Érintésérzékeny e-könyv-olvasó

iriver Cover Story - működés

Korábbi e-könyv-olvasós tesztünkben állandóan a kijelzőt próbáluk böködni. Valahogy a mai okostelefonos világban az vált értelemszerűvé a felhasználók számára, hogy a kijelzőn megjelenő tartalmat megfogják. Úgy érezzük, az ilyesfajta kezelés jót tett a Cover Story-nak és társainak. Sokkal barátságosabb volt a megjelenő könyvespolcon rábökni az egyes kötetekre, mint alattuk számokat nyomogatni vagy nyilakkal ügyetlenkedni, még annak ellenére is, hogy az e-tintás technológiájú kijelzők képváltása kissé lassú.

Főmenüből kétfélét kaptunk. Mindkettőn elérhető az olvasó összes fő funkciója, csak másképp rendezték el őket. Ízlés kérdése, kinek melyik jön be jobban. Váltani köztük a beállításos részen lehet; itt személyes adatainkat is beleírhatjuk, akár egy hagyományos könyvbe.

Beljebb, a könyves részen is kétféle, listás vagy előnézetes megjelenítés közül választhattunk. Nekünk valahogy egyik sem jött be, ugyanis csak nyolc, illetve kilenc tételt listázhatunk egy oldalra, amivel elég bajos volt átnyálazni a kétszáz kötetes előtelepített könyvtárat. Van erre a célra kereső, de ha nincs konkrét ötletünk, hogy mit is szeretnénk, akkor hosszas nyomogatásban lesz részünk, mire a kívánt könyvet megtaláljuk. Egy tömörebb, szerző, cím vagy állománynév szerinti összefoglalónak örültünk volna.

Olvasás közben két fő tulajdonságot állíthatunk. Az egyik a betű mérete, ami csak megfelelő formátumoknál (jellemzően EPUB) működött tökéletesen, négy lépésben. A másik a könyv forgatása, hogy milyen irányban jelenjen meg a szöveg. Kilencven fokonként forgathatunk, és ebben egy kis ábra is segít. Itt vettük észre, hogy a nyomogatós kezelőfelület kissé nehézkes. A kívánt irány – vagy bármilyen opció – kiválasztása után még egy OK-t kell nyomni.

Elsősorban szakkönyvek olvasása közben lehet hasznos a jegyzetelő funkció, amit a szövegünk alsó peremét megérintve előugró menüből aktiválhatjuk. Segítségével feljegyzéseket írhatunk (kézzel), de arra is van lehetőség, hogy beleírjunk, rajzoljunk a könyvekbe. Ezek az ábrák a gép kikapcsolása után is megmaradnak. Angol könyveknél az értelmező szótár lehet hasznunkra.

Akár képnézegető módnak is hívhatnánk a Cover Story képregényes részét. Itt nem csak különálló, hanem tömörített (ZIP) állományok tartalmát is nézegethetjük. Megadható a lapozási irány és akár ki is vághatunk egy képrészt.

Tovább, még a főmenüből elérhető az olvasó teljes háttértára mappa szinten. Nem csak a belső 2 GB (ebből kb. 500 MB-ot emészt fel a kezelőfelület és az operációs rendszer), hanem a kártyaolvasó tartalma is listázható, az eszközzel kompatibilis fájlok innen is megnyithatóak. Emellett innen is elindítható a kézírásos jegyzetelő, illetve kapunk billentyűzetes verziót. Végül pedig van zenelejátszó felvételi lehetőséggel, de rádió nélkül. Létezik a Cover Story-nak Wi-Fi adapteres változata, de a miénknek ilyen modulja nem volt.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés