CM Storm Octane gamer beviteli szett jó áron

CM Storm Octane billentyűzet

Az a baj a legtöbb játékosoknak szánt billentyűzettel és egérrel, hogy nem a magyar átlagfelhasználó pénztárcájához szabják az árukat. Ha szétnézünk a komolyabb márkák, mint például a Logitech, Razer, Roccat vagy SteelSeries kínálatában, alig találni olyan modellt, ami tízezer forint alatt megvásárolható. A Cooler Master CM Storm termékcsaládjában viszont nemrégiben tűnt fel az Octane szett, mely nagyjából tizenkétezer forintért kínál játékhoz billentyűzetet és egeret is, egyben.

Igazi gamer eszközök kerültek elő az igazi gamer eszközöknek való dobozból, amit teleírtak mindenféle hangzatos paraméterrel, melyek közül – az árat figyelembe véve – talán a hétszínű háttérvilágítás a legérdekesebb. Az MB7C kódjelű billentyűzet marcona vonalvezetésű, tele van olyan élekkel és kiszögellésekkel, melyeknek funkcionális szerepe nincs, de valószínűleg a fiatalabb felhasználókat meg tudja fogni. Ezek a peremek egy kicsit élesek is, a műanyag felülete pedig kopogós, olcsó hatású. A gombok viszont kellemesen gumírozottak, bár feliratozásuk elég sötét, gyenge kontrasztú – ez sajnos elég sok világító megoldás sajátja. Jó hír viszont, hogy a hazai forgalomban magyar feliratozással kapható, csak tesztpéldányunk volt angol nyelvű.

A szokásos gombokon felül a bal oldal felső részén négy médialejátszó gombot, a másik oldalon két hangerőszabályzót találtunk. Szokatlan formájú, lefelé kicsit szélesedő a szóköz gomb, illetve a jobb oldali menü gombot világításszabályzóra cserélték, a jobb oldali Windows gomb pedig a notebookoknál megszokott Fn váltó lett, aminek a világítás kezelésében és a bal Windows gomb kiiktatásában van szerepe.

Egyenesre vették a klaviatúra alját, amin nincs kábelelvezető vájat. Négy, elég nagy gumitalp gondoskodik a beviteli eszköz stabilan tartásáról, de a kicsi, egyállású lábak kihajtása után a felső kettő már nem ér le, így ilyenkor extra csúszásra lehet számítani.

CM Storm Octane egér

Agresszív megjelenésű a CM Storm Octane készlet egere is, szimmetrikus alakját vaskos élek határolják. Annak ellenére, hogy mindkét kézbe beleillik, csak a jobb hüvelykujjhoz szabtak extra gombokat, szám szerint kettőt. Szintén két gombja van a görgő mögött, fő billentyűinek külső élét pedig egy kicsit megemelték.

Szokatlan látványelem a hát középső részén lévő szakadék, aminek a fenekén egyelőre csak két világító panel ül, de idővel biztosan rengeteg por és egyéb szennyeződés társul majd melléjük. Mint a billentyűzetnél, itt is kissé éles peremekkel szembesültünk, tapintásra az egér is olcsó hatásúnak tűnik.

Vezetéke kellemesen vékony, ami ugyan nincs harisnyázva, de tövében ott mosolyog a megfelelő méretű megtörésgátló. Az egér hátán lévő bemélyedésen túl a görgő két pereme és az egér elején lévő két nyílás is világít. A színek szabályozásához nincs szoftver, ahogyan az érzékelő felbontásának állításához sem. Utóbbi a görgő mögötti első, a világítás pedig a görgő mögötti hátsó és a hüvelykujj felőli hátsó gombbal szabályozható.

Az Octane egér alján az Avago ADNS-3050-es optikai érzékelőé a főszerep. Gyártója belépőszintű, 2000 dpi-s megoldásnak hirdeti már évek óta, de az Octane esetében 500, 1000 és 2000 dpi mellett 3500 dpi-re is fel lehet húzni az egér érzékenységét. Elöl két kisebb, hátul egy nagyobb csúszótalpat alakítottak ki. Utóbbi előtt a kerek fedélre először azt hittük, hogy súlyozórendszert rejt, de a látszat ellenére nem lehet kinyitni.

Próba

Kicsit alaposabban megtapogatva a CM Storm Octane billentyűzetét azt tapasztaltuk, hogy nem kelt olyan minőségi érzést, mint sokkal drágább konkurensei. A beépített csuklótámasz kemény, rideg, a gombok felülete viszont rendben van, selymes tapintású. Lapos állásban stabilan ül az asztalon, a négy gumitalp révén nem fogjuk a játék hevében eltolni, hátulját megemelve viszont már csúszkál. Egyéni preferencia kérdése, de nekünk laposan kényelmesebbnek bizonyult.

Az ideálisnál keményebbek, kissé mereven járnak a klaviatúra gombjai. Határozottan kell megnyomni őket ahhoz, hogy meginduljanak, aztán hirtelen jön az áteső nyomáspont, és a kupakok is imbolyognak némileg. Szerencsére a játékosok számára fontos egyidejű lenyomásban remekel az Octane. Reális a termék honlapján lévő ábra és szöveg is, a gamerek által használt területen egyszerre jellemzően 19 gomb is lenyomható, és jól érzékel. Cserébe az átellenes oldal már nem ilyen szuper, de annyi baj legyen. A felső extra gombok azért akadnak egy kicsit, mert úgy formálták meg felületüket, hogy akaratlanul is a felső műanyag peremhez nyomjuk őket.

Az egérnél már említettük, hogy nincs meghajtóprogram, és ez igaz a billentyűzetre is. A világítás összesen négy gombbal szabályozható, ezek segítségével váltogathatunk a hét szín között, melyek intenzitása is több lépcsőben módosítható, és a fix világítás mellett pulzálást, sőt folyamatosan színváltó pulzálást is belőhetünk. Nem csak a gombokon látható karakterek, hanem alapjuk is világít. A kupakok gyenge kontrasztú megvilágítása miatt célszerű világosban is bekapcsolni a fényeket.

A billentyűzethez hasonlóan kopogós, rideg felülete miatt az Octane egér is egy kicsit olcsó hatásúnak tűnik kézbe fogva. Átlagos hossza (129 mm) és szélessége (73 mm), illetve 38 mm magas háta és 119 grammos súlya révén elsősorban tenyeres fogással kényelmes, ujjas fogáshoz szerintünk kissé széles, karmoshoz meg hosszú és magas a háta, ami zavaró lehet.

Az egér fő és görgő mögötti gombjainak járásával meg voltunk elégedve. A görgő alatti gomb is szépen kapcsol, a kerék lépései viszont nem elég hangsúlyosak, aki ezzel szokott mondjuk fegyvert váltani, nem biztos, hogy érezni fogja az egyes lépéseket. A hüvelykujjas gombok lehetnének valamivel kidolgozottabbak, és kár, hogy a hátsó csak a fények állítására használható, így lényegében „csak” négy gombot vethetünk be a játékokban, mert egyet a felbontás, kettőt a fények állítása blokkol. Itt a hét szín mellett fix fényt vagy lüktetést kapcsolhatunk.

Az első mozdulatoknál csúnyán karcolt az Octane egér alja, mert valahol leért a burkolatának éle, de ez asztallapon kicsit megsikálva ez hamar el is tűnt, utána már jól mozgott. Ha érzékelőjét a legalsó, 500 dpi-s állásba tesszük, akkor játszani is aránylag jól lehet vele, bár a különösen heves rántásokat nem szereti, magasabb érzékenységen pedig erősödik ez a tendencia. Némi angle snappinget is felfedeztünk, de ennél sokkal zavaróbb a viszonylag nagy, 6 mm-es emelési magasság. Aki tehát alacsony érzékenységgel, nagy rántásokkal és sok emelgetéssel játszik, annak nem való ez az egér.

Értékelés

A CM Storm Octane billentyűzet és egér szett értékelésénél azt kell szem előtt tartani, hogy mindössze 12 000 forintba kerül, amennyi pénzért a nagy játékos márkáknál vagy csak egeret, vagy csak billentyűzetet kapunk, nem pedig mind a kettőt együtt. Persze ebből következik, hogy kompromisszumokkal kell számolnunk. Mindkét eszköz anyagán érezhető a spórolás, és valószínűleg a szoftveres rész elhagyásával is megtakarítottak valamennyit, utóbbinak nem is láttuk kárát.

A billentyűzetnél dicséretes, hogy megfelel a játékosok alapkövetelményének, a sok gomb egyidejű lenyomásának. Igaz, hogy a billentyűk az ideálisnál keményebben járnak, de a membrános kialakítás miatt szinte biztos, hogy idővel puhulni fognak. Persze akkor már nem lesz egyforma a sokat használt és a kevesebbet használt gombok reakciója, de ez elsősorban gépírásnál zavaró, ahogyan a kupakok inogása is. Szépen megcsinálták a világítást, egész jól állítható, és a fényerő-szabályozás miatt a feliratozás gyenge kontrasztját is megbocsátható. Mint korábban említettük, hazánkban magyar kiosztással kapható.

Szerintünk az egér a CM Storm Octane készlet gyengébb pontja. Nála jobban éreztük tapintásra az olcsóságot, nem tetszett nekünk az sem, hogy pereme eleinte karcolt. Alapszinten, árkategóriájában megfelelő az érzékelőjének viselkedése, de komolyabb gamereknek már zavaró lehet a reakciója hirtelen rántásoknál, hat milliméteres emelési magassága pedig túl sok.

Summázva azt mondanánk, hogy a CM Storm Octane billentyűzetért örömest fizetnénk hatezer, sőt akár nyolcezer forintot, de az egér nekünk nem érne meg hatezret, sőt talán négyet sem. Mivel jelenleg külön nem kapható a billentyűzet, annak lehet érdemes megfontolnia a készlet megvásárlását, akinek már megvan a saját jól bejáratott játékos egere, az Octane szett egerét pedig tovább tudja passzolni olyasvalakinek, aki nem játékra használná.

rudi

A CM Storm Octane billentyűzetet és egeret a Cooler Master hazai képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés