Hirdetés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • atesss

    addikt

    válasz emitter #143 üzenetére

    Elvileg kitaláltam a dolgot:
    Egyik csatorna:
    Egy ismert, kis értékű (mondjuk a mérendő "ellenállás" 0,5%-a alatti, hogy ne nagyon csökkentse a mérendőre eső feszültséget) a mérendővel sorba kötött ellenálláson figyelem a rá eső feszültséget a szkóppal.
    Ebből az áram megvan Omh képlettel, és ez úgytudom minden időpillanatban igaz, függetlenül a hálózati fesz fázisától, a fázisszögtől, a terhelés egy hullámon belüli változásától (pl. PFC nélküli tápokhoz), stb..
    Másik csatorna:
    A feszültséget meg elvileg simán figyelni akarnám a 230V effektívet, ez 324V csúcsban.
    Csak nemtudom lehet-e ennyit mérni szkóppal.
    Ami adatlapot eddig megnéztem, lehet adni a bemenetre ugyan, de 10V/Div körül van a min. érzékenység, azaz nem tudnám megjeleníteni az egész hullámamplitúdót.
    Úgyhogy erre lehethogy kéne a trafó.
    De azon sosem lehet más a fázis, mint a transzformálandón ?
    Fázisszöget meg leolvasom a szkópról.
    Bár ha kisilabizálom, hogy hol van a 0V a hullámban, akkor nem kéne trafó sem; jó lenne úgy is, ha nem látom az egész hullámot.
    De amúgy furcsa, hogy nem lehet mérni normálisan 230V effektívet szkóppal, szerintem csak valamit rosszul értelmeztem.

    De effektív áram és feszültség elég pontos mérésére jó lenne egy sima multiméter is (#15-ben olvasva, amit mr_ricsi írt, de most már így nekem is rémlik méréstechnikából). Csak a kettő közt lévő fázisszög mérése bonyolult, az effektív kiszámításához.
    Illetve ha ("-Feszültség áram harmónikus torzulása <15%"), az lehet még gond, hogy a multiméterek nemtudom hogy mérik ilyenkor az áramot.

    Szkóppal kitöltési tényezőt meg csak akkor lehet mérni, ha digitális, nem ? (vagy azzal is csak a jobbakkal?).
    Bár még nemtudom milyen lesz nekem, majd 1-2 hét múlva kiderül, ha megjön...

    Van egyszerűbb megoldás is a hatásos telj. mérésre, az ún. 3-voltmérős módszer, ehhez csak egy ismert értékű ellenállás kell, és 3 sima AC-voltmérő.
    Ez jobbnak hangzik, bár akkor 2 multimétert kéne beszereznem még, mondjuk abból talán az 1000Ft-osak is megteszik, meg kell nézni milyen pontosak.
    De google-el meg is van: [link]
    De azért ha könnyen megy, átküldhetnéd a te leírásodat is, abból is lehethogy megtudok még valamit.

    Csak ha ez tényleg ilyen egyszerű, akkor miért nem ezt alkalmazzák ezekben a fogyasztásmérőkben ?
    Vagy ezt alkalmazzák ?
    Csak akkor meg nem lenne érthető, hogy miért van sok mérőnél, hogy egy bizonyos cosφ alatt nem tud mérni, illetve nincs megadva, hogy milyen pontosan (pontatlanul...) mér.

    De most lesz Villamosságtan II laborom, ott szkóppal fogunk mérni, megkérdezem a tanárt is, szerinte hogyan lehetne. Meg megkérdezem mit mond az Aldis fogyasztásmérőre, vagyis az adatlapjára (sajnos most épp kölcsönadtam, a másik kettőt meg nem akarom kibontani mert egy ajándékba menne, a másikat meg valoszeg eladom majd, és bontatlanul könnyebb).

Új hozzászólás Aktív témák