A virtuális valóság jelene és jövője egy fejlesztő szemével

Interjú Kárpáti Zoltánnal, a laikus felhasználókat megcélzó LeoPoly vezetőjével.

A digitális jövő, és benne a LeoPoly

Ahol a CES-en magyar szót hallottam, rögtön odamentem bandázni. Így futottam bele a LeoPoly nevű cég munkatársaiba, akik rendkívül érdekes dolgokat kezdtek mesélni a virtuális valóság, az informatika, a 3D nyomtatás és mindennapi életünk összefonódásáról. Sajnos Las Vegasban nem volt elég idő arra, hogy kellően elmélyedjünk a témában, így  abban maradtunk, hogy ha mindannyian hazajövünk, sort kerítünk egy hosszabb beszélgetésre. Nagyon érdekesnek tűnt mindaz, amiről röviden szó esett, illetve az is, hogy milyen szerepe lehet egy magyar cégnek ennek a most formálódó, még képlékeny világban. Kárpáti Zoltánnal, a LeoPoly ügyvezető igazgatójával végül sikerült is találkozni, így őt faggattuk ki minderről.

PROHARDVER!: Mit csinál a LeoPoly abban a digitális virtualizációs forradalomban, amelyről mostanában egyre több szó esik?

Kárpáti Zoltán, LeoPoly: Abban hiszünk, hogy a minket körülvevő tárgyak digitálissá fognak válni a közeljövőben. Vonatkozik ez hétköznapi használati vagy egészségügyi eszközeinkre épp úgy, mint a gyártástechnológiai berendezésekre, hogy csak néhány példát említsek. Ennek a folyamatnak két útja van: vagy digitálisan fogjuk fogyasztani, használni ezeket digitális környezetben, tehát például egy virtuális valóság univerzumban, vagy pedig 3D nyomtatási technológiák segítségével a valóságban állítjuk elő az említett tárgyakat, de úgy, hogy a gyártással kapcsolatos információk, az ehhez szükséges paraméterek korábban egy fájlban, tehát digitális formátumban léteztek. Ez egyébként, bár lehet, hogy elsőre furcsán hangzik, de egyáltalán nem egyedülálló folyamat, sőt. Ugyanez lejátszódott például a zeneiparban, a médiában vagy a fényképezés területén.

Kárpáti Zoltán, LeoPoly
Kárpáti Zoltán, LeoPoly [+]

Mi a LeoPolyval arra törekszünk, hogy a felhasználóknak lehetőséget adjunk arra, hogy ezeket a digitalizált vagy kinyomtatásra váró eszközöket egyszerűen személyre szabhassák, megváltoztathassák, igényeik szerint átalakíthassák. Kicsit az Instagramhoz tudnám hasonlítani a megoldásunkat, amely gyors és felhasználóbarát képszerkesztést tesz lehetővé úgy, hogy a használatához nem kell megtanulni egy komplex program kezelését.

PH!: Tehát ha jól értem, arról van szó, hogy bárki, akár egy teljesen laikus felhasználó is bele tud nyúlni az általatok fejlesztett szoftver segítségébe ezekbe a digitális állományokba, és át tudja alakítani ezeket az említett tárgyakat?

K. Z.: Pontosan, és a kulcsszó nálunk az egyszerűség! Mert amiről beszélünk, azt eddig is meg tudták csinálni a 3D mérnökök vagy 3D dizájnerek, de ahhoz el kellett végezniük egy több éves képzést. A LeoPoly használatával erre viszont nincs szükség. Tehát ha mondjuk valaki szeretne egy kerek lencsés sárga napszemüvegből egy szögletes vöröset készíteni, akkor azt a különféle, a Leopoly szoftverben megtalálható eszközök segítségével könnyedén megteheti.

PH!: Léteznek hasonló kezdeményezések, vagy ez egy teljesen szűz terület?

K. Z.: Vannak olyan cégek, akik hasonló megoldásokat fejlesztenek, mint mi. De az előnyünk az lehet, hogy már működőképes, könnyen használható, sok tárgyalkotó eszközzel ellátott, multiplatform rendszerrel rendelkezünk. Arra nagy hangsúlyt fektettünk a fejlesztés során, hogy cégek és felhasználók számára egyaránt hasznos legyen a szoftverünk. Tehát ha van egy vállalkozás, amelynek szüksége lehet egy olyan, egyszerűen kezelhető, 3D tervezést biztosító programra, ami illeszthető 3D nyomtatóhoz, akár felrakható egy weboldalra és ezáltal mondjuk kapcsolható egy marketingkampányhoz, vagy egy VR alkalmazásban tárgyak készítésére ad módot, akkor erre mind tudunk megoldást kínálni.


[+]

PH!: Ha jól értem, akkor tehát arra is alkalmas lehet, hogy én a saját VR játékomban így hozzak létre egyedi külsejű objektumokat vagy tárgyakat? És ha ez így van, akkor az ilyen szoftverek elősegíthetik a virtuális valóság elterjedését, hiszen végül is ezáltal jelentősen leegyszerűsödhet a tartalomgyártás.

K. Z.: Igen, ez így van, de azt azért fontos megjegyezni, hogy mi csak egy eszközt nyújtunk ehhez, önmagában a LeoPolyval nem lehet programokat írni. Ám az tény, hogy a szoftverünkkel leegyszerűsíthető az ilyen appok megalkotása, illetve népszerűbbé tehetőek azáltal, hogy mondjuk könnyedén megalkothatjuk benne a karakterünk, avatarunk külsejét, vagy azt a környezetet, ahol az tevékenykedik.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés