Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • And

    veterán

    válasz muci #9437 üzenetére

    Épp kérdezni akartam - de megelőztek -, hogy te ezt direkt csinálod, vagy csak szívatsz minket ezzel és az egysoros hozzászólásaiddal?
    (A kérdés költői, még mielőtt visszakérdeznél, hogy "Mit?".) [/gonosz off]

  • And

    veterán

    válasz Mikisys #9449 üzenetére

    A képen egy hővédelemmel ellátott töltő látható, szóval neki nem kell külön odafigyelnie a melegedésre, megteszi magától is a töltőkészülék. Igaz, nem 40, hanem névlegesen 53 °C-on, és nyilván nem tizedfokos kalibráló termosztátra jellemző pontossággal.
    #9447 TeeJay: "a betáplált mAh-nak semmi köze az akku kapacitásához..."
    Annyi azért van, hogy utóbbi sosem lesz nagyobb az előbbinél :U. Márpedig ha ez a kép valóban egy lemerítés majd újraöltés végeztével készült ('Full' felirat után nyomkodva a display-gombot), akkor annyi kivehető belőle, hogy a valós kapacitás meg sem közelítheti a névleges 2,3 Ah-t, mivel a bevitt töltés sem érte el ezt az értéket egyik cellánál sem. Továbbá: igaz, hogy a kisütött töltés számszerűsítésével több infót adott volna, de hozzá lehet tenni, hogy minőségi LSD-k esetén nem csak a teljes feltöltés után kivehető töltésmennyiség (= akkukapacitás) szórása szokott alacsony értékű lenni csomagon belül, hanem a feltöltéskor bevitt töltésmennyiségé is (hiszen a kapacitások mellett az egyéb körülmények és a veszteségek is azonosak). Vagyis a szórás még így is jelent valamit, és az megint nem lett alacsony. De a következő lépésben lássuk a kisüthető töltést!

    [ Szerkesztve ]

  • And

    veterán

    válasz kerekfej #9455 üzenetére

    Hát, a c/2 értékhez közeli töltőáram mellett (a Tronic szokásos 1A @AA-méret) az nem is csoda, és az előzőek értelmében valameddig teljesen normális. A meleg különben eléggé tág fogalom, az ember mindent melegnek érzékel, ami a kezénél melegebb, az pedig akár a normál testhőmérséklet is lehet, hiszen a kéz normál esetben annál valamivel hűvösebb.

  • And

    veterán

    válasz sysrq #9457 üzenetére

    A helyzet ismerős, mert bár ez nem egy istenháta mögötti falu, a 'szakboltban' vagy épp fotós boltban hülyén néznek rád, amikor minőségi LSD-t keresel, errefelé egyszerűen nem létezik. Rossz esetben megpróbálják rád tukmálni a gagyi NiMH-t, ráadásul brutális összegért (megtörtént: anyám bevitt magával az üzletbe egy pár eneloop-ot hogy olyat adjanak, ők meg persze rásózták a 2500 mAh-s Energizert valami hihetetlen pénzért, mondván, hogy bárki bármit állítson, az márpedig tök ugyanaz, ne válogasson már annyit :( ).
    "A lemerítés 250mAh-val történt, a töltés meg 200-al"
    A töltés és lemerítés mértéke továbbra is áramerősség, azaz mA (a mAh pedig töltésmennyiség, amit adott időhöz lehet kötni).

  • And

    veterán

    válasz bl4ze #9461 üzenetére

    Volt már erről a töltőről szó a topikban, például itt: [link]. Bár a típusjelzése nem látszik az általad betett képen, lényegében ugyanúgy néz ki és ugyanazt is tudja, mint az AccuPower-féle IQ-328.
    Mod: amúgy egy töltő felvetése miért offtopik egy töltős topikban? :U

    [ Szerkesztve ]

  • And

    veterán

    válasz bl4ze #9472 üzenetére

    Ugyanezt linkelted korábban is. Ahogy a CandlePowerForums-on írják ([link]): "Just came across the clone of the clone (since some consider the accupower a clone) ... unbranded BM110, identical specs, but I think no backlight."
    Vagyis közelítőleg AccuPower IQ-328 = BM100 = BM110.

  • And

    veterán

    válasz bl4ze #9476 üzenetére

    Én sem említettem róla semmi rosszat, és nem is zavarna, hogy klón (amire a belinkelt fórumon is felhívták a figyelmet, hogy a kivitelt klón helyett nevezhetjük standard reference design-nak is, amire más noname gyártó is lecsapott). Ezen a cellánkénti programozhatóságon - vagy annak hiányán - sem rugóznék annyit, mert a gyakorlatban az esetek nagy részében az ember úgyis egy pakkot tesz töltőre, és nem szórakozik azzal, hogy az első két fészekben frissít, a második kettőben meg kisüt. Jó, ha erre az elvi lehetőség adott, de a legtöbbször teljesen megfelel a cellánkénti kezelés megléte (vagyis az egyes rekeszeken ha te nem is, de a töltő külön módot tud váltani, ha az adott folyamat azt igényli).

  • And

    veterán

    válasz bl4ze #9478 üzenetére

    Mivel mind ugyanazt tudja, biztos megfelel. Apró különbségeket látni csupán, mint az LCD háttérfény illetve az amúgy is csak legfeljebb két cellára használható 1500 mA-es töltőáram, ami az IQ-328 esetén mintha hiányozna.

  • And

    veterán

    válasz fulton #9483 üzenetére

    AAA-hoz én a legkisebb (200 mA-es) töltőáramot választanám, az úgyis a c/4 érték közelében van. A következő lépcső az 500 mA lenne, de az nagyobb, mint c/2, az már megizzaszthatja az akkukat. Ha valami nagyon jó LSD-ről van szó, akkor esetleg szóba jöhet a nagyobb töltőáram.
    AA-hoz már elmegy az 500 vagy a 700 mA-es töltés is, egyik sem számít extrém magas értéknek. Rosszabb minőségű vagy nagyon öreg (megnövekedett belső ellenállású) akkukat túlmelegíthet a 700 mA, de az olyanokat amúgy sem érdemes használni. Igen, mindenképp jobban jársz, ha kisütéssel indítasz, amit automatikus feltöltés követ.

  • And

    veterán

    válasz _seth_ #9499 üzenetére

    "Milyen gyakran érdemes a már használatban lévő elemeket refresh-el tölteni? És discharge-al?"
    Minden attól függ, hogy milyen az akku normál életciklusa. Ha az akkukról táplált berendezés (esetünkben mondjuk a fényképezőgép) normálisan, teljesen lemerítenő az amúgy jó minőségű akkukat, és nem túl ritkán használnád azokat, akkor lényegében sosem volna szükség kisütés/feltöltésre vagy frissítésre, hiszen a kisütés kifogástalanul megtörténne a normál üzemeltetés során, és az amúgy is alacsony önkisülésű akkuk sem állnának hónapokig a polcon kihasználatlanul. Csakhogy az első eset eléggé ritka, a terhelés általában hagy valamennyi töltést az akkupakkban, hogy mennyit, azt éppen a discharge programmal lehet kideríteni, miután kivetted a gépből a 'lemerült' akkukat. Ha jelentős, sokszor száz mAh-s töltésmennyiség marad az akkuban, akkor mindenképp jobban jársz a merítéssel, ami részleges frissítést (memóriahatás megakadályozását) eredményez. Ha meg alig marad benne valami, akkor semmit nem vesztesz a kisütéssel, hiszen pillanatok alatt vége lesz és a folyamat töltésre vált. A refresh meg ugye ugyanez pepitában, sokszor ismételgetve, és a gyakori közhiedelemmel ellentétben az sem tesz csodát a régi vagy rossz cellákkal. Ugyan ezeket már sokszor leírtam, de továbbra is tartom, hogy erre nincs egységes recept még akkor sem, ha mi felhasználók az egyszerű válaszokat szeretjük.

  • And

    veterán

    válasz Piftuka #9505 üzenetére

    "Nem gondolom, hogy ez bármilyen hátránnyal jár. Feltételezem, hogy az elektronika valóban el tudja dönteni, hogy az adott akku esetében mire van szükség."
    Tényleg nem kötekedésként, mert már többször is említettem ebben a topikban, de ezzel a résszel nagyon nem értek egyet. A töltő meg tudja határozni gyors méréssel a cella feszültségét, polaritását, hőmérsékletét, ráterhelve a belső ellenállását. Amit viszont gyorsan nem tud megmérni, az a feltöltöttség állapota (a lemerült állapot kivételével, mert ahhoz elegendő az alsó feszültséglimit) és pláne a kapacitás. A kissé magasra szabott és nem állítható értékű töltőáramon túl ez az oka, hogy ezek a Lidl-s / Aldi-s pár ezer forintos töltők általános célú AA / AAA töltőként nem igazán szimpatikusak, pedig nekem is van olyanom. Egyszerűen megpróbálják elhitetni a kevésbé hozzáértő felhasználókkal, hogy minden helyzetben és egyértelműen tudják, hogy mi a teendő a behelyezett akkukkal. Ez pedig valóban csábító lehetőség egy laikus számára, hiszen jól hangzik, hogy ezt csak rádugom a hálózatra, belepakolom az akkukat és teszi a dolgát. Csak éppen ilyen szinten elvi lehetetlenség. Ha korrekt módon járna el, akkor alapesetben, beavatkozás nélkül kisütéssel indítana, utána meg szépen feltöltene. De a kisütés nélküli feltöltés vagy pláne a refresh indítását - opcionálisan - rád bízná. Ehelyett azt sugallja, hogy beavatkozás nélkül is mindenható, az általam beszerzett típusnál pedig a kisütési mód még időben limitált is :(.

    [ Szerkesztve ]

  • And

    veterán

    válasz #67544576 #9512 üzenetére

    Nem emlékszem rá, hogy bárki is köpködte volna azokat az Aldi / Lidl töltőket. Az eneloop-ok meg jó, hogy nem melegszenek benne, pont azt szoktuk írni, hogy a jófajta LSD-t nem fogja felforralni. De tegyél csak bele egy 2500-as normál Energizert, tuti nem marad hűvös. Ja, hogy normális akkukat kell használni? Hát töltőből is illik olyat. Mondom, nekem mind a kétféle van, Tronic is meg IPC-1L is, most akkor melyiket köpködjem? Egyszerűen a helyén kell tudni kezelni ezeket a töltőket meg a reakciókat is. Egyikbe sem kell beleszerelmesedni, a töltők témája szerencsére nem politika. IPC-vel ne akarj 9V-os blokkot tölteni, végül is jó tanács, csak hát ez mégis egy digit fényképezős akkutöltőkről szóló topik, ne kelljen már komolyan venni a 9V-os blokk (meg a C- és D-méretű akkuk) töltését.
    "Nem mellesleg Tronic töltő meghibásodásról még nem olvastam"
    Tehát akkor kijelenthetjük, hogy olyan nem is létezik, vagy mi? Ha a Lidl üzemeltetne egy nyilvános fórumot, akkor ott nyilván sosem lenne szó a hibás példányokról. Mióta van piacon az IPC és mióta a Tronic?
    Nincs ezzel semmi gond, csak ismerni illik a korlátait, és elfogadni, hogy egyrészt mindenre (és mindenkinek) megfelelő töltő emberi áron nem létezik, és az sem feltétlenül jó, hogy egy töltőt minimálisan sem lehet konfigurálni, vagyis csak nézheted hogy működik, mint a moziban. Van, akinek ez felel meg, van akinek az. Akiről tudom, hogy nem volna képes beállítani egy IPC-t vagy hasonló tudású töltőt, és a fogalmakkal sincs tisztában, annak nem vennék olyat (igaz Tronic-kal sem büntetném, de ez más kérdés). De ez a gyártói hozzáállás, hogy lényegében homályban marad a működés (mikor süt ki, miért időkorlátos, mi alapján kezd frissíteni), megspékelve azzal, hogy hidd el, ez jó lesz neked, nagyon ellenszenves tud lenni. Ezen felül igazán információkhoz sem jutsz a használatukkal, persze van, akinek erre nincs is szüksége, csak cserélgeti évente a vacak akkumulátorait másik vacak akkukra. Peace :U!

    [ Szerkesztve ]

  • And

    veterán

    válasz _seth_ #9514 üzenetére

    (Kösz, ezek szerint valamivel jobban sikerültek a régi piros típusoknál - legalábbis ebben a paraméterükben mindenképp.)

  • And

    veterán

    válasz sz.j #9516 üzenetére

    (Igazából adott áram mellett nem is nagyon függhet mástól, mint a gyártmánytól, annak belső ellenállásától. A normál töltési folyamat során az okozza a hőveszteséget (teletöltődés után már nem csak az). A belső ellenállás pedig jobban sikerült gyártmányoknál már gyárilag is töredéke - fele, harmada - a nem annyira jól sikerül típusokénak, meg persze az öregedéssel is romlik valamennyit. Ezért is viselik a jobb LSD-k a nagyobb áramú töltést forrósodás nélkül, és ezért jó, ha ezeket a viszonylag nagy és fix árammal dolgozó töltőket jó minőségű cellákkal használjuk.)

  • And

    veterán

    válasz kugyu21 #9519 üzenetére

    Pl. Voltcraft BC-500, de nehezítő körülmény, hogy a kisütéshez pár másodpercig nyomni kell egy gombot. Ez talán még megtanulható. Sajnos a a hasító gazdaság jeleként a Conrad árai még önmagukhoz képest is eléggé elszálltak az utóbbi időben, a BC-500 már 8 ezerbe kerül :(. Van még pér Voltcraft, ami képes a kisütésre, de ennél már nem sokkal olcsóbbak, általában párban kezelik az akkukat és ugyanúgy gombbal kell indítani a kisütést (pl. UFC-1S, 500mA @AA, 7k Ft-ért).
    Van még kézzel indítható kisütésre képes típus ezeknél olcsóbban, pl. a Soshine SC-C3, körülbelül egy árban a Lidl-félékkel, ha éppen kapható. Annál refresh-nek nevezik az egyszeri kisütés-feltöltés ciklust, ami ezért nem ugyanaz, mint az IPC-k esetén, amelyek ezt sima kisütésnek hívják. Párban kezel, és kímélőbb áramot csak 4 AA-cellánál ad (525mA), kettő akkura az előbbi érték dupláját tolja. Szóval a BC-500 tudása alatt sajnos ilyen-olyan kompromisszumokat kell kötnöd.
    Komolyan mondom, ha valamelyik univerzális Activ Energy vagy Tronic-töltő kapna végre egy "ne játsszuk az agyunkat a teszteléssel és a ki tudja mi alapján végzett hú-de-intelligens programválasztással, hanem egyszerűen merítsünk majd töltsünk kímélő árammal" feliratú kapcsolót, best buy lehetne a kategóriájában. Megoldani sem lehetne olyan nehéz, hiszen a hardver adottságain ehhez semmit nem kéne fejleszteni. Egyszerűen csak le kellene szállniuk a 'mindent magunktól és gyorsan tudunk' lováról.

  • And

    veterán

    válasz kugyu21 #9530 üzenetére

    Mondjuk én is ezt említettem, ez az SC-C3 modell (az utolsó kép nagyításán látszik a típusjelzés). Mod: normálisabb leírása szerint nem indítja automatikusan a kisütést (refresh-t), hanem gombot kell nyomni hozzá. Amúgy ez a gomb az egyetlen kezelőszerv a töltőn, a fedél alatt, ahogy a fotóján is látszik.
    Akkor marad a BC-500, és a leendő felhasználó barátkozzon meg a ledek helyett a "Full' felirattal, azon kívül az összes zavaró jelzést meg számértéket felejtse el.

    [ Szerkesztve ]

  • And

    veterán

    válasz kugyu21 #9536 üzenetére

    SC-C3: Igazad van, a manual kissé eldugva ugyan, de említi, hogy 1..4 darab akku bármilyen kombinációja használható. Csak a darabszámtól függő terhelőáramnál zavart meg, hogy nem 1-2 illetve 3-4 darabról írtak, hanem fixen kettőről és négyről.
    BC-500: a középső gombról azt írja, hogy csak akkor vált tesztre, ha már eleve kisütés az aktív. Vagyis nem kell kétszer egymás után hosszan megnyomni (és először is csak 3-4 másodpercig), és nincs ilyen gond. Egyébként a teszt mód mégsem egy IPC-féle refresh, ha aktiválja, akkor sem tart napokig, és ez is feltöltéssel végez (tölt - kisüt - tölt). A BC-500-assal igazából csak egyetlen gond van, hogy hazai viszonylatban eléggé drága.
    PHM: Az Ansmann Powerline-4 a Conrad-ban 13 ezer, e-digital-nál 9 ezer (4 AA-akkuval), de a forgalmazása már évek óta megszűnt. Létezik belőle manapság a -Pro verziója, de még ennél is drágábban. Egyébként fix 700 mA-rel tölt.

  • And

    veterán

    válasz kugyu21 #9541 üzenetére

    A magyar nyelvű manual már nem egészen ezt írja. Amúgy sajnos az IPC-1L útmutatója sem tökéletes, mint tudjuk, és ez nem csak a magyar nyelvűt érinti. Az is benne lehet az összképben, hogy te a LaCrosse tech leírását nézed, én meg a Voltcraft-ét. Van a családban BC-500, de jelenleg nincs elérhető közelségben. Jövő hét elején megnézem, ha érdekel.

  • And

    veterán

    válasz WinZol #9553 üzenetére

    Mind a két linked a BC-700-ra mutat. Ez a BC-720 (alias RS-720) meg olyan, mintha nem is létezne. Sehol egy adatlap vagy valami rövid angol nyelvű ismertető. Egyedül franciául lehet(ne) megtudni róla többet, de ami infó látszik, az alapján egy sima BC-700 / IPC-1L 'új processzorral' (amiből mi akkor sem látnánk többet, ha szétszednénk a töltőt) és újabb szoftverrel. Látszólag működésben és fő paraméterekben nincs különbség köztük, sima ráncfelvarrásnak tűnik.
    #9556: "Mert nem érdekel, hogy éppen melyik cellát meríti, csak tegye a dolgát és lássam rajta, ha kész van a töltéssel. Slussz."
    Az ezzel a 'baj', hogy kábé az IPC-1L és hasonló klónjai adják az a töltőkategóriát, amelynél nem kényszerülünk legalább egy kompromisszumra a következők közül: cellánkénti kezelés, alapban nem gyilkoló, de ha igen, legalább változtatható és behelyezett cellaszámtól független (!) töltőáram, kisütési képesség. A kis méret egy további jó pont. A mezőnyt elnézve ezeket a fícsöröket ennél olcsóbban még LC-kijelző vagy refresh / egyéb hókuszpókuszok nélküli töltők sem szokták tudni, márpedig - szigorúan: szerintem - ezek az ismérvei egy minimálisan korrekt töltőnek. Tehát úgy is tekinthetjük, hogy az LCD meg a refresh csak hab a tortán. Ha ezek a mostanában gyakran ajánlott 'hipermarketes', olcsóbb töltők legalább átkapcsolhatóak lennének kisebb áramra, és átláthatóbb volna a működésük, még mindig ott lenne az, hogy nem igazán utazóbarát mérettel és tömeggel rendelkeznek, de ettől még otthonra az esetek legnagyobb részében teljesen megfelelnének.

  • And

    veterán

    válasz blattida #9570 üzenetére

    "Mondjuk a mostani írásod is ezt támasztja alá, hiszen már a fizikaórát is beemeled, a hozzá nemértést meg az ipc műszer jellegét."
    Ennek a hozzáállásnak létezik az ellenkezője is, csak a pontosság kedvéért: [link] (erre már Kernel is többször hivatkozott). Oké, hogy valaki így áll hozzá - persze azért akadhat ott más rendszerszintű hiba is ;] -, de kérdezem: az ilyen ember mi a jószagú lótúróért vesz olyan töltőt, amiről fogalma sincs? Mellesleg hiába akarja bemagyarázni, ez se nem atomfizika, se nem agysebészet.
    Az áruházi töltőkkel meg pont az a baj, amire magad is utaltál. Alacsony belső ellenállású (a Tronic például nem az!), ergo jó minőségű AA vagy AAA LSD-hez tökéletes, de ez messze nem jelent univerzális használhatóságot, mivel egy nem annyira jó akkut simán felforralhat. Akik pedig ilyen helyen vesznek ilyen töltőt, azok a legritkább esetben vesznek olyan négyes akkucsomagot, amelynek ára összemérhető a töltőével (főleg, hogy vidéken sokszor akkor sem kap normális akkut, ha direkt olyat keres). Ezt pedig valahogy elfelejtik közölni veled, ahogy azt is, hogy mindenható beavatkozás nélküli töltő egyszerűen nem létezhet. Elnézést a kifejezésért, de ez egy kicsit népbutítás. Jó, hogy te, meg e topik olvasóinak talán már nagyobbik része kizárólag minőségi és tökéletes állapotú LSD-ket használsz / használ, de ezt egész biztosan nem lehet a teljes NiMH akkuhasználó népességre kiterjeszteni.
    Oké, hogy nem érthet mindenki mindenhez, de mikor el akarják veled hitetni, hogy nincs is másra szükséged, csak egy ilyen 'univerzális' töltőre, és persze mindegy, milyen akkukat teszel bele, jó lesz neked, az nagyon nem korrekt, ahogy az is, hogy homályban maradnak a működés részletei (ha valakit nem érdekel, átugorja a manual erről szóló részeit, de hogy benne se legyen, az nem szép).
    Mod.: Mikor elkezdtem írni, még nem durvult el ennyire ez a topik :B, most meg elmegy elitista versus bölcsész irányba, vagy mi? Kár lenne.

    [ Szerkesztve ]

  • And

    veterán

    válasz Piftuka #9583 üzenetére

    "Egyébként azt hogyan lehet - pusztán a csomagolás feliratai alapján - eldönteni, hogy milyen ellenállása van az aksinak?"
    Nyilván / sajnos sehogy. Ilyet egyébként még minőségi LSD-k adatlapján sem találsz, az eneloop pdf-jén is csak egy 1 kHz-re vonatkoztatott belső impedanciát adnak meg, és azt is kisütött állapotra. A belső ellenállás elég széles tartományban változik a körülményektől (töltöttségi állapot, cellahőmérséklet, életkor), ezért nem is igazán katalógusadat. De lehet számítani például a különböző terhelőárammal felvett kisütési görbék egy konkrét időpontjához (azaz kivett töltésmennyiséghez) tartozó feszültség- és áramkülönbségek hányadosából. A régebbi piros Tronic LSR-ről például konkrét mérésekkel azt derítettem ki, hogy 2,5...3x-osa a belső ellenállása az első generációs eneloop-hoz képest. Ez a szorzó egyenesen arányos lesz a töltéskori melegedéssel is. Sajnos még az IPC-1L-ben is sikerült némely rosszabb hírű akku felforralni 700 mA-rel (nem a Tronic-ot), de azzal legalább orvosolni is lehet a problémát, hiszen a későbbiekben van mód az áram csökkentésére. Hővédelem nélküli töltő esetén az sem biztos, hogy egyáltalán észreveszed, hogy a töltés közben erősen melegedett az akku, ha csak jóval a program lejárta után veszed ki a töltőből a cellákat.
    "[..] mindig "felforralja" a két hozzá adott Duracell aksit, azok mégis működnek."
    Mind a 'minőségromlás', mind a melegedés ugye elég relatív, és a hatása is ettől függ. Ha sosem mértél azokon az akkukon kivehető töltésmennyiséget, akkor azt sem tudhatod, hogy az elejétől fogva leadja-e a névleges kapacitását (illetve a fogyasztó képes-e azt kihasználni). A hőmérséklet pedig lehet, hogy nem a teljes folyamat során - órákon keresztül - őrült magas, csak a töltés végén, ami bizonyos fokig normális, persze itt is számít a mértéke.
    Mod. Tronic: itt két Lidl is van (de jó nekünk ;) ), az egyikbe ritkábban járok, de egyáltalán nem láttam benne mostanság akkut, a másikban viszont még tegnap is volt AA-méretű 2300 mAh-s Tronic LSD. Amúgy többször látom / hallom, hogy a szomszéd városban van ilyen-olyan akciós cucc, amivel egyik helyi Lidl-ben sem találkozom. Még jó, hogy a szomszédos párkányi Lidl is közel van, néha egészen meglepő választékbeli eltéréssel..

    [ Szerkesztve ]

  • And

    veterán

    válasz Sir Sparrow #9590 üzenetére

    Én nem is az akkut félteném, hanem a töltőt. Nagyobb terhelhetőségű helyett kisebb tápot vagy töltőt nem szokás használni ugyanahhoz a terheléshez. Fordítva igen, de így nem, ha van rá esély, hogy az új töltő maximális árama sem lesz elegendő.
    #9591: Ezt hogy? Ha egyszer nagyon lemerült akkuval dugja rá a telefont a töltőre, akkor a töltő majd jól túl fog terhelődni, ha a telefon valóban másfél ampert (vagy bármekkora áramot 700 mA felett) vesz fel, nem?
    Mod: ha a töltő / tápegység USB-s, és nem jelzi a telefon felé, hogy nagyobb terhelhetőségű egy USB2-es portnál (ami max. 500 mA-t tud adni) akkor esetleg mehet.

    [ Szerkesztve ]

  • And

    veterán

    válasz Dluinet #9594 üzenetére

    Ok, de eleve nem derült ki, miféle tápegységről (mert az ugye nem töltő) van szó. Sejthető, hogy USB-s, mivel okostelefont említett. Ha a táp nem tartalmaz az USB két adatvonala között egy 200 Ω-os ellenállást (vagy szimpla rövidzárlatot), akkor a telefonban lévő töltőkör nem is fogja megpróbálni nagyobb árammal terhelni, mint egy szabványos porttal tenné. Valószínűleg igazad van, működni fog és kisebb árammal fogja tölteni az akkut, mint az eredeti, nagyobb terhelhetőségű tápjával.

  • And

    veterán

    válasz Nagya21 #9599 üzenetére

    (Igen, az akkuáramot valóban a telefon belső töltőköre vezérli, de az USB-csatlakozóról való okostelefon töltés azon ritka esetek közé tartozik, amelynél a tápegység képes jelezni, hogy normál 0,5A-es vagy nagyobb áram leadására képes. Normál tápegység és fogyasztó esetén ugye nincs ilyen, a fogyasztó annyi áramot vesz fel, amennyire szüksége van, és nincs tudomása a táp terhelhetőségéről. Ja, a töltőáram pedig továbbra is mA ;) ).

  • And

    veterán

    válasz Sir Sparrow #9601 üzenetére

    "nálam nem számítógép lenne az áramszolgáltató, hanem a 230V hálózati."
    Nem ez a lényeg. Egy USB2-portról lehúzható maximális áram fél amper, ezt a telefon is tudja (hiszen ott az adatvonalakkal kommunikálni is képes, nem csak egy passzív kis értékű ellenállást lát ott). De egy külső, USB-hostot nyomokban sem tartalmazó tápegység terhelhetősége akármennyi lehet 0,5A-től (az nyilván nem lenne oké, ha már a port terhelhetőségénél is kisebb lenne) sok amperesig. Itt jön képbe, hogy visszajelzi-e magáról, hogy több áramot tud-e, mint a port. A te újabb, 700mA-es terhelhetőségű tápodnak nem szabad visszajeleznie, mivel lényegében nem adhat nagyobb áramot egy normál USB-host áramánál. Vagyis a telefon annyi árammal fogja terhelni, mint egy valódi USB-portot. Teljesen mindegy, hogy az a táp valójában a 230V-os hálózatról működik, a terhelhetősége a korlát, nem a hálózati működés.
    Mod: végső soron 'kíméletesebb' lesz a töltés, ha már erre kérdeztél, de egy - sok esetben - naponta töltés / kisütés ciklust megélő Li-ion vagy -polimer akku esetén ettől nem igazán vagy csak minimálisan lesz hosszabb a telep várható élettartama.

    [ Szerkesztve ]

  • And

    veterán

    válasz Piftuka #9605 üzenetére

    "Ezek a Tronic és Activ Energy töltők elvileg rendelkeznek hővédelemmel."
    Amelyik Tronic modell nálam van (KH-980), azon semmi nyoma olyan hővédelemnek vagy érzékelőnek, amely a cellákkal fizikai kapcsolatban volna, és erről a manual sem tesz említést. Azt viszont kifejezetten írja, hogy a töltés végeztével húzzuk ki a tápot, és várjuk meg, míg a cellák lehűlnek, mivel a forró akkuk égési sérülést (!) okozhatnak . Ne haragudjon a világ, de rohadtul nem utal semmiféle cella-hővédelemre, ha a leírás szerint is forrhatnak az akkuk, ergo szerintük ez teljesen normális.
    "Nem tudom, mi számít abnormális mértékű hőmérsékletnek...!?"
    Szerintem az IPC-k által megszabott 53°C-os limit is az a kategória, ami már nem langyos, de kézzel még baj nélkül érinthető.
    "Olyan távolságok vannak az egyes áruházak között, hogy csak emiatt nem járom be a várost."
    Szerencsére ez egy kisváros, bár a két Lidl a város két ellenkező végén van, bringával fél óra alatt kerülhető az egész város egy jó nagy körben.
    #9606: "A termék dobozán, a főbb tulajdonságok felsorolásakor az áll (6 nyelven), hogy "NiCd akkumulátor automatikus kisütési funkciója"." illetve "A kezelési útmutató szerint pedig a készülék "csak NiMh akkuk töltésére alkalmas"."
    Szerintem ez csak a szokásos 'odafigyelés' eredménye a fordítók részéről, vagy egyszerű pongyolaság a gyártótól. Amelyik töltő viszi a NiMH-t, az tudja tölteni a NiCd-t is. Fordítva, nagyon régi automata NiCd-töltők esetén ez nem annyira magától értetődő, a -dV jóval kisebb értékű lehet NiMH esetén, azt nem biztos, hogy észreveszik. Mai töltőknél ez nem lehet probléma.

  • And

    veterán

    válasz blattida #9609 üzenetére

    Ez azért elég relatív, mégi csak >22 ezer forint, postával közel 25 ezer. Egyébként nem rossz, de ez a bluetooth / okostelefon alkalmazás igazi geek-cuccot varázsol belőle. Már várom, mikor jön ki egy Star Wars dizájntöltő, amelyiken minimum fénykardok mutatják majd a töltöttségi szintet.. :U

  • And

    veterán

    válasz blattida #9611 üzenetére

    A MAHA C9000-es típusa nagyjából ezeket tudja BT / okostelefon támogatás illetve USB-táp nélkül. Ahhoz úgy 16..17 ezerért már hozzá lehet jutni például a német eBay-ről, postával. Ha a BT / mobil app megéri valakinek a pluszköltséget (márpedig olyanok biztos akadnak páran, legfeljebb nem errefelé), akkor nem csinál vele rossz boltot.

  • And

    veterán

    válasz kerekfej #9634 üzenetére

    SC-C7: Tölt NiMH- és Li-ion akkukat is, de baromi nagy hátránya, hogy egyszerre csak egyet. A töltőárama 1A-es.
    Mod: ezen teszt szerint USB-től is 1 A-es terhelhetőséget vár el, de USB-s táplálásnál nem tartja végig azonos értéken a töltőáramot. Ami a teszt leírása talán azért volt így, mert a táp nem bírt annyit leadni, ez viszont nem tűnik túl ésszerűnek, mivel közel 20 percig mégis csak 800 mA-rel töltött USB-tápról.

    [ Szerkesztve ]

  • And

    veterán

    válasz Kernel #9636 üzenetére

    Lehet benne valami, bár az átalakítási hatásfok így elég gyengének tűnik (ok, nem csak az fogyasztja a tápot, de jó nagy részét valószínűleg igen). Továbbá felmerül a kérdés, hogy mi történik, ha valós USB-portra csatlakoztatják 5V / 1A-es táp helyett. Sajnos a manual sem túlságosan bőbeszédű. A mérések alapján érdekes még, hogy mindig pulzáló árammal tölt, amelynek a csúcsértéke ugyan eléri az 1A-t, de az átlaga sosem, cserébe (fő töltésnél kizárólag NiMH akkuval) reflex-töltőként viselkedve az impulzusok szünetében még enyhe kisütőáramot is produkál.
    Mod. #9637: Se a gyári leírás, se az előbb idézett manual nem említi a LiFePo-támogatást. A lygte-info.dk-s teszttel ellentétben a manual 600 mA-es tápigényt említ a 12V felől (már ha 'töltő' alatt a 12V-os tápjára gondoltál), aminek terhelhetősége persze egyáltalán nem baj, ha nagyobb a valós terhelő áramánál.

    [ Szerkesztve ]

  • And

    veterán

    válasz Karcsi1001 #9647 üzenetére

    Egyetlen teljes kisütés/töltés ciklusideje 100/200 mA-es árammal egy 2 Ah-s akku esetén nagyjából 20+11= 31 óra, vagyis bőven hosszabb egy napnál. Az IPC minimum néhány ilyen ciklus végigcsinál frissítésnél, tehát teljesen normális, hogy két és fél nap alatt még nem végzett.
    Ahogy javasolták, refresh-t lehet nagyobb árammal is indítani, egyébként tényleg nem teszel vele rosszat, ha nagyon sokáig álltak előtte az akkuk.
    #9653: ismeretlen töltöttségi állapotból lehetőleg kisütést indíts.

  • And

    veterán

    válasz Karcsi1001 #9656 üzenetére

    Egyáltalán nem árt semminek és senkinek (legfeljebb a türelmetleneknek), csak nagyon lassú. Ha mondjuk 5 ciklus után fejezi be a frissítést, akkor akár 6 napnál is tovább tarthat a teljes folyamat.
    "Laikusként azt látom, mintha egyre jobban közelítene a teljes feltöltöttségi szinthez."
    Nem a teljes feltöltöttségi szinthez közelít, hiszen elvileg minden ciklus teljes feltöltéssel zárul. Ami a frissítéskor növekszik, az a töltéstárolási képesség, avagy a kapacitás. Egyébként nem túl ritka használat és kisütéssel indított töltés során amúgy is teljes ciklusokat él meg az akku(pakk), ezért olyankor nem szükséges frissíteni. Az is igaz, hogy jobb minőségű LSD-t pár hónapos állás után sem nagyon szokás több ciklussal frissíteni, egy egyszerű lemerítés (majd az azt követő automatikus feltöltés) is rendbe hozza, kompenzálja a hosszabb állásban önkisüléssel elvesztett, amúgy nem túl jelentős töltésmennyiséget.
    A kis töltő- vagy kisütő áram sosem károsabb, mint a nagy, de egy eneloop pakk simán elviseli az 500/250 vagy akár a 700/350 mA-es frissítést (700 mA-es töltést) is.

    [ Szerkesztve ]

  • And

    veterán

    válasz sz.j #9668 üzenetére

    "a készülék automatikusan töltéstartási funkcióra vált a töltőkészülék önkisülésének elkerülése érdekében ..."
    Hát ha azt vesszük, hogy a 'töltéstartási funkció' (aki ezt kitalálta) nem másra való, mint a töltőkészülék önkisülésének megakadályozására, akkor azt mondanám, hogy ez nem hiba, hanem feature. Eddig szegény töltőkészülékek önkisülésével a kutya sem foglalkozott, erre tessék! ;]

  • And

    veterán

    válasz kugyu21 #9704 üzenetére

    "[..] el is kezdett csinálni valamit. Hogy megtudjam a jelzés mit jelent elővettem a leírását"
    Végül kiderült, hogy a ledek jelzése alapján épp mi történt azzal az egyetlen cellával? Az, hogy az egy- és háromcellás konfiguráció át van húzva, illetve a 2,4 / 4,8 (voltos) kapcsoló megléte erősen arra utal, hogy az a töltő csak cellapáronként kezel. Amúgy egyszerű áramméréssel ki tudod deríteni, hogy történik-e valami, ha csak egy akkut teszel bele.

  • And

    veterán

    válasz _seth_ #9720 üzenetére

    (Eléggé nem volt konkretizálva, hogy mit értett 'márkás' alatt, de mondjuk van olyan, aminek csak a neve hangzik jól / ismerősen, aztán mégis elég vacak. Például a hagyományos Energizer 2500-as.)
    Mod.: Meg kellene már szoknunk (legalább a fotósoknak), hogy egy hagyományos NiMH általában nem tud annyit teljesíteni, mint egy jó LSD, akár 'márkás' az előbbi, akár nem az.

    [ Szerkesztve ]

  • And

    veterán

    válasz fireman123 #9728 üzenetére

    "[..] de 2000-re csak akkor töltődik fel ha teljes frissítést csinálok....normál töltésnél közvetlen frissítés után is csak kb. 800-1200-as értéket érek el vele.."
    Ezt nem igazán értem. Mit jelent az, hogy "normál töltésnél közvetlen frissítés után"? Most normál töltés vagy frissítés? Ez így nem egyértelmű. A "normál töltésnél" az töltésmennyiség-értéket úgy érted, hogy csak 1000 mAh körüli töltés megy bele?

  • And

    veterán

    válasz fireman123 #9731 üzenetére

    Így kicsivel világosabb, de mintha kevernéd a bevitt töltést a kapacitással. Ha sima (kisütés nélküli) töltőprogram végén látsz 1000 mAh értéket, az valóban annyit jelent, hogy ennyit sikerült töltéskor bevinni. Viszont ez erősen valószínűsíti azt, amire Dluinet utal: az akkukat nem tudja lemeríteni a géped, tehát a töltés indításakor az akkuk körülbelül félig már töltve vannak, és ezért csak a másik felét tudod bevinni a töltéssel. Ez tisztázható, ha egyszer töltés helyett kisütés programot indítasz.
    Azzal viszont vitatkoznék, hogy öregednének azok az akkuk, mivel azt írtad, hogy csak másfél éve vannak meg. Vagyis ha minden egyes nap (!) töltenéd az akkukat, akkor is csak 5-600 cikluson estek volna át, tehát semmilyen tekintetben nem lehetnek 'öregek', ezt megerősíti a frissítés után kapott névleges 2Ah-s kapacitás is. Azt sem említetted, hogy új korukban jobban teljesítettek volna abban a fényképezőgépben.
    Ha ez a helyzet, akkor sajnos valószínűbb, hogy a fényképeződ elektronikája ennyire béna, és ez azt jelenti, hogy más típusú vagy teljesen új akkukkal sem nagyon fogsz jobb eredményt elérni, tekintve az eneloop eléggé alacsony belső ellenállását.

  • And

    veterán

    válasz fireman123 #9737 üzenetére

    Kisütésnél azt érdemes figyelni, hogy mennyi töltés jön még ki az akkukból (vagyis: mennyit hagyott bennük a fényképező), mielőtt azok lemerülnek és az IPC automatikusan tényleges töltésre vált. Ezt azonban valóban figyelni kell, mert a kisütés végén a töltésmennyiség számlálója kinullázódik. Végül is ugyanezt kell látnod az első refresh lépés (az első kisütés) után is, akkor a kapacitás kijelzése sem változik a következő kisütés végéig. Tehát ha emlékszel rá, hogy refresh-nél mit szokott kiírni a legelső lemerítés után (az első feltöltés illetve a második kisütés közben), akkor ugyanott vagy, tudod az első lemerítés eredményét, ami a fényképező által az akkukban hagyott töltésmennyiséggel egyenlő.
    A leírtak alapján valószínű, hogy a gép csak félig képes kisütni az akkukat, erre értettem a 'bénaságot'. Ha ez igaz, és nem túl öreg eneloop-okkal is ezt teszi, akkor lényegében nem tudsz rajta segíteni és felesleges újabb akkukba beruházni csak azért, mert úgy hátha jobb lesz. Nem lesz jobb :(.

  • And

    veterán

    válasz Hacsii #9742 üzenetére

    1.) 1999 mAh-ig alapértékben, felette Ah-ban, két tizedesjeggyel.
    2.) Nem arról van szó, hogy 'káros' lenne, egyszerűen nem kifinomult töltő. A töltőárama elég szerény (eneloop-okhoz mérten különösen), 300 / 150 mA (AA / AAA-mérethez), így elég lassú. Amúgy cellánként kezel, -dV-figyeléssel és biztonsági időzítővel felszerelt, de nagyjából ennyi. Szokás szerint csak akkukkal együtt vehető meg, és úgy azért nem olyan szép az a közel 7000 forintos ára.

  • And

    veterán

    válasz Piftuka #9746 üzenetére

    "A 2450 mAh-s Duracell aksik töltését kb. 2 óra alatt, a 2300 mAh-s Activ Energy aksik töltését pedig kb. 1,5 óra alatt befejezte."
    Ehhez némi adalék: a töltő AA-méretű akkukat az ebben a kategóriában szokásos 1A-es árammal tölti. Ekkora árammal 2 óra alatt 2000 mAh, 1,5 óra alatt pedig 1500 mAh töltésmennyiséget tud az akkukba bevinni. Ha csak 10% töltési többletet veszünk a névleges kapacitáshoz képest, az annyit jelent, hogy a 2450-es Duracellbe 2700, a 2300-as Activ Energy akkuba pedig 2500 mAh töltést kell bevinni a teljes feltöltéshez, ha nulláról indulunk. Ehhez képest jelentősen (26 illetve 40 (!) %-kal) kevesebb töltésmennyiségek kerültek azokba az akkukba, tehát
    1.) a töltő nem töltötte tele az akkukat, vagy
    2.) (ez a valószínűbb verzió): az akkukat használó berendezés csak az akkuk részleges kisütésére képes, 500...800 mAh töltésmennyiség mindig bennük marad, ami azért elég jelentős érték, a névleges kapacitásuk negyede-harmada.
    Mod.: Ez különösen annak fényében érdekes, hogy ez a töltőkészülék a leírása szerint képes a töltést megelőző kisütésre, "Ezt a folyamatot a készülék automatikusan vezérli".
    Ha ebben a kettő illetve másfél órában még a megelőző kisütés is benne volt, akkor a helyzet még érdekesebb.

    [ Szerkesztve ]

  • And

    veterán

    válasz Nagya21 #9753 üzenetére

    Csak a szokásos: itt állunk ezekkel az egy kaptafára készülő áruházi töltőkkel, amelyek több éve a piacon vannak, és még mindig csak találgatjuk, hogy valójában mit is csinálnak kisütés vagy frissítés címén. Még szakmabeliek is csak pislognak a teljesen ellentmondásos működési leírást tanulmányozva, a laikusok meg esetleg visszaviszik, hogy valami nincs rendben vele.
    A használati útmutatóból ilyen információk deríthetők ki (idézve):
    7.2. Automatikus kisütés
    "Az akkuk először automatikusan kisülnek, azután töltődnek fel. A NiCd ak-kukat feltöltés előtt ki kell sütni, nehogy bekövetkezzen a memória-hatás: a nem teljesen kisütött akkuk csak az utolsó kisütési pontig tartják meg a kapacitásukat. Az NiMH akkuknál nincs memória-hatás. Ezt a folyamatot a készülék automatikusan vezérli."
    8.1. A következő kijelző/LED kombinációk fordulhatnak elő
    Itt szó nem esik arról, hogy volna kisütés üzemmód. Regenerálás-módot említenek, de utóbbit fogalom ezen kívül mindössze egyszer kerül még elő:
    8.2. NiMH- és NiCd akkuk töltése
    "A készülék a tulajdonképpeni töltési folyamat megkezdése előtt tesztet végez az akkukon. A készülék először előtöltést/regenerálást végez az akkuk kímélése érdekében."
    "Az akkuk vizsgálata pár percet vehet igénybe. Mintegy két másodperc múlva a készülék érzékeli a behelyezett akkumulátor töltöttségi szintjét, és elindítja a töltési, ill. kisütési folyamatot."
    12. Műszaki adatok
    Nincs említve semmilyen adat - legfőképp az áram - a kisütéssel kapcsolatban.
    Az említettek alapján rengeteg kérdés felmerül: Történik-e valójában kisütés a töltés megkezdése előtt? Ha igen, mekkora árammal, milyen jelzéssel és van-e időlimitje? A regenerálás ugyanaz-e, mint az előtöltés, és mit értsünk alatta? (A kímélő előtöltés és a regenerálás alapjában totálisan eltérő dolgokat kellene hogy jelentsen). Az akkuvizsgálat végül is pár percet vagy csak két másodpercet vesz-e igénybe és mit takar? A vizsgálat után automatikusan (mi alapján) indított kisütés megegyezik-e a regenerálással?
    Nagyon szomorú, hogy egy töltőről ilyen szinten nem lehet megtudni valamit, a leírása pedig ezekről összevissza beszél: fogalmi keveredések, ellentmondások, hiányzó műszaki adatok.
    Lehet találgatni, hogy mi és miért történik, de amíg valaki egyszer le nem méri, hogy mit is tesz a töltő ezekben a kérdéses állapotokban, addig nem leszünk okosabbak, ez pedig nagyon visszatetsző egy ilyen műszaki eszköznél.

  • And

    veterán

    válasz C. s. #9763 üzenetére

    1.) Elvileg nincs olyan töltő, amelyik kizárólag eneloop-ot töltene, a NiMH-akkuk töltési metódusa alapjában egyforma, kiviteltől és gyártmánytól függetlenül. Viszont az MQR-06 töltőárama erősen cellaszámfüggő, ha például egyetlen akkut teszel rá tölteni, akkor 1,68 A-es áramot tol bele, azt pedig egy hagyományos NiMH nem feltétlenül fogja szeretni, túlmelegedhet tőle. Még 2 darabnál is 1,12 A /cella lesz a töltőáram, ami nem éppen kevés.
    2.) Az alacsony önkisülésű (LSD) akkuk épp azért jók, mert a feltöltésük után hosszú idővel is használatra készek, úgyhogy nem tudom, miért csak akkor lenne az igazi, ha azonnal használatba vennéd azokat a töltés után. Hagyományos (nem LSD) akkukra igaz, hogy nem érdemes hetekig-hónapokig pihentetni azokat, mert önkisüléssel a töltöttségük jelentős részét elveszthetik.
    3.) Az ekkora árammal dolgozó töltők esetén a lekapcsolást sosem bízzák a véletlenre. Az a minimum, hogy maguktól detektálják a feltöltés végét (-dV lekapcsolás), esetleg kiegészítő biztonsági időzítővel, hővédelemmel is rendelkeznek.
    4.) Szinuszos kimenettel rendelkező UPS-t biztos nem zavar egy ilyen (vélhetően kapcsolóüzemű tápegységgel rendelkező) töltő, de házi körülmények között nem jellemző, hogy olyan lenne a szünetmentes kimeneti jelalakja. Kvázi szinuszos jelforma esetén adódhatnak gondok, bár a szünetmentes táp terhelhetőségéhez képest ennyire alacsony teljesítményfelvétel mellett ennek igen kicsi a valószínűsége. Ha az UPS nem jelez problémát a töltő használatakor, nyugodtan rajta hagyhatod. De ha csak a fali aljzatok helyzete a probléma, akkor az egy egyszerű hosszabbítós elosztóval is orvosolható, csak ezért nem kell egy komplett UPS-t oda tenni.
    (A Sanyo/Panasonic eneloop gyári töltők nem igazán híresek, és nem is túlságosan okosak, ráadásul az árukapcsolás okán - csak akkukkal együtt kaphatók - elég drágák is.)

    [ Szerkesztve ]

  • And

    veterán

    válasz C. s. #9770 üzenetére

    2.) Leginkább a típusból és a csomagolás feliratából. Amelyiket nem fennen hirdetve ezen tulajdonságát adták el, az valószínűleg nem is alacsony önkisülésű. Az ismertebb / megbízhatóbb LSD-típusok listáját már sokszor összeszedték itt, például: [link].
    3.) Nem bízzák a véletlenre == nem bízzák a felhasználóra. A nagyobb áramú (gyorsított nagy kifejezetten gyors) töltők mindegyike rendelkezik legalább egy - de inkább több - túltöltés elleni védelemmel, lekapcsolási automatizmussal.
    4.) Az APC ES-550 nem valódi szinuszos kimenetű ([link]), de ez az otthoni megfizethető kategóriájú UPS-ek mezőnyében teljesen megszokott dolog. Teljes bizonyossággal úgy tudod meg, hogy együttműködik-e valamilyen fogyasztóval, hogy szépen rádugod azt a bizonyos fogyasztót, jelen esetben a töltőt. Baja egyiknek sem lesz, legfeljebb az UPS panaszkodni fog rá (megszólal valamilyen védelme), de mint említettük, ennek nagyon kicsi a valószínűsége. (Láttam én már valódi szinuszos jelformát adó UPS-t is kiakadni egy olyan terhelés rákapcsolásakor, amelyikről ezt a legkevésbé sem gondoltam volna: a teljesítményigénye csak töredéke volt az UPS maximális teljesítményének, és látszólag tiszta ohmos - hőfejlesztő - berendezésről volt szó, mégis a terhelés belső szabályozóköre /az általa felvett áram jelalakja/ rövid időn belül meghülyítette az UPS-t, ami túláramra hivatkozva állandóan letiltott.)
    "A boltban azt mondták, hogy ezzel a töltővel C-típusú (dagi) akkut is lehet tölteni, de erre semmi más utalást nem találtam eddig."
    Szerinted belefér ;]? Ha a mechanikai csatlakoztatását meg tudnád oldani, akkor valószínűleg probléma nélkül tölthetnéd. Tehát áramkörileg valóban alkalmas lehet, de azzal nem mész sokra.

  • And

    veterán

    válasz szabifotos #9799 üzenetére

    A kisütési végfeszültség (2,75..2,8V) alá csökkent kapocsfeszültségű Li-ion akkukat elvileg kímélő módon, C/10 árammal - ami a szokásos 18650-as méretnél körülbelül 200..240 mA-t jelent - kell eddig a pontig tölteni, utána mehet a 'normál' 0,5...1A-es vagy típustól függően akár még nagyobb áramú fő töltőáram, amíg a töltési végfeszültséget, 4,2V-ot el nem éred. Utána ezt a kapocsfeszültséget kell tartani, az áram pedig szépen csökken.
    A töltő, amit linkeltél, eleve nem óriási áramú, a maximum 330mA C/6 körüli értéket jelent. Tehát megfelelő, de az európai hálózati dugaljhoz átalakítót kell szerezned hozzá (szoktak olyat is árulni a távolkeleten, amely kifejezetten EU-ba szánt, és olyan a csatlakozója). De ilyen egyes 18650-töltőket nálunk is kapni, nem túl drágán.
    "EZ nem lenne jó, 330mah?"
    Mondogassuk: milliamper, nem mAh! A töltésmennyiség mAh, az áram viszont SI-alapegység, egyszerűen mA vagy A.

  • And

    veterán

    válasz szabifotos #9801 üzenetére

    (Ja igen, az hogy viszonylag normális feszültségértékeket mérték azokon a cellákon, még nem jelent semmit azon kívül, hogy nincsenek mélyen kisülve. De ez nem jelenti azt, hogy ha fel is töltöd azokat, majd olyanok lesznek mint új korukban: simán lehet, hogy a kapacitásuk már csak töredéke az eredeti névleges értéknek.)

  • And

    veterán

    válasz Piftuka #9826 üzenetére

    Az egyszerű multiméteres áramméréstől az oszcilloszkópos (például a belső soros áramfigyelő ellenálláson végzett) áramjelalak-vizsgálatig sokféle módszer elképzelhető, mindezt többféle induló állapotú akkumulátorral elvégezve. IPC-1L típussal régebben csináltam hasonlót, annál legalább lehetett tudni, hogy nagyjából mire számítsak, de így is kiderült némi - nyilván egy átlagfelhasználót nem feltétlenül érintő - plusz információ. Mindenre kiterjedően elég macerás dolog lehet :U.

  • And

    veterán

    válasz llaszlo #9968 üzenetére

    "Nem attól lesz jó, hogy eneloop."
    De ha eneloop, akkor bizony jó lesz. Konkrétan az egyik legjobb.
    "Eneloopból is lehet gagyit venni."
    Tényleg? Nekem még sosem sikerült. Igaz, a gyanús helyeket kerülöm, olyan sűrűn nem kell vennem, hogy megérje azt kockáztatni, hogy véletlenül hamisítványt vegyek. Hogy az eredeti nem lesz gagyi, arra mérget vehetsz.

  • And

    veterán

    válasz zsola32 #10017 üzenetére

    "az új akksikkal mi a teendő?"
    Mivel az Endurance akkuk elvileg LSD-k, rögtön használhatod azokat a kedvenc berendezésedben, míg le nem merülnek.
    "ki kell őket sütni minden alkalommal, töltés előtt?"
    Az első időszakban mindenképp érdemes kisütéssel indítani (ami úgy is automata módon töltésre vált), mert úgy meg fogod tudni, hogy mennyi töltés marad vissza az akkukban azok 'lemerülése' után. Ez a bennhagyott töltés a használt terhelésre / berendezésre jellemző. Ha azt találod, hogy relatíve sok (x*100mAh nagyságrend) töltést hagy az akkutelepről táplált készüléked az az akkukban, akkor a továbbiakban is érdemes kisütéssel indítani a töltőprogramot, hogy a cellák teljes kisütés-töltés ciklusokon essenek át.
    "milyen töltőármot célszerű vlasztani a töltéshez, ha az elsődleges szempont az akksik tartóssága"
    A töltőáram nem feltétlenül az elsődleges szempont az akkuk várható élettartama szempontjából. Mivel az IPC-1L és a többi intelligens töltő a többféle támogatott túltöltésvédelem miatt nem igazán képes az akkuk káros túltöltésére, elvileg a legnagyobb árammal (700 mA-rel) is végezhető egy AA-cella töltése. Ez a C/3 körüli töltőáramérték nem számít extrém értéknek LSD-típusok esetén. AAA-méretnél már lassíthatsz egy kicsit (200 vagy 500 mA), de itt is az a döntő, hogy az akkuk melegednek-e veszettül a töltési folyamat végén: ha igen, esetleg a hővédelem is kénytelen beavatkozni (felfüggesztve a töltést), akkor legközelebb csökkented a töltőáramot, ha meg nem, akkor gyorsan végez a töltéssel, és semmivel nem lesznek kevésbé tartósak az akkujaid, mint kisebb töltőáramú töltéssel.

    [ Szerkesztve ]

  • And

    veterán

    válasz Ádyka #10042 üzenetére

    (De azért a versenyképes alternatívát LSD-ben ugye nem a legolcsóbb Lidl-Aldi-Ikea-féle Tronic-Activenergy-Ladda termékvonal képviseli? Persze azok is jók sok mindenre, sok paraméterben mégsem érik el a minőségi LSD-k - amelynek része többek között az eneloop is- kategóriájának szintjét.)

Új hozzászólás Aktív témák

Hirdetés