Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Miklós315

    aktív tag

    válasz Golyobis #709 üzenetére

    "Én nem hiszem hogy párszáz fős csoportokról lenne szó. Talán a legmerészebbek, akik fegyvert ragadnak, csak annyian vannak."
    Ezt pl. konkrétan a Seattle-ügy kapcsán írtam.
    A többi megmozdulás kevésbé konkrét, többen is vesznek részt rajta.

    "A népszavazásról meg annyit, hogy ha tegyük fel tényleg diktatúráról van szó, akkor vajon létrejöhet-e olyan végeredmény ami az elszakadásra vall?
    Nekem sokkal valószínűbb hogy valami olyasmi jönne ki, hogy a szavazók 103%-a szavazott a bennmaradásra, és 0%-a a kilépésre."
    1. ez feltételezett szituációra épít (ha diktatúráról van szó), én meg a mostani pl. seattle-i önkényes - tk. az államrendet/önkormányzati rendet felülbíráló - megoldásról írtam.
    2. minden egyes szavazás során megy a csalás... de ez másik problémakör
    3. illetve elgondolkodtat az írásod: Te a "diktatúrát" a bárminemű államisággal teszed egyenlővé?

    "Mondjuk azt nem látom hogy miért lenne jogos, hogy azok akik ezzel nem értenek egyet, miért kelljen hogy ők is részt vegyenek benne. Biztos lehetne találni valami jó megoldást arra hogy akik nem kérnek belőle azok valahogy kiválhassanak."
    A kiválás (alsó hangon, hiszen még a kibicek is ott duruzsolnak) két fél megegyezésén múlik - nyilván, ha az állam ragaszkodik a területhez, akkor nem fogja engedni.
    Másrészt kiválhatsz Te mondjuk egész Borsod megyével, önálló államként, amiben akár egyedül Te laksz, de meg tudsz élni? Fenn tudod tartani? Meg tudod védeni?
    Itt jön a képbe ez is akár:
    "Vagy ez azért nem lehetséges mert a nagyok egyből leigázzák azokat, akik még szabadok?"

    "Az ember földhöz való jogának korlátozásával arra van kényszerítve, hogy szolgáljon, de ez a módszer az erőszak, és nem az igazságosság módszere."
    Ebben egyetértünk.
    Egy kompromisszumos félmegoldás az egész.

    "Tehát mivel a szovjetúnió, és a nácik már múlt, ezért az USA (a jelen) biztos hogy nem diktatúra?"
    Kezdem érteni az USA-felfogásodat, így azért könnyebb lesz :)
    1. Kifelé militarista birodalom, befelé inkább agymosó állam (hülye szavazók, látványos show-k, "könnyű győzelem" a választásokon, de még fontosabb, nem pofáznak bele két választás közben, csak ha a politikusok vezetik a "hordát"), valamint van egy bökkenő, amivel csak részben szoktak számolni (ha épp szidni kell), ti. hogy a legjobban felfegyverzett polgársággal rendelkezik.
    Ez egy nagyon kényes "egyensúlyt" kényszerít a felekre: az állam tisztában van egy polgárháború potenciáljával, ahol a lakosságé is a hazai pálya "előnye", nemcsak a seregé (pláne, nem egzakt, ilyen kiélezett szituációban a sereg-elemek hogyan foglalnak állást: szétszélednek, egyes hadcsapatok oldalt választanak, kompletten megtagadják a bevetést, egységes fellépéssel leverik a civileket - sokesélyes), ezért nagyon lassú, nagyon nyögvenyelős húzd meg-ereszd meg játék keretében tör egyre nagyobb hatalomra a szövetségi kormányzat (helyi érdekű nemzeti gárdák pl. már szövetségi irányítás alatt vannak, így a klasszikus alapot jelentő milíciák már "szitokszóként - pre-terroristaként" - meghatározottak), és próbál független maradni a helyi (állami) szint (vagy még alsóbb szinteken település, ranch akár)...
    Lényeg: az USÁ-t is utolérte az idő átka - az anno európai gyökereit levedleni szándékozó, azzal szembehelyezkedő, liberális demokrácia mint eszme halott: totalitárius államfelfogás dívik, mert idővel minden állam itt köt ki... De ettől még nem diktatúra - a szó szoros értelmében (a 2. VH. utáni kommunistaüldözése idején közelebb állt hozzá, mégha áthallást is vélünk felfedezni a mai terrorista-felderítés címke révén).
    Tévedhetek...
    Inkább a kultúrmarxista véleményterror dívik (kötelező tematikák és pc), mint politikai diktatúra. Az talán most jönne, ha a puccs sikerül... (konteo)

    "Talán inkább a hatalom módszerei finomdtak egy kicsit: rájöttek hogy sokkal jobban meg lehet tartani a hatalmat, ha egy kicsit kevésbé nyilvánvaló a diktatúra, és ha a rabszolgák egy kicsit többet tarthatnak meg, akkor valószínűleg kevésbé is fognak lázadozni. Jut is, marad is."
    Ezzel kapcsolatban csak annyit:
    kicsiben gondolkodsz - az egész világ el van adósodva... de ki(k) felé? Ki(k)nek a kezében vannak az "adóslevelek"? Az egész világ ("összes ember") kiszolgáltatott, szóval, hogy USA diktatúra-e, innen nézve nem tök mindegy?

    "Tehát ha pl oroszországban, a szovjet únió kiindulópontjában történnek ugyan azok az igazságtalanságok, akkor az rendben van, de ha egy megszállott országban akkor meg nem? Ezt megint nem értem hogy miért lenne így. Szerintem ott is emberek élnek, és ők ugyan úgy élni szeretnének.
    Szerintem ez a belügy/külügy tök irreleváns, nekem inkább úgy látszik hogy te vagy az aki csúsztat."
    1. itt fentebb kicsit részleteztem a diktatúra-véleményemet USA-kapcsán.
    2. oroszokról én nem sokat beszéltem, Te vetetted fel a szovjeteket (már nincs is ilyen állam)
    3. épp ezek miatt nem értem, mit akarsz kihozni ebből, legyél konkrétabb, ez nem gondolatolvasó szakkör, nem tudom, mire gondolsz, ha nem írod le
    4. belügy/külügy nem véletlenül van elválasztva egymástól - még ha van is, természetesen, kapcsolat a kettő közt (ugyanannak az államnak a két vetülete)
    5. Ja: emberek élnek mindenhol és mind(enhol) élni szeretnének. Ezzel nem sokat tudtunk meg...

    "Szerintem ez nem ralatív: ha filozófiailag nem is tudom igazolni, de az én ösztönös igazságérzetem egyértelműen megmondja hogy a rabló az akinek ilyenkor korlátozni kell a szabadságát, és nem az ártatlanét akit éppen kirabolnak.
    És szerintem ezzel nem vagyok egyedül."
    Így leírva: egyetértünk, de első nekifutásra (ahogy fogalmaztál) kb. a rabló felé állt a mérleg nyelve...

    "valakik fegyveresen lázadnak egy általuk igazságtalannak vélt központi hatalom ellen"
    1. nem árt ilyenkor némi lexikális tudás, és a vázolt propaganda - amit kifogásolsz - máris célját veszti, hiszen, ha tudjuk, hogy "A" esetben egy fegyveresen megszállt-elnyomott nép lázad fel e megszállás ellen, hogy kivívja a szabadságát, az nem egyenlő "B" esettel, ahol a demokratikusan működő állam saját polgárai a bevett utak helyett, nemes egyszerűséggel szetqrják a saját lakóhelyüket - beintve ezzel az államnak, aki köszöni szépen, küldi a rendfenntartó brigádot, takarítás-előkészítésre.
    Jogállamban le vannak fektetve a megoldások (eljárások). Ezekkel kell operálni. Aztán jön a nyilvánosság (hogy megolajozza gépezetet - nyomásgyakorlás), ha nem haladnak a tárgyalások. De az, hogy felgyújtod a települést, mit old meg? Komolyabban vesznek? Max kettővel több testőrt kap a vezető hivatalnok/politikus, mert valami agresszív csürhével kell dumálni pár sort...
    2. épp ezért is, a "valakik" nagyon nem mindegy, hogy kik, milyen körülmények között, miért, stb.

    "a központi hatalom azért hogy uszítsa ellenük a közvéleményt, negatívan tünteti fel őket"
    A gondom a demokráciával a gyakorlati alkalmatlansága miatt van:
    nincsenek garantálva a személyi minőségek (bármely senkiházi akarnok gerinctelen suttyó hatalom közelbe kerülhet), így aztán könnyedén megy a sárdobálás, néptüzelés, meg a többi aljadékság - a hatalomért folyó küzdelem keretében.
    Kormány vagy ellenzék, mindegy - egyik se jobb, mert nem a pozíció, hanem az állomány határozza meg a színvonalat, márpedig a mai demokráciák a középszer rendszerei:
    ajánlott olvasmány1,
    ajánlott olvasmány2,
    érdeklődőknek ínyencség szólásszabadság-demokrácia-elidegeníthetetlen jogok-kettős mérce nyomvonalon

    "Te börtönbe záratnád Petőfit?"
    Ez egy tök izgi kérdés :)
    1. Szerintem egy túltolt szimbólum a fickó (ki tudja, mi igaz abból, ami legenda köré épült - ha már Robin Hoodot is említetted)
    2. eltűnt, így nehéz lenne...
    3. magyar részről nyilván nem, mert szabadságért küzdő hazafi volt
    4. osztrák részről talán nem, mert mártírnak erős lenne, bár ahány embert legyilkoltak, eggyel több... szóval valószínűleg igen.
    5. ma, innen, én: nem

    [ Szerkesztve ]

    "Szerintem."

Új hozzászólás Aktív témák