Vélemény: A Zen architektúra az AMD utolsó dobása?

Mindent vagy semmit

Érdekesség, hogy az x86-os Zen mikroarchitektúra, illetve a szintén saját ötleteken alapuló, ARM-alapú K12 fejlesztését egy és ugyanazon csapat végzi, amiből a vezető tervező szerint mindkét projekt előnyt kovácsolhat. Egyelőre jóformán semmilyen hivatalos konkrétum nem látott napvilágot az új x86-os mikroarchitektúráról, ugyanakkor a kiszivárgott információk szerint az AMD egy a korábbi megoldásoknál tradicionálisabb dizájnon dolgozik, ergo a jelenleg használt modulos felépítés egyelőre visszakerül a fiókba.

Ezzel párhuzamosan nyilván nem szeretnék teljesen mellőzni a multi-threading (többszálúsítás) előnyeit, így van esély az SMT (simultaneous multi-threading), vagy egy ahhoz hasonló megoldás bevetésére, amit például az Intel részéről jó ideje leginkább csak Hyper-Threading néven ismerünk. A hagyományosabb dizájnra magyarázat lehet, hogy az AMD belátta, jelenleg nem mehetnek kizárólag a saját fejük után, kénytelenek a rivális Intel főbb tervezési irányvonalait követni, hisz az x86-os alkalmazások 99%-át a konkurencia megoldásaira optimalizálják, így csak saját maguknak teremtenének hendikep-helyzetet azzal, ha újfent egy radikális irányt választanának.


Mark Papermaster és Jim Keller az új irányról

Természetesen ez nem jelenti azt, hogy az AMD szinte egy az egyben lemásolná a konkurens valamely megoldását, hisz az minden kétséget kizáróan továbbra is csak a második helyhez lenne elég, ugyanakkor alapvető felépítésbeli hasonlóságokra számítani lehet. Erre utalhat a korábban még nem alkalmazott multi-threading technológia jelenléte, illetve a magonkénti kisebb méretű L2 cache, amit az Intel már a Nehalem óta használ. A vezető mérnök elmondása alapján a kisméretű és energiahatékony Jaguar magok, illetve a nagyobb méretű, magas órajelre képes, Bulldozer-alapú megoldások közti arany középutat vették célba.

További, immáron konkrétabb részletekre valószínűleg még pár hetet vagy hónapot várnunk kell. Legkorábban jövő hónap elején, egészen pontosan a május 6-ai Financial Analyst Day keretein belül tudhatunk meg újabb információkat a jövőre érkező processzorokról, míg az architektúráról az augusztusi Hot Chips konferencia szolgálhat konkrétumokkal.


[+]

Hogy a gyakorlatban pontosan mire lesz képes a még jelenleg is fejlesztés alatt álló mikroarchitektúra, az legkorábban a jövő év második felében derülhet ki. Az AMD számára komolyan életbevágó lehet a Zen (és a K12) sikeressége, hisz heterogén éra ide vagy oda, az elmúlt néhány esztendő alapján egyértelmű, hogy ütőképes CPU-magok nélkül a legtöbb szegmensben egyszerűen nem lehet labdába rúgni. Utóbbi megállapítás különösen igaz a magas profittal kecsegtető szerver ágazatra, ahol az elmúlt pár esztendőben minimális szintre esett vissza az AMD piaci részesedére. Ennek, illetve az AMD anyagi helyzetének tükrében most ez lehet a vállalat mindent vagy semmit játéka, ami a meccsbe való visszakerülés mellett már a talpon maradásról is szól.

Oliverda

  • Kapcsolódó cégek:
  • AMD

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés