Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Dragon3000

    veterán

    válasz vicze #15 üzenetére

    A sebesség mellett ott is meglesz majd a 168TB tárhelyméret lehetőség?

    [ Szerkesztve ]

  • Dragon3000

    veterán

    válasz vicze #17 üzenetére

    Igen voltak nagy tárhellyel ssd-k, csak ez 40e dollár volt, mellé a sebessége csak sata, ez meg külön megvásárolva is 25e körül marad a vezérlővel.

  • bteebi

    veterán

    válasz vicze #21 üzenetére

    Világos, hogy a legújabb generációs SSD-k már-már RAM sebességűek, de akkor is, 12<>30. Oké, 10 év az brutál sok idő, de úgy érzem, hogy - pláne laptopokba - azért nem fog eljönni a kánaán.

    Mi is történik már jó ideje? Növelik a rétegek számát, egyre macerásabban, és közben egyre kevesebbszer újraírhatóak a cellák, miközben a fogyasztás is egyre nő. Eljutottunk a ~100 ezerszeres újraírhatóságtól (SLC) és a <1W-os fogyasztástól a ~2-500-szoros újraírhatóságig és a 10-20 W-os fogyasztásig. Mi lesz 5 év múlva? 8-10-szer újraírható cellák, >20 GB/s-es tempó, és 100+ W-os fogyasztás laptopba? Nem hinném.

    Szóval várjunk, majd kiderül. Persze simán lehet, hogy csak gyér a fantáziám. :DDD A 30 GB/s-es sebességet amúgy sokkal inkább el tudom képzelni, de a 160+ TB-os kapacitást NAND flash-sel, laptopba... nem. Paradigmaváltás nélkül aligha. De az meg nem (most) lesz, és ha lesz is 5 éven belül, akkor se NAND flash-sel, hanem valami mással.

    Amúgy HDD-knél is jó ideje már csak az extrém erőlködés megy. Az utolsó nagy dobás a PMR volt. Az SMR még so-so, de a HAMR, meg a lemezek számának növelése az nem fejlődés, csak kínlódás.

    #22: A sebességre van esély. És oké, hogy mondjuk egy 1 → 2 változás arányaiban pont annyi, mint a 2 → 4, vagy a 4 → 8 esetében, de az utóbbinál az abszolút változás több, mint az első kettő együttvéve. Nem tudom, hogy az SSD-knél akár kapacitásra, akár sebességre mennyire teljesül a Moore törvény, de szerintem nem annyira, és egyre kevésbé fog. De mint már mondtam, simán lehet, hogy csak szűk látókörű, urambocsá' pesszimista vagyok.

    Tegyük hozzá, 10 év múlva se lesz szükség egy SSD-nél 168 TB kapacitásra egy laptopban, sőt egy PC-nél se. A sebesség már sokkal inkább lehet szempont, és ahhoz jóval kisebb ugrás kell.

    [ Szerkesztve ]

    Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

  • bteebi

    veterán

    válasz vicze #27 üzenetére

    Szintén a #23-ból: "A 30 GB/s-es sebességet amúgy sokkal inkább el tudom képzelni, de a 160+ TB-os kapacitást NAND flash-sel, laptopba... nem."

    Amúgy ehhez majd kell a több chip és a nagyobb kapacitás is szerintem. 256 meg 512 GB-tal nem fog menni. Persze 256 GB-os "új" (=új technológiával készült, nem lebutított) SSD addigra már talán nem is lesz majd.

    "Milyen 10év??? 2év múlva Gen6-os x4-es SSD-k lesznek laptopokban, ami 30GB/s."

    De akkor legyen az a 30 valóban 30, laptopban, throttling nélkül tartósan, végig, és nem 50 W-os fogyasztással, és nem pár pillanatra. És laptopba. :U

    "Még két év és 32TB"

    Majd 2 év múlva meglátjuk. ;) Akkor még majd marad 8 évük, hogy 32 TB-ról 168 TB-ra ugorjanak. Laptopban, nem asztali gépben. Papíron, meg elméletben minden nagyon szépen skálázódik, a gyakorlatban pedig nem mindig. A Pentium 4-et is idővel talán 10 GHz-re húzták volna, úgy múkodott volna rendesen a Netburst... de nem jött be.

    Hogy hogyan fogják majd a jövőben bírni a gyártók a cellarétegek számának a növelését, azt megint csak nem tudjuk. Duplázni - sebességet, kapacitást - eleinte még relatíve könnyű, de aztán egyre nehezebb. Ezért nem extrapolálnék a végtelenbe, mert akkor kijöhetne pl. az, hogy 20 év múlva meg már exabájtos körömnyi SSD-k lesznek, sok-sok TB/s-es írási/olvasási sebességgel. Pedig nagyon nem.

    Jelenleg a legnagyobb kommersz SSD, amit találtam, az a 8 terás QVO. QLC, még csak nem is TLC. És 2,5"-os, nem M.2-es. Persze az is beleférhet egy laptopba (bár talán már nem mindegyikbe), de fényévekre van egy 32 terás M.2-estől. Sebességben is. Egy 4 terás M.2-es, legyen az Gen4 vagy Gen5, meg baromira nem 32 tera, de még csak nem is 16, és végképp nem 160.

    Analógiának felhoznám a processzorokat. Órajel, magok száma. 3 GHz már kb. ősidők óta van, de turbohülyeségek nélkül most se nagyon van még 4 GHz fölötti alapórajel. (Pláne úgy nem, hogy minden magon tudja. Oké, egy magon lehet akár 5+ GHz is, hurrá.) És 2005 óta már vannak 2 magos processzorok (18 éve; Athlon 64 X2), és 2007-től kezdve meg már 4 magosak is (16 éve; Core 2 Quad). Ennek örömére eljutottunk odáig 2023-ra, 16-18 évvel későbbre, hogy már talán nincs is 4-nél kevesebb magos (új) processzor, a 8 most már talán standard, és már vannak talán 16 magos asztali (kommersz), és 8 magos laptop processzorok is. Én nem érzem eget rengetőnek a fejlődést, figyelembe véve azt, hogy több, mint 15 évről beszélünk.

    Az első SSD-met 12 vagy 13 éve vettem. Mushkin Callisto Deluxe, 60 GB-os volt, akkoriban elég nagynak számított. Azóta eljutottunk oda, hogy egy 1 terás már nem eget rengetően drága (vagyis hát értelmezés kérdése), sőt már egy 2 terás is elérhető lehet. Szóval 13 év alatt mondjuk 16-32-szeres bővülés. Ha ezt vetítenénk előre, akkor se jönne ki a 160 tera. Sehogy.

    Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

  • Dragon3000

    veterán

    válasz vicze #29 üzenetére

    Hogy jött össze neked a 32TB? Ahogy néztem egyelőre m2 ssd-ből 4TB a legnagyobb méret, amit lehet venni, így még mindig csak 16TB jön össze.

  • Dragon3000

    veterán

    válasz vicze #31 üzenetére

    "Jelenleg a legnagyobb kommersz SSD"
    Ezen gondolat menet szerint mentem tovább a beszélgetésben, nem hiszem, hogy találnál olyant, aki 4400 dollár + áfáért rakna tárhelyet egy laptopba.

    [ Szerkesztve ]

  • Dragon3000

    veterán

    válasz vicze #33 üzenetére

    Ha figyelembe vesszük ezt, amiből indult az egész: "Vicces, hogy ma még ez a high-end 10 év múlva meg mondjuk a felső kategóriás laptopokban is ilyen teljesítményű ssd-k lesznek."

    Akkor azért az árat is figyelembe kell venni, mert itt a 32TB tárhely többe kerül, mint egy felső kategóriás laptop.

    [ Szerkesztve ]

  • bteebi

    veterán

    válasz vicze #29 üzenetére

    És ha beleraksz egy gépbe 4 db SSD-t, akkor az 1 SSD lesz? RAID-elheted, de az akkor is 4 fizikai drive marad. Ilyen alapon ha klaszterbe kötsz 500 laptopot, akkor az tulajdonképp egy gép.

    Kommersz alatt egyébként elsősorban nem azt értettem (volna), hogy kereskedelmi forgalomban kapható (ilyen alapon egy high end sportautó, pl. Königsegg vagy Bugatti is "kommersz"), hanem hogy benne van a mainstreamben, még ha annak a felső vége is. (Szóval egy exkluzív svájci óra vagy egy mobil se kommersz.)

    Így vagy úgy, 4 SSD az nem 1 SSD. És egyébként hasonló szempontok mentén ez a 168 terás SSD se tetszik. Oké, kifelé lehet, hogy 1 meghajtónak látszik, de valójában egyáltalán nem az.

    Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

Új hozzászólás Aktív témák