Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • parandroid

    nagyúr

    válasz parandroid #20498 üzenetére

    Ehh, mire mobilról megtalálok valamit, lejár a szerkesztés... Mivel magam sem voltam már biztos benne, mikortól megy az óra, kikerestem tomcica összefoglalóját ([link]), ami alapján most haladgatok, eszerint a minimum meglenne, de érdemes még időt szánni az alapozásra, a többit meg nem biztos ugyan, hogy értem, de majd visszajövök később kérdezni.

    p

    I talked to that computer at great length and explained my view of the Universe to it and then... it commited suicide.

  • inf3rno

    nagyúr

    válasz parandroid #20498 üzenetére

    Ki kellene számolni, hogy ez neked hány %-os terhelés. Kell hozzá a max meg a nyugalmi pulzus. Nyugalmi pulzust ébredés után az ágyban tudsz mérni. A max pulzust vagy megnézed az eddigi edzéseidből, vagy becsülöd valamelyik képlet alapján, pl Tanaka: max = 208 − (0.7 × évek). Ami a kettő között van, abból lineárisan szokták meghatározni, hogy hány % a terhelésed pulzus = min + (max-min)*(terhelés%/100%) vagy terhelés% = 100% * (pulzus-min)/(max-min). Ebből kéne 80% alatt maradnod, hogy az aerob zónában legyél: [link].

    Alapozásnál fontos még, hogy sokat kell futni ezen az aerob pulzuson, szerintem heti 40k lehet az alap táv, de gondolom sokan ennél többet szoktak, pl heti 60k. [link] Arra ne számíts, hogy gyors lesz a változás, lehet, hogy csak jövő tavaszra lesz eredménye. Nyugodtan közberakhatsz egy két hetente valami gyorsabbat rövidebb távon, amin elengeded a pulzust 90%-ra, mondjuk 5 vagy 10k futást erősebb tempóban, esetleg a szokásos 15-ből megnyomhatsz néhány km-t a közepén. Arra azért figyelj, hogyha tömegnövelsz, akkor ez az aerob edzés ellene dolgozik.

    A félmaraton és a maraton között azért elég nagy a különbség, nem hiszem, hogy egy éven belül meg tudod csinálni a kettőt.

    [ Szerkesztve ]

    Buliban hasznos! =]

  • junkhead

    aktív tag

    válasz parandroid #20498 üzenetére

    érdemes pulzuskontrollal futni tomcica linkelt minialapozását

    tavaly kezdtem futni, bő félévet futottam, bár edzéstervvel, de pulzuskontroll nélkül, így azt mondanám a heti 3 futásom, regeneráló-tempó-hosszú, mind inkább erőlködős volt, mellette kettlebell, amitól beállt a lábam..
    idén januárig futottam, akkor feltehetően vírusos gerincvelő gyulladást kaptam, szinte lebénult mindkét lábam, ami gyakorlatilag magától elmúlt, de április végn még járni alig bírtam,

    május közepén kezdtem elliptikus trainerrel, futópaddal, mellette torna core izmok erősítésére, pririformis, csipő ilyesmi, trx, smr henger, lóbalzsam,
    júniusban mentem rekortánra 6:30 - 7 km/p idővel, 150-es pulzussal,
    akkor elkezdtem tomcica minialapozását heti 3 futással, fokozatosan emeltem a távot, tempót akkor futok ha úgy érzem pörgök,
    na most 10 km-en 5:13 km/p megy jól esően 144-es pulzussal, tavaly legjobbam erőlködve volt 5:24 pulzuskontrollnélkül,
    most a 18-20-akat is 145-17 pulzussal futom 5:50 körüli idővel, alacsonyabb pulzussal kellene, de így se vészes, inkább jóleső,

    szóval csak így tovább, a pulzus majd magától lemegy, kitartás, rendszeresség, no para.
    illetve a betegségnek annyit köszönhetek, megtanultam nyújtani, illetve core izmokat erősíteni.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák