik társtopikban is volt szó korábban. Ha sokáig nem használod, akkor értelemszerűen célszerű lekapcsolni, egy 2,5"-os típust az USB-kábel kihúzásával fizikálisan is leválasztani a tv-ről stb.

  • King Unique

    titán

    válasz smekone #22243 üzenetére

    Üdv!

    Az 1. pontban említetteket nem ártana letisztázni, nem mindegy alapon hagyni, mert azért nyilván nem teljesen mindegy. Gondolom az sem, hogy a 3,5"-oshoz kell külső tápegység, nagyobb, nehezebb és ezért eleve macerásabb a használata. Ellenben a 2,5"-oshoz nem, kisebb, könnyebb stb. Na meg 1-2 TB-osat 3,5"-os fizikai méretben és gyárilag összeszerelt formában már egyre kevésbé találni, van amelyik gyártónál már 3 TB a minimum tárolókapacitás. Vagyis ha csak 1-2 TB-os kell, akkor olyat manapság 2,5"-os fizikai méretben célszerű venni.

    A strapabíróságot lehet többféleképpen is értelmezni egy külső merevlemeznél, illetve eleve több dologtól függő a tartósságuk, amiről korábban már volt szó. Ha a külső hatásokkal szemben kell ellenállóbb 2,5"-os külső merevlemez kell, akkor mostanában többször volt szó ilyenekről, ahogyan a topik összefoglalójában is vannak ezzel kapcsolatban információk. Példák: [link], [link], [link].

    Ha tv-hez csatlakoztatva is használva lenne, akkor arra vonatkozóan pl. ebben a hozzászólásban vannak információk. Ahogyan a topik összefoglalójában a 2,5"-os ütésálló kategória (D.) mellett van a tv-n történő használattal foglalkozó (F.) is.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Orionk #22245 üzenetére

    Ha gond nélkül lefutott a részletes önteszt és nem írt ki semmilyen hibát közben és a végén, akkor az úgy oké, az alapján nincsen gond.

    Az MBR és a GPT ez esetben a partíciós sémára vonatkozik, ami szerint inicializálod, illetve particionálod a lemezt. Az MBR 2 TB adattár lemezeknél, valamint pl. Windows operációs rendszerek, illetve rendszermeghajtók esetében legacy BIOS (CSM) telepítésnél használatos. Míg a GPT elsősorban > 2 TB lemezeknél, valamint UEFI-s telepítésnél. De használható GPT partíciós séma akár 2 TB-nál kisebb tárolókapacitású fizikai meghajtóknál is, illetve vannak bizonyos előnyei. Valamint arról pont nemrég volt szó, hogy USB-n 4Kn szektormérettel 2 TB felett akár MBR is használható.

    "Hogyan lehet egyáltalán ezt alakítani?"

    Hát mondjuk úgy, hogy pl. Windows esetében az MBR / GPT inicializálásnál eleve azt választod, amelyiket használni akarod. Utólag átkonvertálni általában csak destruktív módon (adatvesztéssel) lehet, max. külső programok képesek rá adatvesztés nélkül (bővebben). A partíciós séma lecsekkolása pedig megoldható a Windows beépített eszközeivel is, nem kell ahhoz külső program.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Orionk #22247 üzenetére

    A GPT ellen leginkább kb. csak az esetleges inkompatibilitás szól. De ez desktopon (PC, Mac) általában csak a régi és elavult operációs rendszereket érinti, mint pl. a 32 bites Windows XP. Valamint az olyan készülékeket, mint pl. a tv-k, médialejátszók, routerek, de azoknál sem mindegyiket, mert van amelyik már támogatja és kezeli. Szóval ezt kell letisztázni és aszerint választani egyiket (MBR), vagy másikat (GPT). De amúgy nem kell túlbonyolítani sem, maradhat akár MBR is függetlenül az előbb említettektől. Ha pedig fontos adatokat tárolsz, akkor elsődlegesen úgyis az a lényeg, hogy azokról mindig legyenek online és / vagy offline biztonsági másolatok lehetőleg több helyen, több fizikai tárolón!

  • King Unique

    titán

    válasz Tin #22249 üzenetére

    Az adatátviteli sebesség mondhatni a szokásos, bár valamivel jobb, mint egy korábbi tesztben egy szintén 4 TB-os My Passport modellnél. Az utóbbi is elvileg ebből a sorozatból való, de abban WD40NMZW-11GX6S1 merevlemez van. A különbség oka lehet az adott hardver- és szoftverkörnyezet, illetve a teszteléshez használt program (CDM) eltérő verziója. De akár az is, ha a WD40NMZW-59GX6S1 merevlemez esetleg nagyobb adatsűrűségű lemeztányérokkal van szerelve.

    Az fsutil fsinfo szerint a logikai szektorméret 512 bájt, a fizikai pedig 4096 bájt ennél a My Passport modellnél. Vagyis az az AF 512e megoldása, aminél 2 TB felett GPT partíciós séma szükséges. Ha lecsekkolod Windowson, akkor gondolom GPT partíciós séma szerinti a lemez. Vagyis a nemrég leírtakhoz kapcsolódóan ez a másik fórumtagnak nem jó hír, hiszen ahhoz, hogy XP-n MBR-rel használni tudja, eleve 4Kn megoldás kellene. De közben említette, hogy talált olyan régebbi modellt, aminél elvileg az utóbbi megoldás van.

    Köszönjük az információkat! :R

  • King Unique

    titán

    válasz XboxGamePass #22252 üzenetére

    Szia!

    Először is leírhattad volna, hogy melyik WD Elements, mert van ilyen és ilyen 2,5"-os, meg ilyen 3,5"-os is. De ha csak 1 TB-os, akkor valószínűleg az előbbi, bár 3,5"-os fizikai méretben is volt akkora korábban.

    Ha az OS felismeri a külső HDD-t, lehet tallózni a tartalmát és megnyithatók a rajta lévő fájlok, akkor az már jónak mondható. De ha nem mindig ismeri fel és fura hangokat ad ki, az már nem éppen... Ilyenkor első körben célszerű ellenőrizni USB-n a fizikai csatlakozást, szükség esetén másik USB-portban, másik USB-kábellel is kipróbálni stb. Aztán a 2,5"-os típusoknál USB-n a megfelelő tápellátás is lényeges, nem véletlenül volt már az elején feltéve a kérdés, hogy melyikről van szó. Ha Windowst használsz és éppen felismeri a külső meghajtót, akkor pedig célszerű lenne pl. a HDS programmal ránézni az állapotára.

    A WD Elements sorozatokra általában 2 év gyártói garancia szokott lenni, ami az előbb linkelt termékek weboldalán is fel van tüntetve. Ha megvan még a számla stb., akkor szükség esetén a vásárlás helyén az adott boltban meg lehetne próbálni a garanciális cserét. Ha ez nem opció, vagy csak 1 év garanciát vállaltak és az már lejárt, akkor másik lehetőségként akár magával a gyártóval (WD) is fel lehetne venni a kapcsolatot és megpróbálni egy RMA-t (példa). Visszaküldeni a terméket és garanciális cserét kérni pedig nyilván akkor érdemes, ha maga a külső HDD ment tönkre. Ha csak az USB-kábel, akkor nem feltétlen érdemes szórakozni ezzel, egyszerűbb és gyorsabb új kábelt venni. Ja, és a garanciális csere előtt szükség esetén az adatokat nyilván egyénileg kell lementeni a külső merevlemezről, mert az adatmentés már nem tartozik bele!

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz XboxGamePass #22256 üzenetére

    Ha ilyen az állapota, akkor nem meglepő, hogy nehezen ismeri fel az OS és kifagynak tőle a programok, vagy akár maga a rendszer. Ilyenkor az elsődleges az, hogy az adatokat mentsed le róla, amíg még lehet! Utána esetleg lehet próbálkozni egy lassú formázással, vagy a HDS különféle tesztjeivel, de egy ilyen állapotú (külső) merevlemeznél csodát azért nem feltétlen kell várni. Ráadásul ha esetleg sikerül is valamennyire stabilizálni az állapotát, nincsen garancia arra, hogy később nem fog még tovább romolni. Ennél inkább már a szerviz, illetve a garanciális csere lenne az ésszerűbb lépés.

  • King Unique

    titán

    válasz XboxGamePass #22260 üzenetére

    Az előző válaszban már linkelve volt egy konkrét példa, ahol a fórumtag röviden leírta a WD-nél az RMA menetét és egyben a személyes tapasztalatát. Nála is lehetne érdeklődni a részleteket illetően. De egyébként a gyártó weboldalán is megtalálhatók a szükséges információk, illetve az első a regisztráció, majd csak utána a többi.

    (#22259) Orionk:
    A felhő alapú adattárolás (Dropbox, stb.) topikot, ott kellene ez ügyben érdeklődni az aktuális lehetőségek felől. Na meg attól is függ a megfelelő szolgáltató kiválasztása, hogy mekkora mennyiségű adatot akarsz online (is) tárolni.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz XboxGamePass #22262 üzenetére

    Az előbb már le volt írva, hogy az RMA intézéséhez először regisztrálni kellene a terméket a gyártó weboldalán, majd utána ott közlik a továbbiakat. De az említett fórumtagnál is lehetne érdeklődni, mint már említve volt. Az pedig evidens, hogy magát a külső HDD-t ilyenkor nyilván vissza kell küldeni, illetve normál esetben a gyári tartozékokkal együtt. Azt meg, hogy jelenleg hogyan és milyen futárszolgálattal érdemes kiküldeni, az ügyben eleve a posta, csomagküldés topikban javasolt érdeklődni.

  • King Unique

    titán

    válasz tupacamaru #22255 üzenetére

    Ha a másik topik hozzászólása alapján maga a belső HDD érdekel, akkor nagyjából ugyanazt tudnám mondani, amit korábban egy hasonló esetnél. Vagyis ezeknél gyakran kb. lutri, hogy mikor éppen milyen belső HDD van bennük. Ez esetben max. annyi fix, hogy nyilván Seagate, de a pontos sorozat és modell az változó lehet. Illetve ilyen téren lehet eltérés akár egy adott sorozaton belül lévő X TB tárolókapacitású modellnél is attól függően, hogy korábbi / újabb gyártású-e.

    Az pedig a másik, hogy egy gyárilag összeszerelt külső HDD házilagos megbontása eleve garanciavesztéssel járhat, pláne ha marad külsérelmi nyoma is. Ez esetben pedig nyilván a belső HDD garanciája is ugrik! Oké, hogy külsőként van amikor kedvezőbb áron lehet beszerezni egy X TB-os modellt, de ha valakinek eleve belső HDD kell, akkor normál esetben nyilván olyat érdemes venni. Akkor nem kellene a szétszerelés miatt a garanciát kockáztatni, valamint találgatni sem kell, hogy a külsőben éppen milyen lehet. Eleve biztosra lehetne menni a HDD típusát illetően, az átlagosnál akár tartósabb modellt választani stb.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz powerray #22266 üzenetére

    Üdv!

    Először eleve azt kellene eldönteni, hogy pontosan milyen külső merevlemez kell.

    A 24/7-es üzemet megfelelő körülmények között bírhatja X ideig akár egy normál külső HDD is. De itt egyrészt pont a megfelelő körülményeken van a hangsúly, vagyis hogy lehetőleg végig stabil legyen a tápellátás, ne melegedjen túl a belső HDD a passzív hűtéses külső házban stb. Másrészt maga a belső HDD típusa sem teljesen mindegy, vannak az átlagosnál eleve tartósabb, illetve akár kifejezetten 24/7-es üzemre tervezett sorozatok és modellek. Erről a 2,5"-os típusokra vonatkozóan egy másik válaszban is volt szó korábban. De ugyanúgy a 3,5"-os méretkategóriánál is érvényes ez, illetve ott szintén opció a külső házas megoldás. Viszont a külső házakkal már a társtopikok foglalkoznak, ahogyan van külön topikja a belső merevlemezeknek is.

    Külső 2,5'' mobil rack-ek topikja
    Külső 3,5'' mobil rack-ek topikja
    Milyen merevlemezt vegyek?

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák