Hirdetés

Nagy áttörés jön a napelemek piacán, nem kell annyi hely a paneleknek

A Qcells olyan technológiai áttörésről beszél, amely csökkenti a napelemes panelek helyigényét.

A Hanwha Corp alá tartozó Qcells azt állítja, áttörést ért el a napelemek piacán – mindezzel pedig csökkentheti a panelek helyigényét.

Hirdetés

A szektor gyorsan nő, ugyanakkor pont a helyigény az, ami gondokat okoz – az USA-ban például egyre többen ellenzik a nagyszabású projekteket, amelyek nagy földterületeket igényelnek.

A Qcells azt mondja, világrekordot ért el a hatékonyság terén, perovszkit használatával – ez ugyanis nagy mennyiségű fényt nyel el és olcsó gyártani. Ennek eredményeként a projektek méretei és költségei jelentősen csökkenhetnek – 100 panel helyett akár 60 is elég lehet, amihez pedig kevesebb munka és munkaerő kell. A technológiát egyébként több nagy cég is fejleszti. A Németországban kutató Qcells a nagy, kereskedelmi méretű M10 cellán 28,6 százalékos cellahatékonyságot ért el, de a kínai Longi kisebb celláknál 30 százalék fölé is jutott már. A brit Oxford PV 26,9 százalékon áll. Az NREL szerint a hagyományos szilícium paneleknél 21, a kristályosoknál 27 százalékkal lehet számolni. Ez a százalékos arány azt fejezi ki, hogy az eszközt érő napenergia mekkora részéből lesz használható áram.

Azt még bizonyítani akarják a kutatók, hogy az új cellák nem csak hatékonyabbak, de éveken át tudnak termelni – ehhez pedig 1-2 év tesztre van szükség.

Előzmények