Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Ribi #55291 üzenetére

    Kézzel is lehet érezni, hogy megcsíp, ha épp úgy fogja az ember.

    A dióda alapvetően a kapcsolót védi, ami ilyenkor egy félvezető. Ha egy mechanikus kapcsolót képzelünk a tranzisztor helyére, akkor a kikapcsolás pillanatában ívet húzna, szikrázna, az induktív hatás miatt, ami az áramot továbbra is fenntartani szeretné.

    A tekercsben indukálódó fordított irányú feszültséget a dióda rövidre zárja, ezzel mellesleg kicsit lassítja is az elengedést, de ennek nincs gyakorlati jelentősége, vagy fel sem tűnik.

    Ha a kapcsoló helyett tranzisztor van, azt nyilván nem szeretnénk, hogy ilyen feszültség csattogjon valahol a belsejében, de ez egy diódával megfogható.

    Kicsit más a helyzet, ha a relét közvetlenül kötöm a tápegység 5 vagy 12V-jára, amikor nincs kapcsolótranzisztor, nincs mit megvédeni. A táp leállásakor a relé tekercsében indukált feszültség a lassabb lefutás miatt alig jön létre, azt is felfogja tápkondi.

    (#55285) Sokimm

    Minek a tranzisztor egyébként, az adatvonalról veszi a jelet? Nekem simán a tápegységre van kötve 12V-os relé, gép leáll, relé is elenged.

    Tehát így számítógépről nézett sorozatepizód stb. végén 15 perc múlva leáll a gép, lelövi a TV-t is, elalvás esetén.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Lompos48

    nagyúr

    válasz Ribi #55291 üzenetére

    Ez így igaz. Csak én kapásból a rajzban szereplő BD901 típusú tranzisztorra gondoltam. Ha részletesebben akarod: az a típus 100V-nyi Vcbo feszültségnél max. 2mA Icbo áramot produkálhat. Ez összesen 100mW teljesítményt jelentene, ami nagyon kevés a tranzisztornak a másodlagos letörés (second breakdown) zónába jutásához. Így inkább a példány tényleges Vcbo feszültségére fogja limitálni a relétekercs indukálta feszültséget. Kisebb tranzisztor, na meg nagyobb induktivitású tekercs esetén a jelenség már figyelmet érdemel.

    Illetve másnak azon az ágon (USBn) nem okozhat gondot?

    Ez a korábban boncolgatott feszültség a tranzisztor kollektorkörében születik. Arra nem figyeltem, hogy ez is az USB-ből kapja az "ecetet". Így MEA CULPA, a második kijelentésem hamis. Tehát a dióda kell. Az előbbi spekuláció ellenben érvényes marad.

Új hozzászólás Aktív témák