Hirdetés

Szinuszritmus, szünet nélkül

Hirdetés

Az UPS, amelyik ott sem volt

Míg a szinuszos jelalakú kimenetet biztosító, 1000 voltamperes Informer Compact teljesítményét, felépítését és persze árát tekintve még éppen megfér akár egy izmosabb otthoni konfiguráció, de maximum egy kisebb szerver mellett, az Inform Sinus sorozat tagjain – abból is a legizmosabb, 3 kVA-es példányon – már látszik, hogy nem az otthonokba, de még csak nem is feltétlenül a kisebb irodákba szánta őket a gyártó.

A 3000 voltamperes Inform Sinus mind teljesítményét, mind pedig fizikai méreteit tekintve a legnagyobb volt az eddig nálunk járt UPS-ek közül; az átlagos PC-s miditoronnyal szinte teljesen egyező nagyságú házba nyolc akkumulátort és komoly vezérlőelektronikát zsúfolt a gyártó, nem csoda, hogy fotós tárgyasztalunk kis híján összerogyott a készülék alatt.

Ez a típus nem kínál folyadékkristályos kijelzőt a homlokzatán, így a működésről csak az állapotvisszajelző LED-ek tájékoztatnak. Ez ugyanakkor érthető spórolás az Inform részéről; egy ilyen UPS jó eséllyel nem a felhasználók vagy a rendszergazda közvetlen környezetében működik, tehát úgysem nézegetné senki a kijelzőt. Az elülső panelen a LED-ek mellett még egy bekapcsológomb is elfért, jó tudni azonban, hogy a teljes kikapcsoláshoz és bekapcsoláshoz még egy a hátsó panelen található kapcsolót is át kell billenteni.

A szünetmentes tápegység hátlapján az imént említett kapcsoló mellett egy bemenet, összesen nyolc kimenet (kettő Schuko CEE 7/7, hat IEC 320 C13 szabványú) fért el, a kisebbik modellhez hasonlóan itt is alapfelszereltség az RJ45 vonali védelem és az RS232 kommunikációs port.

A hátlapot mindezek mellett két 8 centiméteres ventilátor kifúvónyílása tarkítja – ezek szolgálják az áramköri panel hűtését, működésük az UPS felépítéséből és teljesítményéből fakadóan létfontosságú. A 3000 voltamperes Inform Sinus szünetmentes topológiája az úgynevezett kettős konverziójú online rendszernek felel meg, ami a rákapcsolt fogyasztók számára ebben a kategóriában az egyik legjobb megoldásnak tekinthető.


[+]

Ezeknél az UPS-eknél az elsődleges áramút az inverteren keresztül vezet, miközben normál betáplálás esetén az akkumulátor folyamatosan töltés alatt áll. Ennek a működési módnak az a legkézenfekvőbb előnye, hogy a hálózati áram kiesésekor zéró átkapcsolási idővel kell számolni, azaz a fogyasztók gyakorlatilag semmit nem „vesznek észre” egy áramszünetből. A rendszer hátránya mindazonáltal, hogy mind az akkumulátortöltő-egyenirányítónak (AC/DC átalakító – első konverzió), mind az inverternek (DC/AC átalakító – második konverzió) át kell alakítania a teljes energiamennyiséget, a kettős konverziójú online UPS-ek hatékonysága így nem a legjobb. Továbbá mivel az átalakító áramkör a beérkező energia egy részét egyszerűen elfűti, a komponensek többnyire folyamatos hűtést igényelnek – így máris indokoltnak tekinthető a két hűtőventilátor a 3 kVA-es Inform Sinus hátoldalán.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés