Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • King Unique

    titán

    válasz Peltár #4775 üzenetére

    Amikor a Windows egyáltalán nem ismer fel SATA / eSATA csatlakozásnál egy eszközt, ellenben a szokásos dolgok, illetve beállítások elvileg rendben vannak, akkor ott rendszerint driveres gond szokott lenni. Na meg hardverkörnyezet függvénye is, ahol itt a leírtak alapján csak egyes alaplapi SATA-portoknál volt ezzel probléma. Amit ezek szerint megoldott az Intel weboldaláról letöltött driver telepítése. Aztán az mondjuk nem derült ki, hogy előtte milyen illesztőprogramok voltak telepítve manuálisan / Windows Update által a Windows 10-nél, illetve a rendszer melyik verziójáról van szó, le volt-e frissítve stb. Az meg csak egy dolog, hogy a laptopnál a Windows 7 kezelte eSATA-n a külső házat, mivel az eleve egy másik hardverkörnyezet és nem az említett PC. Na meg előnyösebb lehet egy olyan gazda hardver az ilyen eszközök kezelése és működése szempontjából, amelynél eleve adott a natív USB 3.x / eSATA csatlakozási lehetőség és nem utólag van megoldva spéci kábelekkel, PCIe bővítőkártyákkal stb.

    Amúgy meg pró és kontra példákat lehet találni más operációs rendszereknél is. Legutóbb egy eredetileg Macen használt HFS+ fájlrendszerű külső merevlemezről akartam PC-n, Linux Mint 18.2 alatt lementeni az adatokat, de csak USB 2.0 módban volt hajlandó kezelni. Volt amikor meg egyáltalán nem ismerte fel a csatlakoztatás után az eszközt, vagy épp nem tudta felcsatolni a rajta lévő partíciót és többször kellett eljátszani a műveletet. Később újból kipróbáltam immáron a 18.3-as verzióval, de szintén ugyanez volt a helyzet annál a külső merevlemeznél. Holott maga az eszköz, a kábel és a port is USB 3.0-s volt, alapból telepítve volt mindkét esetben a hfsprogs csomag, valamint a rendszer is natívan támogatta az USB 3.0-t. Próbáltam másik kábellel, másik portban, újraindítás után stb., de sehogy nem akart USB 3.0 módban, annak az adatátviteli sebességével működni. Az USB 2.0-s tempó meg nyilván nagyon lassú volt, pláne mivel egy nagyobb adatmennyiséget kellett átmozgatni. Végül aztán elindítottam ugyanazon a gépen a Windows 10-et, ahol viszont már működött rendesen az eszköz USB 3.0 módban. Persze annál előtte a HFS+ fájlrendszer kezeléséhez eleve telepíteni kellett egy külső programot, de utána már simán és gyorsan ment a másolás.

    Egyébként valóban nem egy mai darab ez a Chieftec külső ház, ahogyan maga az eSATA interfész és az arra épülő eszközök is már kifutóban vannak. Manapság egyértelműen az USB 3.0/3.1 a sláger, illetve majd a (közel)jövőben az USB 3.2. De csak ezért nyilván nem muszáj most lecserélni a külső házat, pláne ha megfelelően működik. Viszont, ha vannak a gépen, vagy majd lesznek egy másikon USB 3.x portok, akkor a jövőben nyilván már egy annak megfelelő külső házat érdemes venni. Sőt, lehet eleve csak olyat lehet majd, mert az eSATA csatlakozóval szerelt eszközök kínálata már most is egyre szűkebb.

    Köszönjük a tapasztalatok megosztását! :R

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz SunMount3r #4782 üzenetére

    Manapság egy merevlemeznek a megszokott vízszintes pozíció mellett hivatalosan el kell viselnie a függőleges irányú elhelyezést és használatot is. Na meg a dokkolók és egyes külső házak mellett pl. a NAS-ok és egyes PC-k belsejében is eleve vertikális elhelyezés van. Ha ez annyira káros lenne a HDD-re nézve, akkor nyilván nem alkalmaznának ilyen megoldást.

  • King Unique

    titán

    válasz Titmouse09 #4784 üzenetére

    Ez a max. 36-37 °C egyáltalán nem vészes, illetve még a 40-45 °C-os maximum is elfogadható lenne egy ilyen merevlemeznél. A lényeg annyi, hogy tartósan ne menjen a hőmérséklet az utóbbi érték, illetve főleg 50 °C fölé, mert az hosszabb távon már nem igazán tesz jót neki! Egyébként az érdekes, hogy a kiinduló állapothoz képest csak 1 fokot emelkedett a hőmérséklet a terhelés (másolás) hatására. De mondjuk egy félórás másolás, illetve néhány 10 GB adat átmozgatása azért még nem feltétlen jelent olyan nagy igénybevételt. Ellenben, ha teljesen tele kellett volna másolni a külső merevlemezt bruttó 2 TB adattal, vagy mondjuk egy teljes formázást futtatni rajta, akkor azok már inkább. Egyébként a HDS alapértelmezés szerint elvileg 5 percenként ellenőrzi az állapotot, szóval szükség esetén akár manuálisan is lehet közben azt frissíteni. De általában elegendő az alapértelmezett beállítást használni és vélhetően valós értéket mutatott a program. Valamint, ha hidegen (kihűlt állapotban) indítva a merevlemez hőmérséklete megegyezett a szoba hőmérsékletével, akkor elvileg a benne lévő szenzor sem lehet pontatlan. Na meg többek között pl. a környezet (szoba) hőmérsékletétől is függ, hogy mennyire melegedik használat közben a merevlemez. Ebből a szempontból pedig nyilván főleg a nyári időszak a kritikus, illetve ha olyankor nem klimatizált a helyiség.

    A tesztelés során mért hőmérsékleti értékek tehát elvileg rendben vannak. Ha egy komolyabb terhelésnél, valamint a nyári hónapokban sem melegedik a külső házban túlzottan a merevlemez, akkor pedig nincs miért aggódni. Vagyis ez esetben a plusz hűtőventilátor sem feltétlen szükséges. A burkolatra házilag lyukakat fúrni pedig amúgy is kissé erőltetett megoldás lenne, amit max. csak végszükség esetén javasolt alkalmazni.

    Köszönjük a tesztet! :R

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Titmouse09 #4793 üzenetére

    Ahogyan számítani lehetett rá, komolyabb terhelés hatására már jobban felmelegedett a külső házban a merevlemez. De ilyenkor ez a max. 42 °C még mondhatni belefér és amúgy nem is olyan vészes, az előző válaszban említett határokat sem lépte át. A gumibakokkal történő megemelés ugyan lehet javított valamit alul a szellőzésen, de már az előző tesztnél sem voltak nagy különbségek az és a normál állapot között. Szóval az eddigiek alapján az 5400 RPM-es WD merevlemez nem fog megfőni ebben a külső házban annak ellenére, hogy full műanyag az egész. Viszont a nyári kánikula azért még hátravan, de jó esetben remélhetőleg akkor sem lesz gond.

    Egyébként a szoftveres leválasztásnál a Windows megoldása leállítja az USB-tárolóeszközt, illetve a benne lévő merevlemezt, ha támogatja ezt az USB-chip firmware és az OS. Viszont a Linuxnál a partíció szimpla lecsatolása nem egyenlő ezzel, illetve asztali környezet és leválasztási opció függvénye is. Szükség esetén terminálban pedig pl. az udisksctl parancs, illetve az unmount és a power-off kapcsolók használhatók a partíció leválasztásához és az eszköz leállításához. Ha esetedben 5 perc után állt le, akkor az inkább a készenléti állapot (alvó mód) lesz, ami egyébként terminálban a megfelelő eszköznél (/dev/sdx) alkalmazva pl. a hdparm -y parancs kiadása után akár azonnal is megoldható.

    Köszönjük az újabb tesztet! :R

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz SunMount3r #4798 üzenetére

    Vannak ilyen célra különféle IDE-SATA átalakítók. Ha USB-s megoldás kell, akkor az előbbi mintájára legegyszerűbb az IDE/SATA-USB adapter. Ez utóbbiakra a topik összefoglalójában ott van példaként néhány beszámoló és teszt. Egy 3,5"-os merevlemez használatánál pedig értelemszerűen gondoskodni kell a megfelelő tápellátásról is (példa), vagy eleve olyan adaptert venni, amelynél ez gyárilag biztosított (példa).

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz SunMount3r #4800 üzenetére

    Egy 3,5"-os HDD-nek normál esetben eleve kell a külső tápellátás, illetve a külső tápegység, mert az csak USB-ről nem fog menni. Max. esetleg az USB 3.1/3.2 lehet kivétel, de oda is olyan speciális megoldás kell, amit pl. a Seagate készített. Az pedig az előző válaszban már említve volt, hogy ez esetben IDE/SATA-USB adapterből is leginkább olyan típust érdemes venni, amihez külső tápegységet is mellékelnek. Főleg az eBay és az egyéb nemzetközi online piacterek kínálatában találni ilyeneket olcsón. De, ha tényleg csak 1 alkalommal lenne használva, akkor nem feltétlen érdemes egy ilyet megvenni és lehet inkább mégiscsak az alaplapi IDE portra kellene valahogyan rácsatlakoztatni azt a merevlemezt.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz C. s. #4802 üzenetére

    Üdv!

    Normál esetben értelemszerűen kellene, mivel az egyes USB-szabványok eleve visszafelé kompatibilisek. Legalábbis az elsődlegesen támogatott hardver- és szoftverkörnyezetben (PC & Mac + desktop OS) ez nyilván nem szokott gondot okozni, ellenben az attól eltérőnél már lutri lehet. Ezért célszerű ilyenkor elsődlegesen mindig az adott készülék (lejátszó) topikjában érdeklődni a tapasztalatok felől.

    Egyébként manapság általánosan már eleve USB 3.0-s külső házakat érdemes venni. Az USB 2.0-s típusoknak amúgy sincs már túl sok értelme, max. esetleg indokolt esetben. Ráadásul az olyanokból a kínálat is egyre szűkebb.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz C. s. #4804 üzenetére

    A Captiva külső háznál a pontos megnevezés valóban lemaradt, illetve arról a gyártó weboldalán sem volt túl sok információ. Viszont egy korábbi hozzászólásban volt szó arról, hogy milyen azonosítóval kell keresni.

  • King Unique

    titán

    válasz pinnacle #4807 üzenetére

    Nem olyan régen volt szó itt a topikban erről a külső házról, mivel egy fórumtárs megosztotta a tapasztalatait. Viszont médialejátszóval történő használat nem került szóba, a tesztek is PC-s környezetben lettek elvégezve.

  • King Unique

    titán

    válasz pinnacle #4809 üzenetére

    Arról a másik topikban is volt szó (példa), hogy az ilyen 3,5"-os gyári kiszerelésű külső merevlemezekben rendszerint átlagos, illetve nem feltétlen a legtartósabb belső merevlemezek szoktak lenni. Ami jelen esetben ugyanúgy igaz az általad linkelt sorozatok modelljeire is. De ettől függetlenül akár ezek is opciók lehetnek és eddig is volt rá nem egy példa, hogy többeknél évekig gond nélkül működtek. Ami értelemszerűen többek között a megfelelő használat függvénye is. Viszont aki a belsőt illetően igazán biztosra akar menni, akkor számára nyilván előnyösebb a külső házas megoldás egy célirányosan kiválasztott és egyben az átlagnál tartósabb merevlemezzel. A jellemzőket illetően adattárnak elsődlegesen 5400 RPM-es típus javasolt, a cache mérete általában másodlagos (bővebben), a garanciaidő pedig nyilván minél hosszabb, annál jobb.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz #25583896 #4812 üzenetére

    Üdv!

    A sötétebb zöld blokkok még nem jelentenek szektorhibát, amit a fejlesztő válasza is szemléltet. Ezeknél valami miatt lassabb az elérés a szokásosnál, ami pl. egy aktív rendszermeghajtónál történő tesztelésnél az éppen futó operációs rendszer és programok miatt annyira nem lenne meglepő. De egy adatlemeznél már nem lehet erre fogni és nem is ideális, ha a lemez teljes felületén periodikusan és sűrűn ismétlődik. Ha csak ennél a dokkolónál produkálja ezt a merevlemez, akkor meg pláne nem. Vagyis ilyenkor ez az adott dokkolóban történő használat miatt lehet, ahol ha adatátviteli hibákat is jelez a program, akkor érdemes lenne első körben egy másik USB-kábellel is kipróbálni. Ahogyan szükség esetén akár másik (megfelelő) tápegységgel is, ha az eredetivel esetleg valami gond van. Ha nem az előbbiek a probléma forrásai, akkor valószínűleg maga a dokkoló, aminél a működésen javítani max. csak a firmware frissítésével lehetne. Volt olyan külső házam, amelynél pl. a HD Tune teszt végig ehhez hasonló esésekkel volt tele, másolásnál is rendre "lebökött". De azt végül a firmware frissítése megoldotta.

    A másik dolognál az lehet a probléma, amiről legutóbb pl. ebben a hozzászólásban volt szó bővebben. Vagyis önmagában nem az a gond, hogy az egyik eszköz Initio, a másik meg JMicron chipes, hanem az, hogy USB-n valószínűleg eltérő logikai / fizikai szektorméreteket használnak. Azon pedig az eszköznél max. a firmware módosításával, illetve frissítésével lehet változtatni, ami az előbb linkelt korábbi válaszban is le van írva. Egyébként a gyártók nem nagyon szokták megadni az ilyen külső házaknál és dokkolóknál az erre vonatkozó információt (512e / 4Kn) és rendszerint csak utólag derül ki, hogy valójában mi is a helyzet. Ha kiderül, mert vannak akik csak USB-n, csak abban a külső házban / dokkolóban használják a merevlemezt és úgy nyilván nem okoz gondot. Illetve pont emiatt itt a topikban sincsen minden ilyen eszközzel ilyen irányú tapasztalat.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz ratcache #4816 üzenetére

    Szia!

    Maga a gondolatmenet elvileg reális lehet a csak USB-ről történő tápellátásra vonatkozóan, sőt a Seagate korábban készített is ilyen 3,5"-os külső merevlemezt USB 3.1 Gen 2, illetve Type-C alapon. Viszont ez eleve egy speciális eszköz, ellenben széles körben eddig még nem nagyon terjedt el ez a fajta megoldás.

    A HDD dokkolóknál is többnyire 12 V-os tápadapter szükséges a működéshez. Max. az olyanok működnek csak USB-ről, mint pl. az IB-2501U3. Viszont abba csak 2,5"-os HDD/SSD helyezhető. Lehet aztán van / lesz ehhez hasonló 3,5"-os változatban is USB 3.X, vagy pl. Thunderbolt alapon, de eddig még én sem nagyon találtam ilyet. :N

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz SunMount3r #4819 üzenetére

    Itt annyi a lényeg, hogy ha rendeltetésszerűen van használva a dokkoló és benne a merevlemez, akkor a külső hatások miatt nem nagyon szokott gond lenni. Az viszont már nyilván nem rendeltetésszerű használat, ha valaki kirakja az eszközt a szakadó esőbe, hóba, vagy netán leejti stb. Ez a befújná az ablakon a szél az esőt dolog meg olyan, hogy itt nyilván nem pár csepp a kritikus, hanem egy komolyabb mennyiség. Na meg az sem mindegy, hogy pontosan hol éri az eszközt, kikapcsolt, vagy bekapcsolt állapotban történik stb. Egyébként meg szokás becsukni az ablakot, ha jobban beered és netán annak közében lett elhelyezve a dokkoló... :DDD Egy külső házban ugyan védettebb a merevlemez a külső hatásokkal szemben, de ugyanakkor ez nem jelenti azt, hogy akármit és akármilyen mértékben elvisel. Nem véletlenül gyártanak leginkább 2,5"-os kivitelben olyan külső merevlemezeket, avagy akár külső házakat, amelyek pl. a rezgéseknek, pornak, ütéseknek, folyadéknak (víznek) stb. (jobban) ellenállnak. Viszont azért ez utóbbiak sem bírnak ki akármit, mivel az egyes külső hatásokkal szembeni ellenállás rendszerint egy bizonyos mértékig, illetve reális és szabványos keretek között értendő.

    Egy dokkoló valóban praktikus olyan szempontból, hogy könnyen lehet benne cserélgetni a merevlemezeket, akár 2,5"-os és 3,5"-os típusokat egyaránt. Viszont a külső házakhoz hasonlóan ezeknél ilyenkor szintén gondot okozhat az, amiről nemrég volt szó.

    Egyébként ez a dokkolós téma korábban elvileg már túl lett tárgyalva itt a topikban és azt követően a kiszemelt dokkoló megvásárlása, majd most akár már a saját tapasztalatok megosztása lett volna a reális. De ezek szerint végül több hónap után sem sikerült eldönteni...

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Bici #4822 üzenetére

    Szia!

    Az USB 3.0 manapság már mondhatni alap, tehát normál esetben eleve olyan külső házat érdemes venni. Viszont vannak egyéb jellemzők is pl. a téma-összefoglaló információs táblázatában, amelyek alapján lehet részletezni a megfelelő külső ház kiválasztását. Valamint ehhez kapcsolódóan segítségül beszámolók, tesztek, ajánlott modellek stb. Az általad linkelt modellel itt a topikban nem nagyon van tapasztalat, tehát emiatt itt sem megerősíteni, sem cáfolni nem lehet a megvételét. De, ha már RaidSonic, akkor pl. az IB-351StU3S-B ajánlott modell, egy itteni beszámolóban is jókat írtak róla. Valamint annál az is OK, amiről nemrég volt szó. Ha csak USB 3.0-s kell, akkor elvileg az IB-351StU3-B is opció lehet. Ha esetleg tool-free típusra van igény és belefér az anyagi keretbe, akkor az IB-366StU3+B jó választás lehet, egy másik beszámolóban azt is dicsérték.

    "Fixen rá lenne kötve valamilyen eszközre (router, média lejátszó, TV, stb.)."

    Ez viszont már más megvilágításba helyezi az egészet, mivel az ilyen USB-tárolóeszközök elsődlegesen támogatott hardver- és szoftverkörnyezete eleve a PC, Mac és az asztali operációs rendszerek. Ettől eltérő környezetben viszont már nem feltétlen garantált minden esetben a megfelelő működés és kompatibilitás, amiről nem olyan régen szintén volt szó. Na meg az ilyen készülékeknél az sem ritka, hogy nem kezelik a 2 TB feletti USB-s háttértárakat, illetve a GPT partíciós séma szerinti lemezeket (példák). Vagyis az ezekkel kapcsolatos konkrét tapasztalatokat eleve inkább az említett készülékek topikjaiban kellene megérdeklődni, illetve hogy ott mások milyen külső házat használnak hozzájuk stb.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Bici #4824 üzenetére

    Ha minőségi és megbízható külső házat veszel, akkor az nyilván nem nagyon fog pár használat után csak úgy tönkremenni. De azért még egy valamivel silányabb sem feltétlen csak alkalmi használatra van tervezve. Többen is használnak USB-s külső házakat hasonló célra, akár még 24/7-es üzemben is és működnek akár évekig gond nélkül. Na meg van olyan, amikor pl. csak a tápegység megy tönkre egy idő után, viszont az cserélhető. Valamint itt az élettartamot illetően a rendeltetésszerű használat is nyilván számít, mint minden ilyen eszköznél. Lehet nem fog örökké működni, de ennyi erővel a benne lévő merevlemez sem, sőt lehet előbb lesz az szektorhibás, avagy megy tönkre teljesen.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Kékes525 #4828 üzenetére

    Itt most a Windowsnál magára a szoftveres leválasztásra, vagy ahhoz kapcsolódóan az ilyen néven futó programra gondolsz?

    Egyébként meg mindkettőre igen a válasz. Az előbbi a téma fő topikjában részletesen ki van fejtve pl. ebben a hozzászólásban. Az utóbbinál pedig elég csak megnézni, hogy miket tud a szoftver. Ilyen pl. az is, hogy kilistázza a leválasztást akadályozó folyamatokat és ad lehetőséget akár azok feloldására / bezárására is, ellenben a Windows beépített megoldása nem. Na meg lehet vele pl. nagyon kényelmes módon tetszőleges billentyűkombinációval is leválasztani az eszközt stb. Ugyan fizetős szoftver, de aki célirányosan kihasználja ezeket a funkciókat, annak számára hasznos program lehet, ahogyan a szintén hasonló Zentimo is.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz MaCS_70 #4830 üzenetére

    Üdv!

    A másik topikba írt hozzászólás alapján még a BIOS sem ismeri fel SATA-s csatlakozásnál, ami eleve abnormális... Előfordulhat olyan, amikor pl. a már feltelepített operációs rendszer driveres probléma miatt nem ismer fel egy ilyen SSD-t, de pont az a lényeg, hogy attól még a BIOS-ban meg kellene jelennie. Ha nálad nem, akkor ilyenkor szokás pl. másik SATA-porthoz csatlakoztatva, másik adatkábellel, másik gépen stb. is kipróbálni az eszközt. Ha USB-n csatlakoztatva működik, akkor vélhetően nem ment tönkre az SSD és ilyenkor normál esetben SATA-n is működnie kellene. Ha sehol semmi, akkor a következő opció a hardvernél (gépnél) szükség esetén a BIOS frissítése, illetve az SSD-nél a firmware frissítése lehet, ha van hozzájuk újabb verzió. Illetve esetleg az SSD-n egy gyári törlést lefuttatni, ami teljesen lenullázza, akár egy Secure Erase-t, ha nincsenek rajta fontos adatok. Ezek viszont a portok és a kábelek cserélgetésénél már komolyabb és egyben rizikósabb műveletek, tehát csak saját felelősségre javasolt belevágni! Normál esetben persze nem szokott gond lenni, de azért jobb tisztában lenni az eshetőségekkel.

    Egyébként, ha még garanciális az SSD és az a cél, hogy USB helyett újra SATA-n használd, akkor nem feltétlen érdemes vele otthon sokat vesződni. Vissza kellene vinni, kicseréltetni egy másikra, ami SATA-n is normálisan működik, aztán kész.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz AGE-T #4837 üzenetére

    A leírtakból nem derült ki, hogy most közvetlenül a bekapcsolás, illetve a géphez történő csatlakoztatás után áll le és pörög fel állandóan a merevlemez a külső házban, vagy csak üresjáratban X perc után. Nem mindegy, mert az utóbbi lehet akár az alvó mód is, amiből utána felébresztheti az operációs rendszer, vagy egy program, ami normálisnak mondható. Aztán az sem ismert, hogy ha az első eset áll fenn, akkor maga a merevlemez rendesen működik-e pl. a gépbe téve SATA-n. Illetve egy másik külső házban / dokkolóban USB-n, ha van lehetőség kipróbálni. Ahogyan az sem, hogy ha van mód másik merevlemezzel is kipróbálni a Kolink külső házat, akkor annál mi a helyzet. Valamint az sem, hogy nincsenek-e esetleg csatlakozási problémák USB-n, másik portban, másik kábellel ki volt-e próbálva stb. Plusz lehetőség szerint másik gépen, illetve másik operációs rendszerrel is célszerű. Csak ezek tisztázása után lehetne egyértelműen megállapítani, hogy most a külső házzal, vagy mással van-e gond. Ha netán az előbbivel, akkor ilyenkor értelemszerűen adja magát pl. a garanciális csere.

    Más is vett már egyébként ilyen Kolink külső házat, amiről beszámolt itt a topikban, de ilyen problémát nem említett.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz AGE-T #4840 üzenetére

    Ha tényleg minden eshetőséget végigpróbáltál és nem a merevlemez hibás, akkor valószínűleg a külső házzal van gond. Viszont az ugye az előző válaszban már említve volt, hogy vettek ilyen külső házat ebben a topikban, illetve itt a fórumon is többen és náluk ilyen hibát nem produkált. Tehát ennél általánosan nem az a jellemző, hogy az általad tapasztalt gond van vele. Inkább arról lehet szó, hogy egy gyári hibás terméket sikerült kifogni. Illetve egyes helyeken akár még az is előfordulhat, hogy a más által már valami miatt visszaküldött terméket sózzák rá a következő vásárlóra. De a lényeg, hogy esetedben ilyenkor opció az előző válaszban szintén már említett garanciális csere, vagy esetleg visszaküldeni és visszakérni a vételárat, ha még lehet. Ha online rendelted egy webshopból, akkor meg eleve ott van a 14 napos, indoklás nélküli elállás joga.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Jamesch #4843 üzenetére

    Szia!

    A másik külső házas topikban le van írva bővebben, hogy létszükséglet-e, vagy sem, illetve mikor előnyös igazán többek között pl. az UASP. Az pedig nemrég szintén részletezve volt ott, hogy ha álladóan a géphez van csatlakoztatva a külső merevlemez, ellenben nincsen mindig aktívan használva, akkor a 3,5"-os típusoknál jól jöhet a külső házon lévő tápkapcsoló. Aztán a téma fő topikjában korábban épp arról folyt a diskurzus, hogy a gyárilag összeszerelt 3,5"-os külső HDD-knél maga a belső merevlemez nem feltétlen mindig a legjobb sorozatokból való szokott lenni. Ilyen szempontból eleve előnyösebb a külső házas megoldás, amelynél az átlagosnál minőségibb és tartósabb merevlemez is rakható a külső házba, mint pl. a WD Purple. Illetve, ha nincsen szükség a gyárilag összeszerelt típusoknál jellemző szoftveres és egyéb (pl. hardveres titkosítás stb.) extrákra, akkor megint inkább a külső házas megoldást érdemesebb választani.

    3 TB-os WD Purple merevlemezhez korábban egy másik fórumtag LC-35U3-Sirius külső házat vett, amiről írt is egy logout blogbejegyzést. De emiatt nem kötelező mindenképpen ezt választani, lehet akár mást is, mint pl. a már említett Sharkoon Swift Case Pro. Jelenleg árban sincs közöttük akkora különbség, illetve az utóbbi elvileg valamivel kiforrottabbnak mondható.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz EncinoMan #4846 üzenetére

    Szia!

    Az elsőnek, vagyis az adatátviteli hibáknak USB-n rendszerint csatlakozási probléma, illetve sérült / túl hosszú USB-kábel szokott lenni az oka. Rosszabb esetben esetleg maga az USB-tárolóeszköz hibás. Viszont az, hogy valaki az adott webshopnál beír egy ilyen értékelést a termékről, abból még nem derül ki, hogy nála pontosan mi okozta ezt. Valamint azt sem feltétlen jelenti, hogy maga ez az adapter alapból ilyen és ezt produkálja mindenkinél.

    A második dolog viszont tényleg előfordulhat, mivel az köztudott, hogy az USB 3.0 és a Wi-Fi zavarhatják egymást, interferencia keletkezhet. Erről még hivatalos leírások, illetve különféle cikkek is vannak. Példák: [link], [link], [link]. Aztán az már más dolog, hogy az adott hardver- és szoftverkörnyezetben előfordul-e ez a probléma, illetve ha igen, akkor milyen mértékben.

    Maga a linkelt adapter a célra elvileg megfelelhet, illetve a leírás alapján külső tápegységet is mellékelnek hozzá, ami rendszerint eleve szükséges egy 3,5"-os HDD USB-n történő használatához. Viszont konkrét tapasztalat itt a topikban nincsen vele, tehát emiatt sem megerősíteni, sem cáfolni nem lehet biztosan, hogy mennyire OK. Hasonló célra más korábban Ewent EW7016 típusút vett, amiről egy tesztet is készített ide a topikba. De nem feltétlen muszáj ez utóbbit választani, csak példaként, illetve lehetséges alternatívaként lett megemlítve.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz HENE #4848 üzenetére

    Szia!

    Itt egyrészt a külső ház a kérdés, hogy támogatja-e a 2 TB+ HDD-k megfelelő kezelését. Ez ügyben a gyártó weboldalán, illetve a termék csomagolásán, felhasználói útmutatójában stb. lévő információkat célszerű lecsekkolni. Egyébként lehet rá esély, de inkább eSATA-n használva, mivel USB 2.0-nál sok esetben (nem mindig) 2 TB szokott lenni a limit. Másrészt magának a gazda hardvernek (Banana Pi) is támogatni kell ezt, illetve a 4 TB miatt a GPT partíciós séma kezelését is stb. Tehát az utóbbinál ennek megint érdemes utánanézni.

  • King Unique

    titán

    válasz HENE #4850 üzenetére

    Ahhoz, hogy a 4 TB-os külső HDD teljes tárolókapacitását ki lehessen használni, normál esetben (pl. 512 / 4096 bájt szektorméret) mindenképpen GPT partíciós séma szükséges. Ilyenkor MBR alapon nem is lehetne a 2 TB feletti lemezterületet particionálni. Ha a Banana Pi-n futó OS biztosan kezeli a GPT-t, akkor OK. Aztán, hogy esetleg van-e valami, a megszokottnál kisebb korlát a kötet max. méretére vonatkozóan, mint pl. az egyes routereknél (példa), az már más dolog. De normál esetben ennek sem kellene gondot okoznia és kezelni kellene az OS-nek egyben a külső merevlemezen lévő bruttó 4 TB-os kötetet. Legalábbis pl. PC, Mac és desktop OS felállásnál ez nem szokott problémát jelenteni és működik rendesen.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz generaltoti2 #4854 üzenetére

    Üdv!

    A téma-összefoglalóban a gyakran ismételt kérdések fejezetnél vannak erről információk, illetve itt a topikban is volt már szó róla korábban (példa).

    Egyébként, ha az asztali PC-ben van szabad SATA-port és hely az SSD beépítéséhez, akkor elsődlegesen abba téve lenne célszerűbb használni. De, ha esetleg az USB-n történő használat a cél, pláne hosszabb időre, akkor viszont a mostani 3,5"-os helyett inkább egy 2,5"-os méretformátumú meghajtókhoz való külső házat, vagy adaptert lenne érdemesebb venni az SSD-hez. Azokkal viszont már a külső 2,5'' mobil rack-ek topikja foglalkozik.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Tombi #4857 üzenetére

    A Sharkoon kínálatában Swift Case Pro néven és USB 3.0-s kivitelben külső ház van, nem dokkoló. Dokkolókból ezek vannak jelenleg a gyártó kínálatában. Ha jelen esetben mégis külső házról van szó, akkor arra ugyanaz vonatkozik, amiről pont nemrég volt szó. Ha dokkolóról, akkor az szinte mindegyik előbb linkelt modellnél fel van tüntetve a gyártó weboldalán, hogy 3,5"-os mellett 2,5"-os méretformátumú HDD / SSD meghajtóval is használhatók (példa).

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz csaba19 #4863 üzenetére

    Üdv!

    Itt a topikban azokkal a külső házakkal van konkrét tapasztalat, amelyek szerepelnek valamilyen formában (pl. beszámoló, teszt, információs táblázat) a téma-összefoglalóban. Az általad linkelt Ewent külső ház pont nem ilyen, tehát azzal értelemszerűen nincsen. A gyártó weboldalán is csak annyi van róla, hogy tool-free típus, elvileg műanyag a burkolata, billenőkapcsolós, támogatja az UASP-t, meg ilyenek. Ettől függetlenül akár ez a külső ház is opció lehet és előnyös az 5 éves gyártói garancia, de az előbbiek értelmében konkrét tapasztalat híján ebben a topikban sem biztosan megerősíteni, sem cáfolni nem igazán lehet a megvételét.

  • King Unique

    titán

    válasz tomasz79 #4867 üzenetére

    Üdv!

    Elvileg meg lehet oldani, vannak ezt szemléltető leírások (példa) és videók (példák). Aztán, hogy ez esetedben gyakorlatilag mennyire lesz működőképes az adott típusú tabletnél, az más dolog. Illetve ez ügyben a konkrét tapasztalatok (példák) felől eleve inkább a megfelelő tabletes topikban kellene érdeklődni. Egyébként egy 3,5"-os külső HDD abból a szempontból előnyösebb ilyen célra, hogy annál már eleve adott a külső tápellátás és a 2,5"-os típusok ellenében nem kell pl. az ebben a leírásban lévő megoldással vesződni.

  • King Unique

    titán

    válasz EncinoMan #4871 üzenetére

    Szia!

    A dokkolónál a gyártó weboldalán nincsen arról információ, hogy kezel-e 2 TB-nál nagyobb HDD-ket. De ha USB 3.0-s és ASM1053 chip van benne, akkor elvileg kellene. A firmware frissítésénél az MP Tool konfigurációs beállításai között az a 2 TB nevezetű opció ahhoz kell, ami egy másik válaszban volt részletezve. Vagyis natív 4K-s (4Kn) logikai és fizikai szektorméretet állít be USB-n és úgy az MBR 2 TB-os korlátja kitolható akár 16 TB-ig is. De ha a dokkoló támogatja a 2 TB+ HDD-ket, akkor nyilván anélkül is kezelnie kellene USB-n egy 3 TB-os merevlemezt GPT partíciós sémával.

    Az a leírtakból nem derült ki, hogy a Windows lemezkezelőjében pontosan mi a helyzet. De ha maga a fizikai lemez tárolókapacitása kisebb a valósnál, az abnormális. Egy másik topikban volt korábban másnak ilyen problémája dokkolónál (példa), amit végül a MaxLBA átállítása megoldott. Ha USB-n most netán 4Kn szektorméret lett beállítva a 2 TB-os opció bejelölésével, akkor akár az is okozhat kavarodást (példa). Az alábbi példa pedig azt is szemlélteti, amikor nem kezeli rendesen a külső ház / dokkoló a 2 TB-nál nagyobb tárolókapacitású HDD-t.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz blaca83 #4873 üzenetére

    Szia!

    A gyártó weboldalán van a 3 TB-os HDD-k kezelésére vonatkozó válasz, viszont ott pontos limitet nem említenek és az a felosztás sem teljesen világos. Erről már korábban is volt szó itt a topikban. Ott az illető amúgy 4 TB-os HDD-vel próbálgatta. Az előző válaszban is linkelt példa, illetve egy másik egyébként jól szemlélteti azt, amikor nem kezeli a külső ház rendesen a 2 TB feletti tárolókapacitást. A kompatibilitásnál a HDD pontos típusára (gyártó, modell) vonatkozó speciális kikötés általában nem nagyon szokott lenni, max. csak annyi, hogy jelen esetben egy 3,5"-os fizikai méretű és belül SATA csatolófelület használó külső háznál nyilván a HDD is annak megfelelő kell legyen. A WD Purple és Red sorozatok modelljei rendszerint jó választás, de a belső merevlemezek felől inkább az azzal foglalkozó topikban kellene érdeklődni az aktuális információk és a jelenleg ajánlott típusok felől.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz MurdR #4876 üzenetére

    Üdv!

    Ha a HDS kezeli az említett HDD-ket és nem ír problémát az állapotukra (?), akkor azokkal elvileg nincsen gond, elvileg. Illetve ez esetben nyilván a Windows is kezeli az eszközt valamilyen szinten és nem arról van szó, hogy a HDD-k / dokkoló hibája miatt egyáltalán nem működik semmi. Valamint pl. az USB-kábel sem lehet rossz, mert akkor a másik 2 HDD-nél is probléma lenne. A dokkolónál belül a fizikai csatlakozást SATA-n viszont célszerű ellenőrizni, szükség újracsatlakoztatni a HDD-t stb. A leírtakból egyébként az megint nem derült ki, hogy mit mutat olyankor Windowsnál az eszközkezelő és pláne a lemezkezelő, amikor problémás a többi HDD felismerése. A több partíciónak normál esetben nyilván nem kellene gondot okoznia USB-n használva sem. Itt max. az eltérő fizikai és logikai szektorméretek okozhatnak problémát SATA-s / USB-s használatnál, valamint ha esetleg USB-n nem támogatott a 2 TB+ HDD-k kezelése. Ezekről pont nemrég volt szó.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz MurdR #4878 üzenetére

    Ebből most megint nem sok minden derült ki, többek között pl. a lemezkezelő állapota sem. Ha a dokkolónál komoly hiba lenne, akkor elvileg nem kezelné rendesen egyik HDD-t sem. De mindegy, te tudod.

  • King Unique

    titán

    válasz MurdR #4880 üzenetére

    Ezek alapján kezeli a HDS és a Windows eszközkezelőjében is megjelennek, viszont az továbbra sem ismert, hogy mi a helyzet a lemezkezelőben. Holott leginkább pont az utóbbi lenne a lényeg. Ha nem kezelné a Windows, akkor pedig értelemszerűen semmilyen formában nem jelenne meg a külső HDD a rendszerben, az előbbi helyeken sem.

  • King Unique

    titán

    válasz MurdR #4884 üzenetére

    Igen, erre gondoltam. A mellékelt lemezkezelős screenshoton pedig egyértelműen látszik a probléma oka, vagyis hogy dinamikus a lemez. Ellenben a Windows a SATA-s csatlakozásnál létrehozott dinamikus lemezeket nem kezeli USB-n, azért is írja érvénytelennek. Illetve USB-n az alaplemezt dinamikus lemezzé konvertálni sem engedi. Ha fontos adatok vannak a HDD-n, akkor egy asztali PC-be kellene visszatenni és ott SATA-n csatlakoztatva már elérhető lesz a lemez tartalma. Ha később az USB-n történő használat a cél, akkor az adatok lementése után teljesen törölni kellene a lemezt, majd újraparticionálni alaplemezzé. Utána már használható lesz USB-n csatlakoztatva is. Egyes külső programok (példa) egyébként közvetlenül is át tudják konvertálni alaplemezzé, illetve akár adatvesztés nélkül. De azok egyrészt rendszerint fizetősek. Másrészt elvileg simán átkonvertálják adatvesztés nélkül, viszont hogy gyakorlatilag kinél mennyire lesz problémamentes és eredményes a művelet, az már más dolog.

    Tehát ha jelen esetben csak a dinamikus lemez a probléma, akkor azért még sincs itt akkora gond és a dokkoló nyilván nem hibás, nem ment tönkre. Illetve ez esetben ugyanúgy egy másik dokkolónál, vagy külső háznál is gondot okozott volna USB-n a SATA-n létrehozott dinamikus lemez kezelése.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz MurdR #4888 üzenetére

    Ha magát a particionáló programot és nem a DDC-t kérdezed, akkor az előbbinél nyilván lehet a partíciók összeillesztése opcióval, amit egy screenshot jól szemléltet, sőt leírás is van hozzá. Ha a konvertálás során a partíciók száma miatt problémázik a program, akkor valószínűleg az MBR lehet a gond. Ugyanis annál max. 4 db elsődleges partíció lehet, vagy 3 db elsődleges és egy kiterjesztetten belül több logikai.

    Ha az adatok átmozgatásával jár a partíciók összevonása, akkor az hosszabb ideig is eltarthat az adatmennyiségtől függően! Ami közben lehetőleg ne szakadjon meg, mert akkor sérülhet a kötet és a rajta lévő fájlok! Aztán a dinamikus lemez megint más dolog, egy alaplemeznél inkább lenne megoldható problémamentesebben. Plusz még utána jönne az adatvesztés nélküli átkonvertálás, ami elvileg sima ügy, gyakorlatilag meg lehet vagy / vagy. A biztonságosabb megoldás az adatok lementése, majd utána az újraparticionálás alaplemezzé, végül pedig a fájlok visszamásolása lenne. Az egyébként nem derült ki, hogy most hogyan van csatlakoztatva a HDD, de elsősorban és lehetőség szerint inkább SATA-n kellene, ha USB-n problémás a dinamikus lemez kezelése.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz MurdR #4890 üzenetére

    Itt most csak annyi a gond, hogy a partícióknak nincsen meghajtóbetűjele, azért nem jelennek meg a Windows fájlkezelőjében. Vagyis ha az utóbbi a cél, akkor nyilván meghajtóbetűjelet kellene adni nekik akár a lemezkezelőben, akár a MiniTool használatával. Ha az adatokat már sikerült lementeni, akkor utána a partíciók egyesítésébe nyugodtabban lehet belevágni.

    Szívesen!

  • King Unique

    titán

    válasz andaman #4898 üzenetére

    Üdv!

    A célra mindkettő megfelelhet, ha a merevlemez USB-n történő csatlakoztatása és használata a cél. Azt viszont mindenképpen el kellene dönteni, hogy most dokkoló, vagy inkább külső ház kell. Az előbbit értelemszerűen akkor célszerűbb választani, ha a HDD gyakran lesz cserélve, egyaránt kell 2,5"-os és 3,5"-os fizikai méretűeket is használni, valamint a PC-be téve SATA-n és külső meghajtóként USB-n is egyszerűen csatlakoztatni. De olyan is van, aki IDE/SATA-USB adaptert (példa) vesz, ha az univerzális használat a cél. A felsoroltak egyébként akár egy 3,5"-os külső háznál is megoldhatók úgy-ahogy, de eleve körülményesebb lehet a megvalósítás. Viszont a tartós USB-s használathoz már jó / jobb választás lehet egy külső ház és ott legalább maga a HDD fix helyen van, nem csak úgy pőrén.

    A belső merevlemez témával a "Milyen merevlemezt vegyek?" topik foglalkozik, az ügyben már ott kellene érdeklődni. De akár az ottani téma-összefoglaló átnézése is elég lehet, ahol fel vannak tüntetve kategóriánként az ajánlott típusok.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz MurdR #4900 üzenetére

    Ha a dokkoló firmware szinten támogatja az X perc inaktív állapot utáni készenléti (alvó) módot, akkor a Windows energiagazdálkodási beállításai sem feltétlen tudják azt tiltani. Ez anno az egyik társtopikban egy konkrét példával szemléltetve volt. Illetve abban arról is volt szó, hogy egyes külső programokkal (pl. HDS) hogyan lehet egyszerűen tiltani a lemezek leállását. Alternatív megoldásként meg az is működhet, ha egy hosszabb műsoridejű videó / zene lejátszása megy a HDD-ről, vagy aktívan megy rá torrentnél a letöltés / seedelés stb. Az a lényeg, hogy mindig legyen rajta aktív lemezművelet (írás / olvasás), mivel alvó mód rendszerint csak X perc teljesen inaktív állapot után szokott lenni. Egyébként a firmware-re visszatérve, egyes USB-chipeknél akár az alvó mód tiltása is beállítható firmware szinten. De azt csak akkor érdemes piszkálni, ha más módon tényleg nem megy és biztosan a végleges tiltás a cél. Az meg a másik, hogy csak saját felelősségre, pláne ha nem közvetlenül az eszköz gyártójától, hanem külső forrásból származik a firmware és hozzá a program!

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz sityuka89 #4903 üzenetére

    Üdv!

    Nyilván egy 3,5"-os belső HDD-t is lehet USB-n dokkoló, külső ház stb. közbeiktatásával külső HDD-ként használni. Viszont azt a másik válaszban már leírták, hogy ehhez rendszerint szükséges a 12 V-os külső tápegység, mivel csak USB-ről táplálva nem fog menni. Az utóbbinál ez alól max. esetleg talán az USB 3.1 Gen 2, illetve majd az USB 3.2 lehet kivétel. A Seagate készített is ilyen 3,5"-os külső merevlemezt korábban Innov8 néven, viszont az eleve egy speciális megoldás, ami eddig széles körben nem terjedt el. Tehát általánosan egy 3,5"-os külső HDD működtetéséhez továbbra is külső áramforrás szükséges. Ellenben ha olyan kell, ami csak USB-ről táplálva (is) működik, akkor egy 2,5"-os típus a megoldás. Viszont azért azoknál is fontos, hogy a megfelelő típusú USB-porthoz legyen csatlakoztatva az eszköz a stabil tápellátás biztosítása végett!

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz blaca83 #4911 üzenetére

    A merevlemezt gondolom GPT-re inicializáltad és működött egyben a kezelése 1 db NTFS kötettel, nem kellett 2 részre felosztani, mint az a gyártó weboldalán is szerepel. Valamint ha a lemezkezelőben a 4 TB-os HDD valós tárolókapacitása jelent meg USB-n, a HDS és más programok sem írnak hibát, sikerült is 2 TB+, illetve akár 3.X TB-nyi adattal teljesen telemásolni adatvesztés nélkül, akkor tényleg rendesen kezeli a külső ház. Ami egyébként egy ilyen USB 3.0-s modellnél annyira nyilván nem meglepő, mert ezek rendszerint már támogatni szokták a 2 TB+ HDD-ket. A pontos limit megadásánál egyébként a Sharkoon elég korrekt gyártó, mert pl. a Swift Case Pro esetében a korábban megadott 8 TB-os limitet is módosították 12 TB-ra, mihelyst akkora tárolókapacitású HDD-vel is kipróbálták a külső házat. Igaz az USB-chip firmware-től is függ a pontos limit és azon is módosíthatnak, de sok gyártó az alapján adja meg, hogy ők mekkora tárolókapacitású merevlemezzel tesztelték. Már akik tesztelik rendesen, mert ez jelen esetben a gyártó részéről valószínűleg nem nagyon történhetett meg kellő mértékben, illetve az információk sem lettek naprakész szinten tartva... :N

    Köszönjük a visszajelzést! :R

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz havri1 #4913 üzenetére

    Üdv!

    A téma-összefoglaló gyakran ismételt kérdések fejezetében van az adatkapcsolat megszakadásának problémájával foglalkozó válasz. De az is inkább az olyan esetekre, amikor gyakran random fel- és lecsatlakozik az eszköz az operációs rendszerben. Viszont ha nálad órákig megfelelően működik a dokkoló és csak utána jelentkezik a probléma, az megint más dolog. De attól még az előbbinél említetteket ugyanúgy célszerű leellenőrizni és kipróbálni.

    Aztán ez a "nem tud írni a HDD-kre" nem derült ki, hogy most pontosan mit is jelent. Vagyis ilyenkor megjelenik a meghajtó, illetve a rajta lévő kötet a Windows fájlkezelőjében, de nem lehet rá másolni, mert írásvédett, vagy másról van szó? Ha az OS energiagazdálkodása és az USB-tárolóeszköz firmware beállításai miatt X idő után készenléti állapotba (alvó módba) vált a dokkoló, akkor annak pont az a lényege, hogy abból fel kell ébrednie, amint az OS, vagy egy program hozzáférést intéz a lemezhez. Illetve normál esetben nyilván utána is ugyanúgy lehet írni és olvasni a meghajtót. Max. ilyenkor pár-néhány másodperc kell, amíg a HDD újra felpörög és újra használható lesz.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz havri1 #4915 üzenetére

    Akkor ez az előbb említett eset, vagyis az adatkapcsolat szakad meg random. Ha pedig eltűnik az eszköz a rendszerből, akkor nyilván nem lehet használni és nem meglepő, hogy így értelemszerűen írni sem lehet a lemezre. Viszont megint más dolog az, ha rendben megjelenik a meghajtó, de írásvédett állapotra utaló hibaüzenet van a másolásnál.

    Ez esetben továbbra is az összefoglalóban említetteket tudnám javasolni, mint ahogyan az előző válaszban is. Vagyis első körben célszerű lenne pl. másik USB-portban, másik USB-kábellel is kipróbálni a dokkolót. Az viszont elég ciki lenne, ha egy kétlemezes dokkoló nem bírna egyszerre 2 db HDD-t rendesen kiszolgálni, meghajtani. A tápegysége csak nincsen ennyire alulméretezve, hogy ténylegesen csak 1 db 3,5"-os HDD-t bír el stabilan. Ha a 6629S3 modellről van szó, akkor ahhoz a gyártó weboldala alapján 12 V-os és 4 A-es tápegységet mellékelnek, aminek elvileg akár 2 db 3,5"-os HDD-hez is elégnek kellene lenni.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz havri1 #4920 üzenetére

    Az nem derült ki, hogy pontosan milyen HDD-k ezek, mekkora fordulatszámmal stb. De ha netán mindkettő 7200 RPM-es, akkor úgy már pláne problémásabb lehet, ha alul van méretezve a tápegység. Egy HDD áramfelvétele általában felpörgésnél a legnagyobb, majd utána aktív lemezműveleteknél (írás / olvasás), míg üresjárati és pláne készenléti állapotban már kisebb. Vagyis ha elégtelen a tápellátás, akkor annak elvileg már az elején, a HDD-k felpörgetésénél és aktív használatánál is gondot kellene okoznia, nem pedig csak X órás működés után. Aztán az egy dolog, hogy most 1 db HDD-vel tesztelve állítólag OK minden, de eleve egy kétlemezes dokkolóról van szó. Vagyis mindkét foglalatban (slot) ki kellene próbálni a merevlemezt, hogy azok hibáját ki lehessen zárni. Illetve fontos a megfelelő fizikai csatlakozás is SATA-nál, mert ha ott érintkezési problémák vannak a dokkoló és a HDD között, akkor az megint gondot okozhat.

    Egyébként ha 3 A-es a tápegysége, akkor a 6629US3-C modellről lehet szó. De akkor meg a webshopban feltüntetett adatok nem stimmelnek, mert azok a 6629S3-ra vonatkoznak. Ezért kell ilyenkor megadni a pontos modellszámot és XY webshop helyett lehetőleg mindig a termék gyártójának weboldalát linkelni... :)

  • King Unique

    titán

    válasz Atomgeszi #4926 üzenetére

    Helló!

    Ha a 2 db HDD egyszerre történő használata a cél, akkor ehhez egy kétlemezes külső házra (példa), vagy dokkolóra (példa) lesz szükség. Nem kötelező pont a linkelt modelleket választani, példaként lettek megemlítve. Aztán hogy esetedben melyik megoldás lenne a praktikusabb, azt pl. egy másik válaszban említett szempontok + az árak alapján kellene eldönteni.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák