Hirdetés

Gigabyte 3D Galaxy vízhűtés

Pumpa és blokk

Úgy tűnik, a Gigabyte-nál komolyan gondolják a hűtéses iparágat. A levegős megoldások terén már bebizonyította a gyártó, hogy jó felé tapogatódzik. A 3D Aurora ház is nagyon jól sikerült. Aki olvasott a vele kapcsolatos tapasztalatainkról, biztosan emlékszik a vízhűtés csöveinek előkészített résekre.

Most megérkezett az, amit a Gigabyte a lyukakba szán, a szintén 3D, de ezúttal Galaxy névre hallgató vízhűtés. A termetes doboz előlapján keresztül pumpát, CPU blokkot, radiátort, hűtőfolyadékot és még egy ventilátort láttunk.

A pumpa egysége valójában két részből áll. A fekete szivattyú átlátszó tartályra csatlakozik, ezen található a betöltőnyílás is.

A pumpáról nem sok minden derült ki a szemrevételezés alatt. Teljesítménye minden bizonnyal 6 watt lehet, óránként 400 liter vizet tud megforgatni. Ami szembeötlik, hogy szögletes formája nagyon jól elhelyezhető, bár egy kicsit testes. Nem éppen apróság a 300 köbcentiméteres átlátszó tartály sem. Színtelenségének köszönhetően jól látszik, mi van benne. A bemeneti nyílásából induló cső végén "hullámtörő” található, hatására a beérkező folyadék nem örvénylik. Mellette az elválasztott részben egy úszó van, mely a vízszintet érzékeli, alul pedig a tápcsatlakozó. Lassan a Gigabyte védjegyévé válik a kék LED, a tartályból sem hiányzik. A két elválasztó között pontosan a fenék közepén található a kis fényforrás.

A processzor blokkja, mai szokás szerint, réz alsót és átlátszó műanyag felsőt kapott. A tetejére került még egy fémborítás, ami a rögzítő szerepét tölti be. A hőleadó felület növelése érdekében kis rézpöckök meredeznek a réztömbből, melyek a bejutó folyadék örvényeit is megtörik. A csövek rögzítésére szolgáló csonkokon nem látni menetet vagy bilincset, minden bizonnyal szorítókat kell majd alkalmazni.

A processzorral érintkező felület igényes polírozást kapott.

Vízhűtésektől szokatlanul egy ventilátor is került a CPU-blokk tetejére. A processzor hűtésében értelemszerűen nem vesz részt. Feladata a foglalat környékén elhelyezkedő forrósodó alkatrészek szellőztetése, amit a vízhűtések építői gyakran elhanyagolnak. Természetesen a ventilátorról sem hiányzik a Gigabyte védjegy, a kék világítás.

Radiátor és egyebek

A készlet harmadik része, a radiátor kakukktojás: nincs kék LED-je. A hovatartozást méretes felirat jelzi a kék borításon. A ventilátor fölött kialakított szellőzőnyílás talán csinos, vastag küllői eltakarják a motor tartóit, de hasznos felületet vesznek el; a drótrács önmagában elég lett volna. Az elhelyezésből látszik, hogy a ventilátor a levegőt átszívja a radiátoron.

A kék lemez alatt alumíniumból készült hőleadó bújuk meg, melyen úgy alakítottak ki csavarmeneteket, hogy 12 centiméteres ventilátorhelyre lehessen felfogatni. A szerencsésebbek így akár házuk hátuljára is csvarozhatják.

A kék gúnyát levetve előbújt a fehér keretes ventilátor, melynek a szokásos héttel ellentétben kilenc lapátja volt. Ilyen elrendezést a GlacialTech SilentBlade ventilátorainál láttunk. A rokonságot alátámasztja, hogy a Gigabyte ventilátora ugyanattól az Everflowtól származik, akivel a GlacialTech gyárttat. Szerencsére a vezeték hosszával sem spóroltak. A radiátor meztelenül ugyan nem túl elegáns, de így biztosan könnyebb szerelni, és hatékonyabb is.

A Gigabyte hűtőfolyadékot is mellékelt, nem kell desztillált víz után rohangálni és keveréket készíteni. Nem is meglepő, hogy a 600 milliliteres flakon tartalma kék színű.

A készlethez tartozik még seregnyi alkatrész, melyek az összeszereléshez és a rögzítéshez kellenek. A csöveket fogóval vagy kézzel összenyomható, majd elengedve megfeszülő bilincsek tartják. Hogy a házból ki tudjuk vezetni a vizet, egy lyukakkal ellátott hátlapi elemet kapunk, melyre egy ventilátor-szabályzó is került. A ventilátort a Gigabyte más termékeiből ismert dobozkára kell csatlakoztatni, így vezetéke még tovább nyúlik. A készlet egyik nagyon hasznos eleme a hűtőfolyadékos palackra csavarható csőrös kupak.

A CPU blokk rögzítéséhez a Gigabyte léghűtőiből ismert alkatrészeket kaptuk, melyekkel Inteles Socket 478 és LGA775, valamint AMD-s Socket 754/939/940 foglalatos alaplapokra tudjuk felszerelni a blokkot. Találtunk még egy fura fémlemezt, melyről majd később szólunk.

Mivel a töltőfolyadék kék, így a cső értelemszerűen átlátszó. A vastagságával nem voltunk megelégedve. Ahogyan a mellékelt képen is látható, masszív fala van, emiatt nagyon merev, nehéz meghajlítani.

Főbb paraméterek:

Termék megnevezése Gigabyte 3D Galaxy
Felszerelhető Socket 478/754/939/940, LGA775
CPU blokk mérete 68 x 92 x 30 mm
CPU blokk anyaga réz és műanyag
Pumpa mérete 61 x 60 x 46 mm
Vízszállítás 400 l/h
Pumpa csapágyazása kerámia
Víztartály mérete 75 x 75 x 92 mm
Víztartály térfogata 300 ml
Radiátor mérete 125 x 197 x 64 mm
Radiátor anyaga alumínium
Radiátor ventilátora 120 x 120 x 25 mm
Cső átmérője 0,5 hüvelyk
Cső anyaga PVC
Extrák FET hűtő ventilátor a CPU blokkon, kék LED világítás, hátlapi fordulatszámszabályzó
Gyártó weboldala
Termék weboldala
www.gigabyte.com.tw
3D Galaxy
Forgalmazó Co-Run Kft.
Bruttó fogyasztói ára 27 600 Ft

Összeszerelés

A blokk felhelyezése Socket 478-ra, Gigabyte hagyományokhoz híven, nagyon egyszerű volt. Hatalmas borda és ventilátor hiányában kényelmesen hozzáfértünk a foglalat körüli kerethez, az alaplapot ki sem kellett venni a házból.

A processzor környékét szellőztető ventilátor műanyag állványt kapott, melynek rögzítése egy pillanat műve.

Munkáját jól végzi, éppen a célterület fölött helyezkedik el.

Mivel a Gigabyte 3D Aurora ház és a 3D Galaxy vízhűtés egyszerre járt nálunk, összepróbáltuk őket. A radiátort a korábban ismeretlen funkciójú, hajlított fémlappal lehet a táp alsó két csavarjához rögzíteni. Ez nem csak a 3D Aurórán működik, hanem bármilyen standard házon is. Mivel a Gigabyte PC lakás elég magas, az alaplap és a táp között nagy a távolság. Ennek köszönhetően a radiátor nem ért le a bővítőkártyákig, de egy áltagos háznál minden bizonnyal felmerül ez a probléma. A fémlemez pár centivel eltartotta a radiátort a hátsó lemeztől, ami teljesen eltakarta a felső és részlegesen az alsó 12 centiméteres ventilátort is. A hőleadó így két és fél nagy ventilátor kereszthuzatába került

A tartályban látható biztonsági úszó megszakítóját az alaplap és a bekapcsoló gomb közé kell kötni, így alacsony vízszint esetén - amikor a vízhűtés már nem tud megfelelően dolgozni - a gép automatikusan kikapcsol, de a vészre sípoló hang is figyelmeztet.

A Gigabyte 3D Galaxy vastag, merev csöveivel és az erős ujjakat vagy fogót igényelő szorítókkal több dolgunk volt, mint az Asetek WaterChill vékonyabb vezetékeivel és gyorszáras csatjaival. Feltöltés közben nagyon hasznosnak bizonyult a csőrös kupak, ezzel viszont sokkal egyszerűbb dolgunk volt. A 600 milliliter folyadék szinte maradéktalanul belefért a 300 milliliteres tartályba, és a vastag csövekbe. Az Aurora házban nem csak a radiátornak és a csöveknek van jól kialakított helye, de a pumpát is előkészített csavarmenetek várták a ház aljában. A becsavarozás után azzal a kellemetlen helyzettel találkoztunk, amivel az Asetek vízhűtések esetében is. A testes pumpa és tartály felemésztette a további bővítőkártyák helyét, annak ellenére is, hogy a merevlemezkeret elfordítva van beépítve. Ha az alaplap fölé pillantunk, láthatjuk azt a majd arasznyi üres helyet, amelyre most lejjebb lenne szükségünk.

Összeszerelve és beüzemelve szép kék fényben úszik az Aurora és a Galaxy párosa, de sötétben meg jobb az összhatás.

Tesztkonfig - előkészületek

A Gigabyte vízhűtését a 3D Aurora házban teszteltük. Összehasonlításként az Asetek hasonló méretű radiátorral szerelt vízhűtését, és az egyik legizmosabb léghűtést, a Coolink U8 120-at használtuk. A tesztrendszer szokásos izmos Prescottunkra épült..

  • Intel Pentium 4 3,2 GHz Prescott mag, nagyon korai, erősen melegedő modell
  • Intel Pentium 4 3,2 GHz @ 3,6 GHz 1,6 V - tuning
  • Coolink U8-120
  • MSI 875P Neo-FISR
  • 2 x 256 MB Corsair DDR RAM
  • Elsa GeForce 6600GT
  • 160 GB-os Samsung PATA-merevlemez
  • Cooler Master Real Power 450 táp
  • Gigabyte 3D Aurora ház

FONTOS! A tesztkonfigurációnk egyfajta legrosszabb esetet szimulál. Ugyan a 3,2 GHz-es Prescott első hallásra nem tűnik annyira veszélyes jószágnak, de a mi esetünkben egy extra processzorról van szó. Még a régebbi Socket 478-as foglalatba illeszkedik, és a legelső tesztpéldányok közé tartozik, egyenesen az Inteltől érkezett. Felépítését tekintve nagyon melegedő, szivárgási árammal küzdő darabról van szó, mely ugyanazon körülmények között akár 10-15 fokkal is melegebb lehet, mint a hasonló teljesítményű, modernebb LGA775-ös változatok.

Grafikonjainkon egy megközelítőleg 20 perces, 100 %-os processzorterheléses melegítési időszak és utána pár perces terheletlen kihűlési folyamat látható. A vonalakat vízszintesen némileg elcsúsztattuk egymástól, hogy a felfutás és a lecsengés jobban láthatóvá váljon.

A Gigabyte 3D Galaxy első beindításakor éktelen búgást, berregést hallottunk. Először a rendszer levegősségére gyanakodtunk, de a légbuborékok kihajtása után is marad egy erőteljes, mély tónusú zúgás. Korábbi Aurórás tapasztalataink szerint a könnyű és merev alumínium váz rezonanciára hajlamos, ami most kegyetlenül meg is bosszulta magát. Az alsó lemezhez csavarozott pumpa kis teljesítménye ellenére is nagyon hangosnak tűnt. A csavarokat meglazítva és a keringetőt szivacsra helyezve jelentősen halkabbá tudtuk varázsolni a rendszert. Hogy a pumpa milyen fordulaton járhatott, arról nincs információnk.

A radiátor ventilátora szemmel láthatóan nagyon alacsony fordulaton működött. Az Aurora ház szellőztetőihez lehetett hasonlítani, így hangja is alig volt. A processzor fölött szorgoskodó kisebb légkavaró ugyan percenként 1800-at forgott, de a jól kialakított peremnek és rugalmas rögzítésnek köszönhetően teljesen hangtalan volt. A fölötte dolgozó Cooler Master táp 12 centiméterese alapjáraton is elnyomta.

A konkurensekhez mérve vegyesen alakított a 3D Aurora. Az Asetek WaterChill Extreme pumpa sokkal erőteljesebb volt, ennek ellenére csendesebben tette a dolgát. Azonos, percenként ezres fordulatszámon a radiátor Adda ventilátora picivel halkabb volt az Everflownál. Mivel a GPU blokk fölött nem volt ventilátora a WaterChillnek, összességében halkabbnak mondható a 3D Galaxynál. A Coolink U8 120 maximális, vagyis 1600-a percenkénti fordulatszámon túlszárnyalta az 1000 rpm-re lassított, szivacsra ültetett pumpájú 3D Galaxy hangját.

A mérések során figyelemmel voltunk a számítógép többi alkatrészére is, ezért a feltételezhetően legvalószínűbb használati móddal teszteltünk. Az Aurora ház ventilátorait percenként 800-as fordulatra lassítottuk, itt szinte elnémultak, de belül kellő huzatot biztosítottak a merevlemezeknek, alaplapnak és videokártyának. A léghűtés már a korábbi WaterChill tesztben sem jeleskedett, így ventilátorát hagytuk 1600-as fordulaton. Mivel a ház hátsó ventilátorai is segítettek, a vízhűtések radiátorán csücsülő légkavarókat 1000 rpm-re állítottuk be. Így a vizes rendszerek nagyon kevés zajt produkáltak; bár az Aurora nagy oldalsó szellőzőjén keresztül a pumpák enyhe mormolását lehetett hallani, de ezt egy zárt oldalfalú doboz elnyelte volna.

Tesztelés - értékelés

A tesztelést alap- és megemelt órajelen is elvégeztük.

Az Asetek vízhűtés jobban muzsikált, mint a Gigabyte 3D Galaxy, ez miden bizonnyal nagyobb felületű CPU blokkjának, réz bordájának és a nagyobb teljesítményű, gyorsabb keringést biztosító pumpának köszönhető. A Galaxy biztosan, 5 fokkal verte a legjobb léghűtések egyikét, teljesítményére nem lehet panasz.

Emelt órajelekkel a sorrend nem változott, továbbra is a WaterChill vezetett, és az eltérések is ugyanakkorák maradtak. Ami változott, az a mérések során elért csúcsérték. Az alapórajeles teszthez képest a Coolink U8 120 alatt 15 fokkal volt melegebb a Prescott, a 3D Galaxy és a WaterChill esetében 12-13 fokkal mértünk többet.

Szerelés szempontjából mindkét vizes megoldásnak voltak hátrányai és előnyei is. A Galaxynál a vaskos csövekkel kellett kicsit többet küzdeni, de a feltöltés nagyon egyszerű volt, és folyadék beszerzésével sem kellett bajlódni. Teljesítményét figyelembe véve a Gigabyte 3D Galaxy némileg lemaradt az Asetek hasonló felépítsű vízhűtése mögött, de a csúcskategóriás Coolink léghűtőt biztosan maga mögé utasította. A 3D Galaxy valamivel hangosabban tette a dolgát mint a WaterChill, de a léghűtő gyengébb teljesítmény mellett is hangosabb volt a nála.

Amiben az Asetek vízhűtése jelentősen lemarad a Gigabyte 3D Galaxy mögött, az a vételár. A 27 600 forintos szám, ami az árcédulán található, költségben ugyanúgy a két nagyszerű hűtő közé helyezi a 3D Galaxyt, mint ahogyan teljesítménye is, ezért ajánlott mindenkinek, aki a léghűtésnél többet akar, de nem szeretné egy komolyabb vízhűtés árát a pénztárnál hagyni.

Gigabyte 3D Galaxy

rudi

A Gigabyte 3D Galaxy vízhűtést és a Gigabyte 3D Aurora házat a Co-Run Kft., az Asetek WaterChill vízhűtést az RRC Hungary Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.

Hirdetés

Gamer laptop: már felveszi a versenyt az asztali pc-vel

PR Sokáig tartotta magát az a nézet, hogy a játékosoknak nagy teljesítményű asztali számítógépre van szüksége. Ez mára megváltozott: a gamer laptopok sem maradnak le mögöttük.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés