Asus A3 notebook

Asus A3

Manapság az üzleti életben nehezen megkerülhető a hordozható számítógépek használata. A tárgyalásokon előnyt jelent a jól informáltság, színvonalas előadás ritkán hangzik el látványos prezentáció nélkül, és természetes az igény, hogy helyben szerkesszük a szerződéseket is. Az Asus új, A3 sorozatát az üzletemberek igényeihez szabta.

A nálunk járt A3000N modell az alábbi specifikációkkal bír:

  • Intel Centrino platform: 1,4 GHz Pentium M processzor, i855GM + ICH4-M chipset, Intel WLAN
  • Operációs rendszer: Microsoft Windows XP Professional / Home Edition
  • Memória: 512 Mbyte, DDR266 SODIMM, 2x SO-DIMM aljzat max. bővíthetőség 2 GB-ig
  • Kijelző: 15.0" XGA, SXGA+ aktív mátrixos TFT LCD
  • Videokártya: integrált Intel 855GM (8-64 MB a rendszermemóriából)
  • Merevlemez: Hitachi IC25N060ATMr04-0 (IDE HDD ultra DMA 100-támogatással, 60 GB, 4200rpm)
  • Beépített univerzális memóriakártya-olvasó (SD/MMC/MS/MS PRO)
  • 0,35 megapixeles CCD kamera
  • Optikai meghajtó: Combo (DVD/CD-RW)[CD & CD-R & CD-RW 24X/ DVD-ROM 8X]
  • hálózati kapcsolatok:
    • Integrált modem (AC 97 s/w MODEM)
    • Integrált 10/100 Mbps ethernet (Realtek)
    • 802.11b és 11g vezeték nélküli hálózat (Intel PRO/Wireless 2200 BG)
  • Portok:
    • 1 db EPP/ECP párhuzamos port
    • 1 db jack fejhallgató-kimenet
    • 1 db jack mikrofonbemenet
    • 1 db jack vonalbemenet
    • 1 db RJ11 modem-dugaljzat
    • 1 db RJ45 LAN-csatlakozó
    • 4 db USB 2.0-kapu
    • 1 db IEEE 1394-kapu
    • 1 db kártyaolvasó
    • 1 db PCMCIA (Type II) foglalat
  • Hangrendszer:
    • AC'97 S/W hangkártya, 3D effektekkel és Full Duplex móddal (SoundBlaster Pro-kompatibilis)
    • Beépített sztereó hangszórók (1 W)
  • Klaviatúra: 19 mm, teljes méretű, 88 gombos windowsos funkcióbillentyűkkel
  • Gyorsindító billentyűk: 4 gomb (Email, Internet, Touchpad zár, Power4 Gear+)
  • Akku: Li-Ion
  • Méret és tömeg: 32,8 x 28,8 x 27-38 cm (szélesség x mélység x magasság), 2,75 kg
  • Kiegészítők: Optikai egér, hordtáska, multimédiás szoftverek és Asus segédprogramok
  • Támogatás: 2 év garancia, teljes körű szoftvertámogatás

A külső

A modell egy Multi Pro hordtáskában érkezett szerkesztőségünkbe.

Az A3000N külső megjelenése elegáns: a lágy lekerekítések, a fémes-szürke fedőlap és előlap reprezentatív megjelenést kölcsönöz az új notesznek. Természetesen a trendi vonalat is követni kell, így nem hiányozhat az enyhe áttetszőség a (szürke) klaviatúráról, és a LED-ek színe sem szokványos. Szerencsére ezúttal nem pompázik minden kékben (bár bekapcsoláskor felvillan, jelezvén a jelenlétét), az alsó LED-soron csak az új email érkezésére hívja fel figyelmünk kék fény, míg a bekapcsolt állapotot zöld, a drót nélküli kapcsolatot narancs, a töltést pedig piros lámpa jelzi. A túlzott tarkaságot elkerülendő a jobb felső sarokban található winchester-használatról és num/scroll/caps lock-állapotokról tájékoztató LED-ek egységesen zöldek.

A billentyűzetkiosztás a bemutatódarabon angol volt, felépítése nem rossz, bár a bal alsó Fn-t könnyen félreüthetjük Ctrl helyett, de legalább a jobb oldali Pg Up/Down sor kényelmesen kézre áll. (Persze a Del és Insert gombok megtalálása örök feladat a num padhez szokott ujjaknak) A gombok felülete túl lapos, mélységük meg kevés, de ezt sajnos lassan már megszokjuk.

Két gyorsbillentyűsor is helyet kapott a gépen, az alsóval a CD-lejátszást tudjuk vezérelni, kikapcsolt állapotban is, míg a felső soron található a bekapcsoló gomb, a tapipad-tiltó/engedélyező, a böngésző- és levelezőindító és üzemmódváltó (ez utóbbira még visszatérünk).

A 15''-os megjelenítő teljesen hátradönthető, képe nagyon szép, nagy szögből is jól látható a képernyőtartalom, és bár a 1024x768-as felbontás kevésnek tűnhet, munkára és filmnézésre elégnek bizonyult. A kijelző illesztésével sincs probléma, amellett hogy könnyen jár, elég biztosan tartja magát minden szögben, holtjátéka nincs. Külön figyeltünk a fényerő egyenletességére, de ez a laptop a legkisebb fényesség és leggyorsabb gépelés mellett sem villog.

A klaviatúra alatt helyezkedik el a tapipad, amely kellően nagy és finoman hangolható, ugyanakkor a két gomb kevésnek tűnik, hiányoltunk valami scrollozást segítő eszközt, vagy a máshol jól bevált kis joystickot. A hosszabb használatot az erős melegedés is kellemetlenné teheti, 1-2 óra után kifejezetten sütős lett a gumifelület. Kereskedelmi forgalomba optikai egeret is fognak a noteszgéphez adni – ez hasznos lehet.

A hátlapon a külső monitorcsatlakozó és a párhuzamos port mellett 4 db USB-csatlakozó kapott helyet, no meg persze a tápkábelt is ide dughatjuk. Bal oldalra került a tálcás combo drive (DVD/CD-RW, de természetesen saját példányunk DVD-íróval is kérhető a sorozaton belül), míg jobb oldalon található a hangkártyacsatlakozók mellett az infraport, FireWire-kapu, modem- és ethernet-dugaljzat.

Ugyancsak itt található a PCMCIA (Type II) aljzat felett egy univerzális memóriakártya-foglalat (SD/MMC/MS/MS PRO) is – kár, hogy az igen elterjedt CompactFlash kártyákhoz nincs olvasó (bár tény, hogy az több helyet igényelne).

A viszonylag nagy kijelző tetejére került egy jó minőségű mikrofon. A végső verzióban itt fog helyet kapni a beépített kamera is – ez még nem szerepelt a tesztpéldányon.

Az integrált hangrendszer önmagában nagyon szép hangot produkált, a beépített 1 wattos sztereó hangszórókkal ugyan nem fogunk ugyan operát hallgatni és a kocsiba sem tennénk mélynyomó helyére, de útközben egy filmet nézve vagy a videokonferencia részeként kiválóan megállja a helyét. A hangrendszert igen hatékonyan támogatja a mellékelt segédprogram, itt különböző környezetek (fürdőszobától a koncertteremig) kiválasztásán túl a térhatást és a mikrofon érzékenységét is állíthatjuk.

Hirdetés

Szoftverek

Az említett hang-finomhangolón túl temérdek segédprogramot, drivert és alkalmazást mellékelt a gyártó. Kapunk multimédiás szoftvereket DVD-nézéshez, (AsusDVD), videószerkesztéshez (Power Director V2.5 ME) és slide show-k készítéséhez (Medi@Show V2.0 SE); vírusölőt (Trend PC-Cillin® 2004) is ígérnek, és mellékelik a Nero Express 6.0-t CD-íráshoz.

A segédprogramok közül figyelemre méltó az Asus Probe, amely a rendszer monitorozásáért felel, és az Asus Live Update, amely a laptopunk naprakészségére ügyel (szükség esetén frissíti a programokon és meghajtókon kívül a BIOS-t is). Fontos segédprogramnak bizonyult az Asus Power4 Gear+, amely különböző üzemmódokba (például game vagy office) kapcsolja át a gépet – terheléstől és használati módtól függően –, így hosszabbítva a rendelkezésre állási időt és javítva a teljesítményt. Mindezt természetesen automatikusan végzi, de gyorsbillentyűvel manuálisan is vezérelhető.

Ezek az alkalmazások mind Windows alá készültek, a laptopra ajánlott operációs rendszer is Windows XP Professional vagy Home Edition, de az alternatív operációs rendszerek kedvelőinek jó hír, hogy különböző Linuxok is minden gond nélkül telepíthetők a gépre. Tesztünk alatt ezt demonstrálandó egy gyors operációsrendszer-telepítő versenyt is tartottunk, melyet az UHU Linux 1.1 nyert 14,5 perccel, majd a Win XP Professional következett 32 perccel, végül a SUSE 9.1 A3N-re tuszoklása 35 percet vett igénybe, bár tény, hogy az XP alá kapott driverek felpakolása további fél órát vett igénybe. A mellékelt 60 Gbyte-os merevlemezen testvériesen fért meg Windows és Linux egymás mellett.

Az A3N a modemes internetkapcsolaton túl integrált ethernet kártyájával könnyen hálózatba köthető, de akár WLAN-hoz is csatlakoztatható, a rádiós kapcsolatról egy LED ad tájékoztatást. Az Asustól megszokott drót nélküli hálózati eszközök kezelőfelülete helyett az Intel saját segédprogramját kapjuk, ami nem csoda, hiszen egy Intel 2200 BG Wireless hálókártya bújik meg a ház mélyén.

Ez kitűnő minőségű: felhasználói alkalmazásban 3370 Kbyte/s letöltési sebességet is mértünk, az átlag pedig 2049 Kbyte/s. A rádiós kapcsolaton keresztül a szerver válaszideje 1 ms, a TCP-csatorna átbocsátó képessége 21,858 Mbps, míg az UDP csomagokkal 17,582 Mbps sebességet mértünk.

A hardver

A CPU-Z a következő információkkal szolgált a notesz belsejéről:

Az Intel centrinós rendszerektől megszokott módon itt is változik a processzor órajele, terheletlen esetben 600 MHz-re esik vissza az amúgy 1400 MHz. Az azonos szívvel rendelkező legutóbb tesztelt géphez (Gigabyte G-Max N601) képest most kétszer annyi memória – 512 Mbyte – áll rendelkezésre.

Az AIDA32-t is ráengedtük az A3N-re, és rögtön éreztük a több memória hatását: ezúttal a riportgeneráló sem dolgoztatta meg annyira a gépet, hogy órajelet kelljen emelni. (A hálózatról és akkuról futtatott tesztek riportfájljai egyaránt elérhetők a további részletek iránt érdeklődők számára.)

A notesz 3D-s grafikus teljesítményére elégséges osztályzat adható – erre az integrált Intel Extreme Graphics vezérlő a magyarázat. A gép csupán 89 pontot produkál 3Dmark03-ban, ami komolyabb játékok futtatásához nem elegendő. De nem is ilyen célra tervezték.

A PCMark2002 pontozása alapján elmondható, hogy a 60 Gbyte-os Hitachi merevlemez – noha a nálunk járt modellben 4200 rpm-mel pörgött – jól teljesít, jobban, mint a Gigabyte N601 meghajtója.

A HDTach 2.70 is erről tanúskodik, így elmondhatjuk, hogy a notesz céljait bőségesen kiszolgálja az adott merevlemez, ami saját korlátai között jó eredményeket produkál. Merevlemez-igényesebb feladatokhoz (például filmszerkesztéshez) ugyanakkor érdemes gyorsabb, 5400-as fordulatszámú HDD-t kérni a modellhez.

Vizsgálatunk végére hagytuk az egyik legfontosabb szempontot, az akkumulátor strapabírását. A 420 grammot nyomó Li-Ion tápegység hivatalosan +14,8 V-ot ad ki magából, 4400 mAh áramot tartalmaz és 65 wattos.

A BatteryEater gyorsjelentése szerint 4 cellával rendelkezik, nincs beépített hőmérője, és maximális töltöttség esetén a kapacitása 60660 mWh. Mindezek így kevéssé kézzel foghatók, sokkal többet mond a használat és az azt szimuláló teszt. Ami érzetre csak soknak tűnt, azt a Battery Eater 2.22-es verziójának két tesztje számszerűsíti.

Classic Test: 4 óra 5 perc
Reader's Test: 6 óra 45 perc

Az első esetben a 3D-s elem pörgetése teljes terheltséget, a második esetben a Hamlet olvasása átlagos használatot szimulált. Az eredmények tetszetősek.

Értékelés

Képességei alapján egy megbízható és – a hosszú rendelkezésre állásnak köszönhetően – igen kitartó munkatárssá válhat az Asus A3N. Játékos igényű felhasználók nyilván nem választják, de az üzleti szférában kitűnő döntés lehet, különösen hogy a munka utáni otthoni filmnézésre és családi videóink megszerkesztésére is alkalmas eszközzel van dolgunk.

A folytonos informáltságot a többféle hálózati hozzáférés és memóriaolvasó biztosítja. Az integrált mikrofon és – a bemutatott darabban ugyan még nem szereplő, de a szériához tartozó – beépített kamera ugyancsak a fejlett kommunikációt biztosítja.

Ami tetszett:

  • Centrino platform kiaknázásából eredő teljesítménynövekedés
  • Nagyon fejlett energiagazdálkodás
  • Széles hálózati hozzáférés lehetősége és különösen gyors drót nélküli hálókártya
  • Univerzális memóriakártya-olvasó
  • Gazdag felszereltség
  • 2 év garancia

Ami nem tetszett:

  • Melegedő tapipad
  • Kényelmetlen billentyűzet
  • CompactFlash-támogatás hiánya

Értékelés: ajánlott.


Asus A3000N

zoliw

Az Asus A3000N notebookot a Sowah Hungary Kft.-től kaptuk tesztelésre. Egy 1,5 GHz-es processzorral, 256 MB memóriával és 40 GB-os merevlemezzel szerelt modell nettó ára 299 000 forint.

  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

Előzmények