Hardverhelyzet a kánikulában

AMD fúziós termékek



Hivatalos AcerShop

A cikkben közölt árakat nagykereskedelmi (megfelelő kiskereskedői haszon hozzáadásával) és kiskereskedelmi partnereink listái alapján képeztük 25% áfa hozzászámításával. A bemutatónkban szereplő termékek – többek között – a nagykereskedelmi partnereink weboldalain feltüntetett kiskereskedésekben vagy kiskereskedelmi partnereinknél vásárolhatóak meg. A számítástechnikai termékekre a legtöbb esetben 2 év garancia vonatkozik, az eltérő garanciaidőket külön közöljük.

A legnagyobb, AMD A8-3850 után újabb Llano processzor mutatkozott be a hazai piacon. A szerényebb tudású és kedvezőbb árú APU az A6-3650 névre hallgat. Nagyobb testvéréhez hasonlóan szintén négy CPU magja van, ezek 2,60 GHz-en járnak. A beépített GPU-t ezúttal Radeon HD 6530D-nek hívják, 320 számolóegysége 443 MHz-en jár, így 3D-s teljesítménye akár 30-40%-kal is alacsonyabb lehet az A8-3850-énél, másik oldalról nézve viszont még ez a tudás is bőven elegendő az Intel konkurens megoldásának legyőzéséhez. Az AMD A6-3650 APU nagyjából 30 000 forintos árral kezd (dobozos verzió 3 év garanciával), tehát a Core i3-2100 szintjén, öt-hat ezressel a nagyobb A8-3850 alatt.

Első hallásra ez sok pénznek tűnhet, de tudni kell, hogy egy ilyen APU mellé már nem kell VGA ahhoz, hogy az alkalmi játékosok igényeit kielégítse. Alaplapok terén egyelőre még nem mutatkozott be az olcsóbb, A55 lapka, de a SATA 3.0-t és USB 3.0-t is natívan kezelő A75-re alapozva is találtunk egyre kedvezőbb árú alternatívákat. Az Asus legolcsóbb modellje, az F1A75-M LE három év garanciával 23 500 forintot kóstál. A legtöbb FM1 foglalatos modellhez hasonlóan microATX méretű. Csak két memóriafoglalat és két monitorkimenet (D-Sub és DVI) került rá, ugyanennyi USB 3.0 aljzat van a hátulján, és hosszú PCI Express csatolóból is kettő van neki, igaz, az egyik csak négyszeres sebességre képes. További két USB 3.0 csatlakozót kapunk alaplapi tűsorral, a SATA 3.0 konnektorok száma pedig hat, szóval egészen korrekt kis alaplap az Asus F1A75-M LE.

A Gigabyte kínálatában az A75M-S2V jelenti a minimumot. Az Asushoz hasonlóan három év garanciával nagyjából 22 000 forintot kóstál. Felszerelésben szinte teljesen azonos vele: két monitorkimenetet, két memóriafoglalatot, két hosszú PCI Express aljzatot, két hátsó és két belső USB 3.0-t, illetve hat SATA 3.0 csatlakozót kínál.

További AMD fúziós termékek

Szokásához híven az Asrock most is árban a többiek alá tud menni. Igaz, hogy termékeire egy évvel rövidebb ideig vállal garanciát, mint az Asus vagy a Gigabyte, de egyeseknek az alacsonyabb ár csábítóbb lehet a hosszabb biztonságnál. Az FM1 foglalatos A75M-HVS csupán 18 000 forintba kerül, pedig a lényegében fölösleges, második hosszú PCI Express aljzaton kívül megegyezik az imént leírt konkurensekkel. Pontosabban mégsem teljesen, ugyanis a DVI helyett HDMI a digitális monitorkimenete.

Abban az árban, ahol az Asus és Gigabyte kínálja alapmodelljeit, vagyis 22 000 forint környékén, az Asrock már ad hátlapi eSATA 3.0 kivezetést, de ezen felül mást többletet nem. Az Asrock A75M-nek továbbra is két memóriahelye, két hátsó USB 3.0 csatlakozója és két monitorkimenete van.

Igencsak komoly alaplapok is akadnak az AMD új APU-jaihoz. Az Asus F1A75-V EVO teljes ATX méretű, és alaposan megrakták mindenfélével. A négy memóriahely alap rajta, emellett van három hosszú PCI Expess aljzata, melyekből kettő 8+8 sávos módon Radeonok CrossFire-ben hajtására képes. Monitorkimenetekből teljes a kínálat, D-Subot, DVI-t, HDMI-t és DisplayPortot is kapunk. Az alaplap hátulján négy USB 3.0 csatlakozó számlálható meg, további kettőt pedig belső tűsorral hozhatunk létre. Nem érték be az Asusnál a hat SATA 3.0 csatlakozóval sem, külső vezérlővel még egy SATA 3.0-t és egy eSATA 3.0-t valósítottak meg. Az alaplap fejlett, digitális fáziskezelést és energiatakarékossági funkciók tömegét kapta, de a tuningról és méretes hűtőbordákról sem feledkeztek meg. Az Asus F1A75-V EVO három év garanciával közel 35 000 forintba kerül, de ezzel csak az A75-ösök között mondható drágának.

Vegyesen

Elég sokat kockáztat az, aki számítógép-konfiguráció összeállításánál a tápon igyekszik spórolni. Most egy olyan modellt mutatunk, ami ugyan nincs a jól ismert és elismert márkák között, de legalább egy gondolat erejéig érdemes foglalkozni vele. Az XDL DL-ATX450W modelljét lassan két éve forgalmazza a Flash-Point Kft. Ezalatt az idő alatt több ezer példányt adtak el belőe, és eddig a meghibásodási arány bőven 1% alatt maradt. A táp névleges teljesítménye 450 watt, passzív PFC áramkörrel látták el, ami fölött ugyan elszállt már az idő, de legalább nem akad össze az egyszerűbb szünetmentes áramforrásokkal. Leglényegesebb, 12 voltos ágát két részre osztották, ezeken 13, illetve 15 amper leadására képes. Szellőzéséről 12 centiméteres ventilátor gondoskodik, vételára pedig 5525 forint.

Mindig is szerettük a varázslatos tisztítóeszközöket, amelyekkel állítólag a billentyűzetbe belepotyogott „érdekességeket” is ki lehet piszkálni. Azokat, amik fejjel lefelé rázogatáskor szoktak az asztalunkra hullani, és egyébként az ujjainkon hordjuk őket szanaszét. Egy új csodaszerre hívjuk most fel olvasóink figyelmét. A Cyber Clean egy különleges, zselészerű anyag, ami magába szippantja az apró szennyeződést, port és baktériumokat. Érdekessége, hogy nem lehet kiszedni belőle a koszt; rikító színe a felszedett mocsokkal sötétedik, és amikor elérte a dobozán látható árnyalatot, akkor betelt, tovább már nem „szív”. A Cyber Clean kétféle kiszerelésben kapható. Zacskóban a kisebb adagot 950 forintért, fedeles tégelyben a nagyjából kétszer akkorát 1690 forintér mérik.

Mit tehetünk akkor, ha van már egy USB-s 3G modemünk, mondjuk notebookunkhoz, de most beszereztünk egy fejlett játékkonzolt és egy okostelefont, melyeket szintén szeretnénk a világhálóra kötni? A legolcsóbb megoldás talán egy router, amelyre rá lehet kötni USB-s modemünket, hogy Wi-Fin keresztül a többi eszközünk számára megossza a netelérést. A Logilink dobozkája pont ezt tudja egy kicsi, 150 Mbps-os n-es Wi-Fi sebességre képes antennával. Igény szerint klasszikus ADSL vagy más, Ethernet hálózaton keresztül elérhető internetmegosztásra is képes, vételára pedig 13 900 forint.

Notebookok

Ma már nem is kell olyan sok pénzt fizetnünk, ha egy korrekt megjelenésű, hétköznapi felhasználás mellett akár alkalmi játékhoz is elég erős notebookot szeretnénk. Az Acer 14,1 hüvelykes, tehát se nem fölöslegesen túl nagy és se nem kicsi Aspire 4755G modelljében az Intel legújabb Sandy Bridge processzorai dolgoznak, a grafikáért pedig a CPU-ba integrált mellett különálló GeForce GT 540 felel, melynek 96 számolóegysége visszafogott grafikai részletesség mellett akár a legújabb játékokat is elfuttatja az 1366x768 pixeles kijelzőn, és tartozik hozzá HDMI kimenet. A 2,1 GHz-es Core i3-2310M processzorral, 4 GB memóriával, 500 GB-os merevlemezzel, Windows 7 Home Premium operációs rendszerrel és egy év garanciával ellátott verzió 165 427 forintba kerül, fekete és barna fedéllel kapható. Aki gyorsabb, Core i5-2410M processzort, 8 GB memóriát és 750 GB-os merevlemezt szeretne, annak 198 949 forintot kell kifizetnie.

Ha mégis nagyobb, 15,6 hüvelykes kijelzővel és numerikus pados billentyűzettel ellátott laptopot szeretnénk a fenti képességekkel, akkor az Acer Aspire 5755G lehet a megfelelő választás. Az alapmodell itt is Core i3-2310M processzort, 4 GB memóriát és GeForce GT 540M grafikus kártyát kapott, de merevlemeze csak 320 GB-os. A fekete mellett kék fedéllel is kapható 165 427 forintos áron. A nagyobb, Core i5-2410M processzoros modell is 4 GB RAM-ot kapott, de itt már 750 GB-os merevlemez került mellé, ára így 184 009 forintra emelkedett. A legerősebb Aspire 5755G-nek négymagos Core i7-2630QM processzora és 8 GB memóriája van. Ha 640 GB-os merevlemezzel kérjük, akkor 2 GB memóriás GeForce GT 540M kerül mellé, a 750 GB-os adattárhoz viszont csak 1 GB videomemória jár. Így mindkét konfiguráció vételára egy év garanciával és a szokásos Windows 7 Home Premium operációs rendszerrel 236 479 forint.

Rendszerint csak az extrább, drága notebookok vagy a kis netbookok vásárolhatóak meg fehér színben. Most a Toshiba kínálatában találtunk egy olyan fehér modellt, ami egészen olcsó. A Satellite C660D belsejében AMD szív dobog; sajnos nem a legújabb Llano, hanem a szintén fúziós, de szerényebb teljesítményű Brazos platform. Az Intel Atom súlycsoportjába tartozó, de két 1,6 GHz-es magjával az átlagfelhasználók igényeit azért kielégítő AMD E-350-ben ott lapul az integrált grafikus mag, de valamiért egy nála nem is olyan sokkal erősebb, különálló Radeon HD 6330M is került a motorházfedél alá. A 3 GB memóriával, 320 GB-os merevlemezzel, DVD-íróval, n-es Wi-Fi adapterrel és Bluetooth modullal kiegészülő konfiguráció Windows 7 Home Premium operációs rendszerrel és a szokásos kettő helyett három év garanciával 143 000 forintba kerül.

rudi

Hirdetés

Gamer laptop: már felveszi a versenyt az asztali pc-vel

PR Sokáig tartotta magát az a nézet, hogy a játékosoknak nagy teljesítményű asztali számítógépre van szüksége. Ez mára megváltozott: a gamer laptopok sem maradnak le mögöttük.

Azóta történt

  • Nyári hardvercsokor

    Házakat, notebookokat és egyéb érdekességeket kínálunk eheti hardverpiaci bemutatónkban.

  • Tévék és hardverek

    Piaci bemutatónkban a hardverújdonságok mellett ezúttal olcsó lapostévék is szerepelnek.

  • Augusztusi hardverkínálat

    Egy hűtő, tápok, adattárak, laptopok, táblagépek és egy érdekes fotós állvány a mai menü.

Előzmények

Hirdetés