Sony NEX-7 – kínpadon a király

Működés I.

A Sony NEX-7 működésének vizsgálatakor több részletre is kíváncsiak voltunk. Egyrészt például arra, hogy mennyire lehet ellenfele a dSLR vázaknak, másrészt pedig, hogy milyen összehasonlítva az általunk tesztelt MILC fényképezőkhöz képest. Miben nyújt, tud többet, mint mondjuk az Olympus E-P3, a Panasonic GH2 és még sorolhatnánk. Persze szó sem lesz közvetlen összehasonlításról, de kíváncsian vártuk, milyen az AF rendszer sebessége, mennyire rugalmas, szabad a rengeteg gomb, kezelőszerv kioszthatósága és milyen extra szolgáltatásokkal számolhatunk. Vajon tényleg a NEX-7 a várva-várt „Über-MILC”? Lássuk!

És ha már említettük, kezdjük is az automatikus élességállítással. Ennek sebességét egyelőre csak a mellékelt 18-55 mm-es kitobival, illetve a 35 mm-es makróval tudtuk megvizsgálni. Lenti videón a gyorsaság mellett az úgynevezett „Focus peeking” is megismerhető. A magyarul „csúcsértéknek” nevezett funkció lényege, hogy élességállításkor (mindegy, hogy automatikus, vagy manuális) színes szellemélekkel mutatja azt a helyet a fotón, ahol a rendszer élesnek látja a képet. Ezek az élek többféle intenzitásban (kikapcsolva, alacsony, közepes, magas) és színben jeleníthetőek meg; véleményünk szerint általában a piros a legjobban látható, de témától függően lehet kísérletezni még a sárga vagy a fehér színekkel is. Az intenzitást azonban mindig a legerősebbre raktuk, mert így volt a legjobban látható. Az első videó a kitobjektívvel készült, míg a második a makróval:

Az volt a tapasztalat, hogy bár nem hozza az Olympus E-P3 vagy a Panasonic GH2, illetve a Nikon Egy fényképezők fókuszsebességét, a rendszer használható, kellően gyors és pontos. Sötétben kissé veszít mindkettőből (sebesség és pontosság), de olyankor úgyis bekapcsoljuk az AF segédfényt, vagy valamilyen külső fényforrást. Használhatunk középső, „rugalmas”, azaz áthelyezhető és többmezős fókuszt. Az élességállítás pontja áthelyezhető, de mérete nem módosítható (fix). Az AF rendszer rendelkezik úgynevezett prediktív fókuszszabályozással, ami azt jelenti, hogy a gép a kioldó félig történő lenyomása nélkül is megpróbálja folyamatosan élesen tartani az élőképet. Manuális élességállításhoz kérhetjük az MF segédet, ami kinagyítja a képet 5,9-, illetve 11,7-szeresen (gombbal lehet váltani). Ilyenkor a kijelző bal alsó sarkában látható az aktuálisan kinagyított képrészlet pozíciója, amit a kurzorokkal módosíthatunk. A nagyítás megtartásának ideje változtatható, de ha megnyomjuk (akár csak félig) a kioldót, az élőkép visszatér 1:1 nagyításra.

Az általános működési sebessége szintén megfelelő a masinának; a bekapcsolást követően autofókusszal 1,3, illetve 2,41 mp a kényszerpihenő, mire elkészülhet az első kép (RAW+Fine JPEG). Azért két adatot adtunk meg, mert a hosszabbik a hidegindításnak felel meg (ha már percek óta kikapcsolt állapotban volt a gép), míg a rövidebb azt az időintervallumot jelöli, ami egy kikapcsolás, majd majdnem azonnali bekapcsolás közt telik el. Nem sorozatfelvételi módban 0,6 mp telik el két fotó között (szintén RAW+Fine JPEG).

A rengeteg nyomógomb és a három paraméterező tárcsa nagyszerű kelléke a gépnek, de előnyök mellett hátrányokkal is szolgálnak: mivel a középső (a multifunkciós kezelőszerv „ok” feliratú gombja) , valamint alsó „szoft-gombhoz” és a jobbra kurzorhoz többféle funkció rendelhető, ezért fotózás közben gyakran összezavarodhat a gép kezelője, hogy most mit hova, mihez rendelt hozzá. Aki előző pontunkban, a menürendszer elemzésénél végignézte a videót, láthatta, hogy mennyi mindent oszthatunk az alsó gombra, illetve a jobbra mutató kurzorra. Ellenben a két tárcsához, amelyek a gép tetején vannak egymás mellett, nem lehet szabadon semmit sem bízni. Ezek funkciója mindig az adott fotózási módtól függ (pl. záridő, rekeszérték, expozíció kompenzáció).

A fényképező tetőlemezén, a kioldó mellett van egy további nyomógomb, amivel az egyes paraméterek közt lehet váltani, mint például AF mezők, fehéregyensúly stb. Ez is egy nagyszerű ötlet a gyártótól, de ismételten bonyolítja a gép kezelését, erősen lassítja a fotózást.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Sony

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés