Socket AM2+ a felsőházban - chipsetek párbaja

MSI K9N2 Diamond

Az utolsó pillanatban sikerült beszereznünk az MSI vadiúj, nForce 780a SLI chipsetre épülő alaplapját, így végül leteszteltük a K9N2 Diamondot is. Az MSI termékpalettáján mindig a Platinum és a Diamond jelzéssel ellátott alaplapok szimbolizálják a csúcskategóriát, a kettő közül is a Diamond a „legeslegcsúcsabb”, a Platinumhoz képest is jobban felszerelt szokott lenni, és ez a K9N2 Diamondról is elmondható. Az alaplapot egy csillogó-tükröződő dobozban kaptuk kézbe, melyen – utalva az elnevezésre – egy óriási csiszolt gyémánt látható. A K9N2 Diamond ennyire tökéletes lenne? Az alaplaphoz leírásokat, rengeteg kábelt kaptunk, illetve három darab SLI-hidat (a 3-utas SLI miatt), egy DVI/HDMI átalakítót és egy Sound Blaster X-Fi hangkártyát. Ránézésre is jól megtömték a dobozt, nem is hiányolunk semmit.


A hozzávalók [+]

A K9N2 Diamond nagyon hasonlít a K9A2 Platinumra, de mintha az összeépítés során kicsit jobban ügyeltek volna a minőségre, a Circu-Pipe névre keresztelt hőcsöves rendszer komolyabbnak tűnik. Valójában ez annak köszönhető, hogy az NVIDIA chipnek nagyobb hűtésre van szüksége. A K9N2 Diamondon „csak” három darab x16-os PCIe foglalat található, köztük további x1-es PCIe és PCI bővítőhelyeket fedezhetünk fel. A nagy tápcsatlakozó tövébe került az egyik IDE port, ami szerintünk nem túl szerencsés, alattuk a hat SATA portból négy 90 fokkal ki van forgatva, hogy a kábelekkel ne gyűljön meg a bajunk. Érdekesség, hogy a legalsó PCI alatt is van egy IDE csatlakozó köszönhetően a JMicron chipnek, így a K9N2 Diamondra összesen négy IDE eszközt köthetünk. A SATA portok alatt három kiszínezett USB port kivezetése látható, a korábban említett IDE csatlakozó mellett pedig egy további IEEE 1394-es kivezetés van.

Visszatérve kicsit a Circu-Pipe-ra, a rendszernek négy főbb eleme van. Magát a chipsetet a nagy MSI logós hűtőborda takarja el, felfelé haladva is található egy lamellázott rész, amely a két hőcső hőleadása miatt került ide, de nincs semmilyen komponens alatta (ez egyébként nagyon közel van a legfelső PCIe foglalathoz, ezért az olyan videokártyák beszerelése, melyeknek mindkét oldalán van hűtés, problémás lehet). Itt kettéágaznak a hőcsövek, az egyik oldalon a FET-eket hűtik, míg a másik oldalon, az alaplap szélén egy semmit sem hűtő hűtőborda található, a hátoldali panel mellett. Kérdésünkre az MSI elmondta, hogy ez a hűtőborda az eredeti tervekben a számítógépházon kívül kapott volna helyet, de végül csak az alaplap széléig vezették ki, mert az eredeti elgondolás valamilyen okból nem vált be.


MSI K9N2 Platinum [+]

A Circu-Pipe processzor mellett található bordájának a tövében mindössze négyfázisú feszültségellátó rendszer van, ami az Asus és a Gigabyte hasonló kvalitású alaplapjaihoz hasonlítva kevéskének tűnik. Szerencsére a használat során ezekből nem szűrődött ki semmilyen hang. A hűtés hatékonyságáról még nem szóltunk, a K9N2 Diamondon, bárhol is mértük a Circu-Pipe hőmérsékletét, átlagos használat mellett nem ment 50–55 fok fölé, erős a gyanúnk, hogy az Asus és Gigabyte alaplapok a komolyabb CPU-ellátós rész miatt voltak jóval melegebbek. A K9A2-höz hasonlóan az alaplap alján itt is találunk gombokat, az AMD chipsetes MSI-hez képest, melyen power és reset gomb látható, a K9N2 Diamond egy Clear CMOS gombbal gazdagodott.


A processzor környéke és a gombok [+]

A hátlapi panel az Asus Crosshair ketteséhez hasonlóan már a jövőt idézi, ugyanakkor kicsit szegényesnek tűnik. Az USB, IEEE 1394, eSATA és RJ45-ös aljzatokon felül csak a Hybrid SLI „megszólaltatásához” szükséges digitális kivezetés, illetve a PS2 portok kaptak helyet. Az alaplap mellé Creative Sound Blaster X-Fi hangkártya jár, ezen megtaláljuk az audioportokat, viszont nincs se soros, se párhuzamos kimenet.


Hátsó panel [+]

BIOS


A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

  • Intel P45 MSI módra

    Festői alpesi környezetben, gleccserrel, tuningversennyel, mestergerendán lógó informatikussal és tájjellegű zenebohóccal prezentálta új inteles alaplapjait az MSI.

  • AMD 770-et a népnek: olcsó alaplapok a színen

    Négy alaplapot tesztelünk az AMD kisebbik, grafikus vezérlő nélküli chipsetjével.

  • SLI a CrossFireX ellen

    Kettő, három és négy grafikus processzorból álló konfigurációk hasznavehetőségét és teljesítményét vetettük össze.

  • Intel P45 - Front Side Bus utoljára?

    A Nehalem CPU-kkal alapvetően megváltoznak az Intel platformok. Megnéztük, mit tud a váltás előtti utolsó középkategóriás chipset.

Előzmények

Hirdetés