- Ez lenne a népkártya? Teszten a GeForce RTX 5060 Ti 16 GB
- Sony MILC fényképezőgépcsalád
- Milyen notebookot vegyek?
- Milyen billentyűzetet vegyek?
- Milyen HASZNÁLT notebookot vegyek?
- Azonnali fotós kérdések órája
- Hisense LCD és LED TV-k
- Hobby elektronika
- Fejhallgató erősítő és DAC topik
- Milyen TV-t vegyek?
-
PROHARDVER!
Külső merevlemezek - USB, eSATA, FireWire HDD
Kérdezés előtt kérjük olvasd el az összefoglalót!
Új hozzászólás Aktív témák
-
tpotyka
tag
válasz
tpotyka #24506 üzenetére
Helló, adott ez az előző HDD, kitűnő és tiszta, friss - volt.: Mivel sajnos nagy mennyiségű hosszú elérési utas probléma miatt hiányosan futott le mind a Windows filekezelővel, mind a Total Commanderrel az adatmásolás, a jó (és remélhetően végső) másolási procedúra előtt rendezni kell a ráírt állományt.
Lehetőségek innen, ha jól veszem sorra:
a) sima törlés
b) gyors formázás
c) teljes formázásHajlanék a formázásra (a SP gyári mappa kimentéssel-visszamentéssel), mert a meghiúsult átmásolási helyeknél nem szeretnék később esetleges Bermuda háromszögeket a lemezen, de nem vagyok biztos, hogy ezt elegendő-e a gyors módon végrehajtatni. Nem tudom, meddig tartana egy 2TB teljes formázása, ha időben nem súlyos, meglépném, hacsaknem egyéb hátulütővel kellene ekkor számolni.
Az elérendő eredmény egy biztos állapotú állomány, hosszú távú tárolásra. -
tpotyka
tag
válasz
King Unique #24449 üzenetére
Mivel nincs (nem lesz még) rajta semmi adat, ezért tűnt értelemszerűnek az átvétel utáni és használatbavétel előtti (=bármi rámentés előtti) kezdeti átformázás NTFS-re, nem pedig később babrálni a rendszert.
Köszi a szerteágazóan sorolt vizsgálati opciókat – ezek még FAT32 rsz mellett is azonos idővonzattal végezhetők, vagy azzal lassabb?
Ez az „X óráig eltarthat” nem jó hír, túlfeszíti a logisztikát. A menetrend ez lett volna: bemegyek a webshop átvevőhelyre, HDD a kezembe, rögtön laptopostól cuccokkal a fixált időpontra át a jelen állás szerinti szervízbe, ott együtt megsasolva a HDD diagnosztikáját (én is látni akarom és nem órákat számoltam rá), megbeszélve a formázást is, aztán a szakember (amennyiben valóban annak bizonyul) folytathatja a – számodra nem ismeretlen – lényegi teendőkkel, beleértve azt is, hogy előtte a HDD-re pakol, amit szükséges (átmenetileg vagy véglegesen – ahogy eldől). Nem aznap kell minden adatmásolást intézni, nincs kiélezett adatvesztési helyzet, de ami művelet történik, ahhoz azért kellene alapvető megbizonyosodás, hogy rendben a HDD. Úgy véltem ehhez elég lenne a HDS.
Nyilván, engem is erősen érdekel, milyen a belső HDD és stb. a kinyerhető infók, de szét kellene választanom, mi az, ami szükséges és elégséges állapotdiagnosztikai vizsgálat, meg ami informálódásként valójában ráér akció után is, vagy később.
-
Marcus88
tag
Na megérkezett a WD 2TB külső.
Kis csinos külseje van,2.0 porban használva a másolás rá 28mb/s visszafelé pedig 34mb/s.
Hangja egyáltalán nincs,eddig tökéletes,remélem hosszú távon is bírni fogja.Annyit kérdeznék,hogy volt rajta alapból 2db install file.
Ezt ugye nem kell feltelepíteni vagy mi célt szolgálnak?A másik pedig,hogy ha gyors formázom vagy esetleg pendrive formázásánál is van olyan,hogy:
Lemezfoglalási egység mérete fülnél van Alapértelmezett és azonkívül 8192kilobát és hasonlóak.Itt melyiket célszerű választani egy pendrive vagy külső HDD-nél? -
tomp
félisten
válasz
King Unique #24187 üzenetére
A Seagate féle exFAT fájlrendszer-t úgy értettem, hogy a gyártó féle formázási megoldás. Ezek szerint macOS alatt csinálják.
Igen van egy 200MB-os "EFI" partíció. Nem bántottam azt. Szimplán újraformáztam a nagy partíciót és már ment is rá az adat.A Windows gyorsítótárazás tiltva van alapból és úgy is hagytam.
TRIM nem tudom, hogy miként megy egy HDD-nél. Semmilyen HDD-s program nem ír a meghajtónál TRIM támogatást. HDSentinel, Aida64, Crystal Disk Info. Semmi.
Szerintem ennél a HDD vezérlője a rendszertől függetlenül csinálhatja. A 4TB-os modellnél megfigyeltem, hogy mikor már csak 50GB szabad hely volt és rámásoltam 20GB-ot akkor azt jó lassan csinálta(25-27MB/s) de írás közben folyamatosan olvasott is. Miután végzett, akkor nem 30GB szabad hely volt hanem 37GB! Azaz írás közben futott a TRIM és emiatt szabadult fel a +7GB fantom hely?
Egyszer már tele volt írva és töröltem róla adatokat. Utána ment rá az a 20GB.Most itt nem lesz SMR lassulás mivel ugye teljesen üresként kerülnek rá az adatok.
1,79TB után még mindig 124MB/s a sebesség. -
tomp
félisten
válasz
King Unique #24129 üzenetére
A OneTouch a célmeghajtó amire átmenti a MiniTool az adatokat. 2db meghajtóról kell átmenteni az adatokat. Első HDD átmentése, utána(induló HDD formázása után) visszamásolás. Utána jön a másik HDD.
Ergo teleírni, átmásolni, teleírni, átmásolni.Pár éve találkoztam nem 1 olyan Seagate noti vinyóval aminél volt ilyen SMART bejegyzés de nem írta ki a HDSentinel.
-
King Unique
titán
Szintetikus tesztet célszerű első körben futtatni, nem szimplán csak fájlkezelős fájlmásolást, amely utóbbi értékét eleve több tényező befolyásolhatja. Meg itt továbbra is áll, hogy valószínűleg az SMR miatt is lehetett a lassulás írásnál és nem feltétlen azért, mert Windowson az exFAT fájlrendszerű külső HDD-re csak USB 2.0-s sebességgel lehet írni. + Ugye az egy dolog, hogy formázás után NTFS fájlrendszer esetén gyorsabb volt az írási sebesség, ellenben az SMR és a szabad terület csökkenése miatt előbb-utóbb annál is belassulhat.
Egyébként valószínűleg a kompatibilitás miatt formázzák a Segate One Touch sorozat külső merevlemezeit gyárilag exFAT fájlrendszerűre, mert ugye azt a modern Windowsok mellett a macOS rendszerek is natívan olvassák + írják, sőt 5.7-es kernelverziótól már a Linux disztribúciók is.
Formázásnál a lemezfoglalási egység egyébként fájlrendszer és kötetméret függvénye, ahol bár a linkelt leírás szerint Windowsoknál exFAT esetén 256 TB-ig a 128 KB-os foglalási egység az alapértelmezett, de lehet ettől eltérés, az alábbi screenshoton is 512 KB a legkisebb érték egy 7,62 TB-os kötetnél."Most azon gondolkodom, hogy szétkapom a házat és csupaszon használom tovább."
Egyrészt miért, talán folyamatosan intenzív írásterhelésnek lesz kitéve a külső meghajtó, állandóan több TB-nyi adat lesz másolva (írva) rá újra és újra, meg talán üresjáratban és könnyed olvasási műveleteknél is 53 °C a benne lévő HDD hőmérséklete?
Másrészt ugye a 2,5"-os Segate One Touch sorozat 4 TB-os modellje eleve egy gyárilag készre szerelt külső merevlemez, aminek a házilagos szétszerelése garanciavesztéssel járhat, meg pláne ha marad külsérelmi nyoma, éppen ezért alapesetben nem javasolt.
-
Fr@nkieWilde
senior tag
válasz
King Unique #24058 üzenetére
Igen, ezt gondoltam, hogy az önteszt azért nem teheti tönkre. Az az érdekes, hogy a sentinel az első bekapcsoláskor ugyanazt mutatta neki, mint nekem, nyilván az indulás/leállás eltérésével. Viszont ahogy lement a teszt, 15%-ra leesett a kondíció 307 bad sector miatt.
Akkor az elképzelhető, hogy a hd sentinel fals képet mutat?
Gondolok arra, hogy a hdd hibás, mondjuk van rajta 100 hibás sector, mégis az új tulajnál az első "használat előtt" hibátlan, 100/100% adatot mutat?
Majd amikor jön a teszt, pl egy formázás vagy másolás, tehát valami írás/olvasási feladat, vagy akár egy rövid önteszt, akkor rottyan össze úgy, hogy a sentinel a főképernyőn már mutatja a hibát?Tehát tegyük fel, hogy útközben történt valami a hdd-vel, akkor lett neki sérülése, majd a készüléket a programra helyezve mégis 100/100%-ot mutat, de aztán az első művelet "kihozza" a hibát? Ez elképzelhető?
-
King Unique
titán
válasz
Fire/SOUL/CD #24001 üzenetére
Az nem újdonság, hogy az olyan külső merevlemezgyártók akik maguk nem gyártanak belső merevlemezt, a nagy merevlemezgyártók, vagyis pl. a Seagate, Toshiba, WD - akik ugye gyártanak belsőt és a külsőkbe is a saját termékeiket rakják - belső merevlemezeit használják a saját külső merevlemezeikben.
Egy gyárilag készre szerelt külső merevlemeznél a gyártási folyamat része az inicializálás és a particionálás + formázás, tehát azokat normál esetben nyilván nem szükséges újra elvégezni, max. akkor, ha pl. a jelen esetnél valami hiba okán inicializálatlannak mutatja a külső meghajtót a Windows lemezkezelője.
Ha már 2,5"-os külső merevlemez és USB-s csatlakozás, akkor ott ugye USB-n a stabil adatkapcsolat (port és kábel, szükség esetén kipróbálás másik porton és másik kábellel) és a megfelelő tápellátás (lehetőleg USB 3.X porthoz legyen csatlakoztatva, asztali PC-nél elsődlegesen a hátlapon lévő portok használata javasolt) is lényeges, máskülönben nem meglepő, ha gondok vannak.
Komolyabb szintű titkosítás pl. a hardveres titkosítással rendelkező egyes WD külső merevlemezeknél van, ahol az USB-chip alapból titkosít, a gyártó által mellékelt szoftverrel csak a jelszavas meghajtózárat lehet aktiválni / deaktiválni. Az ADATA HV620S esetében a gyártó weboldalán, illetve ott a termék adatlapján szerepel a funkcióknál a "256-bit AES encryption", de nem részletezi hogy az hardveres titkosítás-e és pl. az alábbi tesztnél is látható gyárilag mellékelt HDDtoGO programban lehet aktiválni / deaktiválni a jelszókérést, vagy csak szoftveres titkosításról van szó, mint amilyen pl. a BitLocker.
A BIOS ATA Password normál esetben ugye megint más és annál pont az a lényeg, hogy az adott PC-nél a BIOS-ban van beállítva, ami nem éppen reális alapértelmezetten (gyárilag) egy ilyen külső merevlemeznél, az abból kiszerelt SATA HDD-nél. Max. esetleg úgy, ha pl. azt már korábban más valaki szétszedte és SATA-n beállította a HDD-nél, de az ugye megint más dolog. Na meg ha gyárilag hardveres titkosítás van az ADATA HV620S esetében, illetve a felhasználó által beállított jelszavas meghajtózár, akkor ahhoz a user szintű jelszó a gyártó szoftverében adható meg a feloldáshoz és nem a BIOS-ban kell, meg az előbbi is csak akkor érvényes, ha a gyári SATA-USB átalakítóval van használva USB-n és nem önálló HDD-ként SATA-n. + Az a Mobile HDD sorozat adatlapján is látszik, hogy a standard modelleknél mint amilyen a jelen esetnél az ST1000LM035, nincsen semmilyen spéci titkosítás, az utóbbi 1 TB-os tárolókapacitásnál pl. az ST1000LM038 esetében van.Az ADATA HV620S sorozat modelljeire 3 év gyártói garancia van, ami ha még nem járt le és szükség esetén már megtörtént a fontos adatok lementése, akkor ilyenkor adja magát a garanciális csere. Viszont ha házilag szét lett szerelve a gyárilag készre szerelt külső merevlemez és maradt annak külsérelmi nyoma, akkor az a garanciális cserét kizáró ok lehet.
-
King Unique
titán
válasz
#81556480 #23992 üzenetére
Értelemszerűen olyan fájlrendszerre, amit a Windows és a tévén futó OS egyaránt kezel, vagyis pl. NTFS-re, meg ha eddig is olyan fájlrendszerrel volt használva a külső merevlemez.
A leírtakból nem derült ki, hogy az a 2 TB-os tároló egy gyárilag készre szerelt külső merevlemez ami már gyárilag formázva van FAT32 / exFAT / NTFS / HFS+ fájlrendszerre és aminél elég lehet szükség esetén a fájlkezelőben egy gyorsformázás a gyárilag beállítottól eltérő fájlrendszer használata esetén, vagy külön vásárolt külső ház + belső HDD = külső HDD megoldás, ahol az utóbbinál szükség lehet a lemezkezelőben az ezen leírásban lévő inicializálás + particionálás és formázás lépésekre, stb.Az meg ugye az előző válaszban már le lett írva, hogy a külső merevlemeznél a megfelelő használat értelmében többek között pl. a megfelelő szoftveres leválasztásra is oda kellene figyelni Windowson és a tévénél egyaránt, máskülönben megint az lehet mint a mostani esetnél, meg itt ilyenkor nyilván nem a fájlrendszer a lényeg, hanem az előbbi.
-
King Unique
titán
válasz
kukulec #23880 üzenetére
A WD My Passport sorozat 5 TB-os modellje (is) egy gyárilag készre szerelt külső merevlemez, aminél a gyártási folyamatnak eleve része az inicializálás + a particionálás és formázás jelen esetben NTFS-re, azaz ennek okán kulcsrakész és Windowson a használatbavételhez értelemszerűen nem szükséges külön még egyszer megformázni. Ha nem lenne gyárilag particionálva, formázva stb., logikusan akkor kellene okvetlenül formázni, vagy ha pl. a gyáritól (NTFS) eltérő (pl. exFAT / egyéb) fájlrendszer használata a cél.
Ha a külső meghajtó tesztelése miatt kérdés a (lassú) formázás, akkor az megint nem feltétlen szükséges, meg ha a HDS szerint oké az állapota, lásd egy másik esetnél leírtakat. + Ha már tesztelés, akkor azt a lassú formázás helyett lehetne akár egyéb módon is, amihez a HDS mellett maga a gyártó is biztosít lehetőséget, lásd általánosan WD DLGDIAG és külső HDD specifikusan a WD Drive Utilities. -
King Unique
titán
válasz
atatax #23737 üzenetére
1. Vagy 2,5"-os, vagy 3,5"-os, fixen el kellene dönteni, ahogyan a szükséges tárolókapacitást is. De ha csak 1-2 TB-os kell, akkor adja magát a 2,5"-os, + már csak azért is, mert 3,5"-os külső merevlemez gyárilag készre szerelt kivitelben manapság a legtöbb gyártónál 3-4 TB alatt már nem nagyon kapható.
2. OK!
3. Strapabíróság értelmezhető belsőleg (HDD) és külsőleg (külső hatásokkal szembeni ellenállás) egyaránt, ezt is pontosítani kellett volna.
4. A PC és Mac nyilván oké, ellenben a tévé és társai készülékeknél lehetnek bizonyos esetekben inkompatibilitási, tápellátási stb. problémák, lásd pl. ebben és ebben a válaszban leírtakat.
5. OK! Nem is feltétlen kell Machez direkt ahhoz tervezett külső merevlemez, szükség esetén a másik fájlrendszerre formázás, Type-C fizikai csatlakozás stb. megoldható egy "normál" külső merevlemeznél is, lásd egy másik esetnél leírtakat.
6. OK!Tehát ha a külső hatásoknak jobban ellenálló 2,5"-os külső merevlemez kell gyárilag készre szerelt kivitelben és 1-2 TB-os tárolókapacitással, akkor lásd egy másik válaszban leírt, linkelt gyártókat és azok sorozatait. Ha nem feltétel az ütésállóság, vízállóság stb., valamint pl. a fémházas kivitel sem, akkor meg lásd egy másik esetnél, annak végén linkelt egyszerűbb modelleket az ADATA, Toshiba és WD kínálatában. Ahol a megadott 20-25 ezres anyagi keretbe egy 2,5"-os, 1 TB-os külső merevlemez simán beleférhet, de akár még egy 2 TB-os is, lásd a nemrég linkelt blogbejegyzésben lévő példákat, árakat.
-
King Unique
titán
válasz
1stVikman #23673 üzenetére
A társtopikban korábban az lett leírva, hogy egy vadonatúj HDD, illetve külső házba tett HDD esetén elég alapesetben a gyorsformázás és nem feltétlen kell órákat nyúzni írástesztekkel, mivel újan feltételezhetően hibátlan állapotú és nem jelez hibát a SMART (HDS). Ha gyárilag készre szerelt külső HDD-ről van szó mint pl. a WD Elements Desktop, akkor pedig még gyorsformázás sem kell, mivel azoknál a gyártási fázis része a particionálás, formázás, stb. A lassú formázás vagy a HDS tesztjeinek futtatása meg max. tesztelési/javítási céllal és indokolt esetben javasolt, illetve ha a SMART alapján oké a külső meghajtó állapota, akkor csak opcionális és nem kötelező.
Egyébként a tiedben is WD100EMAZ HDD van, mint korábban másnál?
-
PeterMate21
friss újonc
Üdv! Segítségre lenne szükségem. Van egy Adata HV620 típusú 1tb os külső HDD m amit rátettem egy LG smart tv re, ami megformázta hogy lehessen rá felvenni. Azonban pc re rákötve lemez formázásakor azt írja ezután hogy a lemez írásvédett. Hogyan tudnám ezt megszüntetni, és újra pc vel használni?
-
King Unique
titán
Ha ez egy gyárilag készre szerelt külső HDD - aminél része a gyártási folyamatnak a particionálás és formázás is - , akkor felesleges volt külön megformázni, hacsak nem gyárilag FAT32 / exFAT / egyéb fájlrendszerű NTFS helyett.
Partícióból meg alapesetben 1 db szokott lenni gyárilag is az ilyen tárolóeszközökön, illetve GPT partíciós séma - amit így lehet megnézni Windowson - esetén egy rejtett MSR partíció is van a lemez elején, de azzal nem kell foglalkozni. Több partíciót létrehozni akkor szokás, ha cél pl. egyes tartalmak elkülönítése, eltérő fájlrendszerek használata, külön egy titkosított partíció használata, stb., ellenkezelő esetben viszont felesleges és elég 1 db partíció. Na meg ha tévéhez csatlakoztatva is használva lesz a külső merevlemez, akkor ott nem minden készülék kezeli jól a több partíciót, valamint a GPT partíciós séma szerinti lemezeket sem, az utóbbira is célszerű odafigyelni, lásd egy másik válaszban leírtakat. -
King Unique
titán
válasz
syab19 #23613 üzenetére
Ha erővel megszakítod a formázást, akkor max. nem megy végbe és RAW - ami utána törölhető vagy újraformázható - lesz a kötet NTFS helyett, de attól a HDD még nyilván nem megy tönkre.
Itt esetedben inkább ez a 8 TB-ból csak 2 TB használható a fő probléma, ahol nem derült ki, hogy a helytelen inicializálás (GPT helyett MBR-re), vagy a külső ház hibája miatt. De az előző válaszban ugye le van írva, linkelve miket kellene megnézni. -
syab19
tag
válasz
King Unique #23612 üzenetére
Nem kifejezetten a külső házra gyanakszom, az maximum mint hibalehetőség.
A problémám, hogy 1 hete teker a HDD és a formázás befejezése üzenet várat magára 1 napja. És nem tudom, ha bezárom akkor okozok-e kárt, vagy ha hagyom futni akkor csak befejezi...De köszönöm a választ, megnézem a linkelt információkat is.
-
King Unique
titán
válasz
syab19 #23610 üzenetére
Kifejezetten a külső házakkal 3,5"-os fizikai méretnél a külső 3,5'' mobil rack-ek topikja foglalkozik, ami az itteni téma összefoglalóban és a téma tudnivalóknál is fel van tüntetve. Legközelebb ott kellene feltenni az ilyen kérdéseket!
USB 2.0-n nyilván lassabban megy a lassú formázás mint USB 3.0-n, de normál esetben azért nem kellene 1 hétig tartania még egy 8 TB-os merevlemeznél sem. Ha GPT séma szerint lett inicializálva a merevlemez és úgy lett 2 TB/kevesebb a 8 TB-ból, akkor itt valószínűleg az lehet a gond, hogy ez a Canyon HDD35 külső ház egyszerűen nem kell normálisan 2 TB feletti tárolókapacitású HDD-ket, ami annyira nem meglepő, ha csak USB 2.0-s és valami muzeális darab. Ahol ha már HDS, akkor az ilyenkor szokta ezt jelezni is. Példa: kérdések | válaszok.
Ha nem az MBR / GPT a gond - ami destruktív / nem destruktív átkonvertálással megoldható - , hanem maga a külső ház, akkor a megoldás értelemszerűen olyan külső házat (példák) venni és használni, ami biztosan és megfelelően kezel 2+ TB-os HDD-ket, ennyi. -
syab19
tag
Üdv Kedves PH Istenek,
Egy egyszerű kérdéssel fordulok hozzátok. Vettem egy 8TB-os HDD-t amit külső tokban (Canyon HDD35) USB 2.0-án keresztül formázok immáron 7 napja.
Windows 10-es disk managerben teljes formázást küldtem rá, hogy ha van rajta hiba az előbújjon. HD sentinel 100/100.
Az lenne a kérdésem, hogy a formázásnál a jelzőcsík végigért 1 napja de nem ad formázás befejeződött üzenetet. Ha leállítom azzal okozok kárt vagy várjak még vele?Érdekes, hogy a win10 most is exFATnak mutatja a lemezt és 2TBosnak ismeri fel, de HD sentinel is mutatja ezt a hibát, hogy 2TB-os kapacitást mutat 8TB helyett.
Érdemes még várnom vele, vagy esetleg a külső BOX hibája lehet a háttérben?
Köszönöm,
Üdv. Szabi -
King Unique
titán
Arról már volt szó itt korábban is egy másik válaszban, hogy Windowson (is) a külső merevlemez szoftveres leválasztás nélküli eltávolítása okozhat problémát, pl. RAW lehet az NTFS kötetből, stb. Viszont ettől még normál esetben nem kellene gyenge / hibás szektoroknak keletkezni a külső merevlemezen. Az akkor reális, ha gyárilag hibás, vagy nagy ütést kapott / le lett ejtve (bár a HD680 pont részlegesen ütésálló), vagy nem megfelelő volt a tápellátás USB-n, stb.
Ha vadonatújan vásárolva tényleg 8 db hibás szektor van a külső merevlemezen és pl. a HDS tesztjei / külső HDD gyártójának saját tesztszoftvere (ha van) is hibát jelez, akkor ilyenkor adja magát a garanciális csere. Persze lehet az adatok lementése után a Windowsnál az előbbi tesztek mellett akár pl. egy lassú formázást is futtatni (bővebben) stb., aztán hátha stabilizálódik a meghajtó állapota, de ha még garanciális az eszköz, akkor értelemszerűen célszerűbb ilyenkor azt igénybe venni. Aztán hogy hol, melyik bolt, webáruház esetén milyen mértékű hibánál cserélnek egy ilyen külső merevlemezt, az már más dolog, de ha szektorhibás és a tesztprogramok is hibát jeleznek - pláne a gyártóé - , akkor az már elvileg kellő indok lehet a cserére.Nyilván le tudja kezelni, ez alap. Meg itt inkább a 2 TB feletti tárolókapacitás kezelése és a GPT partíciós séma támogatása lehet téma, de az is a 32 bites Windows XP-nél volt probléma, nem a Windows 7-nél. Sőt, USB-n 4Kn szektormérettel akár még az előbbinél is megoldható volt MBR alapon a 2+ TB-os külső merevlemezek kezelése (példa).
-
King Unique
titán
válasz
Márton #23338 üzenetére
Bár akár ebben a topikban is elfér a kérdés, de kifejezetten az adatmentéssel az adatmentés - liksoft - HDD kereső mentéshez topik foglalkozik, ami amúgy az itteni téma összefoglaló elején is le van írva.
Vélhetően azért ajánl fel formázást a Windows, mert RAW lett a külső merevlemezen lévő NTFS kötet, ahol ha tartós az állapot, azaz az eszköz újracsatlakoztatása, valamint másik kábellel/gépen/OS alatt történő kipróbálása után is fennáll, akkor a linkelt topiknak pl. ezen eseténél le van írva, illetve linkelve a megoldás az adatmentéshez.Viszont mivel megütődött/leejtett külső meghajtóról van szó, ezért ilyenkor a benne lévő HDD-nél fennállhat a fizikai, illetve mechanikai károsodás lehetősége is. Azaz ehhez mérten óvatosan szabad csak próbálkozni a mentéssel, ami ha otthon nem megy, vagy eleve nem teszi lehetővé a külső meghajtó állapota (HDS), akkor jobb adatmentő cégre, szakemberre bízni, már ha anyagilag megérne annyit a mentés. + Ha használat közben fennáll az ütődés/leejtés veszélye, akkor legközelebb (részlegesen) ütésálló külső merevlemezt kellene venni és használni.
-
King Unique
titán
válasz
Moonwolf #23328 üzenetére
A gyártói garanciát a komolyabb szintű hardveres / szoftveres módosítás érintheti. Ahol az előbbi lehet az, ha pl. a felhasználó/vásárló otthon szétszereli a külső merevlemezt, esetleg módosítja egyes összetevőit (pl. HDD) és ennek marad külsérelmi nyoma. Vagy ha a megengedettnél nagyobb mértékű külső hatásnak teszi ki az eszközt és annak marad külsérelmi nyoma (pl. deformáció a külső házon). A szoftveres meg az, ha pl. módosítja rajta a firmware-t, nem a gyártó által kiadott firmware-t tesz rá, stb.
Ellenben szoftveres oldalról egy sima újraformázás, illetve az A85M esetében a gyári HFS+ fájlrendszerről NTFS-re történő formázás nyilván nem számít komoly és nem megengedett módosításnak, ezért nyilván nem vonja maga után a gyártói garancia esetleges elvesztését. -
Pete55555
addikt
Sziasztok!
Elolvastam az összefoglalót, de a kérdésemre választ nem találtam így itt feltenném:
Van egy DELL Wyse Zx0 vékony kliensem, amin LibreELEC fut. Ezen van még egy szabad SATA port.
Ehhez jelenleg egy Sharkoon külső merevlemez házban lévő WD Green HDD van csatlakoztatva. A ház USB 2.0-t illetve eSATA-t tud.
Most USB-vel van összekötve, de gyanítom eSATA megoldással gyorsabb lenne.Kérdésem a következő: Ha az alaplapra rádugom a külső HDD-t egy ilyen kábellel, akkor elvileg minden gond nélkül mennie kellene a dolognak? Formázás, partícionálás szükséges lehet ilyen esetben?
Köszi előre is a válaszokat
-
King Unique
titán
válasz
dudu5130 #23105 üzenetére
Ez egy gyárilag készre szerelt külső merevlemez, aminél beletartozik a gyártási folyamatba a meghajtó particionálása, formázása is. Vagyis a használatbavételhez alapesetben nyilván nem szükséges formázni, max. akkor, ha pl. a gyáritól (NTFS/exFAT) eltérő fájlrendszerrel akarod használni, vagy az adott készülék (pl. tévé) akarja a csatlakoztatásnál újraformázni. De ha gyárilag pl. NTFS fájlrendszerű, akkor azt PC-n kezeli a Windows, valamint általában az okostévék is. Illetve a tévéknél inkább az MBR/GPT partíciós séma kezelése lehet lényeges, amiről korábban ennél és ennél az esetnél is volt szó.
A WD My Passport sorozathoz mellékel a gyártó bónusz szoftvereket, azért vannak azok rajta gyárilag a meghajtón. Viszont magának a külső HDD-nek az alapvető működéséhez és használatához ezek rendszerint nem szükségesek, csak opcionális a használatuk a különféle + funkciók, szolgáltatások igénybevételéhez (példa). Meg amúgy is csak Windows és macOS rendszereken használhatók, ellenben a tévén futó OS-nél nem. Vagyis ha nem kellenek, akkor akár törölhetők is, meg a gyártó weboldaláról amúgy is letölthetők. Vagy akár meg is tarthatók, bemásolhatók 1 db mappába, lementhetők máshova, stb.
-
King Unique
titán
Jó, akkor ilyen hibaüzenetnél kapásból jön a kérdés, hogy USB-n a tápellátás megfelelő-e? Azaz a laptopnál USB 3.X porthoz, vagy Y-kábellel 2 db USB 2.0 porthoz van csatlakoztatva a 2,5"-os külső HDD? Aztán másik, lehetőleg rövid USB-kábellel ki volt próbálva, a Windows újraindítása már megtörtént, másik géphez csatlakoztatva működik a külső merevlemez?
Egyébként ha Windowson lassú formázás történt és közben meg lett szakítva a művelet, attól még normál esetben nem kellene tönkremenni a külső merevlemeznek, max. pl. RAW lesz. Ha esetedben egyáltalán nem működik úgy, hogy az előbbiek rendben vannak, akkor ott tápellátási/érintkezési probléma miatt rossz esetben letapadt az olvasófej, azért nem pörög fel (példa). Vagy már eleve gond volt a külső merevlemezzel és lehet most adta meg magát.
-
King Unique
titán
válasz
kacsyx #22999 üzenetére
Az ideális az, ha "HDD 5V 1A" feliratú USB-port van a tévén, az biztosan stabil tápellátást biztosít egy 2,5"-os külső merevlemez számára. Ha csak 0,5 A-es port van rajta, de abból van több, illetve egymás mellett 2 db, akkor a kiegészítő tápellátás jöhet szóba Y-kábellel, ami szintén megfelelő lehet egy 2,5"-os külső HDD stabil tápellátásához. Ahol USB 3.0 alapon Micro-B (apa) - Type A (apa) típusú Y-kábel kell, ami a belföldi boltok, valamint pl. eBay és társai online piacterek kínálatában egyaránt megtalálható.
A WD Elements Portable egy gyárilag készre szerelt külső merevlemez, aminél a gyártási folyamatba beletartozik a particionálás és formázás (NTFS) is, vagyis alapesetben nem szükséges külön formázni, legalábbis pl. Windowson történő használatnál nem. Valamint általában tévéhez használva sem, mivel a modern készülékek rendszerint natívan kezelik a FAT32 és az NTFS fájlrendszerű USB-s meghajtókat. Gondot inkább az MBR/GPT partíciós séma szokott okozni, ahol a GPT-t nem minden tévé kezeli, a 2,5"-os WD külső merevlemezek viszont újabban rendszerint aszerint vannak particionálva. Amit Windowson pl. ezzel a módszerrel lehet megnézni. Ha stabil tápellátás mellett nem kezeli a tévé a külső HDD-t és az utóbbi gyárilag GPT séma szerint van particionálva, akkor az utóbbi lehet az oka. Vagyis ez esetben újra kell particionálni MBR séma szerint, ami Windowson megoldható ezzel (GPT
—►
MBR) a módszerrel a lemezkezelőben, valamint ennek mintájára parancssorban is, ahol X = külső merevlemez sorszáma.diskpart
list disk
select disk X
clean
convert mbr
create partition primary
format fs=ntfs quick
assign
exitHa a tévé esetleg (?) nem kezeli az NTFS fájlrendszert, akkor FAT32-re kell formázni a külső HDD-t, vagyis a
format fs=fat32 quick
parancs kell. Igen ám, de a Windows beépített eszközeivel max. 32 GB-os FAT32 fájlrendszerű kötet hozható létre. Vagyis afelett külső program szükséges, mint pl. a FAT32 Format, vagy particionáló program (példa).Az előbbi módszerek destruktívak, azaz a külső meghajtón lévő adatok törlésével járnak! Vagyis a művelet előtt szükség esetén az adatokat le kell menteni! Ha az adatvesztés nélküli GPT
—►
MBR átkonvertálás a cél, akkor az Windowson pl. külső particionáló programmal oldható meg (példa). Sőt, az ilyen programok FAT32—►
NTFS és NTFS—►
FAT32 konvertálást is tudnak, bár az előbbit natívan a Windows is (bővebben).Ha belföldön, online (webáruházból) lett megrendelve, megvásárolva a külső merevlemez, akkor 14 napig indoklás nélkül el lehet állni a vételtől, vissza lehet vinni/küldeni a vételár visszafizetésének ellenében. Ami értelemszerűen az eredeti csomagolásban, gyári tartozékokkal együtt értendő, valamint lehetőleg a gyári állapotban. Azaz az utóbbinál, ha GPT és NTFS volt eredetileg a külső HDD, akkor ne MBR-re particionálva és FAT32-re formázva. Valamint ha gyárilag üres volt / gyártó által mellékelt fájlok voltak rajta, akkor olyan állapotban és ne filmekkel/egyébbel telemásolva.
-
King Unique
titán
válasz
GEPESZ66 #22901 üzenetére
Itt egyrészt nem derült ki, hogy pontosan milyen külső HDD-ről van szó és gyárilag milyen fájlok vannak rajta. Másrészt az sem, hogy ezeket használod-e egyáltalán, kellenek-e neked, szükség esetén letölthetők-e külön pl. a gyártó weboldaláról. Vagyis a leírtak alapján azt alapvetően neked kell tudnod, hogy számodra gond-e, vagy sem a törlésük, illetve pl. egy lassú formázásnál a végleges törlésük. Ha igen, akkor előtte értelemszerűen le kellene menteni ezeket a fájlokat, mappákat egy másik fizikai lemezre, ilyen egyszerű.
Magának a külső HDD-nek az alapvető működését egyébként rendszerint nem befolyásolja a gyárilag mellékelt bónusz programok megléte / hiánya, meg ezek használata általában amúgy is csak opcionális szokott lenni. A dokumentumok, azaz. pl. adatlapok, felhasználói útmutatók meg nyilván pláne nem, hiszen azok csak szöveges fájlok, nem programok. -
King Unique
titán
válasz
GEPESZ66 #22899 üzenetére
Ha túl hosszú az a hosszabbító kábel, akkor az okozhat adatkapcsolati, valamint 2,5"-os külső merevlemezeknél tápellátási problémákat is. Ha ilyet tapasztaltál és nem maga a kábel hibás (pl. megtört), akkor értelemszerűen rövidebb kábelt kellene használni. Másik lehetőség az előlapon lévő portok használata akkor, ha stabilan működnek és szükség esetén megfelelő tápellátást biztosítanak egy 2,5"-os külső merevlemez számára, azaz lehetőleg USB 3.X típusúak.
A teljes, vagy más néven a lassú formázást leginkább tesztelési és hibajavítási, valamint adatmegsemmisítési céllal szokás futtatni. Windowsoknál Vista óta eleve zero-fill, azaz megfelel egy írásteszthez és egyben felülírásos adatmegsemmisítéshez is. Viszont ha a HDS szerint 100/100-as a külső HDD és nincsenek rajta gyenge / hibás szektorok, valamint nem cél az adatmegsemmisítés, akkor nyilván nem sok értelme van lassú formázást futtatni, szükség esetén bőven megteszi egy gyorsformázás is. Meg arról az egyik társtopikban is volt szó, hogy egy passzív hűtéses, USB-s külső merevlemezt amúgy sem feltétlen annyira szerencsés órákig nyúzni lassú formázással, különösebb ok nélkül meg pláne.
-
GEPESZ66
veterán
Van egy Samsung, 500 GB-os külső merevlemezem.
Az asztali gép hátsó USB csatlakozójába van dugva egy hosszabbító kábel, azért, hogy a Samsung HDD-t kényelmesen tudjam csatlakoztatni, ne kelljen az asztalt állandóan elhúzni a faltól.
A hosszabbító kábel miatt esetleg felléphet teljesítmény veszteség, ami befolyásolhatja a HDD működését?
Vagy inkább a PC ház előlapján lévő USB-re csatlakoztassam?
Amikor megvettem a külső HDD-t, akkor voltak rátelepítve valami fájlok.
Így kezdtem el használni.
Eddig még soha nem formáztam le.
Több év után esetleg célszerű lenne ráereszteni egy teljes formázást?
A hosszabbító USB kábelre csatlakoztatva előfordult már, hogy a WIN10 kiírta, hogy probléma van a HDD működésével.
Az előlapi USB-re csatlakoztatva ez még talán nem fordult elő.
A Hard Disk Sentinel szerint 100%-os a HDD állapota.
Ha minden fájl, ami eredetileg rajta volt, s formázással törlődik, nem lesz gond a működésével? -
King Unique
titán
válasz
#52469760 #22742 üzenetére
Alapesetben elég az 1 db partíció egy ilyen adattárolásra használt külső merevlemezen, a most említett modellnél is 1 van gyárilag, azaz egyben van a teljes lemezterület. Viszont szükség esetén lehet akár többet is létrehozni rajta, ez a felhasználói igényektől és szokásoktól is függ. Egy korábbi válaszban részletezve van, hogy milyen eseteben lehet indokolt a több partíció létrehozása.
A Maxtor M3 Portable egy gyárilag készre szerelt külső merevlemez, amibe a particionálás és a formázás is eleve beletartozik. Vagyis a kicsomagolás és a géphez történő csatlakozás után alapesetben nem szükséges újraformázni, mivel már gyárilag formázva van NTFS fájlrendszerre, ami a Windowson történő használathoz pont ideális.
Ha nagyon akarod, akkor persze opcionálisan újraformázhatod pl. exFAT / NTFS fájlrendszerre (inkább NTFS-re), amihez grafikus felületen bőven megfelel a Windows 10 fájlkezelője, lemezkezelője. Ezeknél pedig a gyorsformázás az alapértelmezett beállítás, ami alapesetben elegendő is. Kivenni a pipát és lassú formázást csinálni egyrészt inkább tesztelési céllal szokás a merevlemez esetleges hibáinak megállapításához, javításához. Viszont ez egy vadonatúj és feltételezhetően hibátlan állapotú külső HDD-nél emiatt értelemszerűen nem feltétlen indokolt, plusz ráadásul elég időigényes is, amiről volt már szó itt és a társtopikokban egyaránt (példa). Másrészt akkor lehet még értelme a lassú formázásnak, ha biztonsági okból az adatmegsemmisítés a cél. Viszont mivel még vélhetően nem lett rámásolva semmilyen személyes adat a külső merevlemezre és a gyárilag rárakott mappákat, fájlokat leszámítva lényegében üres, ezért ez ilyenkor nyilván megint nem igazán indokolt.
Ha már elkezdted a lassú formázást, akkor normál esetben értelemszerűen megvárod, amíg befejeződik. Viszont az néhány óráig eltarthat egy 2 TB-os külső HDD-nél még USB 3.0-n is. Ha nem akarod ezt kivárni, akkor másik lehetőség, hogy megszakítod és akkor jó esetben max. RAW lesz az NTFS fájlrendszerű partíció. De az egy újraformázással, vagy teljes újraparticionálással korrigálható.
-
King Unique
titán
válasz
pigmeus #22707 üzenetére
Ehhez tudni kellene azt, hogy a Macen pontosan milyen fájlrendszerre lett formázva a külső HDD. Ha megnyitod a Windows 10 lemezkezelőjét és a screenshoton lévő állapot van, vagyis meghajtóbetűjel és a fájlrendszer típusa, valamint a kötetcímke nélküli elsődleges partíció többnyire inaktív opciókkal, akkor vélhetően olyanra, amit a Windows nem kezel. Azaz ha pl. HFS+ / APFS (?) fájlrendszerre lett formázva, akkor azt a Windows eleve nem kezeli natívan, ellenben a macOS értelemszerűen igen. Az előbbi teljes körűen (olvasás + írás) max. olyan külső programmal képes rá, mint amilyen pl. a MacDrive és a Paragon HFS+ for Windows. Ha elég a read-only mód, akkor meg pl. a Total Commander fájlkezelőhöz van olyan kiegészítő, amivel többek között a HFS+ fájlrendszerű partíciók is olvashatók.
A másik megoldás olyan fájlrendszer használata, amit mindkét OS natívan kezel. Az NTFS-t ugyan a macOS is tudja olvasni natívan, de írni már nem, ahhoz terminál / külső program szükséges. Tehát marad az exFAT, amit a macOS és a Windows is egyaránt képes natívan olvasni és írni. Továbbá még a FAT32 is ilyen, de az elég elavult és annál a maximális fájlméret csak 4 GiB - 1 bájt lehet, valamint USB-n 512e szektormérettel a maximális kötetméret is csak 2 TiB. Ellenben az exFAT-nál nincsenek ilyen szűkös korlátok, ami + az előbbiek a topik összefoglalójának "Particionálás, formázás" fejezetében is részletezve vannak.
-
King Unique
titán
A topik összefoglalójában az ár, vásárlási szempontok fejezeten belül mind a 2,5"-os, mind a 3,5"-os méretkategóriában van a tv-n történő használatra vonatkozó pont (alfejezet) konkrét példákkal. Valamint legutóbb egy hasonló kérdésre adott válaszban volt szó erről a témáról. 3,5"-os, külső tápellátású külső merevlemezt akkor érdemes venni ilyen célra, ha pl. a tv-n nincsen "HDD 5V 1A" jelölésű USB-port, vagyis ennek híján bizonytalan lehet egy 2,5"-os megfelelő tápellátása. A 2 TB+ tárolókapacitású, illetve a GPT partíciós séma szerinti lemezek kezelésének kérdése pedig esetedben szintén aktuális, ha 4 TB-os külső HDD-t akarsz a tv-hez csatlakoztatva használni.
"Családi videók stb. arhiválására kellene egy 4Tb-os külső merevlemez mely csak Tv-hez lenne csatlakoztatva."
Ha pótolhatatlanok azok a családi videók, képek stb., akkor alap, hogy legyen róluk több online és / vagy offline biztonsági másolat. Tehát ne kizárólag csak a most megvásárolni kívánt 4 TB-os külső HDD-n legyenek tárolva! Úgy meg pláne nem javasolt, ha csak a tv-n lesz használva, ahol fennállhat a készülék általi véletlen formázás, törlés lehetősége is pl. felvételnél, vagy akár más esetben. Ellenben, ha máshol is vannak biztonsági másolatok a fájlokról, akkor már más a helyzet, úgy inkább lehet és nincsen különösebb tétje.
-
kelna91
senior tag
-
Andralin
aktív tag
válasz
King Unique #22232 üzenetére
Sziasztok!
Egy hónapja érdeklődtem itt a 2T feletti WD MyPassport HDD-k Windows XP-s kompatibilitásával kapcsolatban. Közben megérkezett az ebay-ről rendelt HDD és le tudom írni a tapasztalataimat, talán valakinek még hasznára válhat.
A konkrét típus, amit be tudtam szerezni egy külső 3 TB-os WD My Passport Ultra - WDBBKD0030BBY-0A
Először teljesen úgy nézett ki, hogy megszívtam, ez már nem fog menni XP alatt a teljes tárkapacitásával.Amikor rádugtam XP-re, a már korábban telepített WD SES driver felismerte rendben, de nem jelent meg új meghajtóként a Disk Management alatt.
Aztán próbáltam Windows 7 alatt. Ott látszott rendben, meg is nyitottam a meghajtón gyárilag megtalálható könyvtárat. Az ebben lévő User Manual a kompatibilis operációs rendszerek között már nem említette az XP-t.
Ezek után eszembe juttot, hogy a régi, tönkrement 3 TB-s My Passport meghajtóm (WDBBKD0030BBL-05) gyári könyvtára le van nekem mentve valahol. Meg is találtam. Annak a kézikönyvében pedig egyértelműen írják még az XP kompatibilitást! Ebben mentésben meg is találtam a lényeget, egy WD Quick Formatter.exe nevű kis progit, ami végrehajtotta a csodát!
Ráeresztettem az új meghajtóra, kiválasztottam az XP kompatibilis formázást, és két perc múlva teljesen XP kompatibilis volt lemez, a teljes egybefüggő 3 TB elérhető lett egy partíción!
Szóval van megoldás, működik is, ahogy reméltem, csak a WD valamiért az újabb gyártású meghajtóin már hivatalosan nem hirdeti a kompatibilitást és nem is terjeszti már az ehhez szükséges programot.
-
King Unique
titán
válasz
Orionk #22197 üzenetére
Normál esetben semmi különös, pláne ha megfelelő a külső meghajtó állapota és eleve oké a lemez felülete. Max. a formázás megszakítása miatt RAW lesz a kötet, nem pedig NTFS fájlrendszerű. De az előbbit egy újraformázás / újraparticionálás megoldja.
Abban pedig nincsen semmi meglepő, hogy egy lassú formázás sokáig (órákig) tart, pláne egy 2 TB-os külső meghajtónál. Ahogyan abban sem, hogy az intenzív és hosszú ideig tartó írás miatt az átlagosnál jobban melegedik a belső HDD. Ezek a korábbi válaszokban már le voltak írva, valamint más információk is.
-
Orionk
senior tag
válasz
King Unique #22196 üzenetére
Ha elindít az ember jobb gombbal egy sima mély formázást a külső 2.5-es merevlemezre, akkor mi történik, ha Cancel-el félbeszakítja?
Elindítottam a sima mélyet, tehát nem a Quick format-ot és fél órája megállás nélkül már megy és annyit haladt előre, hogy szerintem reggelig fog tartani.
Viszont már most nagyon meleg a megszokotthoz képest a külső hdd.
köszi
-
King Unique
titán
válasz
Orionk #22185 üzenetére
Egy vadiúj külső merevlemez normál esetben vélhetően hibátlan állapotú, ezért ilyenkor elég a gyorsformázás is. De ha valaki nagyon biztosra akar menni és az esetleges lappangó hibákat kizárni még az elején, akkor lehet indokolt a lassú formázás, vagy akár pl. a HDS különféle tesztjei. A formázásnál a teljes (lassú) módszer ilyenkor azért jobb, mert az felismeri és nyomon követi a hibás szektorokat, hogy azokon ne történjék adattárolás. Ellenben a gyorsformázás a szektorok ellenőrzése nélkül alakítja ki a fájlrendszer struktúráját a lemezen. Magához a lassú formázáshoz nem feltétlen kell külső program, mivel Windowson megoldható annak beépített eszközeivel is. Vagyis a fájlkezelővel, a grafikus lemezkezelővel, vagy akár parancssorban a DiskPart segítségével. Viszont ez egy 2 TB-os külső merevlemeznél még USB 3.0-s csatlakozásnál is eltarthat több óráig, ami nem feltétlen a legjobb az eszközre nézve. Erről az egyik társtopikban is volt szó. Vagyis egy ilyen eszköznél akkor javasolt X óráig tartó lassú formázást végezni, ha közben végig stabil USB-n az adatkapcsolat, a tápellátás, nem melegedik fel extrém módon és tartósan a belső HDD stb.
Az ütésállóság az ilyen külső merevlemezeknél (is) eleve részleges, bizonyos határok között értendő. Ez egy korábbi hozzászólásban is le van írva konkrét példákkal szemléltetve. Valamint az Armor A75 sorozatnál a gyártó weboldalán is fel van tüntetve, hogy az ütésállóság max. 122 cm-es magasságból történő esésre (leejtésre) vonatkozik, illetve nyilván rendeltetésszerű használat mellett véletlenszerűen bekövetkezve. Tehát nem azt jeleneti, hogy akárhogyan és akármennyiszer a földhöz lehet vágni következmények nélkül! Az ideális a túlélés szempontjából pedig nyilván az, amikor kikapcsolt állapotban, leparkolt olvasófejjel történik egy ilyen véletlenszerű leejtés. Működő állapotban viszont már problémásabb lehet, de a többrétegű védőburkolat, több típusnál a rázkódásvédelem stb. elvileg akár akkor is javíthat a helyzeten. Viszont egy leejtésnél általában eleve inkább az előbbi eset jellemzőbb pl. hordozás közben, vagy akár az asztalról lelökve. De ha pl. az utóbbi éppen működés közben történik, még akkor sem minden esetben feltétlen akkora gond, mivel ilyenkor jó eséllyel az USB-kábel csatlakozója is "kiugrik" a helyéről és ezáltal azonnal megszűnik a tápellátás, leáll a 2,5"-os külső merevlemez.
-
King Unique
titán
válasz
Avicularia #22118 üzenetére
Ha nagyon felmelegedett a belsejében a merevlemez, akkor lehet több idő kellene neki a kihűléshez. De ha tényleg teljesen kihűlt és hidegen indítva annyival magasabb hőmérsékletet mutat a HDS, akkor elvileg előfordulhat némi pontatlanság. De még azt belekalkulálva is tényleg sok üresjáratban az az érték. Az hogy a 3 TB-os Intenso hűvösebb, az egy dolog. Abban nyilván másfajta belső HDD van és annál a lemeztányérok száma is kevesebb lehet.
(#22120) II.Démonlord:
A Windowsnál ott van a 32 GB-os korlát, annak a beépített eszközeivel nem fog menni az annál nagyobb kötetek FAT32-re formázása. Viszont külső programokkal már könnyen megoldható. Van a WD weboldalán is ehhez leírás és program, de az utóbbi elég régi és az újabb Windows-verziókat hivatalosan nem is támogatja. A másik programjuk pedig alapértelmezetten NTFS fájlrendszerre formázza a külső meghajtót, az azért nem jó. Viszont másik féltől származó külső programok már igen, mint pl. a FAT32 Format. Az egyszerű, portable, az újabb Windowsokkal is működik és a célra megfelel. Viszont alapértelmezetten kilistáz minden meghajtóbetűjellel rendelkező kötetet, vagyis figyelni kell, hogy a formázásnál a megfelelő, illetve csak az legyen kiválasztva! Másik megoldás Windowsnál külső particionáló programot használni ilyen célra, mint pl. az AOMEI, EaseUS, MiniTool.(#22119) Bluesummers:
Szívesen! -
King Unique
titán
válasz
freelanced #22051 üzenetére
Üdv!
Az USB-C, vagy más néven Type-C fizikai csatlakozónál maga a csatlakoztatás egyszerűbb és kényelmesebb, mint a 2,5"-os külső HDD-knél gyakran alkalmazott Micro-B esetében. Valamint az előbbi talán valamivel strapabíróbbnak is mondható, bár ilyen téren a Type-A (USB-A) és a Type-B (USB-B) a legrobusztusabb.
A Machez tervezett modellekről a téma-összefoglalóban, valamint pl. ebben és ebben a hozzászólásban is vannak információk, ahol az utóbbi a fájlrendszer kérdésére is kitér. Illetve ha már My Passport, akkor legutóbb egy másik válaszban a legújabb, USB-C fizikai csatlakozóval szerelt sorozatokról, valamint a kevésbé előnyös Integrált USB-s megoldásról is szó volt. A gyárilag összeszerelt és a külső házas megoldásról pedig az összefoglalóban van egy összehasonlítás. Az utóbbi előnye lehet pl. az előbb említett dolog inverze, vagyis a nem integrált USB-s kivitel, valamint a belső HDD-nél a csere és a tetszőleges modell kiválasztásának lehetősége. Az utóbbi akkor jöhet jól, ha az átlagosnál tartósabb belső HDD-t akarunk, amely téma korábban szintén részletezve volt.
Tehát a lényeg, hogy bár lehet, de nem feltétlen kötelező Machez kifejezetten ahhoz tervezett külső HDD-t venni és használni, mert akár egy normál típus is megfelelhet a célra. Ráadásul az utóbbi rendszerint olcsóbb szokott lenni, ami megint nem elhanyagolható szempont. Szükség esetén a megfelelő fájlrendszerre történő formázás pedig könnyen megoldható. Sőt, némelyik gyárilag összeszerelt, alapból NTFS fájlrendszerű külső HDD-hez akár még külön NTFS drivert is mellékel a gyártó, hogy lehessen írni rá Windows mellett macOS-en is. Azt pedig, hogy gyárilag összeszerelt, vagy inkább külső házas megoldás legyen-e, el kellene dönteni az előbb leírt és linkelt információk alapján.
-
King Unique
titán
válasz
ledgeri #22016 üzenetére
Az 1 TB-os modellnél volt aki korábban Samsung (példa), más meg WD (példa) belső merevlemezzel szereltet fogott ki. De az újabb gyártású 1 TB-os és 2 TB-os modelleknél már általában a Mobile HDD sorozat merevlemezeit szokták használni. Szóval manapság az ST1000LM035 nem meglepő, azon gyártók egyre gyakrabban ezt használják a 2,5"-os 1 TB-os külső merevlemezeknél, akik saját belső merevlemezt nem gyártanak.
A Seagate merevlemezeknél az említett S.M.A.R.T. attribútumok értéke rendszerint alapból magas, de az azoknál afféle sajátosság és normálisnak mondható. Az a 250 MB írás / olvasás meg valószínűleg a gyári tesztelés során került rá, amivel szintén nem kell foglalkozni. Egy vadi újan megvásárolt külső HDD feltételezhetően hibátlan állapotú és elvileg nem szükséges neki lassú formázás és tesztelés. De ha valaki nagyon biztosra akar menni, illetve ki akarja zárni, hogy esetleg gyári hibás példányt fogott ki, akkor lefuttathatók az ilyen-olyan tesztek. Feltéve, hogy közben biztosított a stabil adatkapcsolat, a megfelelő tápellátás és szükség esetén akár aktív hűtés stb. Az pedig nem meglepő, hogy intenzív és tartós írás / olvasás hatására a megszokottnál jobban melegedik a belső merevlemez. De egyébként ahhoz képest egyáltalán nem is rossz ez a max. 40-41 °C, hogy az alábbi kép alapján eleve többrétegű védőburkolat veszi körül a belső merevlemezt és csak maga a külső ház fém. Egyébként 40-45 °C-ig még elmegy az üzemi hőmérséklet és az a lényeg, hogy tartósan ne menjen az utóbbi érték, illetve főleg 50 °C fölé.
Köszönjük a beszámolót!
-
King Unique
titán
válasz
#75376384 #21972 üzenetére
Szia!
Ha Macen volt használva a külső merevlemez és ott HFS+ fájlrendszerre formázva, akkor azt a Windows értelemszerűen nem kezeli natívan. Viszont, ha Windowson hozzá akarsz férni a HFS+ kötet tartalmához, akkor vannak ilyen célra különféle külső programok. Csak olvasáshoz elvileg opció lehet az Apple HFS+ Windows Driver, valamint a TC-hez is van HFS+ kiterjesztés. Ha komolyabb szoftver kell olvasási és írási képességgel, akkor meg pl. a MacDrive és a Paragon HFS+ for Windows jöhet szóba. Ezek ugyan fizetősek, de 5-10 napig ingyenesen használhatók teljes funkcionalitással. Tehát a lényeg, hogy külső programmal Windowson is lehet olvasni, vagy akár még írni is a HFS+ fájlrendszerű kötetet. Ezek, illetve az átjárási lehetőségek a különféle asztali operációs rendszerek és azok fájlrendszerei között egyébként a topik téma-összefoglalójában is le vannak írva a particionálás, formázás fejezetnél.
Az exFAT fájlrendszer abból a szempontból lehet jó választás a közös használatnál, hogy azt a Windows és a macOS egyaránt natívan kezeli, natívan olvassa és írja. Viszont, ha most HFS+ fájlrendszerű a külső HDD-n lévő kötet, akkor először le kellene menteni róla az adatokat és max. csak utána átformázni exFAT-ra. Ugyanis adatvesztés nélkül átkonvertálni nem lehet. Amúgy meg az előbb leírtak értelmében külső programokkal Windowson is megoldható a HFS+, valamint macOS-en az NTFS fájlrendszer kezelése, ezért az exFAT sem feltétlen létszükséglet a közös használatnál. A macOS ráadásul az NTFS-t natívan olvassa és max. az írásához kell terminál, vagy külső program.
-
King Unique
titán
válasz
Warrior913 #21919 üzenetére
Szia!
Itt szimplán csak annyi a probléma, hogy az MCT a telepítési adathordozó elkészítése során max. 32 GB-os FAT32 fájlrendszerű kötetet tud létrehozni, ahogyan a Windows beépített particionáló eszközei szintén. Ilyenkor a lemez többi része nem lefoglalt (unallocated) lesz, mint azt egy konkrét példa is szemlélteti. A fájlkezelőben pedig csak a meghajtóbetűjellel rendelkező kötetek jelennek meg, ezért ott jelen esetben csak a 32 GB-os fog szerepelni, csak azt lehet formázni. Viszont ilyenkor alap, hogy a lemezkezelőt kellene nézni, ott meglesz a teljes tárolókapacitás és újra lehet formázni / particionálni a teljes lemezt. De akár parancssorban is megoldható a nemrég részletezett módszerrel, ahogyan külső particionáló programokkal (példák) szintén. Sőt, ha már a telepítő kiírásánál tartunk, akkor akár még a Rufus is simán újraformázza, újraparticionálja a külső merevlemezt. Ehhez csak be kell jelölni a program régi / új verziójában az USB HDD-k listázását, ami Alt + F billentyűkombinációval is aktiválható / deaktiválható. Plusz ilyenkor a formázási opcióknál elég csak a gyorsformázáshoz pipát tenni, a többihez értelemszerűen nem kell.
Egyébként, ha legközelebb telepítéshez akarod használni a külső merevlemezt, akkor a Windows 10 esetében az is elég, ha létrehozol rajta a telepítőfájloknak pl. egy 5 GB-os partíciót FAT32 fájlrendszerrel, majd arra a fájlkezelőben szimplán csak rámásolod 1:1-ben az felcsatolt ISO-fájl tartalmát. Ennyi, az utána bootolható lesz legacy BIOS (CSM) és UEFI módban egyaránt. Max. egyes BIOS-os hardvereknél legacy módban a bootoláshoz esetleg szükség lehet előtte még az említett partíció aktívvá tételére. A lemez fennmaradó részén pedig lehetnek az egyéb adatok pl. egy NTFS fájlrendszerű köteten. Vagy eleve inkább egy pendrive-ot használsz ilyen célra, ami azért egyáltalán nem akkora extra manapság és elég a Windows 10 telepítőjének egy 4 / 8 GB-os modell is.
-
King Unique
titán
válasz
bikers #21899 üzenetére
Üdv!
Pontosan milyen Toshiba, mivel van a gyártó kínálatában több sorozat is? A gyártó által mellékelt szoftverek és egyéb fájlok pedig értelemszerűen a gyártó weboldalán is megtalálhatók, letölthetők onnan. Viszont az nem teljesen világos, hogy ezeknek mi köze van ahhoz, hogy a médialejátszó nem kezeli a külső merevlemezt. Ha eddig megfelelően kezelte és nem maga a külső HDD ment tönkre, akkor lehet csak csatlakozási / tápellátási probléma USB-n, vagy a fájlrendszer / partícióstílus nem stimmel. Viszont az említett formázásnál az nem derült ki, hogy milyen operációs rendszeren történt és pontosan milyen fájlrendszerre, kezeli-e azt a médialejátszó stb.
-
King Unique
titán
válasz
Technoman #21843 üzenetére
1. Normál esetben nem szokott a formázási művelet a harmadánál csak úgy megszakadni. Annak rendszerint oka van, aminél lehet az is közrejátszott, amiről az előző válaszban volt szó. Formázási ablakot pedig akkor szokott feldobni a Windows, ha pl. sérült az NTFS kötet és RAW lett. Ez a "lemezkezelő ellenörzésével" nem teljesen világos, hogy mit is takar. De, ha csak a partíciók szimpla lecsekkolását jelenti a lemezen, az egy dolog. Viszont itt a lemezt, illetve a fájlrendszert szokás ellenőrizni, Windows esetében pl. a beépített CHKDSK és WMIC segítségével. A HDS-nél pedig megint egy dolog a pillanatnyi állapot, ellenben mélyebbre ható elemzést és állapotfelmérést a különféle tesztek adnak.
2. Ahhoz, hogy a korábbi tartalmat törölve új adatokat lehessen tárolni a külső merevlemezen, nyilván nem muszáj emiatt mindig teljes formázást csinálni, elég lehet a gyorsformázás is. Ha a külső HDD állapota OK, akkor meg pláne. Illetve USB-s meghajtóknál amúgy is max. csak akkor javasolt teljeset futtatni, ha stabil az adatkapcsolat, tápellátás stb., amiről az egyik társtopikban volt szó bővebben. A teljes formázás egyébként akkor előnyös és indokolt, ha pl. bizonytalan a merevlemez állapota és ezért egy mondhatni alaposabb tesztelésre van szükség. Ugyanis a gyorsformázás a szektorok ellenőrzése nélkül alakítja ki a fájlrendszer struktúráját a lemezen. Ellenben a teljes formázás végigmegy minden szektoron, felismeri és nyomon követi a hibás szektorokat, hogy azokon ne történjen adattárolás. De ennyi erővel lehet pl. az előbb említett HDS programmal is tesztelni a lemezt és annak felületét, ahogyan vannak egyéb szoftverek is ilyen célra (példák). Aztán akkor szokás még teljes formázást csinálni, ha pl. XY okok miatt a lemezen lévő adatok végleges törlése a cél. Ugyanis a gyorsformázás nem írja azokat (teljesen) felül, ezért többnyire utána is könnyen visszaállíthatók. De mondjuk ilyen célra megint léteznek speciális programok (példák), sőt Windowsnál használható akár a parancssoros SDelete is. Viszont az adatmegsemmisítés, illetve a lemez biztonsági törlése komoly dolgok, ezért ezeket csak szükség esetén és csak kellő tájékozódás után szabad használni!
-
Technoman
őstag
válasz
King Unique #21841 üzenetére
Köszönöm a választ.
Az ötlet abból fakadt -ahogy azt már előzőleg is írtam- hogy a vinyót szeretném teljesen más -sokkal fontosabb- anyagok tárolására használni.1. időközben a lapitopi befejezte a vinyó lassú formattálását, számomra érdekes módon.
CCa az 1/3-adánál tartott a folyamatjelző csík, amikor egyszer csak kiírta, hogy újra kell formáznia lemezt, használni akarom. Hát újra formattáltam, de már gyorsba. Utána megnéztem a Win saját lemezkezelő ellenörzésével (O.K) és a HDD Sentinel proggal is (O.K)
Azóta már át is másoltam rá a dolgot, úgy látszik müxik.
2. Kérlek, hogy arra mondjál nekem még infót, hogy ha teljes törlés után szeretnék fontos anyagokat tenni egy már használt vinyóra (s ezek az anyagok véglegesek lennének, mint az én esetemben) elég-e a gyors formázás, vagy mindenképpen érdemes a lassú formattálását végrehajtanom? Különböző oldalakon sok mindent írnak, szeretnék okosodni.Természetesen, a képeim 3 különböző vinyóra vannak lementve. Ez csak a folyamat első fázisa volna, aztán jön a többi is (nem gondoltam volna, hogy az idő múlásával képekkel is tele lehet rakni, egy 500GB-os vinyót
THX
-
King Unique
titán
válasz
Technoman #21839 üzenetére
Üdv!
Itt most normál esetben vagy lefuttatod rendesen és megvárod a teljes formázás végét (ha már elindítottad), vagy szükség esetén megszakítod. Az utóbbit pedig értelemszerűen a futó operációs rendszer alól szokás és javasolt inkább elvégezni, nem a rendszert, illetve a gépet alvó állapotba téve, kikapcsolva stb. Ahogyan nyilván a formázást is ilyen módon, nem közben szüneteltetve / megszakítva. Ha normál módon van Windowsnál megszakítva a teljes formázás, attól még elvileg nem fog tönkremenni a külső merevlemez, szektorhibás sem lesz, max. a kötet lesz rajta RAW. De azt egy újraformázás / újraparticionálás rendszerint megoldja. Viszont ezt az alvó módba rakjuk közben a rendszert és a gépet, meg kikapcsoljuk stb. módszereket annyira nem kellene erőltetni, még ha nem is feltétlen lesz miatta minden esetben gond. Nem is értem amúgy, hogy honnan jöttek nálad ezek az utóbbi megoldások, pláne egy USB-csatlakozású külső merevlemeznél...
"Mivel fontos családi fotókat tennék rá"
Ez esetben egyrészt a külső HDD állapotát sem ártana lecsekkolni Windowsnál pl. a HDS programmal. Másrészt az alapszabály, hogy a pótolhatatlan adatokról mindig legyenek több helyen online és / vagy offline biztonsági másolatok! Vagyis nyilván nem kizárólag 1 db ilyen külső merevlemezen kell tárolni azokat a fontos családi fotókat, hanem eleve több helyre, több fizikai tárolóeszközre mentve.
-
King Unique
titán
válasz
marcyman #21794 üzenetére
HDD dokoló alatt általában egy külső, USB-s megoldás értendő. De létezik elvileg belső változat is, amit belső mobil rack néven is szokás emlegetni, vagy inkább eleve úgy. Ha PC-be kell beszerelni, akkor opció egy ilyen belső mobil rack, laptopoknál pedig az ODD helyére egy HDD caddy. Viszont ezek már nem ennek a topiknak a témájába tartoznak, mivel ezen topik értelemszerűen a külső, azaz pl. az USB-n történő használattal és megoldásokkal foglalkozik.
(#21795) Klemice:
Ha nem mellékelt a gyártó a külső meghajtó teszteléséhez alkalmas programot és Windowst használsz, akkor ott van pl. a HDS és annak a különféle tesztjei. De akár egy teljes formázás is elég ahhoz, hogy kijöjjenek a lemez esetleges hibái. Viszont egy új belső / külső merevlemez normál esetben feltételezhetően hibátlan állapotú, ezért elég elvileg a gyorsformázás is. Na meg az sem mindig a legjobb, ha USB-n hosszú órákig van nyúzva a teljes formázással, avagy a különféle tesztekkel (bővebben). De, ha stabil USB-n az adatkapcsolat, tápellátás stb. és annyira biztosra akarsz menni, akkor meg lehet próbálni. -
King Unique
titán
válasz
spileraaa #21626 üzenetére
Helló!
Ez egy gyárilag összeszerelt külső merevlemez, ami már elő van particionálva és formázva, vagyis a kicsomagolás után gyakorlatilag azonnal használatba vehető. Ha esetleg még mindig FAT32 fájlrendszerre formázva szállítja a gyártó, akkor viszont célszerű Windows alatt használva NTFS-re formázni. Elég a sima gyorsformázás is, pláne ha egy vadiúj külső merevlemezről van szó. Bár egy teljes formázással és a különféle tesztekkel (példák) elvileg feltérképezhetők a lemez esetleges lappangó hibái. De ezek futtatása eltarthat egynéhány óráig, ellenben egy ilyen USB-s meghajtót nem feltétlen érdemes ezzel feleslegesen nyúzni, amiről az egyik társtopikban is volt szó. Windowsnál a külső HDD / SSD meghajtók állapotának nyomon követéséhez pedig javasolt pl. a CDI, HDS stb. programokat használni. Illetve, ha biztosít a gyártó az USB-s tárolóeszközhöz saját diagnosztikai szoftvert, akkor nyilván az is megfelel ilyen célra.
Azt, hogy pontosan milyen USB-portok vannak a gazda hardveren (gépen), pl. az alaplap gyártójának weboldalán lévő specifikáció és a felhasználói kézikönyvben közölt adatok alapján lehetne megállapítani. De, ha már úgyis csatlakoztatni kell manuálisan az USB-eszközt, akkor a legegyszerűbb szemrevételezéssel. Az USB 3.0 aljzat belső része rendszerint kék színű szokott lenni, míg az USB 2.0 esetében fehér, vagy fekete. De a kék szín amúgy nem kötelező az előbbinél, lehet akár szürke, vagy fekete is. Viszont ilyenkor rendszerint fel szokták tüntetni a portoknál az "SS" feliratot, ami = SuperSpeed, vagyis USB 3.0. Az USB 2.0/3.0 port és csatlakozás amúgy nyilván nem mindegy sem az adatátviteli sebesség, sem pedig egy 2,5"-os külső merevlemez stabil tápellátása szempontjából.
-
jasonka
aktív tag
válasz
King Unique #21571 üzenetére
Köszönöm a tanácsokat - jóllehet a hivatkozásokat többször átböngészve is csak kb. minden második mondatot értem...
A hivatkozott AOMEI alkalmazás jelenleg csak a formázás következő típusait kínálja fel : NTFS, FAT32, Ext2, Ext3, exFat. Amúgy a HDD teljesen üres, tehát semmiféle adatmegsemmilési veszély nincs.
(Azt sem tudom, mi az "alignálás"...Elnézést, hogy ilyen nehéz felfogású vagyok...
)
-
King Unique
titán
válasz
chosa921 #21533 üzenetére
Szia!
Legutóbb az alábbi kérdésre adott válaszban volt részletezve a milyen külső merevlemezt vegyünk tv-hez téma. Azt nem említetted, hogy pontosan milyen kellene, de 1 TB-os tárolókapacitásút nyilván 2,5"-os fizikai méretben érdemes venni. A korábbi hozzászólásban ott van egy másik linkje is, amelynek a végén pont az egyik legjobb ár-érték arányú 2,5"-os sorozat modelljei vannak említve példaként. Ahogyan a topik összefoglalójában, valamint egy blogbejegyzésben is részletezve van a 2,5"-os méretkategória. Aztán, hogy az adott tv-vel melyik biztosan kompatibilis, melyik működik vele jól stb., azt már az azzal foglakozó topikban kellene megérdeklődni.
Egyébként, ha szimplán csak lejátszási célra lesz használva a tévén a külső HDD, akkor az említett vegyes használatnál az még kevésbé problémás. Viszont, ha fennáll a véletlen formázás, vagy éppen a felvétel miatti formázás stb. esélye, akkor nem igazán szerencsés keverni a kettőt. Mármint egyszerre ilyen célra és fontos adatok tárolására is használni ugyanazt az eszközt. Ez esetben a pótolhatatlan adatokat célszerűbb inkább külön eszközön, jelen esetben egy másik külső merevlemezen tárolni. De, ha már amúgy is vannak ezekről más online / offline tárolókon biztonsági másolatok (javasolt), akkor az más dolog.
-
King Unique
titán
válasz
sting2 #21352 üzenetére
Szia!
Ez egy gyárilag összeszerelt külső merevlemez, amibe értelemszerűen a particionálás és a formázás is beletartozik. Tehát a kicsomagolás után gyakorlatilag azonnal használatba vehető és nem szükséges további szerelés, formázás stb. Illetve utóbbi max. akkor, ha az adott OS nem kezeli az NTFS fájlrendszert, amire gyárilag formázva van. De manapság a modern tv-knél a FAT32 mellett általában már az NTFS fájlrendszer kezelése is OK szokott lenni. Igaz olykor előfordulhatnak kivételek, de ez ügyben már a tv gyártójának a topikjában kellene érdeklődni. Ebben a hozzászólásban többek között erről is volt szó korábban.
Egyébként első alkalommal van aki egy teljes formázást csinál a (külső) merevlemeznél és / vagy különféle teszteket (példa) futtat le az esetleges hibák felderítéséhez. Viszont egy új HDD normál esetben elvileg rendben van és nem feltétlen muszáj többórás tesztekkel nyúzni, pláne USB-n. De azért megnyugtatásképpen egy diagnosztikai programmal rá lehet nézni az állapotára, lefuttatni pl. egy rövid öntesztet stb.
-
King Unique
titán
válasz
Dinomano #21163 üzenetére
Szia!
Azért itt az X db szektorhiba mellett a merevlemez kondíciója, a S.M.A.R.T. adatok stb. is lényegesek. A merevlemez állapotának felmérésére alkalmas az említett HD Tune program, amellyel többek között lehet tesztelni a felületet is (példa). Valamint Windows alatt használható még ilyen célra pl. a népszerű HDS, amellyel szintén elvégezhetők különféle tesztek. Ahogyan a WD-nek is van saját gyári tesztprogramja. Továbbá bizonyos esetekben akár egy teljes formázás is stabilizálhatja valamennyire a lemez állapotát.
Egyébként, ha már nagyon alacsony a HDD kondíciója, illetve tovább szaporodnak a szektorhibák, valamint a programok és / vagy a Windows is kifagy tőle stb., akkor nem érdemes vesződni vele. Ha pl. az öntesztek sem futnak le, akkor meg pláne. Ellenkező esetben esetleg be lehet fogni nem fontos adatok tárolására.
-
King Unique
titán
válasz
LeventeV #21134 üzenetére
Üdv!
A játékkonzolos használatról pl. ebben, a Sony 2,5"-os külső merevlemezeiről meg ebben a hozzászólásban volt szó legutóbb. Általánosan a milyen 2,5"-os külső merevlemezt vegyünk kérdésről pedig pont nemrég.
A PS4 topikban egyébként említette egy tag, hogy használ 2 TB-os Elements Portable külső HDD-t a játékkonzolhoz. A formázást illetően pedig leírták a válaszban a lényeget. A másik gyártó modelljét viszont nem nagyon említette ott senki és itt a topikban is csak annyi infó van róla, ami az előbb linkelve volt.
-
King Unique
titán
válasz
kovta23 #21090 üzenetére
Szia!
Azért azt jó lenne tisztázni, hogy ez esetben mit is jelent pontosan ez a "nem látja" kifejezés. Gondolom a PC-n Windows lehet, amelynél a külső HDD csatlakoztatásakor az eszközkezelő és a lemezkezelő állapota a lényeg. Az, hogy a mezei fájlkezelőben megjelenik-e a külső meghajtó, az ilyenkor másodlagos... Tehát, ha egyáltalán nem ismeri fel az OS semmilyen szinten a külső háttértárat, akkor lehet az előbbi kijelentést tenni. Az összefoglaló "Gyakran ismételt kérdések" fejezetében pedig ott vannak a válaszok többek között ez utóbbi helyzetre vonatkozóan is.
Egyébként, ha jelen esetben a másik készülék a felvételnél esetleg olyan fájlrendszerre formázta a külső HDD-t, amit a Windows nem támogat, attól még az újraparticionálás könnyen megoldható. Illetve, ha már eredetileg is a formázás volt a cél, akkor vélhetően nincsen a külső merevlemezen semmilyen fontos adat, amire a továbbiakban szükség lenne.
-
King Unique
titán
válasz
holozis_HUN #20853 üzenetére
Az előző hozzászólásodban említett formázás és újraparticionálás nem egyenlő a partíciók összevonásával / összeillesztésével! Illetve előbbi esetben az adatok törlésre kerülnek, míg az utóbbinál nem. Ha fontos adatok vannak a külső háttértáron és azok megtartása a cél, akkor evidens, hogy a partíciók összeillesztését érdemes választani. Ehhez pedig külső particionáló programot célszerű használni, mivel a beépített lemezkezelő csak nem lefoglalt terület esetén tud kiterjeszteni. Ahhoz pedig a beolvasztani kívánt partíciót nyilván törölni kellene, amit gondolom nem akarsz.
A partíciók machinálásakor, illetve az adatok esetleges átmozgatásával járó műveletek (pl. összeillesztés) előtt érdemes lehet biztonsági másolatot készíteni az adatokról, főleg ha azok kimondottan fontosak! Normál esetben ugyan nem szokott gond lenni, de olykor előfordulhatnak kivételek.
Ha egy külső HDD-n akarja mindkét user tárolni a személyes adatait és feltétel, hogy azok a másik fél, vagy akár mások számára ne legyenek hozzáférhetők, akkor legcélszerűbb lenne 2 külön partíciót létrehozni a lemezen. Majd a partíciókat külön-külön letitkosítani az adott OS beépített megoldásával, vagy külső programmal (példa). De, ha csak bizonyos fájlok / mappák titkosítása a cél, akkor van a Windowsban arra is lehetőség.
-
King Unique
titán
válasz
OldAkita #20773 üzenetére
Gyárilag FAT32 fájlrendszer volt rajta, azért is formáztad egyből NTFS-re? Csak mert egyes gyártóknál még manapság is előfordul a FAT32. Egyébként elég lett volna neki a gyorsformázás is, mert a teljes formázás kapcsán a másik topikban volt szó bizonyos dolgokról. De, ha stabil USB-n az adatkapcsolat és minden rendben, akkor akár az utóbbi is használható. A routeren a GPT kezelése pozitívum, mivel ez nem minden készülék esetében szokott működni, mint azt a linkelt hozzászólás is mutatja.
Egyébként a routerhez USB-n csatlakoztatott HDD esetében lehet valamivel előnyösebb lett volna az
Ext2/3/4
fájlrendszer, amiről pl. ezen hozzászólásban is van említés. De, ha nálad NTFS-sel is jól megy, akkor ok. Amúgy a különféleExt
fájlrendszerek kezelése akár Windows alatt is megoldható.A HDD típusát Windows alatt pl. a CDI, HDS stb. programokkal lehetne megnézni. De igazán pontosan nyilván csak szemrevételezéssel állapítható meg. Viszont ahhoz szét kellene szedni a külső HDD-t, ami az ilyen gyárilag összeszerelt típusoknál garanciavesztéssel járhat. Szóval csak ezért nyilván ne szedd szét!
Köszönjük a visszajelzést és az infókat!
-
King Unique
titán
válasz
ddjtomyy #20723 üzenetére
Tehát ezek szerint mégiscsak működik, mert felpörög és a rendszer, valamint az adott program is érzékeli, hogy csatlakoztatva van. Ellenben, ha 99%-os a lemez kondíciója, akkor valószínűleg pl. gyenge / hibás szektorok lehetnek a felületén. Azok miatt pedig előfordulhat hibaüzenet, kifagyhatnak a programok, vagy akár maga az OS. Aztán pl. egy hibás USB-kábel miatt is lehetnek gondok és opció lehet egy másikkal való kipróbálás. De, ha szektorhibás a HDD, akkor az nyilván már önmagában is problémát okozhat.
Egyébként, ha a HDD hibás, vagy magával a külső házzal van gond, akkor azzal egy általános szervizben sem nagyon fognak tudni mit kezdeni. Illetve ott az ilyen eszközöket manapság már nem is szokták javítani. Max. adatmentéses helyeken tudnának vele mit kezdeni, de oda nyilván akkor viszi az ember, ha pótolhatatlan adatokat kell lementeni. Otthoni környezetben a drive állapotától és a hiba típusától függően elvileg a HDS különféle tesztjei / teljes formázás / ilyen és ehhez hasonló programok használata, vagy esetleg a szétszedés és az egyes elemek cseréje lehet opció. De, ha a külső HDD-n van még garancia, akkor nyilván nem szabad megbontani és vesződni sem érdemes vele! Ez esetben inkább egy garanciális cserét kellene megpróbálni!
-
td
senior tag
válasz
King Unique #20410 üzenetére
A kimenet nálam is olyan volt, ugyanúgy W10-en.
Nekem is olyan a HD Sentinelben, hogy látszik, de betűjel ott sincs - viszont a lemezkezelőben sincs ott nálam, hogy NTFS (és a volume név sem látszik).
A méretek, amiket írtam, úgy értendők, hogy ez egy zsír új HDD, 500 GB-os, és gyárilag van rajta kb. 165 MB cucc. Ezért nem értem, hogy a W10 miért csak 3122 MB-ig engedné visszaméretezni. Nekem kb. 200-ig kéne, hogy a gyári cuccok megmaradjanak, és a többi hely szabad legyen a formázásra.
Az előlapi USB-vel, gondolom, egyenértékű a hátlapi is, ha az egy alaplapra kötött USB-panel. Van olyanom is, de ott más gondok adódtak (nem igazán érintkezik, sőt, ha nagyon mozgatom, még képes, és pikk-pakk resetel a gép...).
-
King Unique
titán
Ha már a formázás opció aktív volt a lemezkezelőben, akkor meghajtóbetűjelet nem engedett hozzárendelni?
Az a leírtak alapján nem teljesen világos, hogy ez a "sima" USB-hub esetedben pontosan mit is jelent. De, ha passzív és 1 db USB 2.0 portról ment, akkor annál azért annyira nem meglepő, hogy az elégtelen tápellátás miatt kattogott a rácsatlakoztatott 2,5"-os külső HDD.
-
King Unique
titán
Üdv!
Particionálás, illetve formázás tekintetében max. annyi extra szokott lenni az egyes nagyobb tárolókapacitású típusoknál, amiről például ezen hozzászólásban volt szó. Illetve ezzel kapcsolatban egy másikban a különféle logikai / fizikai szektorméretekről. Egyébként a mai (külső) HDD-knél már AF szokott lenni, de abból is az 512e, hogy például a régebbi rendszereken is használhatók legyenek. Az előbbin túl más extra nem nagyon jellemző, hacsak például a 32 GB-nál nagyobb FAT32-es partíció nem számít annak. Ugyanis a Windows annál nagyobbat nem enged létrehozni, ellenben kezelni már tudja. A létrehozáshoz külső programok szükségesek. A gyári fájlrendszer egyébként a legtöbb típusnál általában FAT32 / NTFS szokott lenni, valamint a Mac modelleknél HFS+J.
Mit jelent pontosan ez a "felismeri, a tartalmát már nem látja"?
Eszközkezelőben, lemezkezelőben, fájlkezelőben rendben megjelenik, ellenben a rajta lévő fájlok már nem? Mert, ha a korábbi, ugyancsak NTFS fájlrendszerű Elements működött rendesen, akkor elsőre azt gondolná az ember, hogy az újnál inkább például egy másfajta USB-chip & eszközillesztő okozhat problémát. Volt akinél a rendszer még egy USB 2.0-s külső házhoz sem tudott eszközillesztőt telepíteni. Azonban, ha csak szimplán a partíció tartalmát nem látja, akkor esetleg meg lehet próbálni az általad említett módszert. Vagyis lemezkezelőben leválasztani a partícióból egy részt és azt W2K alatt NTFS-re formázni. Vagy egy FAT32-es partíciót létrehozni, amit elvileg minden rendszernek megfelelően kellene kezelnie. Aztán, hogy ilyen felállásnál működni fog-e oda-vissza rendesen, azt passzolom.
Egyébként az meg a másik, hogy ezen OS-nek már 2010-ben (!) megszűnt a támogatása, ahogyan közel 3 éve az XP-nek is. Az újabb gyártású eszközök dobozán pedig valószínűleg ezért nem tüntetik már fel az utóbbit sem. Illetve emiatt például a gyártónál sem nagyon lehetne reklamálni, hiszen annyira nem meglepő, ha egy újabb eszköz nem működik (megfelelően) egy rég nem támogatott operációs rendszeren.
-
King Unique
titán
válasz
RockFonok #20323 üzenetére
Helló!
Vannak esetek, amikor például egy teljes formázás, innen a 4. opció, bizonyos csoda programok (pl.) alkalmazása után eltűnnek a problémás szektorok. De van, hogy nem. Illetve, ha egy HDD elkezdi termelni a gyenge / hibás szektorokat, durván leesik a kondíció stb., az nyilván nem jó. Lehet aztán elmegy akár évekig is további hiba nélkül, de lehet, hogy egyik pillanatról a másikra még tovább romlik az állapota. Ez esetben a program becslése nem tudom mennyire pontos, de azért látszik (< 1000), hogy nincs minden teljesen rendben.
Továbbá az a program szöveges értékelésében, illetve a S.M.A.R.T.-ban is látszik, hogy adatkapcsolati hibák is vannak. Az USB-kábel jó, a csatlakozás megfelelő? Valamint egy ilyen 2,5"-os külső HDD-nél még a tápellátásra is érdemes odafigyelni és emiatt lehetőség szerint USB 3.0 portra csatlakoztatva ajánlott használni.
Egyébként a működési idő sem kevés, de azért az 50053 indulás / leállás az elég sok... Ha továbbra is nagyon intenzíven növekszik, akkor lehet érdemes lenne külső programmal tiltani a gyakori leállítást. A fejpakolás 1D649 = 120393 értéke még belefér, mivel a legtöbb notebook merevlemeznél 600.000 a gyári limit. Ezekről egy másik topikban volt szó.
Ezen én már fontos adatokat nem nagyon tárolnék, de például filmekhez még ok lehet. Bár lehet nem ártana azokról is másolatot készíteni, hogy ha esetleg bekrepál, akkor ne kelljen mindent újból összeválogatni és letölteni.
-
King Unique
titán
válasz
Lacielvtárs #20281 üzenetére
A zárt, műanyag külső házakban nyilván a kelleténél jobban melegedhet a merevlemez. Viszont ennél a típusnál vegyesek voltak korábban a tapasztalatok, mert volt akiknél kevésbé, másoknál elég intenzíven felmelegedett használat közben a HDD. Egyébként az új modellnél már másfajta külső ház van, amelyen például szellőzőnyílások is helyet kaptak.
(#20282) roller0123:
Üresjáratban és alacsony szobahőmérsékleten a 46 °C nyilván sok, még ha az átlagnál valamivel jobban melegedő külső HDD-ről van is szó. Viszont, ha most normalizálódott a hőmérséklete, akkor ok. Egyébként ilyen téren nem feltétlen kellene összehasonlítani egy 2,5" & 3,5" modellt, illetve merevlemezt, mert azért itt-ott kicsit más a kettő. Valamint egy zárt, műanyag burkolatban ugyanúgy felmelegedhet mindegyik, főleg nyáron. De például egy teljes formázás, illetve nagyobb adatmennyiség folyamatos másolása (írása) megint megizzaszthatja őket.Az említett külső ház korábbi változatáról a téma topikjában anno készült egy teszt. Ebből a típusból a gyártó kínálatában egyébként van többféle is, de itthon manapság többnyire csak az USB 3.0-s változatok szerezhetők be. Az újabb USB-szabványok is visszafelé kompatibilisek, tehát az előbbi külső ház nyilván USB 2.0 portban is használható. De, ha netán eSATA is kellene, illetve fontos a kiemelkedő hűtés, akkor például az alábbi modell mondhatni jó választás.
-
King Unique
titán
válasz
RockFonok #20276 üzenetére
Üdv!
A rajta lévő összes fájlt nyilván egy sima gyorsformázás is letörli. Viszont igazából nem sokat ér, mert azután pl. az adatmentő programok még simán megtalálják és lementik a fájlokat. Ha azt akarod, hogy ne lehessen őket visszaállítani, illetve xy okok miatt teljesen le akarod dózerolni a lemezt, akkor a lényeg a (többszörös) felülíráson van. Ehhez elég lehet akár egy teljes formázás is, de vannak egyébként direkt ilyen célra való programok.
Viszont a teljes formázás és az egyéb felülírásos módszerek eléggé sokáig eltarthatnak, illetve komolyabban igénybe vehetik a külső HDD-t. Valamint ilyenkor figyelni kell arra, hogy a művelet közben USB-n például az adatkapcsolat ne szakadjon meg! Ezekről korábban egy másik topikban volt szó:
—►
[link], [link]. -
kreténke
csendes tag
Sziasztok!
December elején vettem egy RaidSonic IcyBox Dupla 3,5"-os dokkolót, és semmi probléma nem volt, míg egy 256GB-os Samsung 850 PRO SSD-re nem cseréltem (január közepén) a korábbi Western Digital VelociRaptor 500GB HDD-t.
Nem újratelepítettem, hanem egy pár perces mutatvány után a MiniTool PartitionWizard Migrate OS funkciójával átvittem az SSD-re a komplett cumót. Néhány nappal ez után a dokkolóban használt egyik HDD-ről eltűnt egy mappa 100GB (szerencsére nem nélkülözhetetlen) adattal. Egy hétre rá egy másik HDD-re valami olvasási hibát írt csatlakoztatáskor (2 volt párhuzamosan bedokkolva, de csak az egyikre jelzett) és a Windows felajánlott egy helyreállítási opciót. Korábbi rossz tapasztalatok miatt (szintén adatvesztés a csuda helyreállító miatt) a MiniTool program helyreállítóját használtam, de később feltűnt, hogy ismét hiányzik egy komplett mappa (ezúttal a legfontosabb dokumentumok). Egy része megmenekült, de a lényeg elúszott.
Vírusom elv. nincs; (fizetett) ESET SmartSecurity legfrissebbje van fenn.
Viszont tegnap már jó ideje (fél nap) rá volt dugva a dokkoló két frissen vásárolt Toshiba 7200 3TB-os winyóval, és mikor a szokásos "alvó üzemmódból" magukhoz tértek a lemezek, ismét megjelent a korábbi sérült lemezes szöveg.
Mindenféle lemezkezelő programok teljesen épnek látják mindkét HDD-t, csak most nem tudom visszaállítani formázás nélkül.
Bekötöttem a gépbe az egyik lemezt, hátha csak a dokkoló bénázik, de ott sincs semmi, ahogy Linux alatt is hasonló a helyzet.
A jelenlegi lemezek GPT/NTFS-be lettek formázva - értelemszerűen. Windows 8.1 Home.
Kérdések:
Okozhatja-e a dokkoló a galibát?
Lehet-e az újratelepítés "megspórolása" a ludas?
Ugye nem pont egyszerre szart be két vadi új lemez? -
King Unique
titán
válasz
kezdonokia #20242 üzenetére
Ez egy gyári külső HDD, amely már formázva van elvileg NTFS-re. Tehát normál esetben nem szükséges újraformázni, illetve ilyenkor csak úgy a Windows sem dobálja fel a formázás ablakot. Utóbbit akkor szokta, ha például valami gond van a fájlrendszerrel, mert mondjuk RAW lett a lemez. Illetve a megfelelő leválasztás hiánya miatt is problémázhat. Viszont azt nem említetted, hogy utóbbi, illetve az egyéb paramétereket illetően mi a helyzet.
-
King Unique
titán
válasz
Sterilzona #19967 üzenetére
Szia!
Ez egy kompakt külső HDD, amely már gyárilag particionálva, illetve formázva (NTFS) van. Ezért nem szükséges külön újraformázni, hacsak nincs vele valami gond. Nem beszélve arról, hogy egy 2 TB-os (külső) HDD-nél pl. a teljes formázás órákig eltarthat, valamint USB-n néha előfordulhat bizonyos problémák. Erről nemrég volt szó egy másik topikban
—►
[link], [link].A 4 TB-os változatról készült egy átfogó külső teszt, amelyben láthatók többek között pl. a mellékelt programok is. Viszont ezeknek a használata kizárólag csak opcionális. Ha zavar a több mappa és fájl, akkor az egészet be lehet pakolni 1 db mappába is. Illetve, ha valakinek annyira nem kellenek, akkor akár le is törölheti őket, mert pl. a gyártó oldaláról is letölthető a program. Bár szerintem, ha már mellékelték hozzá, akkor nem feltétlen érdemes végleg kukázni az eredeti pakkot.
A Drive Manager telepítés után valóban kér egy újraindítást, de nálam legutóbb pl. Win10 alatt próbálgatva nem volt ezzel semmilyen probléma. Utána is rendben elindult az OS, illetve maga a program. Hogy nálad mi okozta a gondot, azt nem tudom. De, ha esetleg csatlakoztatva maradt a külső meghajtó, akkor az megakaszthatta a boot folyamatot. Én rendszerint általában menet közben, a futó OS alatt szoktam a külső HDD-ket csatlakoztatni, illetve leválasztani.
-
bexinho23
őstag
Üdv!
Nem vagyok jó matekból, de ha 1TB-os NTFS formázású (934 GB) HDD-t EXT4-re formázva 873 GB-ot ír szabadnak, az úgy oké, vagy valamit elcsesztem a formázáskor? Azért kérdezem, mert volt 1-2 opció, amit talán bejelelölve hagytam...
-
King Unique
titán
válasz
Ryder62 #19752 üzenetére
Helló!
Amikor először csatlakoztatunk egy adott USB-eszközt a géphez, akkor a Windows telepíti hozzá első alkalommal az eszközillesztőt. Normál esetben ez sikeresen lefut és utána használatba vehető az eszköz.
Ha esetedben ez sikertelen, de az eszközkezelőben megjelenik valamilyen formában, akkor az eszközillesztő eltávolítása
—►
gép restart—►
eszköz újracsatlakoztatása megoldást próbálnám meg első körben.A hardver biztonságos eltávolítása nem mindig kivitelezhető, mivel előfordul, hogy az OS nem engedi leválasztani az USB-eszközt. Erről nemrég egy másik hozzászólásban volt szó. Arra is volt már több esetben példa, hogy hiába zártam be minden megnyitott programot és fájlt, még x perccel utána is akadályozták az eltávolítást a rendszer bizonyos folyamatai
—►
screenshot.
Ilyenkor még az erőltetett leállítás sem minden esetben működött. Illetve, mivel nem akartam emiatt problémát, ezért rendszerint inkább leállítottam a gépet és csak azután húztam ki a külső merevlemezt.Ha nem használjuk a biztonságos eltávolítást, akkor pl. az alábbiak történhetnek:
a.) Nem okoz semmilyen problémát.
b.) Sérülhetnek bizonyos fájlok.
c.) Sérülhet a fájlrendszer és a Windows javítást / formázást ajánl fel.Ahogyan a pendrive-ok, úgy Windows alatt általában a külső merevlemezek is gyors eltávolításra vannak optimalizálva. Tehát elvileg akár leválasztás nélkül is kihúzhatók és van, hogy ez tényleg nem okoz semmilyen problémát. Viszont előfordulhatnak egyéb esetek is, amelyeknél már nem ússzuk meg következmények nélkül.
Egy 2,5" külső HDD ráadásul csak USB-ről kapja a tápot, amit ha hirtelen kirántanak alóla, akkor csinál egy vészleállást és kattan egy nagyot. Ezt elvileg x alkalommal ki kell bírnia egy mai merevlemeznek, de ha sűrűn ismétlődik, az hosszabb távon nem feltétlen egészséges. A b. esetnél jártam már úgy, hogy pl. nem tudtam egy archívumot kibontani, mert némelyik rar fájl hibás lett a nem megfelelő leválasztás miatt. Valamint a c. esetnél egy javítás nem feltétlen talál mindig hibát, de azért a CHKDSK-t eleve óvatosan kell használni. Továbbá az a legnagyobb szívás, amikor már formázni akarja az OS a külső meghajtót, mert pl. az NTFS-ből RAW fájlrendszer, illetve partíció lett.
-
RR-13
őstag
válasz
King Unique #19740 üzenetére
Nem tudja az XP format exe, kell egy másik exe-t keresnem.
Vagy próbálom majd win7-en az UDF formázást.
Egyébként amikor csatlakoztattam a géphez, akkor az XP semmit nem mutatott sehol sem a 8TB-ból, mint partíciót! Így csak a WD saját programjával tudtam törölni a HDD-t és utána már látszódott a lemezkezelőben! Akkor formáztam meg NTFS-re, és legalább azóta a 8TB látszódik, de a VCD nem indul másik gépen sem, win7 és win8 alatt sem!Ennyit nem szívtam még külső HDD-vel, a WD MyBook 6TB-ossal semmi ilyen gond nem volt!
-
King Unique
titán
Ez kompakt külső HDD, tehát gyárilag partícionálva van, illetve formázva NTFS-re. Amikor csatlakoztattad, akkor az XP netán GPT védőpartíciót mutatott? Amúgy meg ettől függetlenül nyilván ennél is megvan a korábbi hozzászólásban említett dolog, mert MBR-nél eleve ~ 2,2 TB a korlát.
Én direkt kipróbáltam nemrég ezt az UDF-re formázást és működött. Bár az igaz, hogy nem XP, hanem Win10 alatt csináltam. Előbbi most nincs kéznél, így annál nem tudom kipróbálni.
-
King Unique
titán
OK, értem.
Mondjuk az XP is már jó régi, de a WD programok úgy tudom még futnak rajta. Illetve ilyen gyári külső HDD-knél a korábban említett dolog szintén hasznos az XP esetében, mert amúgy nem kezeli a GPT-t. Legalábbis a 32 bites verzió nyilván nem.
A VCD manuális létrehozását, ha sikerül megoldani, akkor majd a megfejtést megoszthatod. Bár normál esetben annak a titkosítás (jelszókérés) beállítása után elvileg működni kéne. Az UDF-re formázásnál meg majd figyelni kell, hogy a megfelelő partíció betűjele legyen megadva és nehogy véletlenül másikat dózeroljon le! De egyébként úgyis megerősítést kér a művelet előtt.
-
King Unique
titán
válasz
Alex1978 #19648 üzenetére
Üdv!
Ekkora tárkapacitású HDD-k esetén a teljes formázás eleve órákig eltarthat SATA és USB 3.0 interfészen csatlakoztatva egyaránt. Amúgy előbbin sem feltétlen végez sokkal hamarabb, mert egyébként az adatátviteli sebességnél is ~ nagyjából hozza az USB 3.0 a SATA-s értékeket.
Én éppen ezért - hacsak valami miatt nem muszáj a teljest - általában csak gyorsformázást szoktam csinálni. A meghajtó állapotát meg inkább HDS programmal szoktam tesztelni.
-
Alex1978
csendes tag
Sziasztok!
3 régebbi gépről (és szintén régi 160-320-500GB HDD-ről) szeretnék biztonsági másolatokat készíteni egy külső HDD-re. Ehhez van 3,5" 3TB WD Red (5400rpm) és USB-dokkoló.
A formázással kapcsolatban lenne kérdésem (Vista/Win7/8/10, GPT, NTFS): Aki esetleg szintén 3TB v. 4TB HDD-t használ külső házban (vagy egyéb külső módon), de USB 3.0-án csatlakoztatva, meg tudná mondani, hogy kb. mennyi időbe telt a HDD első formázása? (Normál formázás, nem gyors. Nekem órákig tartott.)
Kíváncsi vagyok, másnak is sokáig tartott vagy csak nálam van valami gond.
Akinek van információja, kérem írja le a HDD méretét, esetleg a típusát, sebességét (rpm) és OS-t!Előre is köszönöm!
Üdv, Alex -
King Unique
titán
Azért, ha figyelmesen átolvasod a 2 fórumtárs esetét, akkor láthatod, hogy például a 6 TB-os modellnél gond volt a melegedés. Mivel azt hiszem 7200 RPM-es HDD volt benne, a ház meg műanyag, zárt stb. Nem tudom ilyen téren az 5 TB-os milyen, de akár annál is előfordulhat.
Ha bővebb infót akarsz az egyes belső HDD-k megbízhatóságáról, akkor ajánlom figyelmedbe az itteni Milyen merevlemezt vegyek? és Merevlemezek megbízhatósága, élettartama topikokat, valamint az előbbi összefoglalóját. Illetve ezen témában még a Backblaze teszteket.
1. Nagyobb tárkapacitású HDD
—►
általában több adattányér és olvasófej—►
kicsit hangosabb lehet, jobban melegedhet stb. Élettartamot illetően is akár kedvezőbb lehet egy kevesebb elemből felépülő megoldás, de ugyanakkor ha kell a nagy tárkapacitás, akkor nyilván az sem mindenkinek pálya, hogy 5 db 1 tányéros 1 TB-os belső / külső merevlemezt vegyen. Illetve ennek megtárgyalására szintén a fentebb említett 2 topikot javasolnám.2. A legtöbb külső HDD rendszerint működik Windows | OS X / macOS | Linux alatt is, bár a gyártók általában csak előbbi 2 operációs rendszert szokták megjelölni kompatibilisként. Ami a gyakorlatban kis kellemetlenséget okozhat több eltérő OS használata esetén, az például a fájlrendszer. De manapság már van mindenféle driver, ami biztosítja az egyes fájlrendszerek és operációs rendszerek között az átjárást. Ezekről az itteni összefoglaló "Particionálás, formázás" fejezetében is vannak információk. De amúgy az említett 3-féle OS együttes használata esetén az NTFS fájlrendszer többnyire jó választás szokott lenni egy külső merevlemeznél.
-
King Unique
titán
Azt tudom, hogy a TV-ken általában Linux / Unix-like alapú rendszerek vannak, illetve egyes gyártóknál ezekre épülő saját. De, hogy az adott partícióstílus, illetve a max. tárkapacitás kezelése terén melyik és mit tud, azt passzolom. Viszont az pozitívum, hogy ilyen téren fejlődnek. Valamint azt nem tudom, hogy a fentebb említett modellek formázásnál milyen partíciós sémát hoznak létre, de a tiednél mindenesetre érdekes az alapértelmezett GPT.
Ahogy nézem van rajta HDD jelölésű USB-port is, ami vsz megnövelt áramerősségű lehet. A menüjében van biztonságos eltávolítás opció is?
-
tomp
félisten
válasz
bghistvan #19271 üzenetére
Sony W7-es tv-re néha rádugom a 1,5TB-os WD Elements külső vinyót. Van egy "HDD REC" usb port és egy sima. De mind2 kb 1,2A-ig terhelhető külön-külön. Azaz a HDD REC port csak annyiban különbözik, hogy az oda dugott vinyónál felkínálja a tv a felvételhez való formázást. Minden másban ugyan az.
-
King Unique
titán
válasz
stigma #19248 üzenetére
Helló!
Ha gyári külső HDD-t vesz, akkor azokat eleve nem szükséges újraformázni, mivel már gyárilag formázva vannak általában NTFS-re. Bár előfordulnak még olyanok, amelyeken FAT32-es partíció van és azoknál nyilván indokolt az NTFS-re való formázás. Továbbá némely típusnál trükköznek az USB chip firmware beállításaival, így olyan régi OS alatt is használható egyben a 2 TB+ tárkapacitás, mint pl. a Windows XP [link]. Utóbbi (32 bites verziója) ugye csak az MBR-t ismeri és egy > 2 TB (külső) HDD-hez már GPT partícióstílus szükséges. Viszont ezen típusoknál az USB vezérlő MBR-nek mutatja az OS felé pl. a 3 TB-os külső merevlemezt is, holott hivatalosan annak GPT-nek kéne lennie. Tehát ezeknél általában nem nagyon kell semmit állítgatni és újrapartícionálni. De, ha valaki külön veszi meg a merevlemezt és hozzá a külső házat, akkor annál természetesen a lemezkezelős inicializálásnál a GPT-t kell beállítani egy 2 TB-nál nagyobb HDD esetén.
Az UEFI - GPT a > 2 TB HDD-ről történő OS bootolásnál fontos. Ugyanis ahhoz eleve előbbi szükséges, legalábbis Windows esetén mindenképpen [link].
Ha WD-t akar venni az ismerősöd, akkor gondolom 3,5" Elements Desktop / My Book a kiszemelt. Előbbinél nem tudom pontosan, de utóbbinál szintén az a trükkös gyári partícionálás van, amit fentebb említettem.
Amúgy léteznek 4 TB-os külső meghajtók 2,5" méretben is és lassan az áruk is egyre kedvezőbb—►
logout cikk. -
King Unique
titán
Üdv!
Nemrég egyik fórumtárs készített egy tesztet az 1 TB-os verzióról. Abban említi, hogy nála leválasztás / gép kikapcsolása után is világít a LED, de nem zavaró a fényereje. Ennek működésével általában nem nagyon lehet mit kezdeni, ez egy gyári, firmware szintű beállítás.
Fájlrendszert illetően gyárilag FAT32-re van formázva, aminél eleve kontra a max. 4 GB-os fájlméret. Tehát, ha ennél nagyobb méretű fájlokat akarsz rámásolni / tárolni, akkor át kell formáznod NTFS-re, ami alapból javasolt is. Elég a gyorsformázás, nem kell a teljes formázással órákat vesződni. A formázás pedig értelemszerűen minden adatot töröl róla, de azon kívül más változás nem lesz. Illetve a TV gondolom tudja kezelni az NTFS fájlrendszert, tehát annál sem lesz emiatt probléma.Amúgy a tiedben milyen HDD van, ha 1 TB-os, akkor abban is WD10JPVX?
-
King Unique
titán
válasz
Ferenc. #19045 üzenetére
Szia!
Egy 1 TB-os lemez magától nem lesz 32 GB-os. Ha nem valami vírus művelte ezt, akkor márpedig valamit mégiscsak babráltak a partícióval. Illetve jó lenne megadni konkrétumokat is, hogy pontosan milyen eszközön, milyen OS alatt volt használva, milyen fájlrendszer van rajta most stb.
A 32 GB is gyanús, mert pl. ez Windows alatt a FAT32-es partíció formázási limitje. Viszont ekkora tárkapacitású külső HDD-nél eleve fel sem ajánlja ezt a fájlrendszert. Valamint jó lenne egy kép a lemezkezelőről, hogy ott milyen partíciók látszanak?? Ha van több is, akkor lehet csak betűjelet kell adni nekik, vagy újra kell őket formázni. Ha a lemezkezelő nem boldogul vele, akkor érdemes megpróbálni olyan külső partícionáló programokkal, mint pl. az AOMEI. Ebben a különféle partíció átméretezési és összevonási műveletek is kényelmesen elvégezhetők.
Ha nincs rajta semmi fontos adat, akkor a diskpart törlés, majd újrapartícionálás is megoldás lehet. Továbbá van a WD-nek is saját szoftvere, ami NTFS-re formázza a külső meghajtót. Persze utóbbi esetben is nyilván törlődnek az adatok.
A WD My Passport Ultra gyárilag 1 db NTFS partíciót tartalmaz, szóval az a FAT32-es biztos utólag lett kreálva és nem magától került oda. Persze az nem derült ki, hogy direkt lett-e létrehozva, illetve a mérete is direkt ekkora, vagy az adott eszköz / szoftver formázási limitje okozta? De mindegy. Örülök, hogy végül sikerült megoldani.
-
King Unique
titán
válasz
Rely04 #19034 üzenetére
Üdv!
Én speciel nem szoktam, főleg nem külön-külön partíciót az említett tartalmaknak. Felosztani inkább jobban elkülönülő tartalmak | önálló titkosított partíció | különálló partíció más OS / eszköz (pl. TV felvétel) számára stb. esetekben indokolt igazán. Amúgy felesleges volt (újra)formázni NTFS-re, mivel ez gyári külső HDD és alapból NTFS fájlrendszer van rajta. A másik esetben (HFS+J) lett volna szükséges a formázás. Így végül is letörölted a rajta lévő programokat és egyéb cuccokat. Persze ezek fent vannak a WD oldalán és letölthetők onnan is [link].
(#19035) junior11: az érdekes, mert a WD30EFRX valóban a Red. A My Book belseje általában Green szokott lenni, ami újabban az át van címkézve Blue-ra. Tavaly az újabb gyártású WD Elements Desktop is még Green belsős volt 3 TB-os tárkapacitásnál. De, ha az újabb gyártásúakba már Red kerül, az jó hír.
Új hozzászólás Aktív témák
A topik a gyárilag összeszerelt külső merevlemezekkel foglalkozik és ad információkat, valamint tanácsokat a vásárlók számára. A külső házak, dokkolók stb. az alább felsorolt társtopikok témájába tartoznak.
Kérünk mindenkit, hogy mielőtt a kérdését feltenné, a téma összefoglalót mindenképpen olvassa el, mert a legtöbb kérdésre a válasz ott megtalálható!
Társtopikok:
• Külső 2,5'' mobil rack-ek topikja
• Külső 3,5'' mobil rack-ek topikja
• Milyen merevlemezt vegyek?
• HDD probléma (nem adatmentés)
• Adatmentés - liksoft - HDD kereső mentéshez
• GPT, MBR
• Particionálás
- Építő/felújító topik
- Ez lenne a népkártya? Teszten a GeForce RTX 5060 Ti 16 GB
- Elektromos autók - motorok
- Sony MILC fényképezőgépcsalád
- Telekom otthoni szolgáltatások (TV, internet, telefon)
- Fotók, videók mobillal
- Napelem
- Háztartási gépek
- Kerékpársportok
- Redmi Buds 6 - ajándék fülesnek hallgasd a dalát
- További aktív témák...
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone i5 14600KF 32/64GB DDR5 RTX 4070Ti Super GAMER PC termékbeszámítással
- ÁRGARANCIA! Épített KomPhone Ryzen 5 4500 16/32/64GB RAM RTX 3060 12GB GAMER PC termékbeszámítással
- 119 - Lenovo Legion Pro 5 (16ARX8) - AMD Ryzen 7 7745HX, RTX 4070 (48 hónap garancia!)
- Kèszen állsz a játèkra? 0% THM rèszletre is!
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone Ryzen 7 5700X 16/32 RAM RTX 5060Ti 16GB GAMER PC termékbeszámítással
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest