Pár hete képrejtvényként jelent meg a Prohardveren ez a masina, amire döbbenetesen hamar egy csomó jó megfejtés érkezett. Első pillantásra azt hihetnénk, hogy ez egy autórádió, vagy valami orvosi műszer, talán egy defibrilátor, pedig valójában egy magyar játékkonzol a nyolcvanas évekből.
Híradástechnikai Szövetkezet TV Games (forrás: Motika) [+]
Az Atari 1975-ben dobta piacra első otthoni játékgépét, a Pongot, amely letarolta a világot. A magyar cégek a sikert látva le is másolták a koncepciót, és így a nyolcvanas évek elején hazánkban is megjelentek az első klónok. A Videoton és az Orion egy ilyen buliból nyilván nem maradhatott ki, és mellettük ringbe szállt a Híradástechnikai Szövetkezet is.
Az látszik, hogy ez utóbb cég akkoriban már komoly hangsúlyt fektetett a marketingre, hiszen odafigyeltek a külföldön garantált sikert jelentő, jól megjegyezhető, kimondható névre. Így született meg a Híradástechnikai Szövetkezet TV Játék nevű csoda, azaz az a szerkezet, ami a képen látható, és amely a feladvány volt egyben. A készülék a rokonaihoz hasonlóan a General Instruments AY-3-8500 chipjére épül. Többféle játékmódot (Tenisz, Labdarúgás, Squash I, -II) tartalmazott, amelyek csak abban különböztek egymástól, hogy mennyi, és mekkora ütők voltak a pályán, illetve mennyire gyorsan mozgott a labdacs. Emellett járt mellé egy fénypisztoly, amivel valamiféle célbalövős játékon lehetett bűvészkedni, de ez állítólag nem volt akkora durranás.
Híradástechnikai Szövetkezet TV Games működés közben! (forrás: zka67) [+]
És, hogy milyen volt vele játszani? Át is adom a szót syn7h3tic-nek, az első megfejtőnek, akinek ráadásul jelenleg is a van a birtokában egy ilyen pazar termék: "Órákig játszottunk, felváltva a barátokkal, a győztest kellett mindig kihívni. Egyedül abban volt beleszólás, hogy a klasszikus "TV tenisz", "foci", vagy a "faltenisz" változattal kellett küzdeni. A TV tenisz a térfél két oldalán egy-egy "ütő", a Foci a térfél két oldalán két-két ütő, az egyik a saját, a másik az ellenfél térfelén. Volt kapu is, tehát a "labda csak ott tudott kimenni, oldalt visszapattant. A faltenisz, mint ahogy a valóságban is, egy oldalon a két ütő egymástól nagyon kis távolságban. Volt kicsi ütő, nagy ütő, lassú és gyors labda ezenfelül, illetve automata, vagy kézi labdaadogatás. A kézi adogatást akkor szoktuk, ha többen voltunk, mert akkor a soron következő játékos adta be a labdát, így résen kellett lenni. Egy elég öreg fekete-fehér TV-n játszottuk leginkább, vagy ha elvittük valamelyik baráthoz, akkor az ő Junoszty TV-jén."
Köszi mindenkinek a remek hozzászólásokat, én sokkal okosabbnak érzem magam már!