Hirdetés

Gigabyte 3D Galaxy vízhűtés

Hirdetés

Tesztkonfig - előkészületek

A Gigabyte vízhűtését a 3D Aurora házban teszteltük. Összehasonlításként az Asetek hasonló méretű radiátorral szerelt vízhűtését, és az egyik legizmosabb léghűtést, a Coolink U8 120-at használtuk. A tesztrendszer szokásos izmos Prescottunkra épült..

  • Intel Pentium 4 3,2 GHz Prescott mag, nagyon korai, erősen melegedő modell
  • Intel Pentium 4 3,2 GHz @ 3,6 GHz 1,6 V - tuning
  • Coolink U8-120
  • MSI 875P Neo-FISR
  • 2 x 256 MB Corsair DDR RAM
  • Elsa GeForce 6600GT
  • 160 GB-os Samsung PATA-merevlemez
  • Cooler Master Real Power 450 táp
  • Gigabyte 3D Aurora ház

FONTOS! A tesztkonfigurációnk egyfajta legrosszabb esetet szimulál. Ugyan a 3,2 GHz-es Prescott első hallásra nem tűnik annyira veszélyes jószágnak, de a mi esetünkben egy extra processzorról van szó. Még a régebbi Socket 478-as foglalatba illeszkedik, és a legelső tesztpéldányok közé tartozik, egyenesen az Inteltől érkezett. Felépítését tekintve nagyon melegedő, szivárgási árammal küzdő darabról van szó, mely ugyanazon körülmények között akár 10-15 fokkal is melegebb lehet, mint a hasonló teljesítményű, modernebb LGA775-ös változatok.

Grafikonjainkon egy megközelítőleg 20 perces, 100 %-os processzorterheléses melegítési időszak és utána pár perces terheletlen kihűlési folyamat látható. A vonalakat vízszintesen némileg elcsúsztattuk egymástól, hogy a felfutás és a lecsengés jobban láthatóvá váljon.

A Gigabyte 3D Galaxy első beindításakor éktelen búgást, berregést hallottunk. Először a rendszer levegősségére gyanakodtunk, de a légbuborékok kihajtása után is marad egy erőteljes, mély tónusú zúgás. Korábbi Aurórás tapasztalataink szerint a könnyű és merev alumínium váz rezonanciára hajlamos, ami most kegyetlenül meg is bosszulta magát. Az alsó lemezhez csavarozott pumpa kis teljesítménye ellenére is nagyon hangosnak tűnt. A csavarokat meglazítva és a keringetőt szivacsra helyezve jelentősen halkabbá tudtuk varázsolni a rendszert. Hogy a pumpa milyen fordulaton járhatott, arról nincs információnk.

A radiátor ventilátora szemmel láthatóan nagyon alacsony fordulaton működött. Az Aurora ház szellőztetőihez lehetett hasonlítani, így hangja is alig volt. A processzor fölött szorgoskodó kisebb légkavaró ugyan percenként 1800-at forgott, de a jól kialakított peremnek és rugalmas rögzítésnek köszönhetően teljesen hangtalan volt. A fölötte dolgozó Cooler Master táp 12 centiméterese alapjáraton is elnyomta.

A konkurensekhez mérve vegyesen alakított a 3D Aurora. Az Asetek WaterChill Extreme pumpa sokkal erőteljesebb volt, ennek ellenére csendesebben tette a dolgát. Azonos, percenként ezres fordulatszámon a radiátor Adda ventilátora picivel halkabb volt az Everflownál. Mivel a GPU blokk fölött nem volt ventilátora a WaterChillnek, összességében halkabbnak mondható a 3D Galaxynál. A Coolink U8 120 maximális, vagyis 1600-a percenkénti fordulatszámon túlszárnyalta az 1000 rpm-re lassított, szivacsra ültetett pumpájú 3D Galaxy hangját.

A mérések során figyelemmel voltunk a számítógép többi alkatrészére is, ezért a feltételezhetően legvalószínűbb használati móddal teszteltünk. Az Aurora ház ventilátorait percenként 800-as fordulatra lassítottuk, itt szinte elnémultak, de belül kellő huzatot biztosítottak a merevlemezeknek, alaplapnak és videokártyának. A léghűtés már a korábbi WaterChill tesztben sem jeleskedett, így ventilátorát hagytuk 1600-as fordulaton. Mivel a ház hátsó ventilátorai is segítettek, a vízhűtések radiátorán csücsülő légkavarókat 1000 rpm-re állítottuk be. Így a vizes rendszerek nagyon kevés zajt produkáltak; bár az Aurora nagy oldalsó szellőzőjén keresztül a pumpák enyhe mormolását lehetett hallani, de ezt egy zárt oldalfalú doboz elnyelte volna.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés