Olcsó tévével kezdi a piac ostromát a Realme. Megnéztük!

Kipróbáltuk, leteszteltük a 4K felbontású, HDR támogatású Realme Smart TV készüléket.

Képminőség

A készülékbe 50 hüvelykes, Direct-LED háttérvilágítású, 4K felbontású, HDR támogatású VA LCD panel került. Az alkalmazott képalkotási eljárásból fakadóan a tökéletes, 0 cd/m² fénysűrűségű fekete, és ezáltal a végtelen natív kontrasztarány megteremtésére nincs mód, ami a kalibrátorral végzett vizsgálatok során feketén-fehéren be is bizonyosodott, mint ahogy az is, hogy a kontrasztosság viszont nem rossz.

Közel 6000:1 valós kontrasztot tudtunk belőle kicsiholni, ami remek értéknek számít. Amennyiben valaki még ezzel sem elégedett, akkor bekapcsolhatja a kontrasztjavítást (Helyi kontrasztvezérlés), amivel markánsabbá teheti a világos és sötét tartalmak közti eltérést, ám ilyenkor számolni kell azzal, hogy a finom képrészletek egyszerűen eltűnnek. Érdemes tehát ezzel a képmódosító funkcióval óvatosan bánni, de játékoknál vagy animációs alkotásoknál szerintünk hasznos lehet.


[+]

A tökéletes fekete helyett tehát inkább csak nagyon-nagyon sötét szürkét látunk, de normális beállítások mellett a színek megjelenítésére nem lehet panasz. Az árnyalatok természetesek, egyáltalán nem műanyag hatásúak, és még az olyan kritikus tartalmak visszaadásával sincs gond, mint az emberi arcbőr vagy a hullámzó vízfelszín. A VA paneltechnológia elméletben a betekintési szög terén nem teljesít túl jól, és ez sajnos itt is beigazolódott. 155 fok környékéről már látványosan kezdenek fakulni a tónusok, de legalább invertálódástól nem kell tartani.

[+]

A modell 3840x2160 képpont megjelenítését szavatolja, azaz 4K felbontású, e téren hozza a tévé az elvárt szintet. A felskálázási eljárást kihagyták belőle, de ez nem fájt annyira, mert nem nagyon láttuk még sehol, hogy ez jól működött volna. A készülék biztosítja a nagy dinamikatartományú tartalmak kezelését, ám mivel a maximális fényerő meglehetősen alacsony, a méréseink szerint 394,5 cd/m², ezért a HDR effekt nem túl látványos.

A panel mögé épített LED-ek által biztosított fényerő-eloszlás szokás szerint nem teljesen egyenletes, viszont ezúttal nem vészes: az egyes képernyő-tartományok fényereje közti különbség maximuma 12,54 százalék, ami a mai mezőnyben (sajnos) egy korrekt értéknek számít. Ennél is fontosabb, hogy foltosodás, felhősödés a mindennapi használat során egyáltalán nem tűnik fel.

Homogenitásvizsgálat: a fénysűrűség mértéke az egyes fényerő beállítások mellett
Homogenitásvizsgálat: a fénysűrűség mértéke az egyes fényerő beállítások mellett [+]

A panel maximális képfrissítési rátája 60 Hz, tehát e téren elmarad a jobb televízióktól, amelyek 120 Hz, illetve 144 Hz-et is produkálhatnak, emellett a dinamikusan változó képfrissítési frekvencia támogatásról is le kell mondani a Realme tévé esetében. A Leo Bodnar eszközzel végzett mérések arra világítottak rá, hogy az input lag 18,1 ms, ami ma már nem számít kiemelkedő értéknek, így azt mondanánk, hogy játékra azért akad jobb megoldás is.

Rossz minőségű források, tehát például a médiaboxból érkező tévéadások vagy alacsony bitrátájú online video streaming esetében bizony bele lehet futni némi akadozásba, és mivel a készülékből hiányzik az interpolációs technológia, ezért nem is lehet szoftveresen javítani a szaggatáson. Egyébként a mozgásmegjelenítéssel nincs gond, duplikálódással, szellemképesedéssel nem találkoztunk, és nem jelent meg remegő-hullámzó aura sem az objektumok körül.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés