Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • thyeby

    őstag

    válasz Soká #50787 üzenetére

    Köszönöm én is, hogy állást foglaltál - reménykedtem, hogy lesz időd megtenni.
    És el is fogadom az állásfoglalásodat úgy általánosságban. Már korábban olvastam tőled a fúrészkorongok síkjának anomáliájáról, gyakorlati "megvalósíthatatlanságukról", amit szintén megértettem, és tudtam vele azonosulni.
    Megvallom, nem számítottam 300-on egy tized tűrésre sem, nem hogy nagyobbra. De utánajárás nélkül elfogadom, mert tudom, hogy nem a kisujjadból szoptad.
    Nem tudom kihagyni a gondolatot, hogy ha van is egy fűrésztárcsa hordozójában 11 század 'görbeség', a HM lapkákat egy valóban századpontos CNC forrasztja fel. Szóval a lap ha kajla is, a kerülete lehet mégis tűpontos.

    Ismétlem, az egytizedes "kajlaság" famunkáknál gyakorlatilag elhanyagolható. És nem is rezegnék rajta, ha nem az elvi része csípné a csőrömet.
    Mégis, van itt egy videó. Etalonnak tekintem a pontossághoz viszonyulásban. Mathhias is eléggé körbejárta a körfűrészek pontatlanságait egyéb videóiban is. Sőt, a sík gyakorlati fogalmát is definiálta egy gyalukés élezés kapcsán.
    Itt most ha megfigyeled 2:37 és 2:59 között azt a cirka 20 másodpercet, hát ennyi idő kellett négy századot korrigálni.
    (Magam is megvásároltam ennek a tenon jig-nek a rajzait, és megépítettem. Az enyém pontossága köszönő viszonyban sincs jelen videóban szereplőével. Oka, hogy a Makita MLT 100 nagyonnagyon beleköpött a levesbe. Nem párhuzamos az asztalon a nút a fűrésztárcsa síkjával, és én nem is annyira reménytelennek tartom ezt elfogadható szintre moddingolni, mint inkább értelmetlennek. Ugyanis ennek a Makita csodának (szó szerint, és túlzás nélkül!) egyetlen korrekt alkatrésze van, ami nem más, mint a műanyag kábel végén a 2+F-es villásdugó.)
    Nagyon ritka eset az, hogy az embernek famunkánál szüksége lehessen ténylegesen, és relevánsan hat századot korrigálni. Teljesen értem én Thomgrande folyamatos értetlenkedését rajtam. Mégis, Matthias Wandel letette az asztalra feketén-fehéren, egzaktul és hitelesen, hogy nem lehetetlen. (Hiszem, hogy nem kameratrükk ez.) És ha nem lehetetlen, akkor... ööö... na itt kezdődik az én kockafejű ipszilonságom, és tart a végtelenhez. Mert a századpontos mérethűség famunkánál ugyan az esetek döntő többségében tényleg csak egy agyi maszturbáció, de ha felesleges is, semennyire nem baj. A gyakorlatban hat századot nekem még soha eszembe se jutott korrigálni, de jó volt megtudni, hogy megtehető is akár. Tudom jól, hogy fa esetében igen kérészéletű ez az extrém pontosság. Elég egy ajtónyitás, egy szellőztetés, és már sehol sincs. De na.

    [ Szerkesztve ]

    Több fa van, mint asztalos!

  • MrThompsoN

    csendes tag

    válasz Soká #50787 üzenetére

    Köszönöm a hozzászólásod! Te vagy az első, aki a csavarok mennyiségét látva nem azt kérdezi, hogy mégis minek kell ennyi. :D A tolóasztal közepén a két nagy lemez, amin több a lyuk, mint egy svájci sajtban, részben esztétikai okokból kapott ennyi csavart. (56 tartja össze a két felét és 80 a lineáris csapágyakat.) Ezt a furatmennyiséget persze nem én készítettem, hanem egy lézervágó berendezés a környéken.. Épp elég idő volt az egyik lemezbe az 56 furatot magfuratra fölfúrnom, süllyesztenem és menttel ellátnom.

    Meggyőztél, hogy ne foglalkozzak vele; bár most már csak a kíváncsiság miatt megnézem azt a tengelyt, hogy abban mekkora hiba lehet.

    Ez a lézervágásos technológia egyébként bennem egy nagyon nagy meglepetés volt. Ugyanis olcsó. Olyannyira, hogy nem éri meg acéllemezt megvennem és magamnak darabolni, fúrni. Az alkatrészek kivágatásával árban ugyanott jövök ki kb, mint az alapanyag, rezsiköltség, szerszámkopás és a saját időm belerakásával. Természetesen nem kompromisszummentes a dolog, pontosságban jelentősen elmarad egy komolyabb CNC marógéptől. (És persze árban is.)

Új hozzászólás Aktív témák