Hirdetés

nForce2 kontra KT400: erőpróba

Chaintech

A Chaintech 7NJS jelű lapja az egyik legelső darab volt, ami az nForce2-es platformra megjelent, és bár e megjelenésre (annak ellenére, hogy egészen Hollandiáig repültünk a deszkáért anno..) mi sajnos jó ideig nem tudtunk (teszt)cikk-megjelentetéssel válaszolni, most mégis pótolnánk a hiányt. Mostanra legalább már sikerült egy másik disztribútort is szerezniük Chaintechéknek az Asbis mellé (nekünk meg egy másik lapot az elfüstölt helyett, amiért is a Magyar PC-Magazin-nak és Rixer Györgynek jár nagy-nagy köszönet..), ahol a lap raktárról fogható, és amely hely az Expert(.hu), ha valaki még nem tudná.

A lap roppant impozáns, kisebb koffer méretű dobozban érkezik, a kofferséget egy praktikus műanyag fül is nyomatékosítja. A doboz tartalma pazar, teljes kiépítésben a lap 3db hátsó slotot képes kitölteni a mellékelt kártyákkal, és bír egy CBOX2 nevű, 5.25"-os beépítő helyre illeszthető egységgel is, amelynek két számjegyű "digitális helyzetjelzője" a CBOX első kiadása óta már egyetlen Chaintech-tulajt sem lep meg. Ami viszont meglepő vele kapcsolatban, hogy alig megbocsátható módon "FF"-fel jelöli a "minden rendben"-t ÉS az "annyira nincs semmi sem rendben, hogy el sem indulok"-ot, mi meg csak állunk bambán, és nagyon hülyén érezzük magunkat.

Egyébként Epox lapokon látni hasonló kütyüt, csak ott közvetlenül a NYÁK-ra szerelik, nagyban lerontva a használhatóságot. (lásd még D-Led..D-Bracket..D-Bracket2, a lá MSI..) A CBOX2 csatlakozóiról lásd még a lapról készült információs táblácskát, no meg a képeket.

Az elforgatott CPU foglalat nálunk továbbra is jobbnak számít, mint a standard kivitel: a proci szerelgetése egyszerűbb így. Főleg azoknak, akik még nemigen találkoztak nForce-os lappal, lehet meglepő a három RAM-slot, pontosabban azok elrendezése. Természetesen nem viccből van ez így: a különálló slotba IS RAM-ot pakolva, a rendszer dual channel üzemben kezd működni, azaz 128 biten éri el a 64 bites DDR-memóriát. Integrált VGA híján ez ugyan cseppet felesleges húzás, noha némi haszna -elsősorban a párhuzamos elérés miatt csökkenő késleltetések okán- érzékelhető. A jó hír az, hogy igencsak stabilan működött mindvégig, akár 217MHz magasságában is. (128 biten..) Ez egyébként szerencsére mindhárom lapról elmondható.

A Serial ATA RAID vezérlő ugyan kicsit nagy ágyúnak tűnik a mostani helyzet verebeihez képest, azonban egy ilyesmi 40-50e ft magasságában szakítható lapnál, amivel az ember biztosan kicsit hosszabb távra tervez, mint egy 15 ezressel (bár nyilván embere válogatja..), előbb-utóbb úgyis sor kerül majd a váltásra. A Promise-vezérlő egyébként a régi Ultra ATA lemezeket is meghajtja 0/1-es RAID protokolokkal, a folyamatosság tehát rendelkezésre áll.

Sajnálatos módon ebből az implementációból sok olyan nForce2-es tünemény kihagyatott, amelyek nagyban emelték volna az est fényét: se dual LAN, se 5.1-es encoder, se IGP, azaz ehhez a laphoz még kell vennünk egy VGA-zsugát, hogy képünk is legyen hozzá..

A lap meglehetősen gyorsan bootolt, feltéve, ha nem adtunk alá kihajthatatlan beállításokat, ekkor ugyanis meg se nyekkent. Olyannyira, hogy ilyenkor nem volt elég kisütni a BIOS-t, a lap alap-FSB-jét állító jumperrel is minden esetben vissza kellett vennünk a tempót 100MHz-re, majd a következő bootkor a BIOS-ban elmenteni a beállításokat. Máskülönben nem volt se kép, se semmi.

Szomorúan konstatáltuk, hogy nincs a lapon szorzóállítás (update: egy újabb BIOS revízióval már igen, mi azonban elverjük a port akkor is, hiszen nehogymá' egy ilyen feature ne alapból járjon egy ilyen deszkán!), ez szerintünk nagy érvágás, amit az akár 2.1V-ra felpöckölhető Vcore sem tudott teljes mértékben feledtetni. Bár az impozáns feszültségértékek hatására itt bírta magát (10.5-es alapszorzó mellett) XP-nk a legjobban kifutni, egészen 174MHz-ig jutott. Hiányzott (nekünk) továbbá a manuális AGP/PCI osztás, jobb szeretjük ezt is kézben tartani.

A Chaintech lapja sokat markol és sokat is fog, bár lenne még pár ötletünk, ami kimaradt, lemaradt, róla és belőle. Az nForce2 ugyanis nem feltétlen ilyen pőre implementációkra vágyik, sokkal inkább IGP-re, APU-ra, dual LAN-ra. Ugyanis ez utóbbi esetben már sokkal könnyebb megmagyarázni az árcédulát, míg most el kell jutni odáig, hogy pl. dual channel 200+ MHz-es RAM, ami sokaknak talán nem annyira beszédes. Pedig ez sem utolsó szempont, tesztjeink szerint is van benne fantázia. A Chaintechnek mindezzel együtt elsősorban az MSI-vel, illetve a hasonlóan puccosra kistafírungozott lapokkal (ASUS, Epox, SOYO) kell majd megmérkőznie, ám szerintünk jó esélyekkel indul.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés