Hirdetés

Szinuszritmus, szünet nélkül

Szinuszos UPS az asztal alatt

A hazánkban nem túl hosszú múltra visszatekintő, ugyanakkor jelentős gyártói tapasztalattal bíró török Inform Elektronik több ilyen, úgynevezett „valós szinuszjeles” kimenettel rendelkező szünetmentes áramforrást is szerepeltet kínálatában, a viszonylag egyszerű és olcsóbb típusoktól a legdrágább, nagyobb szerverek, szerverfarmok, adatközpontok védelmére szánt berendezésekig.

Ezúttal az Inform Informer Compact család leggyengébb és a Sinus család legerősebb tagjával volt alkalmunk közelebbről megismerkedni, és bár a két típust alapvetően más feladat ellátására, más környezetbe szánták, egy közös vonás mégis összeköti őket: a szabvány szinusz kimenet támogatása.

Az Informer Compact család legkisebb, 1 kVA teljesítményű tagja első ránézésre ideális UPS-nek tűnhet komolyabb teljesítményigényű számítógépek, munkaállomások, kisebb, nem kritikus feladatokat ellátó szerverek mellé. A maximálisan nagyjából 600 wattnyi fogyasztóval terhelhető készülék külsőre a megszokottól kissé eltérő képet mutat, az akkumulátort és az elektronikát tartalmazó doboz műanyag homlokzatán ugyanis folyadékkristályos kijelző tájékoztat a fontosabb működési paraméterekről, többek közt a terhelés százalékos mértékéről, valamint az akkumulátor állapotáról. A kijelző mellett néhány visszajelzőfény is segít a működési állapot nyomon követésében, illetve itt található az UPS be- és kikapcsológombja is.

A fekete fémborítású házat megfordítva egy kimenetekkel bőségesen ellátott hátlap tűnik fel; a két hagyományos, védőfölddel ellátott Schuko CEE 7/7-es konnetor alatt három IEC 320 C13 szabványú kimenet is lapul – ezekhez a megfelelő átkötőkábellel jellemzően számítógépek és kijelzők csatlakoztathatók, előbbieken keresztül ugyanakkor gyakorlatilag bármilyen, szabvány villásdugóval ellátott fogyasztó etethető. Itt azért nem árt óvatosan eljárni, mert bár csábító lehetőség minden közelben lévő elektromos eszközt – akár egy elosztó beiktatásával – az UPS-ről táplálni, hamar túl lehet terhelni még egy viszonylag nagy teljesítményű szünetmentes tápegységet is, de az sem feltétlenül előnyös, ha a kritikus fontosságú eszközök elől szívja el az energiát a mobiltöltő, az aktív hangszóró vagy az asztali lámpa. Annál is inkább figyelni kell erre, mivel a kimenetek mindegyike szünetmentesített, és sem automatikusan, sem manuálisan (szoftver vagy kapcsoló útján) nem iktathatók ki egyenként a körből.

Az Informer Compact 1000-es típus hátulján az öt szünetmentesített kimenet mellett egyébiránt az adatvonali védelem két RJ45 csatlakozója, egy RS232-es kommunikációs port, bemeneti üzemmódkapcsoló, kismegszakító és maga a bemenet található. A két, egyenként 12 voltos, 7 Ah-s akkumulátor cseréjére üzem közben nincs lehetőség, azaz külön akkumulátorkamra nincs a házon.


[+]

Az UPS elektronikai felépítése a line-interactive topológiához igazodik, azaz az ebben a teljesítménykategóriában leginkább elterjedtnek számító működési elvet követi. Ezeknél a szünetmentes áramforrásoknál az inverter (azaz az egyenáram-váltóáram átalakító) folyamatosan kapcsolatban áll a kimenettel, így az átkapcsolási idő rövidebb, mint a standby (készenléti) vagy más néven offline megoldásoknál. A line-interactive UPS-ek további előnye, hogy többségüket egy feszültségszabályozó tekerccsel is ellátják, mely révén a rövidebb, kisebb mértékű áramingadozásokat az akkumulátor terhelése nélkül, hatékonyabban képesek kiküszöbölni. Ilyen szabályozótranszformátort az Inform Informer Compact szünetmentes áramforrásába is beépített a gyártó. Az Inform AVR (Automatic Voltage Regulation) megoldása maximum ±25 százalékos bemeneti feszültségérték-változás esetén avatkozik közbe, a szabványos 230 volttól ettől nagyobb mértékben eltérő bemenet esetén akkumulátoros táplálásra vált.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés