Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Ribi #48651 üzenetére

    A párhuzamosított tranzisztorok az áramtűrést növelik, illetve a disszipálható teljesítményt. Ha egy is elbírja, akkor nyilván egy is elég.

    A soros ellenállásnak más a szerepe ennél a megoldásnál, mint az LM117 esetében. Utóbbinál az ellenálláson eső feszültség növekedésekor (a 0,7-0,8 V BE-nyitófeszültség fölött) lép működésbe a túláramvédelem.

    A linkelt rajznál viszont növekvő áram hatására kezdenek nyitni a párhuzamosított tranzisztorok. Az ellenállás értékével egyrészt azt lehet beszabályozni, hogy a 7812 mekkora tápáramánál legyen a küszöb. De ez inkább egy folyamatos átmenet, és szintén a 0,7-0,8 V-tal kell kalkulálni. A pontos értéket legjobb próbálgatással meghatározni, a szórások miatt.

    A stabilizáló hatás úgy jön létre, hogy ha a növekvő áram miatt a párhuzamos tranzisztor "túlnyitna" (vagyis 12 V fölé emelné a kimenetet), ezt a 7812 detektálja, emiatt az általa felvett áramot leszabályozza. Ettől viszont csökken a tranzisztorokat nyitó feszültség, így beáll egy negatív visszacsatolás, stabil állapot.

    A 7812 áramát viszont egy ponton leszabályozza az IC belső túláramvédelme is, ennek megfelelően a soros ellenállást úgy kell belőni, hogy a párhuzamos tranzisztorok ne mehessenek tönkre.

    Ezek emitterében is vannak külön ellenállások, ami az áram egyenlőbb eloszlását szolgálja, tehát erre nincs szükség, ha csak egy van.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Lompos48

    nagyúr

    válasz Ribi #48651 üzenetére

    Az R3 szerepe a tranzisztorok nyitófeszültségének a produkálása. Mivel a 7812 nagyjából 1A leadására képes, akkor az efölötti értékek már 0.7V feszültségesést kell produkáljanak ahhoz, hogy a tranzisztor(ok) kinyithasson/kinyithassanak, étvéve ezáltl a pluszáramot. Az R1, R2, vagy akár több is, negatív áramvisszacsatolás szerepét töltik be, azaz, biztosítják, hogy az említett pluszáram egyformán osztódjon a tranzisztorokok. Ugyanakkor az ezeken képződő feszültségesés levonódik az R3 által "termelt" értékből.
    Röviden talán úgy lehetne ezzel partra jutni, hogy a maximális áramból levonjuk az IC 1A-ét, azt osztjuk a tranzisztorok számával. Én az R3-at 0.15 ohm körülire választanám. így az IC maximális árama körül 1A megy az ICn, 9A a tranzisztorokon (egyenként 4.5A). R1, R2-n a feszültségesés 0.45V, R3-n 1.2V. A kettő különbsége 1.5-0.45=0.75.
    Ezzel a gondolatmenettel kipróbálható a számítás kisebb áramokra is.

    Remélem nem hibáztam. :) Közben @Kernel kollega "lekörözött". Fiatalság-gyorsaság! :))

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák