Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Mikisys

    őstag

    válasz Psychopeti #411 üzenetére

    Sok erősítőben van valamiféle védelem, de az az erősítőt védi, pont a hangsugárzótól visszarúgott feszültséglökésektől, illetve a vezetékek, csatlakozók, esetleg a hangszórók és egyebek zárlata esetén.
    Amire gondolsz, az a limiter, ami határol, hogy nagyobb jel nem megy ki, a másik a dinamika kompresszor, ami összenyomja a hangot, minden ugyanolyan hangos lesz. Ezek az áramkörök semmitől sem védenek, a hangszóró ezektől még meghibásodhat. Beállításukhoz egyéb műszerek is szükségesek, meg tudni kell, hogy mit hova, merre, mennyire. (A jó limiter és kompresszor drága készülékek.)
    Lehet a hangszórók elé is védelmi alkatrészeket beépíteni, de ezek cseréje a dobozon belül elég macerás, ezért ilyen védelmet igen ritkán alkalmaznak.
    Ha muszáj, akkor egy lengő-biztosíték tartót kell a hangsugárzó vezetékébe iktatni és kiszámolni az átfolyó áramot - az erősítő teljesítményének és a hangsugárzó impedanciájának függvényében - és annak másfélszeres-értékére kell a gyors(F-jelű) biztosítékot betenni. (Például 100W és 8Ohm esetén F 6,3A-es vagy F 5A-es biztosíték már jó.)
    Ez az egész hangsugárzót védi a katasztrofális meghibásodástól.

    Üdv!

Új hozzászólás Aktív témák