Hirdetés

Sugárzó eszközeink

Veszélyes-e?

Magyarországon 100 emberből 65 (Budapesten 75) használ mobiltelefont, s bizonyára sokuknak megfordul a fejében, vajon mekkora egészségügyi kockázatot vállalnak. S a mobil csupán kis része a sugárzó eszközöknek...

A vad médiahíreknek köszönhetően egyre nagyobb a félelem a tartós sugárzást kibocsátó eszközöktől, a vezeték nélküli telefonoktól, a mobiloktól, az otthoni WLAN hálózatoktól. A bizonytalanság már csak azért is nagy, mivel még az orvosok és a tudósok sem tudtak közös nevezőre jutni abban, hogy mennyire veszélyesek vagy veszélyesek-e egyáltalán az ilyesfajta eszközök. Évente tanulmányok tucatjai jelennek meg, amelyek új és még újabb ismereteket tartalmaznak a lehetséges egészségügyi kockázatokról.

Elektroszmogban élünk

Ami mindenesetre tagadhatatlan: valamennyien elektroszmogban élünk. Leegyszerűsítve így nevezik azt az elektromágneses teret, amelyet az elektromos berendezések keltenek működésük közben. Fontos jellemzőjük az esetleges egészségkárosodás szempontjából a frekvencia, ami megadja, hogy hányszor változik meg egy másodperc alatt az elektromágneses tér erőssége és iránya.


Elektroszmogban élünk: ha tetszik, ha nem, körülvesz bennünket az elektromágneses sugárzás

A nagyfeszültségű távvezetékek és például az elektromos árammal működő háztartási gépek (köztük a televíziók) alacsony frekvenciás tereket állítanak elő. A közepesen nagyfrekvenciás mezők keltését a rádió-, televízió- és mobiltelefon-adóállomások rovására írhatjuk, míg magas frekvenciájú sugárzást bocsát ki a mobiltelefon vagy a mikrohullámú sütő. Az igen nagy rezgésszámú terek valóban komoly egészségkárosodást okozhatnak, de ezt valószínűleg mindenki tudja, aki hallott már röntgensugárzásról vagy radioaktivitásról.

A sugárzás emberekre gyakorolt hatása a frekvenciától függően eltérő: az alacsony frekvenciájú sugárzás áthatol az emberi testen, a növekvő rezgésszámmal viszont csökken a bemeneti mélység. Nézzünk egy példát a mobilok világából: az olyan telefonoknál, amelyek a D-hálózatban 900 MHz-cel sugároznak, ez a mélység például 2,5 cm, az E-hálózatú 1800 MHz-es mobiltelefonok esetében pedig csupán 1 cm. Tagadhatatlan azonban, hogy ilyenkor egyfajta hőhatás lép fel. Ez utóbbi jelenségre az emberi test nedveiben szabadon mozgó ionok adnak magyarázatot. Ha gyorsan változó rádióhullám-rezgések érik őket, akkor erősen súrlódnak egymáshoz, s a testfelület közelében meleggé alakítják az elektromágneses energiát. Megijedni persze nem kell, hiszen itt csupán század fokokról van szó, s amennyiben az emberi test 1 Celsius fokkal vagy annál kisebb mértékben melegszik fel, nem kell a testre és az egészségre nézve veszélytől tartani.

Nem bizonyították

Nem kevesen vannak azonban, akik cseppet sem nyugodtak. Sokan panaszkodnak alvászavarról, fejfájásról vagy általános rossz közérzetről, s a termikus hatásokkal nem lehet magyarázni ezeket az egészségügyi problémákat. Nem véletlen, hogy szerte a világon nagyszabású kutatások folynak, tanulmányok készülnek, amelyeknek most kézzelfogható bizonyítékokkal kell szolgálniuk.

Az elmúlt évek kétségkívül legátfogóbb elemzése az Interphone-tanulmány, amelyben 15 ezer személy vesz részt. A tanulmányt az Egészségügyi Világszervezet, a WHO égisze alatt 13 országban végzik. A nemrég nyilvánosságra hozott dán kutatási eredmények egyik, valószínűleg sokakat érdeklő megállapítása szerint: nem lehet összefüggést kimutatni a mobiltelefon-használat és az agydaganat kialakulásának gyakorisága között. Hasonló eredményre jutottak Németországban is a vezeték nélküli telefonokat vizsgálva: sem ezek, sem a mobilok nem növelik a rosszindulatú tumorok kialakulásának kockázatát, még intenzív napi használat mellett sem. Mindez táplálja a reményt, hogy a magas frekvenciájú sugárzás nincs rákkeltő hatással az emberi szervezetre, bár igazán biztosak csak pár hónap múlva lehetünk, amikor összegyűjtik és kiértékelik az egyes országok eredményeit.

Hasonló bizakodásra ad okot a németországi Hürthben található Nova Intézet „Szakértői vélemény a WLAN egészségügyi ártalmairól” című tanulmánya, amely egyértelműen leszögezi: a rádióhálózatok intenzív használatával járó megterhelés jelentősen alacsonyabb, mint amennyire az általánosan félelmet kelt. Még az Access Point közvetlen környezetében mért 0,0025 W/m2-es sugárzás is legfeljebb a határérték 0,025%-át éri el.

Más tanulmányok azonban, így például a francia „Naila tanulmány” eltérő eredményre jutottak. A kutatás bizonyítékokkal szolgál arra, hogy a mobiltelefon-állomások közelében 2,35-szörösére emelkedik a tumorkockázat. Néhány tényező azonban enyhén szólva is megkérdőjelezi a tanulmány relevanciáját: a 34 megbetegedés eseti száma túl alacsony, a 967 résztvevő kiválasztása nem specifikus, valamint a többi rákkeltő ok figyelembe vétele teljes mértékben hiányzik. Így bár említésre méltó ez az aggodalomra okot adó eredmény, tudományos szempontból mégsem lehet neki nagyobb jelentőséget tulajdonítani.

Mobiltelefonok

Ennyire sugároz a mobilunk

Feltehetően a legtöbbek aggodalma a mobiltelefonnal kapcsolatos; ezt az eszközt használjuk a leggyakrabban, s erről a leginkább megosztottak a vélemények. Pedig már 2001-ben megegyezett az összes fontosabb mobiltelefon-gyártó cég a mobiltelefonok által kibocsátott sugárzás okozta megterhelés egységes mérési eljárásában, s ennek eredményeként született a SAR-érték. A SAR a fajlagosan elnyelt teljesítmény rövidítése, és az egész testre vagy a test egy részére átlagolva fejezi ki, hogy mekkora teljesítményt nyel el egységnyi tömegű testszövet. Mértékegysége a watt per kilogramm (W/kg). Az egész testre vonatkozó SAR mellett a helyi SAR-értékekre is szükség van, mégpedig a test kis részeiben különleges sugárterhelési feltételek között létrejövő esetleges túlzott energiaelnyelés korlátozásához.


Műfejjel mérnek: kiderül, hogy a fül körül koncentrálódik a sugárzás

A mobiltelefon használatánál természetesen elsősorban a fej jön szóba, de mivel reális mérés az emberi fejen belül nem lehetséges, így egy Phantom néven ismert műfejet használnak. Ebben a műfejben kis érzékelők találhatók, amelyek regisztrálják a mobiltelefonok sugárzását. Egy hatperces időintervallumon keresztül mért maximális sugárzást SAR-értékké számolják át. Minél alacsonyabb ez az érték, annál alacsonyabb az a sugárzás, amelyet a mobiltelefon a legrosszabb esetben kibocsát. Amennyiben ez az érték a törvényileg meghatározott testrészenkénti (pl. fej) 2,0 W/kg, és az egész testre vonatkozó 0,08 W/kg érték alatt van, a telefonmodell a kereskedésekbe kerülhet.

Néhány népszerű telefontípus SAR-értékét táblázatban foglaltuk össze:

Típus SAR-érték (W/kg)
Alcatel OT-E 259 0,58
Alcatel OT-C652 0,75
Alcatel One Touch 651 0,8
Blackberry 7290 0,31
Motorola PEBL 0,51
Motorola V3 0,62
Motorola V600 0,82
Motorola Timeport L7089 0,83
Motorola V220 0,9
Nokia 9300 0,24
Nokia N-Gage 0,37
Nokia 3230 0,39
Nokia 8800 0,5
Nokia 6610 0,63
Nokia 6030 0,7
Panasonic X700 0,484
Panasonic A210 0,549
Panasonic X500 0,665
Panasonic A100 0,743
Sagem myX-8 0,43
Sagem myC5-2 0,53
Sagem myX-7 0,57
Sagem myX6-2 0,97
Sagem myZ-5 1,44
Samsung SGH-E730 0,31
Samsung SGH-E720 0,664
Samsung SGH-X640 0,795
Samsung SGH-E760 0,94
Sharp GX 10 0,56
Sharp GX 20 0,586
Siemens S 65 0,48
Siemens S 75 0,53
Siemens CL 75 0,66
Siemens C 65 0,73
Sony-Ericsson K700i 0,48
Sony-Ericsson W800i 0,67
Sony-Ericsson Z520i 0,962

Tippek

Összegzés

Még ha a média szívesen is kelt pánikot, a mérősorok eredményei jelenleg más nyelvet beszélnek: gyakorlatilag a magas frekvenciájú sugárzás minden forrása már közvetlenül az eszköz közelében is jóval a törvény által előírt határérték alatt marad. Sőt, rendszerint csak az egy századnyi értéket éri el. Majdnem minden eszköz, mint például a WLAN, a mobilok, a Bluetooth-Access-Point vagy a DECT-bázisállomások is betartják az Egészségügyi Minisztérium szigorú előírásait. Persze létezik azért egy „de”: tudományosan egyelőre nem zárható ki a megbetegedés kockázata a sugárterhelés következtében. Éppen ezért hatékony tippeket is bemutatunk, amelyek segítségünkre lehetnek az elektroszmog csökkentésére környezetünkben.

Tanulmányok ide vagy oda: a kevesebb sugárzás semmi esetre sem árthat – s ez különösen azokra a háztartásokra érvényes, ahol kisgyerekek vannak.

  • Sugárzási forrás: mobiltelefon
  • Frekvencia: 900 MHz–2,1 GHz
  • Tipikus távolság: 0 méter
  • Maximális teljesítmény: 2 W
  • Felvett sugárzás: 2 W/kg (max. SAR-érték)

Gyenge térerő esetén lehetőség szerint tartózkodjunk a telefonbeszélgetéstől, mert ilyenkor a mobiltelefon teljes erővel sugároz, hogy elérje a távoli rádióállomást. Fogjuk magunkat rövidre. A hosszú telefonbeszélgetések növelik a fejbe irányuló sugárzást. Még jobb, ha SMS-t írunk, a küldési idő rövid és a sugárzás nem éri a fejet.

Ne folytassunk telefonbeszélgetést az autóban: az autó karosszériája visszaveri a sugárzást, és ezzel növeli a testre kifejtett terhelést. A fémketrec áthatolásához a mobiltelefonnak még erősebben kell sugároznia.

Használjuk a headsetet. Már egy Bluetooth-headset használatával is jóval alacsonyabb a terhelés, mint abban az esetben, ha a mobiltelefont közvetlenül a fejünkhöz tartjuk; még jobb azonban a kábeles kihangosítóberendezés.

Vásárláskor ügyeljünk arra, hogy a mobiltelefon SAR-értéke lehetőség szerint alacsony legyen, és hogy ne sugározzon 1,0 W/kg vagy ennél magasabb értékben.

  • Sugárzási forrás: vezeték nélküli telefon
  • Frekvencia: 1,9 GHz
  • Tipikus távolság: 1,5 méter
  • Maximális teljesítmény: 0,3 W
  • Felvett sugárzás: 0,02 W/m2

Távolítsuk el a bázisállomást a közvetlen környezetünkből (ez ugyanis standby módban is sugároz!): ne tartsuk a hálószobában a fejünk mellett! Új modell vásárlása esetén olyat válasszunk, amely nem sugároz állandóan, hanem kikapcsol, ha a mobilrészt a bázisba helyezzük.

  • Sugárzási forrás: WLAN
  • Frekvencia: 2,42 GHz
  • Tipikus távolság: 1 méter
  • Maximális teljesítmény: 0,1 W
  • Felvett sugárzás: 0,003 W/m2

Kapcsoljuk ki az Access Pointot, amikor nem használjuk – amennyiben ez túl körülményes lenne, használjuk azt a beállítást (sok eszköz felkínálja), amelynek a segítségével csökkenthető a sugárzás intenzitása.

  • Sugárzási forrás: mikrohullámú sütő
  • Frekvencia: 2,45 GHz
  • Tipikus távolság: 0,5 méter
  • Maximális teljesítmény: 2200 W
  • Felvett sugárzás: 0,16 W/m2

Ne nézzük a tányért forgás közben! Még akkor is keletkezhet sugárzás, ha a mikrohullámú sütőnek csak az étel felmelegítése a feladata – minél messzebb vagyunk, annál jobb.

  • Sugárzási forrás: televízió
  • Frekvencia: 50 Hz
  • Tipikus távolság: 1 méter
  • Maximális teljesítmény: 230 W
  • Felvett sugárzás: 0,15 mikroT

Tartsunk távolságot. Ha közvetlenül a tévé előtt ülünk, azzal nemcsak a szemünket rongáljuk, hanem az általunk elnyelt sugárzás mértéke is jóval nagyobb.

CHIP Magazin

Hirdetés