Az Intel tovább küzd a tévépiacért

Az Intelnek egyelőre a tévépiac megfoghatatlan szegmens. A cég az Atom CE 4100-ra épülő Google TV-től remélte a kitörési lehetőséget, de az eredmények láttán ez nem jött össze. Azóta a Google bejelentette, hogy lecseréli az Atomot egy Armada 1500-as SoC-ra, így ARM architektúrára váltanak.

Az Intel azonban nem adja fel, így készül a Berryville kódnevű SoC, mely az Atom CE processzorok új generációját jelenti. A vállalat konkrétan hét verzióval készül, így minden igényt le szeretnének fedni. Az alapok tekintetében a Berryville SoC két darab Saltwell architektúrára alapozó processzormagot használ majd, melyek támogatják a Hyper-Threading technológiát is. Az IGP szerepét az Intel most is egy PowerVR variánsra bízza, mely a hírek szerint 400 MHz-en fog üzemelni. Valószínűleg egy PowerVR SGX 545-ös fejlesztés kerül bele, de erről még nincs konkrét adat.

A leggyengébb megoldások CE 5310/5320 jelzéssel érkeznek. Ezek processzormagjai 1,2 GHz-es órajelen ketyegnek, és támogatják a HDMI kimenetet. Ennél jobb lesz a CE 5343-as modell, mely egyrészt az 1,8 GHz-es magórajelnek köszönhetően gyorsabb megoldás, másrészt helyet kap a termékben az Intel PQE, mely a Picture Quality Engine rövidítése, és a képminőség javításáért felel különböző post-process effektekkel.

A többi verzió nagy előnye az előbbiekkel szemben az aktívan működő H.264-es enkódoló, mely jó szolgálatot tehet egyes esetekben. Hasonló hardvert az ARM-os konkurensek már régóta alkalmaznak, így ideje volt lépnie az Intelnek is. A fejlesztők a rendszert egy külön SDK-n keresztül érhetik el. Az Atom CE 5328-as és 5348-as lapkák természetesen támogatják az előbbi egységet és a PQE-t is, emellett HDMI interfészt is kínálnak, ám az órajel szempontjából az előbbi 1,2 GHz-en, míg az utóbbi 1,8 GHz-en ketyeg. Az Atom CE 5315 gyakorlatilag az előbb említett 5328-as SoC PQE nélküli kistestvére.

Végül az Atom CE 5318 és 5338 is érkezik. Előbbi 1,2 GHz-es, míg utóbbi 1,8 GHz-es órajelen üzemel, továbbá mindkét megoldás tartalmaz aktívan működő H.264-es enkódolót, illetve PQE-t. Hiányzik azonban a HDMI interfész támogatása, így ezeket a lapkákat az Intel szigorúan az okostévékbe szánja.

Az általános szolgáltatások tekintetében az összes SoC támogatni fog két darab SATA és három USB portot, emellett a PCI Express vezérlő két csatornát kezel. Szintén megoldott az eMMC 4.4 NAND flash interfész támogatása. Az Atom CE 5300-as termékek még idén megjelennek, de nem egyszerre, hanem inkább fokozatosan érkeznek.

Fontos lépés, hogy az Intel a szoftveres alapokat a Tizen operációs rendszerre építi. Itt egészen pontosan a Tizen TV-ről van szó. A vállalat ezzel az Androidot háttérbe szorította, ami lehet jó döntés is, ám jelentős kockázatokat is rejt, mivel a Tizen operációs rendszer messze nem rendelkezik olyan jó támogatással, mint amilyet a Google az Android mögé felépített az elmúlt évek során. Abban persze igaza van az Intelnek, hogy ha a Google TV-vel nem sikerült bevenni a piacot, akkor érdemes másfelől közelíteni, hiszen ebben a szegmensben a cégnek már nem maradt vesztenivalója. Természetesen a Tizen operációs rendszer hasonló szolgáltatásokat kínál, mint az Android, csak jóval szerényebb szoftveres támogatással, ám ezen megfelelő anyagi ráfordítás mellett lehet változtatni.

Hirdetés

SENIOR PHP programozót keresünk

PR Üzleti logikához és ERP rendszerhez igazított egyedi e-kereskedelmi megoldások, webáruházak fejlesztéséhez SENIOR PHP programozót keresünk

  • Kapcsolódó cégek:
  • Intel

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés