A Freecom és a Samsung DVD-írója

Értékelés

Értékelés

A Freecom FS-50 nagyon speciális DVD-író. Amellett, hogy támogatja a LightScribe lemezcímkézési technológiát, kicsi, hordozható, elektromos hálózat nélkül is működik. Általánosan jellemző rá, hogy az energiatakarékosság miatt írni és olvasni is lassabban tud, mint a mai leggyorsabb optikai meghajtók, továbbá egyedülállósága miatt nagyon drága.

Az írási képességet nagyban befolyásoló firmware-e viszonylag régi, így egyes frissebb lemezekkel gondjai támadtak. Meghatározó szerepet játszik a lemezek típusa is. Tesztjeinkben javarészt a Philips korongjait használtuk, igaz, azok többféle gyártótól származtak, de igazán pontos képet csak több típus kipróbálása után lehet alkotni.

A Freecom FS-50 a CD-ket megfelelő minőséggel írta. DVD-R lemeznél közepes eredményt produkált, DVD-RW lemeze meglehetősen gyengére sikerült. Jobban boldogult a DVD+R korongokkal, ezek közül a Verbatimot preferálta. A DVD+R DL lemez második rétege aggasztó teszteredményeket produkált, de emellett az első réteg kiválóan sikerült. A nagyon friss, gyors Philips DVD+RW 8x lemezt a régi firmware miatt nem ismerte fel.

Mindent összefoglalva a Freecom FS-50 átlagos írási képességet, energiatakarékossága miatt lassú olvasást mutatott. LightScribe képessége egyelőre egyedülálló a vékony meghajtók között, de nem támogatja a DVD-RAM lemezeket és bitsettingre sincs lehetőség. Amiben egyetlen konkurense sem tudja felvenni vele a versenyt, az a mérete és hordozhatósága.

A Samsung SH-W162L a legolcsóbb LightScribe optikai meghajtók közé sorolható. Firmware-e meglehetősen friss, és bitsetting lehetőség is van. Ki kell emelni, hogy a meghajtó nagyon csendesen tette a dolgát.

A CD lemezeket jól kezelte, az egyszer írhatót valamivel jobban, mint a Freecom FS-50. DVD-R írási képessége a friss firmware-rel sem volt túl jó. Nyolcszorosan megírt lemezét nem tudtuk visszaolvasni. A 16-szoros írás a korong felénél lelassult, az elkészült lemez minősége közepes lett. A DVD-RW lemez egy közel 500 MB-os PO hibákkal teli zónától eltekintve nagyon jó minőségű lett. A 8-szorosan megírt Philips DVD+R lemez ugyan sok PI hibát produkált, de alig volt PO hibája, így minősége elfogadható. A 16-szorosan írt Philips DVD+R-t nem tudtuk végigolvasni, viszont az ugyanilyen sebességgel rögzített Verbatim DVD+R nagyon jó lett. Egyedül a Peak Shift értéke maradt alacsony, de a meghatározó PI/PO teszt megnyugtató eredményt hozott. A LightScribe DVD+R lemez minősége az elején nagyon jó volt, de utána romlani kezdett. A DVD+R DL korong alacsony PI hibamennyiséget és szálas PO hibákat jelzett, ez jobb, mintha összefüggőek lennének. A gyorsan újraírható Philips DVD+RW 8x lemez minősége jó lett. Ugyan vannak rajta PO hibák, de nem alkotnak összefüggő területet, ráadásul a TA teszt nagyszerű eredményeket hozott.

A Samsung SH-W162L LightScribe képessége mellett közepesen írta az optikai lemezeket. Meglehetősen friss termékről van szó, melynek eddig egy firmware frissítése volt, így a jövőben rögzítési képességei minden bizonnyal javulnak még. Mellette szól a gravírozók között alacsony ár, és a csendes üzem.

rudi

A Freecom FS-50 optikai meghajtót és a Philips lemezeket a Procomp Hungary Kft., a Samsung SH-W162L optikai meghajtót a Samsung Electronics Magyar Rt. bocsátotta rendelkezésünkre. Köszönet PPeter-nek a szakmai támogatásért.

Azóta történt

  • NEC ND-4551A, a LabelFlash-grafikus

    Az NEC DVD-íróját teszteltük, mely a piac egyik leggyorsabb meghajtója, ráadásul rajzolni is tud a lemezek mindkét oldalára.

  • Plextor DVD-írók háziversenye

    Egy régebbi, egy külsős, egy SATA csatolós és egy szupergyors Plextor optikai meghajtót teszteltünk.

  • Gigabyte GO-W1623A DVD-író

    Bár sokan nem tudják, a Gigabyte optikai meghajtót is kínál. Megnéztük, jelenlegi csúcsmodellje hogyan boldogul a fényes korongokkal.

  • DVD-írás 18-szoros sebességgel

    A Samsung csúcssebességű SH-S182D optikai meghajtóját teszteltük, mely alig több, mint öt perc alatt készíti a DVD-ket.

Előzmények

Hirdetés