Hirdetés

Samsung F2380 C-PVA panellel

A válaszidő és az értékelés


A Pixperan kiskocsi Normal és Fastest módban

Az utánhúzással kapcsolatban már megszokhatták az olvasók, hogy pozitívan nyilatkozunk, ezért eljött az idő, hogy kivétellel erősítsük a szabályt. A C-PVA jelenlegi ismereteink szerint elvileg elsősorban magasabb válaszideje miatt olcsóbb az S-PVA-nál, az F2380 szürkéből szürkébe átmenet esetén 8 ms-os idő alatt birkózik meg a feladattal. Emlékezzünk, a Dell 2209WA 6 ms-os értékkel rendelkezik, ezt a monitort játékra és filmnézésre egyaránt tökéletesnek ítéltük meg, szóval akkor mi lehet a gond? Elvégre csak 2 ms a különbség. Megfigyeléseink szerint az F2380 majdnem úgy viselkedik, mint a sok éves S nélküli PVA paneles monitorok (pl. Samsung 193P+), amelyekben először alkalmazták az Overdrive technológiát a válaszidő csökkentésére. Normal módban ugyanis – bár mi nem vagyunk ezen a téren túl igényesek – az F2380 látható utánhúzást produkált mindenhol, ahol vizsgáltuk. Úgy tűnik, mintha a Faster menüpont szolgálna az Overdrive bekapcsolására, a Fastest pedig csak egy dísz, mert nem változik tőle semmi. A Pixperan kiskocsis teszten is látni, hogy valami nem stimmel, de nem kell ahhoz a Pixperan, hogy lássuk, az F2380, illetve a C-PVA panel tényleg igencsak butuska lett válaszidő szempontjából. Race Driver GRID alatt látható az utánhúzás, itt még a különböző módok között sem látni a különbséget. World in Conflict benchmarkban nem volt különösebb gond, de a gyorsmozgású repülőn már látható volt a különbség a Normal és a Faster/Fastest módok között. Quake 3-ban még a Fastest beállítás is utánhúz a sötétebb helyeken. A szintetikus, „négyzethúzós” tesztben a kis fekete négyzetet bármilyen színű háttér előtt elhúzva látszik a magas válaszidő, éppen úgy, mint jó pár évvel ezelőtt. Ugyanakkor pluszpont, hogy az overshoot (fehér árnyék) jelenségtől nem kell félnünk.


Működés közben [+]

Filmekben úgy vettük észre, hogy a Normal mód a sötét képrészleteknél problémás, de ezen a Fastest is csak keveset segít, mégis érdemesebb ezt használni. Ugyanakkor külön üdítő látvány, hogy nem lehet felfedezni azokat a fekete pacsmagokat a filmekben, amiket a TN-eken jól lehet látni. A dinamikus kontraszt a szokásos, filmekben a „pacsmaghiány” miatt szebb a látvány, mint a TN-eken, de lassú a fényerőváltás, filmekben, játékokban, amikor elsötétedik a kép, sokszor alig látni valamit, a fényes jelenetekben pedig néhány képrészlet úgy néz ki, mint a a rosszul sikerült, túl erős HDR. Szerintünk a Windows asztal is jóval világosabb, mint amit a szem hosszú távon elvisel.

Windowst használva a ditheringnek nyomát sem láttuk, és a gradiensekkel is minden rendben volt, sávosodást nem vettünk észre (kalibrált állapotban). Ugyanakkor bekalibrálva a fekete első pár árnyalata (4%-ig) világosban nem megkülönböztethető, sötétben viszont rendben van (valószínűleg a szemünk is beleszólt). A monitor bekapcsolva 30-35 wattot fogyaszt, ez nagyjából megegyezik az Ecofit P2370-en mért 35-40 wattos értékkel, de jóval alacsonyabb a Dell 2209WA 50-60 wattjánál.

Értékelés


Nem lett elég jó... [+]

Érdemes volt szemügyre vennünk az F2380-at, mert így már legalább tudjuk, hogy a Samsung és a Dell közül melyiket választanánk. Az F2380 szerintünk jó lett, de a Samsung talán kicsit túlságosan is alábecsülte a vásárlók igényeit, a monitornak komoly problémákkal kell szembenéznie. Összehasonlítva a Dell-lel, külsőre azzal egy lapon említhetjük. Belsőleg viszont van jó pár különbség. Jobb annál, mert kontrasztaránya magasabb, de ez önmagában nem jelent sokat, mert a kontrasztarány csak egy arányszám. Ugyanakkor válaszideje jóval magasabb, játékra csak a kevésbé igényesek számára ajánlható. A panel foltosabb, és a színek torzulása különböző szögekből nézve sokkal erősebb (betekintési szögek), összegezve tehát azt kell, hogy mondjuk, a Dell 2209WA, illetve az abban található E-IPS panel jobb lett. Az F2380 mellett egyedül az ára szól, de az is csak azért, mert 1 collal nagyobb, mint a rivális. Ugyanakkor még így is közel duplaannyiba kerül, mint a 22-24 colos TN+film paneles modellek. Az F2380 nekünk tetszett, de csak olcsóbban vennénk meg.

Ami tetszett (a Dell 2209WA-t is figyelembevéve):

  • külső és ergonómia,
  • magas kontrasztarány,
  • szép színek,

Ami nem tetszett:

  • magas válaszidő, foltos panel, betekintési szögek
  • csatlakozók hiánya (HDMI, videóbemenetek),
  • az ára.


Samsung SyncMaster F2380

fLeSs

A Samsung SyncMaster F2380 a Samsung Electronics jóvoltából vendégeskedett nálunk.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés