Sony NEX-7 – kínpadon a király

Külvilág és ergonómia I.

Figyelem! Bár a Sony hazai képviselete úgy adta kezünkbe a masinát, hogy az már majdnem végleges, a kereskedelmi változathoz igen közeli, mégis érdemes a „majdnem” és a „közeli” szavakat folyamatosan szemünk előtt tartani. A végleges firmware (v0.1 volt a tesztkészüléken) nagy valószínűséggel nem kevés javítást, bővítést fog még hozni.

A Sony NEX-7 nem akar retró lenni. A gyártó ezzel a vázzal meg akarta mutatni, hogy modern külsővel is lehet egy fényképezőgép osztályelső, ergonomikus és a fotós társadalom kívánalmainak megfelelő. De a mérnökök nem vetették el szerencsére teljesen az alapkoncepciót, ami a FujiFilm X100-at is sikerre vitte: téglatest lett ennél a készüléknél is az alapforma, amit elláttak egy vaskos markolattal és egy sor dedikált vezérlővel. De haladjunk elölről hátrafelé, majd nézzük meg körbe is a vázat!

A markolatot jól meg lehet fogni, de vaskosabb kezűeknek kissé görcsössé válhat a NEX-7 huzamosabb tartása, mert kevés a hely az objektív tubusa és a markolat belső fala közt. Ahogy kézben tartjuk a gépet, a váztest hátoldalának jobb alsó sarka néha már kényelmetlenül döf bele hüvelykujjunk alsó, lágy részébe. Ezt valószínűleg a japánok is észrevették, ezért amennyire lehetett, lekerekítették és bevonták gumival ezt a sarkot (lásd kicsit lentebb). Infravörös érzékelőt tettek a markolat felső részébe, tehát ezzel kompatibilis távirányítóval is vezérelhető a NEX-7. Kicsit mellette, jobbra az AF segédfénye látható, ami narancssárgás-vöröses fényt vet a témára. A bajonett mellett kétoldalt fent a sztereó mikrofon nyílásai vannak, s végül lent, a markolat irányában található az objektívet rögzítő retesz kioldógombja.


Kecses női kéz még kényelmesen elfér

A hátlapon a nagy, levehető szemkagylós elektronikus kereső tűnik fel elsőnek. A gépnek ez az eleme önmagában megér pár sort, nem is hagyjuk ki az elemzését. A képet adó rész 14 x 10 mm méretű, tehát kellően nagy (olyannyira, hogy képét csak több fotóból összekínlódva tudjuk bemutatni). Természetesen van dioptriaállítási lehetőség is a 2,36 millió képpontos OLED EVF-en, amire szüksége is lesz a szemüveges fotósoknak (főleg a rövidlátóknak), mert csak úgy használható megfelelően, ha szinte belebújunk a szemkagylóba, erre pedig szemüvegben nincs sok esély. Amúgy is igen érzékeny a kis kijelző arra, hogy mennyire fegyelmezetten, pontosan lesünk bele, mert ha képsíkja nem pont merőleges látótengelyünkre, akkor bizony erősen torzít és sötétedik a széleken. Érdekes, hogy például az Olympus VF-2 keresőjénél szemmel láthatóan nem lett jobb a felbontás, csupán a kontraszt javult valamennyit (sötétebbek lettek a feketék). Gyenge fények mellett kissé lelassul és bezsizsikesedik az EVF képe.


Mérete és betekintési szögre való érzékenysége miatt csak több képből összerakva tudtuk megörökíteni az EVF képét, ezért ilyen gyenge a fenti fotó minősége

A 3”-os, 921 000 képpontos Sony TruBlack kijelző LED háttérvilágítást kapott. Képe nagyon szép, de csakúgy, mint az EVF-nél, ez is belassul és bezajosodik rossz fényviszonyok mellett. Betekintési szögei igen nagyok, így se fentről, se lentről, sem pedig oldalról nézve nem romlik a képminősége, sem színvilága. A panel dönthető, de ha cseretalpat rögzítettünk az állványmenethez, akkor csak felfelé fogjuk tudni billenteni:

Még maradjunk kicsit a hátoldalon, mert érdemes közelebbről szemügyre venni a fenti két és a középső (multifunkciós) paraméterező tárcsát. Ezek nagyon jó minőségű, „kattanósan” működő potenciométerek – a fentieket könnyedén elérjük hüvelykujjunkkal. Az ikrek egyenként 19, a hátsó multifunkciós pedig 14 beosztással (kattanással) rendelkezik 360°-ra vetítve. A multifunkciós egység tárcsája könnyen tekerhető, megfelelő visszajelzést ad a kéznek, de a gumiból készült markolati rész miatt a hüvelykujj élével lehet igazán hatékonyan kezelni.

Az AF/MF és AEL kombi kapcsolója, valamint az összes többi nyomógomb könnyedén elérhető a gépet markoló kéz hüvelykujjával. A multifunkciós egységet közrefogó két „szoftgomb” szintben van a hátlappal, így ezeket véletlenül nem lehet megnyomni.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Sony

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés