Keresés

Hirdetés

Aktív témák

  • nyaki01

    tag

    válasz spista222 #46121 üzenetére

    Hali!
    Csak azért, hogy mindenki okuljon a hibából és feleslegesen ne kelljen találgatni, felteszem trebron86 kollégának küldött javítási segédletemet, erre a problémára. A lapot egyébként én vettem meg és a segítséget is nekem kérte, de 2 napos túra után megelőztem a válaszát.
    "Hali!
    Mindent megpróbáltam már és sikerült rájönnöm a hibára, hosszú próbálgatások árán, mégpedig a processzor foglalat volt kontakthibás. Úgy jöttem rá, hogy működés közben finoman mozgattam a hűtőbordát és azzal egyetemben ugye a proci is mozog és azt vettem észre, hogy hirtelen elkezdett változni a hőmérséklet. Ez egyértelműen valaminek a rossz átmeneti ellenállására utal. A procit többször átnéztem a lábaknál, hogy ott nincs-e valami, de semmi, így maradt a foglalat. Csak reménykedni tudtam abban, hogy nem kell reballozni! Egy jobb minőségű kontakt spray-vel a foglalatot és a procit is komoly fürdetésnek és sűrített levegős kifúvatásnak vetettem alá úgy 3x és szárítás után sikerült orvosolni a hibát.
    Ilyen hibával még nem találkoztam, az elmúlt 10 év alatt és gondolni sem mertem rá, pedig a régebbi foglalatoknál sajnos előfordult, ha nem volt jól aranyozva az érintkezője, vagy belelöttyintettek valamilyen folyadékot és kiszáradás után szigetelő film maradt utána. Szerintem lesz még ezzel gondom, de most már tudom, hogy hol kezdjem.
    Így most minden megy, ahogy kell!..."
    Mondhatnátok,hogy veszélyes mutatvány volt, ami igaz is, de hát a rutin, meg az évek...
    Egyébként a proci Athlon II X2 250, a hűtő AC 64 Pro és most stabilan megy 3,6GHz-en, mint eddig is és a hőm. max. 52fok 3 órás, folyamatos 100%-on.

    [ Szerkesztve ]

    Az élet nem is bonyolult, csak azzá teszik!

  • nyaki01

    tag

    válasz spista222 #46147 üzenetére

    Hali!
    A tévedésed helyes.
    Egyébként még hűtést nem sikerült rosszul felraknom...
    A hőmérséklet érzékelést a mai korban valamilyen félvezető elem végzi, mely vagy egy komparátorban, vagy egy mikroprocesszorban hoz létre bizonyos változásokat. Ez a változás elsősorban a félvezető elem, hőmérséklet hatására létrejövő, dinamikus nyitóirányú impedancia képében jelenik meg. Na most. Mivel itt az érzékelő elemek kivezetései ugye, össze van kötve egy-egy vezetékkel (vagy közvetlenül, vagy BUS-rendszeren keresztül) a külső S.M.A.R.T. IC-vel (BIOS része), ezért a hibalehetőség elsősorban a csatlakozónál keresendő (mint leggyengébb láncszem), másodsorban az érzékelőben, harmadsorban a vezetősávban, negyedsorban pedig magában az IC-ben. Ahhoz, hogy ezen érzékelők hülyeséget mutassanak, az elébb felsorolt hibák egyikét produkálnia kell és ehhez nem kell feltétlenül a processzorban és a tápegységben 100A-eknek szaladgálni, vagy rosszul felrakni egy hűtést, csupán elég egy szennyeződött csatlakozó, egy elvékonyodott vezetősáv és a mért eredmények rögtön hibásak lesznek, független még attól is, hogy a diagnosztikai IC és a beépített érzékelő helyesen működik. Itt csupán uA-ek, vagy pA-ek szaladgálnak és egy kisebb átmeneti ellenállás növekedés, már jelentős értékváltozást is előidézhet. Erre alapozva és a processzor apró mozgatására létrejövő, a lábak és a foglalat érintkezője között kialakult súrlódó hatás által kiváltott kontakt javulása, valamint a S-M.A.R.T. által a BIOS-ban mutatott azonnali érték változása arra engedett következtetni, hogy ez csak is kontakt hiba lehet.
    A feltevésem helyesnek bizonyult, melyet a kész tett is bizonyított.
    Tudom ez már nagyon szakmai volt, de hidd el, csak így tudtam elmagyarázni azt, hogy miért választottam pont azt a módszert, amit. :U

    [ Szerkesztve ]

    Az élet nem is bonyolult, csak azzá teszik!

  • nyaki01

    tag

    válasz spista222 #46157 üzenetére

    Hali!
    A múltkor jártam úgy, egy 775-ös foglalatú procival, hogy össze-vissza ugrált a hőmérséklet érzékelése és ott pl. a rutinszerű tisztítás nem segített. Azt említetted, hogy az Inteleknél az A/D konverter magában a prociban van és e miatt ugrálhat az érték. Ha ez így van, akkor miért nem javult meg? Talán a procin belüli S.M.A.R.T. adta meg magát? Igaz a vezetés folytonosságát nem tudtam megmérni, nyilvánvaló okok miatt.
    Egyébként maga S.M.A.R.T. IC pont arra hivatott, hogy az analóg jeleket adó érzékelőkből digitális jeleket csináljon és hogy szoftverek segítségével decimális számokat láthassunk a kijelzőn. Mi értelme van ezt helyben kialakítani, majd a jelét egy BUS-rendszerre ráültetni, nem tudom..., de ez így van az Intelnél, ezek szerint..., pedig majd minden alaplapon van S.M.A.R.T. IC, amit simán lehetne erre a célra használni és nem kellene tovább bonyolítani, az amúgy is bonyolult procit és ezzel megkeserítve a BIOS firmware és egyéb diagnosztikai szoftver írójának életét.
    Az AMD-nél sem tudom hogyan van pontosan, mert nem találtam róla semmilyen infót, de az biztos, hogy esetemben az első üzembe helyezéskor a BIOS által mutatott CPU hőmérséklet 72fok köré állt be, bekapcsolt C&Q mellett.. Amint felállt a rendszer és hagytam pihenni, akkor hosszú percek után lesett 35fok köré, a sípolás elmaradt, de a venti csak nem akart lejjebb venni a fordulatból. Amint elindítottam egy alkalmazást, vagy az Everest terheléses tesztjét, azon pillanatban felugrott a CPU hőmérséklete 70fok fölé és onnan nem mozdult lefelé egy szemernyit sem, inkább csak fölfelé, pedig a venti pörgött, mint állat és a BIOS-ban bekapcsolt hőmérséklet figyelés miatt, sípolt eszeveszetten, miközben az Everest-tel figyeltettem a CPU hőmérsékletét. Amint bezártam az alkalmazást, a C&Q miatt visszavett magfeszültség hatására, csigatempóban visszaesett a CPU hőmérséklete az elébb leírt köré, a még süvítő venti ellenére. Többszöri proci kiemelés és berakás után, azt vettem észre, hogy egyre kevesebb maximum értéket mutat és végül jutottam arra a megoldásra, amit már elrebegtem.
    Most már ott tartok, hogy zárt házban terhelés és teszt alatt sem megy a CPU hőmérséklet 48fok fölé. :C

    [ Szerkesztve ]

    Az élet nem is bonyolult, csak azzá teszik!

Aktív témák