Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Konstantinus

    csendes újonc

    válasz Atilla001 #52788 üzenetére

    Üdv mindenkinek!

    Van ez a régi alaplapom: Intel D865PERL (adatlap:
    http://www.intel.com/content/www/us/en/support/boards-and-kits/desktop-boards/000006698.html), benne 2 GB KingMax DDR2 400 Mhz SDRAM memória. Szerettem volna felbővíteni 4 GB-ra, mert sokszor kevésnek bizonyul a 2 GB, ezért rendeltem a netről 2 x 1 GB ugyancsak KingMax memóriát - elkerülendő a kompatibilitási problémákat. Mikor megérkezett a memória, láttam hogy nem pont ugyanolyan, mint a fotókon volt, és nem is működik együtt a két új modul a meglévő két régebbivel.
    Addig próbálgattam a memória slotokat, amíg végül 3 GB memóriával sikerült elindítani a gépet, ámde az esti kikapcsolás után és a reggeli bekapcsoláskor már ismétcsak nem bootolt a gép - se kép se hang. Egyes elrendezéseknél bootol ugyan a gép, de csak a memóriateszt fut le az elején, aztán megáll és lefagy, a BIOS menübe sem enged belépni. Olykor pedig kevesebb memóriát jelez, pl 16 MB vagy 1404 MB-ot a 3 GB helyett, ilyenkor persze szintén lefagy.
    A negyedik kimaradó modulról időközben kiderült: amellett hogy nem ismeri fel az alaplap, még hibás is, memtest86+ hibákat jelez, ezt egy másik alaplapban tesztelve sikerült megállapítani:

    Az új modulokra írt típusjelzés: MPXD42F-D8KT4B NFAR
    Míg a régebbi két modulon ez szerepel: MPXD42F-D8KT4B PNAS illetve MPXD42F-D8MT4B MNAS
    Ránézésre sem egyfomrák, a régebbi modulokon van egy rózsaszín vagy inkább vörhenyes színű kis chip, míg az újabb két modulról ez hiányzik.

    A BIOS az volt frissítve évekkel ezelőtt, még amikor kijött az a BIOS verzió (P21-es), talán 2005-ben... Hát jó rég volt, annyi szent.
    Próbáltam a memória időzítéseket állítgatni a BIOS-ban, 3-4-4-8-ra de semmi változás, így sem mennek az új ramok a régiekkel együtt.
    A két új RAM-ot betettem egy még régebbi alaplapba (Kobian KT266a fdsx, 1.8 GHz Athlon), ami simán felismerte őket, pedig abban csak 133 Mhz a rendszerbusz, és így a 400 Mhz-es memóriák 266 Mhz-en mennek, a Linux simán elindult, bár túl sokáig nem teszteltem, de láthatóan kezeli őket az alaplap, és egymás mellett mennek, állítgatni sem kellett semmit sem, csak mindent "Auto"-ra.
    a tomshardare.co.uk oldalon olvastam hogy ez az Intel D865PERL alaplap igencsak válogatós a memóriák tekintetében, ha pedig mind a négy slotban van memóriamodul, akkor csak összepárosított modulok mennek együtt. Illetve hogy főleg a Samsung, Adata és Crucial RAM típusokat kedveli, azok közüül is a 2.5 V-os modulokat.
    A két régebbi RAM modulom adatai (decode-dimms jelenti):

    1. modul

    ---=== Memory Characteristics ===---
    Maximum module speed 400 MHz (PC3200)
    Size 1024 MB
    Voltage Interface Level SSTL 2.5V
    Module Configuration Type No Parity
    Refresh Rate Reduced (7.8 us) - Self Refresh
    tCL-tRCD-tRP-tRAS 3-4-4-8
    Supported CAS Latencies 3T, 2.5T, 2T
    Supported CS Latencies 0
    Supported WE Latencies 1
    Minimum Cycle Time 5 ns at CAS 3
    6 ns at CAS 2.5
    7.5 ns at CAS 2
    Maximum Access Time 0.7 ns at CAS 3
    0.7 ns at CAS 2.5
    0.75 ns at CAS 2

    ---=== Manufacturing Information ===---
    Manufacturer Kingmax Semiconductor
    Manufacturing Location Code A
    Part Number MPXD42F-D8KT4B



    2. modul

    ---=== Memory Characteristics ===---
    Maximum module speed 400 MHz (PC3200)
    Size 1024 MB
    Voltage Interface Level SSTL 2.5V
    Module Configuration Type No Parity
    Refresh Rate Reduced (7.8 us) - Self Refresh
    tCL-tRCD-tRP-tRAS 3-4-4-8
    Supported CAS Latencies 3T, 2.5T
    Supported CS Latencies 0
    Supported WE Latencies 1
    Minimum Cycle Time 5 ns at CAS 3
    7.5 ns at CAS 2.5
    Maximum Access Time 0.7 ns at CAS 3
    0.75 ns at CAS 2.5

    ---=== Manufacturing Information ===---
    Manufacturer Kingmax Semiconductor
    Manufacturing Location Code A
    Part Number MPXD42F-D8MT4B

    Látható hogy főkét a "Supported CAS Latencies" sorban van eltérés, illetve a típuskód is különbözik egy betűben (M vs K).

    Ha kiveszem az M jelű modult akkor sikerül elindítanom a 3 db "K" jelű modullal, az "M" betűset így kihagyva, azaz végül is 3 egyforma karakterisztikájú modul került az alaplapba. Ilyen módon többszöri ujraindítás és kikapcsolás után is ment, úgy hogy manuálisra állítottam a BIOS-ban a memória időzítést, mégpedig 3-4-4-8-ra. Így a harmadik modul SPD információit is le tudtam kérdezni:

    Guessing DIMM is in bank 3

    ---=== SPD EEPROM Information ===---
    EEPROM Checksum of bytes 0-62 OK (0x2D)
    # of bytes written to SDRAM EEPROM 128
    Total number of bytes in EEPROM 256
    Fundamental Memory type DDR SDRAM
    SPD Revision 1.0

    ---=== Memory Characteristics ===---
    Maximum module speed 400 MHz (PC3200)
    Size 1024 MB
    Voltage Interface Level SSTL 2.5V
    Module Configuration Type No Parity
    Refresh Rate Reduced (7.8 us) - Self Refresh
    tCL-tRCD-tRP-tRAS 3-4-4-8
    Supported CAS Latencies 3T, 2.5T, 2T
    Supported CS Latencies 0
    Supported WE Latencies 1
    Minimum Cycle Time 5 ns at CAS 3
    6 ns at CAS 2.5
    7.5 ns at CAS 2
    Maximum Access Time 0.7 ns at CAS 3
    0.7 ns at CAS 2.5
    0.75 ns at CAS 2

    ---=== Manufacturing Information ===---
    Manufacturer Kingmax Semiconductor
    Manufacturing Location Code A
    Part Number MPXD42F-D8KT4B

    Aztán tovább próbálkozva, sikerült legutóbb a két hibátlan K jelű és az egy M jelű modult együtt elindítani, így 3 GB RAM volt elérhető, stabilan működött jópár órán keresztül. Kikapcsolás, újra bekapcsolás után viszont már nem ismerte fel a RAM-okat, sötét képernyő.
    Próbaképpen betettem a 2 régi 1 GB-os modul mellé egy ugyancsak régi 512 MB-os PQI modult, és láss csodát, felismerte! Ezen felbátorodva betettem még egy 512 MB-os mpdult, ami meg PMI márkájú, de elvileg mindkettő 400 Mhz-es. Csodák csodájára, azt is felismerte, pedig kb 1 évvel ezelőtt hiába rakosgattam őket ide-oda a slotokban. Most 512-512-1024-1024 formában mennek, a processzorhoz közelebb vannak az 512 MB-os modulok. Ámde fölöttébb különös, hogy csak 266 Mhz-re állítja be őket az alaplap, ha automatikusra van állítva a RAM frekvencia felismerése. Ugyanakkor a BIOS egy másik "general" lapján 400 Mhz-esként mutatja őket...
    Ha manuálisan átállítom a frekvenciát 400 Mhz-re, akkor is elindul a gép, de mire félig begépeltem ezt a szöveget, amit most írok, magától ujraindult, tehát nem volt stabil a működés. 266 Mhz-en viszont úgy tűnik elketyeg, Így 2 GB 400 Mhz-es memóra helyett 3 GB 266 Mhz-es memóriát tudhatok magaménak. Ez félsiker, annál is inkább, mert az esti kikapcsolás és a reggeli bekapcsolás után ismétcsak nem ismeri fel a modulokat. Nem tudom mi lehet a gond, talán hőmérsékletfüggő, mert este 21 fok van a szobában reggelre viszont lehül 16 fokra... Tehát a kérdés továbbra is nyitott, ha esetleg valaki tudna ezügyben segíteni, az nagyon jó lenne, vagy netalán ha találkozott már ilyen alaplappal vagy memóriával, megírhatá a tapasztalatait.

  • Konstantinus

    csendes újonc

    válasz Atilla001 #52797 üzenetére

    Nekem ez a fő gépem, ezt használom nap mint nap, a másik a tartalék, még ennél is régibb: Kobian KT266 fdsx, 1.8 Ghz Athlon. Abban megy mindne RAM modul, akárhogy párosítom őket - kettőt tud kezelni összesen.

Új hozzászólás Aktív témák