Hirdetés

Közepesen tápos Cooler Masterek

Cooler Master GX 450 W

Első látásra a Cooler Master GX sorozata olcsóbbnak tűnik az Extreme Powernél. Ventilátorrácsát ugyanis burkolatából vágták ki, ami kevésbé elegáns, gazdaságosabb megoldás a külön rácsnál. Igaz viszont, hogy vezetékeit teljesen beharisnyázták.

Mivel csak 450-es, majdnem a legkisebb modellről van szó, nem kaptunk túl sok csatlakozót. Azért így is sikerült picivel felülmúlni az 500-as Extreme Power Plust. A fő alaplapi köteg, és az egyetlen, hattűs PCI Express VGA tápláló 50 centiméteres vezetéken lóg, a 4+4 tűs, 12 voltos alaplapi kiegészítő kábelei pedig még tíz centiméterrel hosszabbak. Két kötegre öt SATA konnektort, egyre pedig három IDE eszközhöz és egy flopihoz való csatlakozót tettek, szóval a kínálat rendben van. Érdekes, hogy az IDE csatlakozókról elhagyták a kihúzásukat segítő füleket. Mondjuk ma már egyre kevesebben használnak ilyen eszközöket, csak néhány PCI bővítőkártyán látni IDE tápaljzatot, a merevlemezek és optikai meghajtók már áttértek SATA-ra.

A Cooler Master GX sorozatának már van 80 Plus tanúsítványa. Alapvetően két sorozatról lehet beszélni, bár a gyártó honlapja és a tápon lévő matrica nem segít az informálódásban. Az E3 utótagos sorozat standard 80 Plus minősítéssel bír, tehát 20, 50 és 100 százalékos terhelésen hatásfokuk meghaladja a 80%-ot. A D3 utótagú modellek – tesztalanyunk ilyen volt – már bronz fokozattal bírnak, ami 82, 85 és 82 százalékos hatásfokot követel meg. Érdekes, hogy bronzos tesztpéldányunkon sima 80 Plus címke díszelgett. Fontos megjegyezni, hogy a GX sorozatnak egyben hagyták a 12 voltos ágát. A 450-es akár 35 ampert, vagyis 420 wattot képes leadni rajta, szóval ezen a téren erősebb az 500-as Extreme Power Plusnál.

Nagy örömünkre ADDA ventilátort találtunk a négyötvenes GX-ben. A gyártó messze földön híres halk megoldásairól, szinte minden csendes tápban az ő lapátkerekei forognak. Tápos viszonylatban kicsi motorerejű, 0,34 amperest használtak. Azért van rá szükség, mert teljes, 450 wattos terhelésen már közel 70 wattnyi hő képződik a tápban, annak biztonságos kezeléséhez rendes légáramlatra van szükség. Kisebb terhelésnél persze nem pörög fel annyira a ventilátor. Éppen abban jó az ADDA, hogy erős ventilátorai alacsony fordulaton sem morognak.

Annak ellenére, hogy közismert tápos márka a Cooler Master – sokakhoz hasonlóan – nem foglalkozik tápok gyártásával, a felhasznált elektronikát OEM gyártóktól veszi. Több ilyen partnerrel is együttműködik, a GX sorozat esetében az E3 modelleket Seventeam, a D3 modelleket Enhance belsőre építik. A felhasznált kapcsolás bár fejlettebb az Extreme Powerénél, szintén nem mondható modernnek. Ez a 450 wattos verzió esetében nem olyan vészes, úgysem csúcs konfighoz fogják használni, de ugyanerre az alapra épül a 650 és 750 wattos GX is. Mindenesetre a Cooler Master bízik a kapcsolásban, a GX-ekre öt év garanciát vállal.

A bemeneti oldalon 85 °C-ra hitelesített Rubycon kondenzátort találtunk, a kimeneti oldalon számunkra ismeretlen MC márkeneves, 105 °C-os példányok sorakoztak, és találtunk egy nem éppen fiatal PS223 védelmi áramkört. A túloldalon a PFC-t és a táp szabályozását egy széles körben használt, igaz ma már elavulófélben lévő Champion CM6800 processzor végzi.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés