Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • thyeby

    őstag

    válasz Fermoy #16205 üzenetére

    Üdvözlünk, szia!

    "Sok hasznos dolgot találtam már itt a fórumon"

    Ennek mindannyian örülünk - tényleg jó ez a fórum. Valahányszor bizonytalan vagyok valamiben, vagy nem tudok valamit, hamar hathatós segítséget kapok itt.

    "Elvégeztem egy asztalos tanfolyamot"

    Gratula!
    Írj többet erről a tanfolyamról. Hol, mennyiért, mennyi idő alatt mit kaptál cserébe? Többször kérdeztek már be olyanok, akik szakmát váltanának, és nem tudják, hol is kezdjék a tanulást. Te lehetnél itt az első, aki beszámol róla, hogy mit ér egy asztalos tanfolyam.

    "úgymint felsőmaró"

    Jómagam B&D-t használok néhányat iparszerűen hatodik, hetedik éve. Még mind megy. Asztal alá vannak építve. Ha jól emlékszem, akkor Márton111 kollégának van egy vadiúj eladó példánya. De csak max 8mm-es befogású marók jók bele. Nagyobb gépből Soká kolléga tájékoztatásán felbuzdulva vettem egy Triton klónt - szavajárását átvéve én már csak így hívom. Akciósan 40-50 körül volt az ára. Profi nagy dög, és mint Soká írta, valóban egy különc. Egyébként Makita! Akkus fúró, felsőmaró az Makita, Makita és Makita.

    "gérvágó"

    Csak DeWalt. Inkább egy használtpiaci leharcolt DeWalt, mint egy vadiúj Metebó.

    "asztali körfűrész"

    Pénztárca függő dolog. Minél drágább, annál jobb, minél tecsógazdaságosabb, annál szarabb. 150 ezertől felfele indulnak a használható asztali körfűrészek.

    "gyalugép, szalagfűrész."

    Gyalu: Felder! Verhetetlen.
    (Van egy eladó 330-as jó állapotú metebó vastagoló gyalum - 120-ért megválnék tőle. Még sose használtam, tartaléknak vettem használtan.)
    Nemrégiben linkelt ide Madmax81 kolléga egy alig használt 300-as Makita szalagfűrészt 120 pénzért. Használok ilyet - príma konstrukció.

    "Milyen szerszámokat ajánlanátok,"

    Asztalos szerszámokat. :DDD
    Profikat, drágákat.

    "érdemes-e kombinált gépeket venni? "

    Ha kevés a hely és/vagy kevés a pénz és/vagy kevés a munka, akkor nincs mese. Ha nagyban megy a termelés, akkor pedig nem szabad.

    "Felsőmarónak szoktak asztalt készíteni?"

    Igen.

    "Lamellózót érdemes-e venni vagy köldökcsappal ugyanúgy lehet dolgozni?"

    Véleményem szerint a köldökcsap erősebb kötést ad, mint a lamellókeksz. Létezik párostipli fúró is. (Használok egy Festool Domino-t. Verhetetlen. De egy kisebb vagyon. Madmax linkelt egy alig használtat 160-ért. Ugyanott, ahol a szalagfűrészt. Újonnan negyed misi.)

    Több fa van, mint asztalos!

  • tbklaci

    újonc

    válasz Fermoy #16661 üzenetére

    Felejtsd el.Én még 60000 Ft-ért vettem,de 60000-szer megbántam.Ennek már két éve.A két asztallapját nem lehet párhuzamosan beállítani.Ennyi pénzért sokkal komolyabb gépet veszel használtan.Ennek az új árán vegyél egy használt egyengető gyalugépet nem szénkefés motorral,mint ez,és egy külön vastagsági gyalut.
    Nagyon szép felületet gyalul,de megesz az ideg mire 50 lécet kigyalulsz táblásításhoz.Én most építek egy egyengetőt,utána a zipper-t csak vastagolásra használom,ha addig el nem adom,vagy szét nem verem kalapáccsal.Ez a gép nemhogy egy asztalosnak,de még egy magam fajta hobbistának se való.
    Üdv.

  • Sanyabá

    senior tag

    válasz Fermoy #16732 üzenetére

    Ha a lamellót egy pillanatra vízbe mártod, akkor tuti hogy szorulni fog. :K

    A tanulás gyökere keserű,de a gyümölcse édes.

  • Armahun

    addikt

    válasz Fermoy #16732 üzenetére

    Van nekem egy kínai csoda lamellózó, az is széles nútot mar mert egy picit üt a kés.
    Lehet nálad is valami hasonló lehet, vagy a felfogatás alá került valami szősz.

    [ Szerkesztve ]

    Ha szerinted egy tárgy lehet Ő, akkor te is az vagy. Jó étvágyat evés előtt illik kívánni. A már evő embert ezzel étkezévében megszakítani igen nagy illetlenség.

  • Soká

    senior tag

    válasz Fermoy #16736 üzenetére

    A 3mm gyanúsan kevés.
    Én szoktam volt méltatlankodni, hogy 3,5-3,6mm az olcsón kapható keksz, bezzeg az aranyárban mért Bosch az "véletlenül" pont 4mm... Szerinted a ragasztótól nem dagad be egyébként a keksz? Valószínűleg igen.

  • Sanyabá

    senior tag

    válasz Fermoy #16737 üzenetére

    Nem, mivel hogy ha tényleg csak egy pillanatra vizezed be,úgy csak felületi nedvességet kap.
    Az meg bőven elég, hogy néhány tízednyit dagadjon meg.
    Vegyél több helyről lamellót,és ha azok is lötyögnek ,akkor a késsel van a gond. Azt meg lehet azzal orvosolni, hogy az élezésnél a hátuljából a fognak alá kell köszörülni.

    [ Szerkesztve ]

    A tanulás gyökere keserű,de a gyümölcse édes.

  • Márton111

    aktív tag

    válasz Fermoy #16737 üzenetére

    Kizárólag akkor ,ha elvesztené a víztartalmát, tehát írd rá használati utasításnak: rendszeresen locsolni kell mint egy virágot.

    [ Szerkesztve ]

  • thyeby

    őstag

    válasz Fermoy #16737 üzenetére

    Az én álláspontom az, hogy mérd meg a nútot is, és a kekszet is. Az ritka egészséges, ha a keksz 4,1mm vastag, a nút pedig 4mm. Ekkor ha radiátorra teszed a kekszes dobozt - úgy, hogy tudjon kiszellőzni, magyarul túlszárítod, akkor szereléskor 3,9mm lesz a keksz, ám a ragasztótól visszadagad 4,1mm-re. Ez a profi megoldás. Igen ám, de ritkán jön ez össze. (A Domino-nál nem ritkaság, hanem általános dolog - mára megtanultam én is játszani a tizedekkel, amikor kekszet gyártok.)
    Ez a bevizezősdi szerintem esetedben felesleges. Használja a szakma ezt a trükköt. Például az intarzia beragasztásánál, hogy a furnér oldalról is ragadjon meg, ezért bedagasztják - és ez a méretnövekedés épp addig tart, ameddig köt a ragasztó. És ez itt helyes is, hiszen mire felületkezeli, visszaszárad.
    A Te esetedben azonban nem tud szegény keksz visszazáradni, hiszen egy sötét áristonba kerül, amin ablak sincs, a ragasztó pedig be is zárja oda szinte örökre a vizet. Ez a víz ott kárt tenni nem tud, hiszen hermetikus.
    Amikor vizezzük a fát, én úgy szoktam számolni, hogy 10%-nyit dagad. A kekszed most 3mm. Megvizezed, akkor lesz 3,3. Az még mindig nagyon lötyög a 4-es vájatban. Igen ám, de ehhez a 10% dagadáshoz nem csak picit meglegyintjük a fát. Azt mondjuk egy tizedhez érdemes, pontosabban fogalmazva a vízzel leheléstől úgy 3-4%-ot dagad a fa.
    Nem kell azonban dilemmázni, hogy akkor most mennyi vizet is kapjon. Egyszerűen visszaméred vagy 3-5 perc múlva, és kitapasztalod, hogy mennyire kell megitatni. A visszaszáradás is jól mérhető sublerral, ha kíváncsi az ember arra, hogy mennyi idő alatt veszejti el azt a vizet, amit kapott.

    Nem hiszem, hogy a Makitának tárcsa méret problémája lenne, és azt sem, hogy üt a korong, vagy bármilyen gépbéli pontatlanság lenne emögött a lötyögés mögött. Azért fizettél sok pénzt a lamellózóért, illetve hát a Makita azért tud sokat kérni egy Kínzó, vagy budget világmárkához mérve, mert ez a gép precíz, és bírja az ipari igénybevételt.

    Nem tudom milyen mennyiséget vásároltál be ominózus kekszből, de nem haszálnám semmire - illetve hogy a csúzliba pont jó lenne ezzel elkergetni a szemtelen macskákat a portáról. Ha kis mennyiség, nyeld le, ha nagyobb tétel, akkor reklamáld meg.

    Végül van még egy gondolatom: Hátha lehet kapni 3mm vastag marótárcsát is valami bolond hobbigépbe - bár énszerintem a három mm-es kekkszel való kötés annyi, mint halottnak a csók. Ha mégis sikerül elhasználnod, akkor jó sűrűn tűzdeld vele a fát.

    Mindezt persze úgy írtam, hogy sosem alkalmaztam lamelló kötést, mert én már a kezdetektől fogva bizalmatlan voltam ezzel az újítással. A köldökcsap jóval erősebb, mégis, de sok széthullott köldökcsapos kötéssel találkoztam már.

    [ Szerkesztve ]

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Fermoy #16785 üzenetére

    Van egy 330-as ilyenem. Alig használtan vettem, hogy legyen tartalék gépem, de sose használtam. 120-ért megválok tőle. Ha érdekel, teszek fel képet róla.

    Több fa van, mint asztalos!

  • mdk01

    addikt

    válasz Fermoy #16784 üzenetére

    Vegyél Lamello lamello-t, az faxa lesz csak győzd megvenni...bár pár darabnál elviselhető. Nekem emúgy soha nem volt gondom az utángyártottal sem. A cégnél ipari szinten is jók. Hamarabb unja meg az ember a bútort meg amortizálódik le mint az utángyártott lamello miatt szétesik.

  • jimy_l

    tag

    válasz Fermoy #16784 üzenetére

    Hali!
    Lamellót náluk veszem, eddig nem volt vele gond.
    1000 db-os csomagban van, 4-5000 forint között.

    Ha szavazással, bármit ellehetne dönteni. Már betiltották volna.

  • thyeby

    őstag

    válasz Fermoy #16808 üzenetére

    Megmondom őszintén, még ki se próbáltam. Csak tartalék gépnek vettem, és sosem volt rá szükség. Azért mertem megvenni (mert akkor már átkeresztelkedett a szívem csücskében az a márka), mert az egyik fórumlakó kolléga, takee27 ilyet használ évek óta, és nem panaszkodott rá. Kikérdezheted, mi a tapasztalata vele, ha gondolod, megadom a telefonszámát - ha megtalálom még. Szóval szerintem megbízható és precíz, de nem tapasztalatból mondom ezt, hanem csak a kolléga szavainak hiszek.
    Jómagam ennek a kombinált testvérét használom, az egy három fázisú 310-es egyengető vastagoló berendezés. Egyengetni nem igazán jó vele, de a vastagolásban megbízható, precíz, és szép gyalulási képet ad. Tizedpontosan tudok vele gyalulni. Árához mérten bánom, hogy nem inkább egy ugyanekkora Felder gépre ruháztam be.

    Ez a 330-as néhány dologban ígéretesebb, mint a 310-es, nevezetesen:
    - mint a neve is mutatja, 330mm széles kés van benne, ami kategóriájában a legszélesebb
    - kicsi helyigényű
    - pontosan állítható
    - rögzíthető a beállított vastagság
    - és ami nekem leginkább tetszik rajta, az az, hogy alapban 4mm vékonyra képes elgyalulni a fát. Én rengeteg 8mm-es anyagot használok, és a 310-es alapban csak 10mm-ig tudja elforgácsolni a fát.
    - jól siklik a fa a tárgyasztalán, és jó nagyra kinyitható is ez a tárgyasztal

    Amik ellene szólnak:

    - az, hogy matebó
    - nem aszinkron motor hajtja, hanem szénkefés
    - macerásabb a késcsere benne, elég nehezen hozzáférhető
    - drága egy késpár bele - úgy 18 ezer körül kóstált két éve, hogy most mennyi, fogalmam sincs, és amiben bizonytalan vagyok: lehet, hogy egyszer használható kés dukál bele, aminek van két éle ugyan, de utána kérdéses az élezhetősége
    - a behúzóhenger nem körmös, hanem gumi - ez ugye nyomot hagy a fán, ha megszorul az anyag. Az utolsó fogásvételkor segíteni kell hát kézzel, hogy el ne akadjon, mert utána már méretvesztéssel forgácsolható csak le ominózus "dekoráció".

    Ha Franciaországból tudsz hozatni ilyen gépet ugyanennyiért újat, akkor mindenképpen azt érdemesebb megvenni, hiszen te használod első perctől, és nincs zsákban macska.
    És igen, sajnos a matabó marketingje kicsit magas lovon ül. Nem rossz gépek azok a francia árakhoz - és főleg a francia bérekhez mérve. A magyar zsebnek azonban ez egy vagyon, és még felár is van a jelek szerint rajta. Ár/érték arányban én a tiroliakat tartom legjobbnak.
    Az a baj, hogy a szervize csak parasztvakítás nálunk a metebónak is, a makitának is, meg a dewaltnak is. Amíg meg nem vetted valamelyik darabjukat, addig kapsz mesés ígéreteket, de ha elromlik, akkor már csak a szervizköltség lesz mesés, és jó valószínűséggel igen hosszadalmas is.
    A makitához ugye amíg ideér Japánból egy nem gyakori hibájú alkatrész, addig jó sokszor beesteledik. És ha ideért, akkor irdatlan magas lesz az ára. A DeWaltnak már nincs is magyarországi eloszóközpontja, vagy két éve kiköltözött Szlovákiába. És ez sem lesz olcsó muri. A matibónak van Pesten egy képviselete, de nálam akkor sötétült el ez a fényes márkanév, amikor a féléves, félmilliós gépemen már több, mint két hónapja kotlottak, és ennyi időre leálltam kényszerűségből a termeléssel. Épp az ilyesféle bosszúságnak akartam elébemenni azzal, hogy vettem egy tartalék gyalut. Épp ez a matabó volt használtan, én pedig megvettem egy asztalos fiútól, aki átállt bútorlapra, így ezt már nem használta. Azóta szerencsére nem romlott el a másik gép - de amilyen figyelmes hozzám Murphi, lehet, hogy ha valaki megveszi tőlem a 330-ast, tüstént beszarik a 310-es majd.

    Kipróbáltam én néhány ilyen öntvény monstrumot is, de azoknak számomra a gyalulási képe sem jó, ráadásul pontatlanok, és semennyire nem mobilisak. De legalább jó nehezek, és nem kell félni, hogy éjszaka ellopják.

    Több fa van, mint asztalos!

  • mdk01

    addikt

    válasz Fermoy #17059 üzenetére

    Ha fotóznál okosabb lenne mindenki.
    Ha vizet kap megdagad és csinálhatsz újat. Lehet csak le kellene kapni megpucolni majd felnyomni kontaktragasztóval.

  • Armahun

    addikt

    válasz Fermoy #17108 üzenetére

    Dunakeszin Főleg fenyő
    Itt lombos

    Ha szerinted egy tárgy lehet Ő, akkor te is az vagy. Jó étvágyat evés előtt illik kívánni. A már evő embert ezzel étkezévében megszakítani igen nagy illetlenség.

  • mdk01

    addikt

    válasz Fermoy #17111 üzenetére

    Várjál most a bútorlap púpos?
    Én úgy értettem hogy a léc, mert szokott olyan is lenni ha bénán rakják fel.

    Én két lehetőséget tudok amivel kitudod nyújtani az újragyártás idejét:
    1.Vízálló sima fehér diszperziós ragasztót nagyon kicsit(10%) felhígítasz és vékonyan bepacsmagolod a kilátszó forgácslap részt majd 2nap múlva mikorra megszáradt megismétled.
    2.Fehér akril szilóval kb. ugyanez.

    Ezzel remélhetőleg elleszel pár évig de ha látod hogy kezdi megint megadni magát tehát púposodik kenj utána ugyanezzel a módszerrel.
    Azért jó a ragasztó mert sztem neked is mindig van otthon és kb.2perces mutatvány.

    Jah és az egész lényege de gondolom leesett, a víz megakadályozása hogy bejusson a forgácslaphoz.

    [ Szerkesztve ]

  • thyeby

    őstag

    válasz Fermoy #17163 üzenetére

    De a ragasztót még frissibe töröld vissza a műanyagokról.
    Nem azért, mert csúnya, hiszen színtelenre szárad, hanem azért, hogy amikor kikeményedik, akkor a film a műanyagokról leválik, és emiatt berepedezhet a fontos felületeden is a széle, amitől már nem vízzáró.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Fermoy #17167 üzenetére

    Első körben próbáld kicserélni az ékszíjat. Ez legtöbbször segít. Gyakori, hogy akár évtizedet is állt a gép, az ékszíj pedig ott volt mozdulatlanul megfeszítve rajta. Felújításkor erről sokan megfeledkeznek.

    Ha ez nem segít, akkor ki kell derítened, hogy mi üt. Sziszifuszi dolog, de megmutathatja magát akár könnyen is.
    - Leveszed a fűrésszalagot
    - Leveszed az ékszíjat
    - Megnézed, hogy a fűrésszalag nagyjából szabályos kör alakot vesz-e fel, ha hanyagul ledobod a földre
    - Most szabadon kell futnia mindkét keréknek. Egyenként megforgatod a következőképpen kézzel:
    Megpörgeted, és megvárod, míg megáll. Ekkor a kerék legfelső pontjára rajzolsz egy jól látható vonást alkalmas színű filctollal. Most ismét megforgatod, és ismét megvárod, hogy megálljon. Ha a jelölésed többszöri próbálkozás után is hellyel közzel ugyanott (tehát valószínűleg legfelül) nyugszik meg, akkor a kerék nincs jól kiegyensúlyozva. Ha így van, akkor különböző méretű súlyokat ragasztol fel palmatex-el a jelölésed epszilon környezetébe. Ezt teszed addig, míg ki nem egyensúlyoztad. A súlyok nem maradnak ott, az csak azért kell, hogy tudj az átellenes oldalról alkalmas helyen a súlynak megfelelő furatok kialakításával könnyíteni ott a keréken.
    - Bekapcsolod a villanymotort teljesen magában. Észrevehető, ha az a lúdas. Hang nélkül és remegés nélkül kell mennie
    - Már csak az ékszíjtárcsák maradtak. Direkt legutoljára, mert házilag ezt a legnehezebb orvosolni, de nem lehetetlen.

    Ha mindezek ellenére még mindig üt a géped, akkor meghirdeted, hogy igényesen felújított szalagfűrészem eladom, vagy választási malacokra, krosszmotorra cserélem - hívjon bizalommal.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Fermoy #17167 üzenetére

    Ja, azt elfelejtettem mondani, hogy miközben forog a kerék, odateszel egy hurkapálcikát a széléhez is, hogy végig egyenletesen súrolja-e, vagy meg-megüti. Aztán a forgó kerék palástjához is odaérinted ezt a pálcikát, amivel azt ellenőrzöd le, hogy a kerék nem tojás-e?
    (De nem akkor, amikor a villanymotor forgatja! Az alsó keréknél forgathatja a villanymotor is, ha nincs rajta a szalag.)

    Több fa van, mint asztalos!

  • pali923

    tag

    válasz Fermoy #17189 üzenetére

    Köszi, egyszerű selyemfényű vizes lakk van rajta, talán Lazurán. Sok csiszolás után, persze.

    A helyzet reménytelen, de nem komoly.

  • epmd

    tag

    válasz Fermoy #17519 üzenetére

    Mindenképpen valami 2k-s lakkal ! Milesinek van valami rohadt kemény pult fedőlakkja,azt a nyáron használtam de a nevét nem tudom,Kérdezz utána náluk. Az jó lesz az ajtóra is!B verzió munkalap olaj .

    [ Szerkesztve ]

  • thyeby

    őstag

    válasz Fermoy #17518 üzenetére

    "Ha már 5-10 centivel arrébb teszem, akkor újra kell merőlegest néznem."

    Szerintem ez fizikailag lehetetlen. Esetleg elképzelhető, hogy a mércés sín, és a steller rögzítő között felgyűlt némi fűrészpor. Próbáld úgy arrébb tenni a stellert, hogy közben húzod magad fele - akkor egyfelől nem tud maga alá kotorni fűrészport, másfelől pedig rögzítés után ugyanazon a méreten van, ahol benézted magadnak. Nehezményezem kicsit, hogy az a piros vonal a skála felett otrombán vastag - nem is lehet jól látni a tizedeket így.
    Én ilyen pontatlanságot eddig még nem tapasztaltam.

    "a sínekben eléggé kotyog a vezető."

    Igen, ez egy jellegzetes Makita betegség. A következőképpen orvosoltam. (Az alu szalagtól nehezen jár.)
    Egyszerűen megcsináltam méretpontosan bükkfából. Addig babrás csak, amíg az ember a marógépet beállítja. Utána aztán áttoltam a marón vagy húsz méter fát, hogy legyen kéznél később, ha kitalálok valami home made applikációt. Nos, ezek között aztán prímán lehet válogatni. Betolod a nútjába, és tetszőleges pontosságút választol ki. Külön szerencsés, amikor a fában keletkezik egy kis kajla, mert ettől nagyon finoman járó, de semennyit nem kottyanó darab leszen. És persze a tolószánba másmilyet marhatsz, innen már csak egy tyúklépés a dolog. És az is, hogy építsünk rá magunknak egy hosszabb (netán toldható), magasabb, és igényeinket mindenben kielégítő stellert. A gép használati értéke is nagyban megnő ettől.
    De amikor kotyog, akkor is lehet ezt jól használni ám. Egyszerű titka van. Mindig egy irányban feszíted tolás közben. És persze a 90º-ot is ebbe az irányba feszítve, helyesebben inkább csak kitámasztva kell belőni.
    Sajnálom, hogy a Makita fanok örömére belevájták az asztallapba a márkanevet. Nemcsak hogy fölösleges, de néha rendesen zavaró, ha az asztal nem homogén sík.

    "Az asztalja nem teljesen sík."

    Ez baj. Ha még garancia időn belül vagy, akkor javíttasd meg. Kajla asztallal nem lehet se egyenest produkálni, se merőlegest (már amilyet), se két egyforma darabot fűrészelni. Nem lehet, hogy nem kajla az, hanem csak annak érzékeled, mert a szán néhány tizeddel feljebb van? (Annak feljebb kell lennie, különben nem lenne szán.)

    Egyébként ebben a kategóriában a vetélytársak se jobbak - mint mondtam, ez még nem a precíziós kategória. Százezerért balgaság lenne olyanról ábrándolni.
    Eddig úgy nézek erre a gépemre, hogy megszerethető.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Fermoy #17519 üzenetére

    A húgom az Ikeából vett tömör bükk munkalapot is, és hozzá egy speciális olajos pácot is. Ha érdekel ennek a pácnak a neve, megnézem neked, mert van még a műhelyemben belőle. Nos, ez nem olyan exrtakemény, mint egy milézi kétkomponensű vastaglakk, de elég jó vízzáró, könnyű felhordani házilag is, és nekem nagyon tetszik a felület színe is, fénye is, tapintása is. A fa fa marad, nem úgy, mint ha belakkoztuk. És újrakenhető bármikor minden különösebb előkészület nélkül. (7 dl kábé 4 ezer pénz volt - megérte.)
    Egyvalami lehet, hogy nem tesz jót neki: a túlzott ultradézi. De mint mondtam, újrakenhető. A zsír könnyen lejön róla. És nem látom, hogy foltot hagyna a rajta felejtett zsír. Ja, és érdekes: A fiam összefirkálta golyóstollal. Igaz, hogy igen lassan, de teljesen lekopott róla.
    Lehet, hogy csalódni fogsz benne mindezek ellenére is, de én ezzel tervezem felületkezelni a konyhaszekrény frontot - már ha eljutok egyszer odáig, hogy időm is lesz rá. A munkalapot milézivel fogom én is kezelni, de tisztán azért, mert minálunk a munkalapon gyakorlatilag folyamatosan áll a víz. A húgom a munkalapra is ezt az ikeás olajos valamit kente, és úgy ötödik éve még mindig gyönyörű. Legalábbis az én szememnek.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Fermoy #17529 üzenetére

    "átküldöd a nevét a pácnak."

    BEHANDLA

    Én szivacshengerrel (lakkhengerrel) hordtam fel két rétegben. Egyszerű és gyors.

    "A Milesinél meg akkor ezt a vastaglakkot érdemes keresni? Ebből van többféle?"

    A Milesi úgy működik, hogy ha már pontosan tudod a kódját, hogy milyet akarsz használni, akkor lehívod a számodra szükséges mennyiséget. Ha nem tudod, akkor felhívod őket, bemondod, mire kell, és mekkora a felület, amit lakkozni akarsz. Ekkor ők pontosan fogják tudni, mit küldjenek és mennyit. És azt is megmondják, miként kell felvinni a felületre. De ezt úgy teszed, hogy ott legyen melletted egy jól prosperáló fényező szaki is, aki pontosan fogja tudni, hogy mi mit jelent. Ezt felírkálja, és lefesti neked a felületet.
    Szerintem elég drága ahhoz a milézi, hogy kezdő eseti munkát maga szórjon fel. És a felszerelés is drága, amivel korrektül ki lehet fújni.

    Több fa van, mint asztalos!

  • Winner_hun

    félisten

    válasz Fermoy #18439 üzenetére

    Szvsz nagyon rányomod az anyagot a kés fölötti részen. Az elszedőasztalon nyomd rá és húzd az anyagot ha már átért és biztosan tudod úgy csinálni.

    ► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

  • thyeby

    őstag

    válasz Fermoy #18439 üzenetére

    Igen, az elszedő asztalon kell feküdnie a lécnek mindig.
    Jómagam jobb szeretem körfűrésszel gyártani az egyenest, ha táblásítok. Nem annyira tükör a felület, így jobban fogja a ragasztó.

    Több fa van, mint asztalos!

  • Madmax81

    aktív tag

    válasz Fermoy #18439 üzenetére

    Lehet még olyan probléma is hogy a géped asztal lapjai nincsenek síkban " etető elszedő " ezt megnézheted egy hosszú egyenes vízmértékkel , régen jól működött a gép vagy csak most észlelted azt az anomáliát ?

    1956-2010 07.22 Varga László

  • darkipista

    csendes tag

    válasz Fermoy #18439 üzenetére

    Milyen gép?SZERINTEM Ha hasa van a fának, akkor lehet a késtengely teknőben van ,az asztal vége felfele csap ,vagy a kés nagyon kiáll az elszedő asztaltól és lekapja a végét.vagy ...

  • mdk01

    addikt

    válasz Fermoy #18439 üzenetére

    Az elszedő asztalod vége bukik lefele....mod: vagy ahogy írták kiáll a kés az elszedőasztal síkjához képest.
    Az meg hogy az elszedő asztalon kell leszorítani az anyagot egy hülyeség. Végig fel kell fektetni a faanyagot mindkét asztalon.
    Ha tegyük fel bukik az elszedő asztal(durva hasonlat) 5mm-t akkor a léced vége a levegőbe van és nem éri a kés. Gyakorlatilag így lehet púposat gyalulni hogy az anyagod elejét viszi a kés és ahogy tolod át az elszedőasztalra egyre inkább nem.
    Milyen gépet használsz? Gyanítom vmi jó rövid adogalóasztalod van és mégrövidebb elszedő asztal.

    [ Szerkesztve ]

  • Sanyabá

    senior tag

    válasz Fermoy #18473 üzenetére

    Akkor gondolom nem állítható az asztal, mármint a mélysége?
    Csüng a lefutó asztalod vége, ezt ugye csak gyaluláskor veszed észre. Egy egyenes él mellett ( 2 m-es alu vízmérték) állítsd be a két asztalt síkba, úgy hogy a kés éléhez ne érjen az állító léc. Mert ha nincs síkban a két asztal akkor a gyalult anyagod holos vagy domború lesz,attól függ hogy az asztalod eleje, vagy hátulja lóg.
    Ha meg le kapja a végé,t akkor a kés áll nagyon ki.

    A tanulás gyökere keserű,de a gyümölcse édes.

Új hozzászólás Aktív témák