
Nemrég adtunk hírt arról, hogy egy nemzetközi adatmentő cég milyen különös helyzetekbe keveredett munkája kapcsán. Nyilvánvalóan méltánytalan lett volna tőlünk, ha a magyar IT-ipar egyik vezető vállalatát, a kevés nemzetközileg is elismert hazai cég közé tartozó a Kürt Zrt.-t nem kérdeztük volna meg: nekik vajon milyen különös eseteik akadtak adatmentési tevékenységük során.
Szekeres Gábor, a Kürt adatmentési osztályának vezetője készséggel állt az IT café rendelkezésére, s a már a cég által korábban ismertetett érdekes eseteket továbbiakkal egészítette ki (valójában az alább szereplő tudósítás szerzője is Szekeres Gábor, jómagam legfeljebb társszerkesztőként működtem közre – a szerk.)
A Kürt Zrt. adatmentésének vezetője nemcsak az elmúlt évre koncentrált, hanem összeállított az olvasók számára egy tíz tételből álló toplistát, melyben a leginkább tipikus, illetve a legfurcsább történeteket gyűjtötte össze, gyakran hasznos tanácsokkal kiegészítve a tapasztalatokat. Nézzük hát!
Globális lehűlés
Egy vállalati középvezető, amint laptopot lát, pavlovi reflexként e-maileket akar olvasni. A repülőn, a motorháztetőn, a tévé előtt, bárhol. Az új laptopok általában jól bírják ezt a gyűrődést, a téli időszakban azonban sokan veszítik el adataikat a laptop „hidegindítását” követően. Hosszabb ideig tartó hidegben való tároláskor az adathordozó fizikai tulajdonságai enyhén megváltoznak. Ez a változás a precíziós adathordozó eszközt sérülékennyé, akár működésképtelenné is teheti. A sérülés típusától függően ilyen esetekben is van lehetőség adatmentésre. Az adatvesztés elkerülhető, ha a lehűlt számítógépet addig nem kapcsoljuk be, amíg legalább 10 fokra fel nem melegszik.
Ne változtass azon, ami működik!
Ez a mondás nem mindig igaz, főleg nem az informatikában. Egy hivatal szervere 10 éve megállás nélkül ketyegett a szerverszoba mélyén. A rendszergazda dicséretes módon kihívta a Kürt szakembereit, hogy készítsenek biztonsági másolatot a tárolt adatokról. Ehhez a számítógépet leállították, majd újraindították. Ekkor a gép tápegysége zárlatos lett, hang és füst kíséretében ki is égett. A winchester ezt a sokkot nem élte túl, így a munkát fizikai adatmentéssel folytatták, immáron a Kürt tisztaterű laboratóriumában.
Autók kormány nélkül

Az egyik péntek éjszaka egy nagy autógyár feszült hangú informatikusa hívta az adatmentés forróvonalat: a gyár egyik gépsora felmondta a szolgálatot. A kiesett gépsor szerelte volna a kormányokat az autókba, s a gépsort irányító számítógép mondta be az unalmast. A történetnek két lehetséges kimenetele volt: sikerül azonnal adatot menteni a számítógépről, majd újraindítják a robotokat vezérlő szoftvereket, vagy hétfőn az autók kormány nélkül gurulnak ki a gyártósorról. Szerencsére az előbbi eredménnyel zárult a történet.
Indián esőtánc az adatokért
Bizarr dokumentum jár körbe az interneten a meghibásodott winchesterek lehetséges javítási módjairól. A több szakaszból álló feladatsor olyan elemeket tartalmaz, mint, hogy: „dobjuk le a meghajtót, majd tegyük be a hűtőszekrénybe”. A Kürt szakemberei számára magától értetődőnek tűnne, hogy technikai ismeretek híján is tudja a károsult felhasználó, hogy a dobálódzás vagy a fagyasztás végérvényesen tönkreteszi az esetleg még menthető adatokat. Ám. Bár senki sem vallja be utólag, sajnos mégis az a tapasztalat, hogy a sokan hisznek a vajákolásban. A cégnek egyetlen olyan ügyfele akadt, aki töredelmesen bevallotta, hogy próbálkozott az internetes „javítási módszertannal”, és pontosan leírta az ajánlott folyamatot. Iszonyú kellemetlenül érezte magát, mégis nagyban segítette a munkát a pontos tájékoztatással. (Hogy mit tett a javítás érdekében, azt fedje sűrű-sűrű homály…)
A szívsebész boncol
Egy informatikai cég hozta be a vállalkozáshoz orvos ügyfele winchesterét, aki élveboncolást hajtott végre az adattárolóján. Sok esetben előfordul, hogy az ügyfelek felbontják az eszközt, mielőtt behozzák hozzánk adatmentésre. A szóban forgó lelkes ügyfél a meghajtóban talált mágneslemezt, amely az értékes adatokat tárolja, kifeszegette az eszközből, majd berakta a DVD-olvasóba. Nem árulunk el nagy titkot azzal, hogy a DVD-olvasó nem olvasta a lemezt; annál nagyobb kárt okozott ugyanakkor az adatállományban. Ezek után még külön szakvéleményt is ki kellett állítanunk, arról, hogy a mágneslemez nem olvasható optikai meghajtóban. Az orvos ügyfél ugyanis nem hitt az informatikai cégnek, akit megbízott gépei karbantartásával.

A pórul járt csalók és a fizika törvényei
A Kürt praxisában ritkán fordul elő rendőri intézkedés miatt bekövetkezett adatvesztés, de azért akad üdítő kivétel. Két éve a rendőrség egy panelház hatodik emeletén tartott házkutatást. Az ügyben egy olyan cég után nyomoztak, amelyik elektronikus csalások elkövetésével volt gyanúsítható. A nyomozók a lakás átvizsgálása után a ház mellett merevlemezekre bukkantak, melyeket a 18 méteres szabadesés élménye kissé megviselt, s komoly fizikai sérüléseket szenvedtek. Mivel – alátámasztandó a vádakat – a rend őrei nagyon szerettek volna némi információt kicsiholni belőlük, gyorsan beszállították őket a Kürt adatmentő laborjába, ahol sikeresen lementették az adatokat, melyeket az eljárás során fel is használták. Úgy tűnik, a mágneses jelek eltüntetésére az adattároló hatodikról való kihajítása nem a legmegfelelőbb eszköz.
Az extrém sportok kedvelőinek
Az Eiger-gleccser sokak számára jelent kihívást. Jó néhányan utaznak oda azért, hogy életük legizgalmasabb síkalandját éljék át vagy jelentős sziklamászó eredményeket érjenek el. A Kürtnek nem kellett a hegyhez menni, a hegy, vagyis az Eiger-gleccser jött el hozzájuk. Ráadásul semmivel sem okozott kisebb kihívást, mint a fent emlegetett extrém sportok kedvelőinek.
A hegy és a gleccser együtt érkeztek, egy sárcsomóba ágyazott, elázott merevlemez képében, 2007 nyarán. Egy svájci utazási iroda ugyanis a pincében tárolta a szerverét, a hegy lábánál. Ám a kiadós esőzések következtében a hegyről lezúgó sár és víz is ezt a helyet találta a legkívánatosabbnak, s mint tudjuk, a sár, a víz és a merevlemez köztudottan nem a legjobb barátok. A feladat ezúttal kicsit túlmutatott a megszokott eljárásokon. A meghajtót először kiszárították, majd letisztogatták, utána pedig már nem volt más feladatuk, mint megmenteni az adatokat.
Az utazási iroda azóta székháza legfelső emeletén tárolja a szervereit.
A tisztaságmánia káros hatásai

Egy kisebb német cég tulajdonosának egyszer csak elege lett abból, hogy a szerverszobában a tisztaság nem üti meg az általa elvárt szintet. Elhatározta, hogy megmutatja a takarító személyzetnek, mit ért ő takarítás alatt. A takarítókkal közösen fényesre pucolták a helyiséget, és már azt hitték, kész vannak. Ám ekkor főhősünk pillantása a szerverben ketyegő merevlemezfiókokra tévedt, és a látványtól elborzadt. A hűtőventilátorok ugyanis az idők során szép vastag porréteggel terítették be a fiókok rácsait. A tulajdonos megszállottan elkezdte kihúzni a fiókokat, egyiket a másik után. A szerverben ugyan hibatűrő adattároló rendszer működött, amely a rendszert alkotó merevlemezek közül egynek a kiesését még kompenzálta volna, ilyen romboló hatású portalanító műveletre azonban nem készítették fel. A súlyos adatvesztés következtében a szerver szép csendesen összeomlott. A Kürt-csoport német leányvállalatánál dolgozó mérnököknek egy hétvégéjébe került, hogy helyreállítsák a szerveren tárolt adatokat.
Nem zene füleinknek
Történt egy alkalommal, hogy egy kedves norvég ügyfél igyekezett információt szerezni gyanúsan viselkedő számítógép meghajtójáról. Kényelmes és takarékos ember lévén úgy döntött, először telefonon próbálkozik, és csak akkor küldi el a meghajtót a magyarországi laboratóriumba, ha nincs más megoldás. Amikor az ügyfélszolgálatos bejelentkezett a vonal végén, a telefonáló arra kérte, hallgasson egy pár percig, majd mondjon véleményt a hallottakról. Beindította a számítógépet, és a kagylót a furcsa kerregő hangot adó merevlemez mellé tette. Nos, ez volt az a pillanat, amikor végérvényesen ledarálta a hibásan működő olvasó egység az adatokat tároló felületet. Az ügyeletes válasza rövid és tömör volt: „Most már jó eséllyel nem lehet menteni az adatokat.” Mivel azonban telefonon nem lehet megállapítani, hogy egy adatvesztési eset megoldható-e, az ügyfél elküldte az adathordozót. Sajnos, az ügyfélszolgálatos megjegyzése beigazolódott…
Az önjelölt adatmentők kártékony hatása
Alapszabály, hogy a meghibásodott meghajtót házilag kinyitni és bütykölni tilos. A meghajtóban ugyanis egy mágneslemez található, ami tárolja az elmentett adatokat. Akár egy porszemnyi szennyeződés is végérvényesen tönkreteheti a tároló felületet és az azon lévő, egyébként még menthető adatokat. Néhány hónapja a Kürt kapott egy meghajtót, amelynek belsejében először egy kis vajastészta-maradványt és ujjlenyomatokat találtak; adatot persze ezek után már nem nagyon. A csalódott megrendelőnek mindössze azt tudták tanácsolni, hogy legközelebb időben forduljon szakemberhez, ahelyett, hogy értékes adatait lecseréli saját ujjlenyomataira és a reggeli maradékára.
Aki még zaftosabb történetekre kíváncsi innen letöltheti...