Hirdetés

Intel CULV – ahogy csinálni kell!

Hőmérséklet, zaj, akkumulátor

Próbálgatás közben már felfigyeltünk arra, hogy a Timeline 3810T érezhetően hangosabb, mint a 4810T. Ennek nyilván az az oka, hogy a hűtést a kétmagos processzorhoz és diszkrét VGA-hoz méretezték, az egymagos processzor és az IGP meg sem kottyan neki. Így hát az izmosabb és kisebb 3810T huszonnégy fokos szobahőmérsékletnél már nyugalomban 40 fok környékére melegedett, hűtője pedig 25 dB-en duruzsolt. Ezek alapjáraton elég magas értékek, különösen egy alacsony fogyasztású laptoptól.

Miután meghajtottuk a két magot és a GPU-t, azok azonnal melegedni kezdtek. Előbbiek 46 fokos alapértékükről rögtön 50-re ugrottak, a hűtés pedig további 4 dB-t hangosodott. Az első perc végén, 52 fokos processzorhőmérsékletnél újabb három decibellel emelkedett a hang, így már 32 dB-nél tartottunk, ami eléggé zavaró volt. Szerencsére a félórás tesztben ennél hangosabb már nem lett a 3810T, csak a CPU forrósodott még egy-két fokot. A merevlemez a hevítés hatására 37 fokról 39-re melegedett, ami nem vészes. A notebook felületi hőmérséklete megközelítette a 45 fokot, ez 24 fokos szobahőmérsékletnél nem túl biztató. Egy meleg nyári napon ölbe véve, alaposan megterhelve okozhat kellemetlenségeket.

Teljesen másképp viselkedett a 4810T, melyben gyengébb konfiguráció dolgozott. Nyugalmi állapotban szinte hallani sem lehetett a hangját, miközben felületi hőmérséklete sehol sem érte el a 40 fokot.

Teljes terhelésen processzora a kezdeti 40 fokról csak egyet melegedett, de hűtése a hajtás kezdetekor mégis felhangosodott. Pontosabban most már érzékelhetően hümmögött, durván 20 dB-t produkálva. Tovább már nem hangosodott, a CPU pedig fél óra alatt csak 50 fokig melegedett fel. A winchester 37-es értéke ezalatt csak egy fokkal emelkedett, a gép felszínén pedig 40 fok alatti csúcsértéket mértünk.

Lássuk hát, mire képesek azok a nagy akkumulátorok! Először is jelezzük, hogy másodszor futunk bele olyan Acer akkuba, ami nem akkora kapacitású, mint honlapjuk írja. Az Aspire One D150 netbook a specifikáltnál nagyobb teleppel került forgalomba, a két Timeline-nak viszont 62,18 helyett csak 58,5, illetve 60 Wh-s telepe volt. Ezt a kis különbséget feledtette velünk a nyugalmi állapotban mért több mint 10 órás üzemidő. A kisebb akkus és két VGA-s 3810T valamivel jobban teljesített nagyobb kijelzős társánál. Videólejátszásban is a kicsi volt a jobb, ha az IGP-t használtuk. A kis Radeonnal háromnegyed órával csökkent az üzemidő, de az így kapott 5 óra körüli érték is kiváló, kicsivel túltesz a múltkori Asus U20A CULV-s rekordján. Ugyancsak szép teljesítmény a 14”-os 4810T öt és fél órája.

Maximális terheléssel már a nagyobb Timeline-nak állt a zászló, de a kisebb három és fél órás eredménye sem rossz. Ezt az IGP-vel érte el, a Radeon majdnem egy órával csökkentette az üzemidőt. Feltölteni nagyjából ugyannyi idő – jó három és fél óra – alatt sikerült mind a két telepet. A 80% körüli telítettséget úgy két és fél óra alatt sikerült elérni, onnan még egy óra kellett a maradék 20%-hoz.

Az akkumulátoros üzemidőből kikövetkeztethető fogyasztási adatok további információval szolgálnak a hűtéssel kapcsolatban is. Idézzük fel, hogy a Timeline 3810T-nek 58,5 Wh-s, a 4810T-nek 60 Wh-s akkuja volt. Mivel a két gép nyugalmi állapotban majdnem ugyanannyit bírt, joggal feltételezhetjük, hogy közel azonosan fogyasztottak, 5,6-5,9 watt környékén. Ebből és a nyugalmi hűtési teljesítményből az következik, hogy a 3810T-nek gyengébb a hőleadó rendszere. Nem feltétlenül indokolható ez a kisebb mérettel, hiszen a 4810T-ben optikai meghajtó is foglalja a helyet.

Videolejátszásban az integrált GPU-t használva nem volt nagy az eltérés. A 3810T-nél 10,3 watt, a 4810T-nél majdnem 11 watt jött ki. Bizony az AMD grafikus mag több energiát emészt fel videokódolásnál. Ennél 11,9 watt körüli értéket mértünk. Grafikában ez a GPU sem acélos, szóval nem biztos, hogy érdemes erre voksolni. Teljes terhelésnél IGP-vel ismét hasonló fogyasztást produkált a két Timeline. Most már a nagyobb gépnél kalkuláltunk kisebb fogyasztást, 16,2 wattot a 16,7 ellenében. Talán a jobban pörgő hűtés miatt alakult így az eredmény. A Radeonnal 22 watt fölé emelkedett a kisebb Timeline étvágya.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Acer

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés