Hirdetés
Több forrás is arról számolt be, hogy az Intel nem tudja tartani az előzetes ütemtervét, mivel több jövőbeli processzor fejlesztése is nehézségekbe ütközött. Komoly problémáról azonban szó sincs, a kékek egyszerűen csak elszámolták magukat, így néhány termék pár hónapos késést kénytelen elszenvedni. Emellett a gazdasági válság miatt módosul a Santa Clara-i óriáscég költségvetése is, melynek következtében a vezetőség kénytelen volt egy komoly döntést meghozni. A hivatalos nyilatkozat szerint a 2009. november 16-17-re tervezett tajvani Intel Developer Forum elmarad. A cég szóvivője elmondta még, hogy az április elejére tervezett, Pekingben megrendezendő IDF rendezvényt már nem mondja le a vállalat, de az eredetileg kétnapos ütemtervet egy napba fogják majd sűríteni.
Talán a legrosszabb hír, hogy a következő generációs Atom platform megjelenése elég komoly késést fog elszenvedni, a nyár végére tervezett időpont ugyanis egészen biztosan nem tartható. A Pine Trail-M kódnevű fejlesztésről már korábban írtunk. A platform legfontosabb újítása, hogy a Lincroft mikroarchitektúrára épülő Pineview-M jelzésű lapka a processzormag mellett tartalmaz egy DDR2-es memóriavezérlőt és egy Intel GMA950-es grafikus processzort is. A kiszivárgott információk szerint az első mintapéldányok az év végére készülnek el, a platform forgalmazása pedig a jövő év elején kezdődhet meg.
A belépő szintű asztali processzorok piacán is változások lesznek. Korábban már felröppentek olyan pletykák, hogy a Havendale kódnevű processzor fejlesztését leállították, ezt azonban a vállalat nem erősítette meg. Mindenesetre jelzésértékű, hogy a kékek munkatársai már semmilyen információval nem szolgálnak az eredetileg októberi megjelenéssel hirdetett termékről. A felhasználók azonban még jól is járhatnak az események alakulásával, ugyanis a nemrég kiszivárgott adatok alapján a jövő év legelején akár be is futhat a Clarkdale névvel illetett processzor, amely tulajdonképpen a Havendale 32 nm-es technológiával gyártott változata. Az MCM (Multi-Chip Module) kialakítású modell egy kétmagos processzorlapkát és egy integrált grafikus magot tartalmazó GMCH (Graphics Memory Controller HUB) vezérlőt hordoz magán. A friss információk szerint a változásoknak az az oka, hogy a kétmagos, Nehalem architektúrára építkező processzor és az új gyártástechnológia fejlesztése jól haladt, így a vezetőség a Clarkdale debütálásának előrehozása mellett döntött. Ennek eredményeképpen a Havendale alig pár hónapot élt volna, így nem volt értelme tovább erőltetni a rendszer tervezését. Nagy a valószínűsége annak, hogy a 32 nm-es központi processzor társát képező GMCH lapkát a 45 nm-es csíkszélességű technológiával gyártják majd. Ez biztonsági lépés lenne arra az esetre, ha a 32 nm-es eljárás kezdetben nem lenne annyira gazdaságos.
A leggyorsabb asztali processzorokról is érkeztek hírek. A friss adatok alapján ugyanis a Core i7 elérte az 1 %-os elterjedtséget az OEM gyártók körében. Ez tulajdonképpen tekinthető mérföldkőnek is, az Intel azonban inkább bosszankodik a kimutatások alapján, ugyanis a Core i7 jelenlegi, visszafogott terjedési sebessége mellett nem igazán tudja hozni az előre tervezett bevételeket. Az alaplapgyártók sem repdesnek az örömtől, hiszen jóval nagyobb érdeklődést vártak az X58-as chipkészlettel forgalmazott termékek iránt. Egyedül a memóriagyártók látják kedvezően a helyzetet, mivel a háromcsatornás memóriacsomagokkal sikerült egy olyan kategóriát teremteni a piacon, amelyre már régóta vártak. Az eladási adatok ugyan – a Core i7 elterjedtségéből kiindulva – ebben a szegmensben sem döntenek rekordokat, az alkalmazott haszonkulcs azonban bőven kárpótolja a vállalatokat.