Phenom II X2 és Athlon II X2

Hirdetés

Tömörítés, videokódolás

A tömörítőprogramok jelentik talán az egyetlen olyan felhasználási területet, ahol a memóriaelérés sebességéből adódó különbségeket ki lehet mutatni. A Phenom II X2 a harmadszintű gyorsítótár meglétének köszönhetően gyorsabb, de ez igazán csak a WinRAR benchmarkjából tűnik ki. Az Athlon 64 X2 6400+ itt még jól állja a sarat, 3,2 GHz-es órajelen a memóriavezérlő csak úgy zabálja az adatokat (lásd mélylélektanos cikkünket), de a Phenom II X2 550 a harmadszintű gyorsítótárral befogja. 7-Zip alatt is az AMD dominanciája érvényesül.

A különböző konvertálóprogramokban elért eredmény nagyban függ attól, hogy ismerik-e az egyes SIMD utasításkészleteket. A TMPGEnc és a DivX 6.8 már támogatja az SSE4.1-et, de az SSE4.2-t még nem (igaz, ez elvileg nem tartalmaz olyan utasításokat, melyeknek a konvertálásban hasznát vehetnénk). DivX 6.8-ban az Intel processzorok az MPSADBW és PHMINPOSUW utasításoknak köszönhetően ilyen gyorsak, az AMD SSE4a-ja ezeket nem támogatja. A SIMD utasításkészletek támogatásán felül az órajel a perdöntő, ebben pedig jól áll a két X2-es, ezért jó szereplésük is garantált. A két Intel CPU közül csak a Core 2-es rendelkezik SSE4.1 támogatással, ez meglátszik az eredményen is.

A következő három, konvertálásra használt program még nem támogatja az SSE4-et (pontosabban az x264 korábban használt verziója nem), ráadásul a WME9 maximálisan négy, az iTunes pedig két szálat kezel. WME alatt a Phenom II X2 magasabb órajelének köszönhetően befogta az X3-ast, de még az Athlon is megközelítette azt. Az x264-es kódolásban csak a hárommagos Phenom tudott elhúzni, a két X2-es gyorsabb volt az előző generációs Athlon 64 X2-nél és a Core 2 Duónál is. Az iTunesszal való konvertálgatásra továbbra is az Intel CPU-kat tudjuk ajánlani, hiába a K10-es architektúra, hiába a magas órajel, még ez sem volt elég.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • AMD

Azóta történt

Előzmények