A régóta várt Intel Ivy Bridge tesztje

Maho Bay - régi-új platform

Természetesen az Ivy Bridge érkezésével egy új platform is napvilágot látott. A Maho Bay elnevezésű rendszer a Sandy Bride processzorokkal bevezetett LGA1155-ös foglalatra, valamint az új 77 és 75 jelzésű, Panther Point chipkészletekre épül. A foglalat megtartása remek hír, hisz ez most egyben azt is jelenti, hogy bizonyos korábbi Cougar Point (pl.: Z68, P67, H67 stb.) lapkakészletekkel szerelt alaplapokban is működni fognak az Ivy Bridge alapú megoldások. Hasonló lépést már meglehetősen régen láthattunk az Inteltől.


[+]

Itt ismételten csak fontos feladat hárul az alaplap gyártójára, hisz ehhez egy megfelelő BIOS vagy UEFI frissítés is feltétlenül szükséges. Egyes korábbi Cougar Point alapú megoldásoknál még a PCI Express 3.0 működése sem kizárt, ha az adott modell már az új szabvány specifikáció alapján épült meg. Ezen felül természetesen a fordított kompatibilitás is megvan, ergo az új Panther Point chipkészletes alaplapokban is működhetnek a korábbi Sandy Bridge processzorok.


[+]

Az új chipkészletek nem hoztak túl nagy változásokat. A leginkább említésre méltó differencia, hogy a tavaly piacra került AMD A75-ös FCH után az Intel most megjelent PCH-i is megkapták a natív USB 3.0 támogatást. A konkurenciához hasonlóan ez ebben az esetben 4 portban merül ki. Ezen felül még beépült a korábban említett, akár három monitor egyidejű kezelésére is képes támogatás.


[+]

A leggyorsabb SATA 6 Gbps szabvány támogatása továbbra is maximum két portban merülhet ki, míg a PCI Express 2.0 sávok száma 8 darab maradt. A gyártástechnológia itt nem változott, azaz maradt 65 nm.


[+]

Desktop-vonalon minden bizonnyal a Z75, valamint a Z77 lesz a két legnépszerűbb PCH. Túl nagy különbség nincs a két variáns között. A Z75 nem támogatja a Z68-nál bevezetett és korábban már általunk is kipróbált Smart Response technológiát, valamint a processzorban található PCIe sávok elosztása csak 1x16 vagy 2x8 arányban történhet meg. Ennek a Thunderbolt szempontjából van jelentősége, ami így valószínűleg csak egyes Z77-re épülő megoldásokon lesz elérhető. Jó döntésnek tartjuk, hogy a "P" jelzésű családot nem vitte tovább az Intel, ami egyben azt is jelenti, hogy az összes új lapkakészlet képes a processzorban található grafikus mag meghajtására, a többi pedig már csak az adott alaplap gyártóján múlik.


[+]

Az egy utolsó, de egyáltalán nem elhanyagolható újítás, hogy a Panther Point chipkészletre épülő megoldások a Waimea Bay (Sandy Bridge-E) platformhoz hasonlóan már hivatalosan is támogatják az Ivy Bridge által alkalmazott DDR3-1600-as szabványt.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Intel

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés