Az AMD az integrációnak rendeli alá fejlesztéseit

Az AMD kliensútiterve

A sok általános információ mellett érdemes végre konkrétumokkal is előhozakodni. A Financial Analyst Day rendezvényeken az AMD általában leleplezi terveit, és ez most sem volt másképp. A 2011-es esztendő elmúlt, így már tudjuk, hogy a VGA-k piacán a Northern Islands termékcsalád volt jelen, míg a platformok terén a Brazos hódított, kiegészítve a gyorsabb Llano APU-val, melyre mobil szinten a Sabine, míg az asztali megoldásoknál a Lynx platform épített.

Az AMD kliensútiterve a 2012-es évre
Az AMD kliensútiterve a 2012-es évre [+]

A 2012-es esztendőben a Northern Islands helyett a Southern Islands családba tartozó termékek érkeznek, sőt a Tahiti cGPU már el is érhető, de később megjelenik az abszolút csúcskategóriába szánt New Zealand, míg az olcsóbb termékekbe a Pitcairn és a Cape Verde lesz elérhető. Mindegyik újdonság az új generációs GCN architektúrára épít a technológia által biztosított szolgáltatásokkal. A belépőszinten az előző generációs termékek értékesítése folyik tovább. A mobil VGA-k esetében is hasonló a helyzet. A London termékcsalád a drágább piacokon új generációs cGPU-kat kap, míg az olcsóbb notebookokba az előző generációs megoldások kerülnek.


[+]

A Brazos platform 2012-ben lényegében marad is, meg nem is. Az AMD megjegyezte, hogy eredetileg ide a Deccan platformot szánták, de ezt a rendszert törölték a menetrendből, és inkább az eredeti Brazost fejlesztették tovább, aminek eredménye a Brazos 2.0 lett. A felújított platform továbbra is a TSMC 40 nm-es gyártástechnológiáján készülő Zacate APU-t használja, de ebből készült egy új revíziós lapka, ami elődjénél jobb energiamenedzsmentet használ, és továbbfejlesztett Turbo Core funkciót kap, ami a CPU-magokra és a GPU-ra is hat majd.

Ennél nagyobb változás, hogy a Brazos 2.0 új vezérlőhidat használ, melyet az AMD a gyártók visszajelzései szerint fejlesztett. Az A68M jelzésű lapka támogatni fogja a ventilátorvezérlést, kap egy SD szabványú memóriakártyákat támogató vezérlőt, valamint integrálásra kerül a Renesas USB 3.0-s vezérlője, mely két portot támogat. Nagy változás éri a SATA vezérlőt is, mely továbbra is 6 Gbps sebességű, de hat helyett csak két portot támogat, újítás viszont, hogy megjelenik a RAID 0 és 1 tömbök kezelése. A felújított APU természetesen használható a régi vezérlőhidakkal is, amennyiben a gyártók ezt igénylik. A Brazos 2.0 E és C szériás megoldásai ugyanazokat a fogyasztási osztályokat célozzák meg, amiket az elődök, azaz 18 és 9 wattról beszélhetünk.

A Llano APU-t a Trinity váltja le, melynek előzetesen kiszivárgott képességeiről korábban már részletesen írtunk. Ennél többet még ma sem tudni, pedig az IGP-ről még nem fedte fel az összes titkot az AMD. Ennek nyilvánvalóan megvan az oka, ugyanis a HSA útiterve szerint a Trinity APU képviseli a második, úgynevezett optimalizált generációt, ami azt az újítást vezeti be, hogy a GPU képes elérni a CPU memóriáját. A részletek sajnos még nem teljesen világosak, és az AMD erről a start előtt nem is fog beszélni, a fogyasztásról azonban nagyon is sokat meg lehetett tudni. A Trinity APU amellett, hogy asztali verzióban is elérhető lesz, inkább egy mobil termék. Erre a piacra készül egy hagyományos verzió 35 wattos TDP fogyasztási kerettel, ám az új generációs feldolgozók és a 32 nm-es SHP gyártástechnológia lehetővé tette, hogy 25, illetve 17 wattos TDP osztályba tartozó termékekkel is jelentkezzen az AMD. Ezek a megoldások lesznek az ultravékony notebookok alapjai.


[+]

Az AMD ecsetelte, hogy 2012-es év az ultravékony notebookokról fog szólni, noha ez a koncepció abszolút nem új, sőt, évek óta létezik. A vállalat szerint ez egy nagyon jó terep a Trinity APU számára, és nem is bíznak semmit a véletlenre, ugyanis készítettek egy referenciadizájnt az ultravékony notebookokra, amit ki is állítottak a rendezvényen. Ezt a partnerek le is másolhatják vagy áttervezhetik, illetve esetlegesen saját dizájnt is kialakíthatnak. A lényeg, hogy az AMD irányt szeretne mutatni a termék külső jellemzőihez. Az új notebookok másik érdekessége, hogy teljesnek mondható, négymagos Trinity APU-k is elérhetők lesznek BGA tokozásban. Maga a négymagos mobil processzor alapvetően nem újdonság, de 17, illetve 25 wattos TDP fogyasztással már az. Szintén meg kell jegyezni, hogy az AMD a BGA tokozású termékeknél a szolgáltatásokat nem butítja, vagyis notebookoknál is elérhető lesz a Trinity APU összes funkciója, beleértve a hárommonitoros Eyefinity kiépítésének lehetőségét.

Az AMD a Trinity APU-t az év közepén mutatja be, és elmondták, hogy már több termék tervezése folyik a partnereknél, mint amennyi notebook született a Llano APU-ra építve. A Trinity egyébként egyszerű szempontok alapján született, és az AMD célja az volt, hogy az újdonság megduplázza a Llano teljesítmény/fogyasztás mutatóját. Ez konkrétan ezt jelenti, hogy a 17 wattos Trinity APU a teljesítmény tekintetében arra lesz képes, amire jelenleg egy 35 wattos Llano APU. Itt fel is lehet vetni egy érdekes spekulációt a Deccan platform sorsával kapcsolatban. Valószínű, hogy az új vezetőség végezte ki a koncepciót, mert ha a Trinity APU képes 17 watton belül erre, akkor semmi szükség egy 20 wattos Wichita APU-ra. Sokkal fontosabb a Brazos platform által megcélzott szegmenseken belül a fogyasztás csökkentése, hogy alkalmas legyen a rendszer tabletekbe. Ezzel pedig el is érkeztünk a Hondo kódnevű fejlesztéshez.

A Brazos platformon belül az AMD már rendelkezik tabletbe használható APU-val, mely a Z-01 névre hallgat. Ez a lapka a piacon elérhető legerősebb, táblagépekbe szánt megoldás, de ezzel egyetemben a legtöbbet fogyasztó is. Éppen ezért az AMD vezetősége nem tekint rá úgy, mint egy tabletplatformra, mert az 5,9 wattos TDP, illetve 4 wattos átlagos fogyasztás magas erre a területre, amikor a konkurens lapkák 3-5 watt közötti TDP osztályba kerülnek 1-2 watt közötti átlagos fogyasztással. Alapvetően a tablet esetében az üzemidő a legfontosabb, és az már másodlagos szempont, hogy a Z-01 többször gyorsabb a legerősebb konkurensnél is. A Brazos-T platform ezen segít. Az alapokat a Hondo nevű APU adja, mely a Zacate egyenes ági leszármazottja, ám a lapkát alapvetően módosították, hogy elérjék a 4,5 wattos TDP és a 2 wattos átlagos fogyasztást. Ez már az a szint, ami egy prémium tablet esetében jó üzemidőt eredményez passzív hűtés mellett. Utóbbira az AMD kiemelt figyelmet szentel, így a Brazos-T platformra épülő tabletekben nem akarnak ventilátort látni.

Az AMD talbetplatformja új vezérlőhidat is kap, ami a Hudson generáció M2T jelzésű, tabletekbe optimalizált megoldása lesz. A Desna APU mellé társítható M1-es lapkához képest hozzávetőleg 155 mm²-rel kisebb tokozás várható, emellett az új vezérlőhíd csak 3 Gbps-os SATA interfészt kínál, továbbá a felhasználható USB 2.0 portok száma 10-ről 8-ra csökken. Az M2T-ben nem lesz PCI Express vezérlő, ám megjelenik a Secure Digital IO szolgáltatás Wi-Fihez. Az M2T sarkalatos pontja, hogy mindössze 1 wattot fogyaszt, ami az M1 energiaigényének nagyjából a fele. A Brazos-T platform alapvető fejlesztési szempontja, hogy szülessen egy olyan rendszer, mint amilyen a Z-01 APU, csak éppen a fogyasztás legyen feleannyi a teljesítmény romlása nélkül. Az AMD rendszere Windows 8-ra készül, és a DirectX 11-es API támogatásának hála a Microsoft új operációs rendszerének összes szolgáltatása kihasználható vele. Emellett telepíthető majd a termékekre x86-os Android 4.0 is, de akár a windowsos BlueStacks alkalmazással is megoldható lesz az androidos programok futtatása.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • AMD

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés