Kikeleti hardverkoktél

Tápok, merevlemezek, lemezjátszó


A cikkben közölt árakat nagykereskedelmi (áfa és kiskereskedői haszon hozzáadásával) és kiskereskedelmi partnereink listái alapján képeztük. A bemutatónkban szereplő termékek – többek között – a nagykereskedelmi partnereink weboldalain feltüntetett kiskereskedésekben vagy kiskereskedelmi partnereinknél vásárolhatóak meg. A számítástechnikai termékekre a legtöbb esetben 2 év garancia vonatkozik, az eltérő garanciaidőket külön közöljük.

Megérkezett a hazai boltba a Sharkoon WPM tápcsaládjának második generációja. Egyelőre még nem sikerült kideríteni, melyik OEM gyártótól származik az elektronikája, de a legesélyesebb forrás a CWT, mely az első kiadást is szállította. A részben moduláris áramforrások négyféle méretben: 400, 500, 600 és 700 wattos névleges teljesítménnyel kaphatóak, szellőztetésükről halk, 140 milliméteres ventilátor gondoskodik. 12 voltos águkat egyben hagyták, teljesítményük legalább 90%-át le tudják adni rajta. Ha minden igaz, az összes változat két 6+2 tűs PCI Express tápcsatlakozót kapott, így két felső középkategóriás vagy egy felsőkategóriás grafikus kártyát tudnak meghajtani átalakítók nélkül. A Sharkoon WPM v2 400, 500, 600, illetve 700 wattos változata 15 260, 17 010, 19 510, illetve 21 750 forintba kerül.

Nagyon vékony külső merevlemezekkel állt elő a Seagate. A Backup Plus Slim termékcsalád legkisebb kapacitású, 500 GB-os változata, a nagyon kompakt, egytányéros winchesternek köszönhetően mindössze 9,6 milliméter vastag. A nagyobb, 1 TB-os modellek már vaskosabbak, 12,1 milliméteresek. A nagyobb részében fémburkolatú házra USB 3.0 csatlakozó került, így nagyobb adatmennyiség mozgatása sem tart sokáig. Az 500 GB-os, vékony verziót fekete és ezüstszürke színben láttuk 18 350 forintos vételáron. Az 1 TB-os viszont a fekete és ezüstszürke mellett kékben és vörösben is kapható 24 000 forintért.

Múlt héten mutattunk két alapfunkciós Hyundai retro lemezjátszót, most egy hasonló stílusú, de fejlettebb készülékre hívjuk fel a potenciális vásárlók figyelmét. Az RTCC 808 SURIP a kínálat csúcsát jelenti, több mint nyolc kilogrammot nyom. Nem csak hanglemezek lejátszására képes, hanem FM/AM rádióval és CD lejátszóval is ellátták, sőt még a magnókazettákat is fogadja. A modernebb technológiákat az SD kártyaolvasó és USB csatlakozó képviseli, melyekről nem csak lejátszani tud, hanem a lemez, rádió, CD és kazetta felvételére is képes. A Hyundai RTCC 808 SURIP-nek két 3 wattos hangszórója van, vételára pedig 37 500 forint.

Asus routerek

Ma már szinte elképzelhetetlen egy modern háztartás vezetékes hálózat nélkül. Az alapvetően okostelefonokra és tabletekre koncentráló Speedshopnál is felismerték ezt a tényt és egy újabb, Wi-Fi terén feltörekvő márka termékeit vették fel a kínálatukba. Olvasóink számára bizonyára nem ismeretlenek az Asus routerei, melyek az utóbbi időben gyémántra emlékeztető burkolattal és a kezdő felhasználók számára is egyszerűen kezelhető grafikus beállítási felülettel büszkélkedhetnek.

Kezdetben csak a legkomolyabb és nagyon drága modellek kapták meg a sikkes külső házat, most viszont már az RT-N12E alapmodell is ilyen. A kicsike, mindössze 5990 forintért kapható eszköznek két külső, de fix, nem cserélhető antennája van, négy Ethernet aljzata legfeljebb 100 Mbps-os tempóra képes, Wi-Fi modulja pedig 2,4 GHz-en üzemel. Elvi csúcssebessége 300 Mbps, ami gyakorlatban, ideális esetben elérheti a 100-as Ethernet 10-11 MB/s körüli tempóját.

Aki szeretne kiszabadulni a mára túlzsúfolttá vált 2,4 GHz-es frekvenciasávból, és vezetékes Etherneten is többre vágyik, annak érdekes lehet az Asus RT-N56U router. Kétsávos, tehát 5 GHz-en is működik 300 Mbps-os elvi Wi-Fi csúcssebességgel, vezetéken pedig gigabites sebességet tud, tehát egy komolyabb NAS vagy magas bitrátás multimédiás átvitel kiszolgálására is felkészítették. Kapott továbbá két USB csatlakozót, amire adattárat vagy nyomtatót köthetünk. Mindezért három év garancia mellett 22 900 forintot kell kifizetni. Nagyjából három évvel ezelőtti tesztünk idejében még több mint negyvenezer forintot kértek érte.

Jelenleg az Asus routerkínálatában az RT-AC68U jelenti az abszolút csúcsot, de 54 900 forintos ára nagyon magas, és az érte megvásárolható extrákat szinte semmilyen eszközzel nem lehet kihasználni. Azért egyelőre ac-s Wi-Fi terén érdemes a lényegesen olcsóbb, de a gyakorlatban semmivel sem lassabb RT-AC66U mellett maradni, ami tesztünk alapján egy iszonyatosan gyors és minden elképzelhető extra funkcióval ellátott útválasztó. Miközben több mint tízezer forinttal olcsóbb a csúcsmodellnél, három év garanciával 42 900 forintért lehet a miénk.

Netgear és TP-Link eszközök

A kínai TP-Link hálózati eszközei rendszerint árban alá tudnak menni a neves konkurensek megoldásainak. Nincs ez másképp a legújabb ac-s Wi-Fi csúcsmodell, az Archer C7 esetén sem, mely a legolcsóbb AC1750 sebességbesorolású modell a hazai piacon. A kedvező árat részben azzal érték el, hogy a többiek által választott, rendszerint drága Broadcom chipkészlet helyett a Qualcomm zászlaja alatt dolgozó Atheros megoldására voksoltak. A router három adatfolyammal (spatial stream) dolgozik, 5 GHz-es, ac-s Wi-Fi esetén 1200 Mbps-os, 2,4 GHz-es n-es Wi-Fi esetén 450 Mbps-os elvi csúcssebességgel. Természetesen Ethenet portjai gigabitesek és két USB 2.0 csatlakozója is van. Három darab leszerelhető, 5 dBi-s antennával látták el, vételára pedig nagyjából 35 500 forint.

Sokkal olcsóbban is kapni nagyon korrekt teljesítményű TP-Link routert. A TL-WDR3600 egy viszonylag új, kétsávos, n-es Wi-Fi megoldás 2,4 illetve 5 GHz-es frekvencián is 300 Mbps-os elvi csúcssebességgel, Gigabit Ethernet aljzatokkal és szintén két darab USB csatlakozóval. Azt várná az ember, hogy egy ilyen eszköz legalább 20-25 000 forintba kerül, de a TP-Link kínálatában alig több mint 15 000 forintért mérik.

Aki nem szereti az ingadozó sebességű Wi-Fit, de Ethernet kábeleket sem szeretne lefektetni, érdekes alternatívának találhatja a Powerline technológiát, mely az elektromos hálózat vezetékeit használja adatátvitelre. Nemrégiben érkeztek meg a hazai piacra a Netgear leggyorsabb, 500 Mbps-os elvi csúcssebességre képes Powerline termékei. Az XAVB5201 szett érdekessége, hogy a nagyobb sebesség ellenére valamivel kisebb lett elődjénél, ráadásul a két végpontot tartalmazó készlet nem drágább, hanem 15 900 forintos árával egyenesen olcsóbb a korábbinál. Ha nem szeretnénk a Powerline adapter révén elveszíteni a fali dugaljat, választhatjuk az átvezető aljzatos XAVB5401 szettet is, melynek felára mindössze 2000 forint az alapmodellhez képest.

Az átmenő csatlakozós készletnek van egy új, Netgear XAVB5602 változata is, amire nem egy, hanem két Ethernet csatlakozót tettek, így egyszerre két eszközre küldhetik tovább az elektromos hálózaton érkezett adatot. Így például az okostévé és a játékkonzol is kiszolgálható egyetlen végponttal, ami még a dugaljat sem blokkolja. Kár, hogy ez a változat egyelőre meglehetősen drága: kételemű készletben 32 900 forintba kerül. Szintén érdekes a Netgear XWNB5201-es szett, amelyben olyan végpontokat találunk, melyek  nem csak vezetékes Etherneten, hanem 300 Mbp-os elvi csúcssebességű, n-es Wi-Fi hálózaton is tovább tudják küldeni az adatokat. A két végpontot tartalmazó készlet ára 27 900 forint.

Notebookok

Egyre kellemesebb áron kínálják az Asus kisméretű, de a korábbi netbookokkal ellentétben használható sebességű laptopjait. Az X200CA mindössze 11,6 hüvelykes, a benne dolgozó, Ivy Bridge architektúrás Celeron 1007U a maga két 1,5 GHz-es processzormagjával éppen elég egy kis internetezéshez, alapvető irodai feladatok megoldásához; sőt akit nem zavar picike mérete, akár elsődleges számítógépként is elboldogulhat vele. A 2 GB memóriával, 320 GB-os merevlemezzel, USB 3.0 és HDMI csatlakozóval ellátott csöppség mindössze 1,24 kilogrammot nyom, FreeDOS operációs rendszerrel pedig 76 600 forintba kerül.

Új modell a hazai piacon az Asus VivoBook S301LA. A középkategóriába tartozó 13,3 hüvelykes notebooknak érintőképernyője van, aminek meghajtásáról Haswell architektúrás Intel Core i3-4010U processzor gondoskodik 4 GB memória társaságában. Mivel nincs optikai meghajtója, így alig vastagabb két centiméternél, súlya pedig nem éri el a két kilogrammot. Az 500 GB-os merevlemezzel, USB 3.0 és HDMI csatlakozóval ellátott konfiguráció FreeDOS operációs rendszerrel 166 500 forintot kóstál; érintőképernyő nélkül valószínűleg nagyjából húszezer forinttal olcsóbb lenne.

Megérkezett a boltokba az Asus fejlett, multimédiás notebookcsaládjának legújabb tagja is. Az N550LF 15,6 hüvelykes, javarészt fém burkolatú, letisztult formatervű masina. Természetesen az Intel legújabb, Haswell processzora hajtja, ami mellé az LF sorozatban GeForce GT 745M grafikus mag társul 2 GB DDR3 memóriával. Kijelzője Full HD, vagyis 1920x1080 pixel felbontású, nagy örömünkre IPS paneles, ráadásul anti-reflex réteggel is ellátták. A 8 GB DDR3L memóriával, 1 TB-os, SSD-vel gyorsított merevlemezzel, 59 wattórás akkumulátorral és FreeDOS operációs rendszerrel ellátott konfiguráció 251 900 forintba kerül.

A kihajtható kijelzős, tabletté alakítható hibrid vagy convertible notebookok közül talán a Lenovo Yoga modellje sikerült a legügyesebben. Nemrégiben megérkezett második kiadása, az IdeaPad Yoga 2 Pro, aminél maradt a forma és a 360 fokban kifordítható zsanér, lényegében csak a hardver változott: a harmadik generációs Intel Core i processzor helyére negyedik generációs került. Méretben nem, de felbontásban nőtt a 13,3 hüvelykes, IPS paneles kijelző. Bár nem vagyunk benne biztosak, hogy kell a 3200x1800 pixel, arról pedig meg vagyunk győződve, hogy a Windows 8.1 esetlenül kezeli, de a Lenovo mérnökei odasűrítették a képpontokat, mert most éppen ez a trend. A Core i5-4200U processzorral, 4 GB memóriával, 128 GB-os SSD-vel, négycellás akkumulátorral és Windows 8.1-gyel felvértezett Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro három év garanciával 339 900 forintot kóstál.

rudi

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés