A4 Tech rádiós billentyűzet és egér kombó

BEUGRÓ

A korábban "egy egéren elhelyezett gombok és görgetők" kategóriában bajnok tajvani A4Tech cég egyre innovatívabb termékekkel rukkol elő, a megszokott széles termékpaletta bővítése mellett az ergonómia területén is újdonságokkal lepnek meg minket, ilyen például a szó szerint formabontó KBS2548RPH (a fantáziadús nevek bevezetése még várat magára).

A KBS2548RPH a ma egyre népszerűbb "wireless (optical) desktop" kategóriában indul, azaz egy vezeték nélküli billentyűzetből és egérből áll. Természetesen a régi idők első infravörös megoldásaival szemben már rádióhullámokon kommunikál a bázisállomással, amely kicsit konzervatív módon csupán PS/2 csatlakozókkal rendelkezik, pedig ma már egyre divatosabb az USB alkalmazása (pláne, hogy már évek óta száműzni szándékozzák a PS/2 portot is a PC-kből, a soros és párhuzamos csatlakozókkal egyetemben). A rádiós megoldás előnye, hogy nem szükséges optikai rálátás a bázis és az adóvevő egység között, sőt akár kisebb falakat is képes áthidalni a jelátvitel, bár ez függ az elemek állapotától is. A készlet két csatornán kommunikál, amelyeket első alkalommal egy manuális kapcsoló segítségével kell kiosztani az egér és a billentyűzet között.

A szett beüzemelése problémamentes, a bázisállomást be kell dugni a billentyűzet és egér PS/2 csatlakozóiba a számítógépen, és máris indulhatunk. A billentyűzet természetesen azonnal funkcionális, tehát már a BIOS-ban is matathatunk vele, nem igényel speciális támogatást. Teljes funkcionalitás érdekében azonban fel kell telepíteni a szoftvert, amellyel hozzáférhetők lesznek a plusz gombok és görgők - ezekből nem kevés van.

Hirdetés

EGÉR

Az egér a ma elterjedt letisztult kialakítást követi, nem viszi túlzásba az ergonomizálást, de határozottan jobbkezes kialakítású. Balkezesek átmenetileg elbajlódhatnak vele, de hosszú távon számukra alkalmatlan. Érdekes módon az egér nem tobzódik a nyomogatnivalókban, két gomb és egy gombként is megnyomható görgő van rajta. A görgő a mai szokásokhoz méltóan "racsnis", ez játékban fegyverváltásra és egyéb fokozatokat igénylő feladatokra kiváló tulajdonság, azonban általános görgetésre alkalmasabbak a ma már divatjamúlt fokozatmentes kerekek.

Az egér optikai szenzoros, finom reagálású, aminek az átlagfelhasználó leginkább előnyét látja: nem kell az egérgolyót tisztogatni, ráadásul sokféle felületen használható - a kanapé karfáján, vagy akár nadrágunkon is. A zsinór hiányával kombinálva ez olyan szabadságot ad, amit korábban leginkább csak trackballokkal érhettünk el, hiszen egyedül ott nem számított az egérgolyó és a felület érintkezése. Sebességérzete jó, de komoly játékosok továbbra is a vezetékes egerek között keressenek maguknak kurzorkergetőt. Leginkább hosszabb állás után reagál lassan, mert ekkor az optika a kisebb fogyasztás érdekében várakozó állapotba helyezi magát, és ilyenkor ritkábban figyeli a mozdításokat - azonban fél másodperc alatt magához tér és akcióképes, az "ébresztés" pedig egy idő után rutinszerű csuklómozdulattá válik.

Az optikai és rádiós megoldás hátulütője, hogy viszonylag nagy az áramfelvétele, intenzív használat mellett két ceruzaelemen pár hét alatt keresztülrágja magát az egér. Célszerű egy szett ceruzaakkut rendszeresíteni a rágcsáló táplálására, illetve egy csomag elemet is kéznél tartani, mert jellemzően a legrosszabb pillanatban merül le. Manapság már divatosak a "töltőbölcsős" rádiós egerek, amelyek használaton kívül a töltőállványba helyezve folyamatos energiakúrának vannak alávetve (USB-ről vagy külön tápról). Ez sokkal kényelmesebb felhasználói szemszögből - a rátöltések azonban jobban igénybe veszik az akkukat, a mindig teljesen lemerített akkuk manuális töltéssel tovább bírják. Tehát van előnye is az A4Tech konvencionálisabb megoldásának, bár az akkukat és a töltőt magunknak kell beszerezni, ami plusz költséget jelent.

Az egérrel szemben a legkomolyabb kifogásunk az anyagminőség tekintetében van. Az A4Tech itt másodosztályú anyagokból építkezik, s míg ez a billentyűzeten is érződik, az egéren fokozottan zavaró, a csillogó szemcsékkel tűzdelt szürke műanyag dobozú adóvevőről nem is beszélve (persze az legalább eldugható). A kemény, csúszós tapintás mellett sötétben a LED fénye is átszüremlik az egér amúgy átlátszatlan, szürkésezüst műanyagán, ami nem túl stílusos. Egy ilyen malőr azonban viszonylag egyszerűen korrigálható akár gyárilag, akár házilag: festőkedvű modderek előnyben.

BILLENTYŰZET

A billentyűzet már jóval több meglepetést tartogat számunkra az - A4Techhez mérten konvencionális - egér után. A nemrég bedobott Anti-RSI "ergo light" kialakítás mellett a tajvaniak most érdekes felfedezésre jutottak, és igazságot szolgáltattak a jobbkezes felhasználóknak.

Merthogy rájöttek, hogy a billentyűzet középvonalától a jobboldalt elhelyezett egér messzebb van, mintha a baloldalon lenne, ugyanis a jobbkezeseknek a numerikus billentyűzeten is át kell emelni mancsukat, míg a balkezesek apró libbenésekkel válthatnak billentyűzet és egér között. Nosza, több sem kellett, rögvest átszerelték a numerikus billentyűket a baloldalra, így a jobbkezesek is spórolhatnak tizenöt centit. Állítólag ez is számít - eddig ez nekünk nem volt problémánk, de különösebb igazolás nélkül elfogadjuk.

Mivel már belelendültek az újításokba, néhány más gombot is szétszórtak, nevezetesen a klasszikusan az iránygombok felett található "hatosfogatot". Az áthelyezett és félig áttükrözött numerikus billentyűk mellett ez már megkérdőjelezhetőbb húzás, ugyanis például a Delete pont a felfelé gomb fölé került, míg párja, az Insert a klaviatúra túlsó felébe, az áthelyezett numerikus billentyűzet bal felső sarkába. A szétválasztásuk még csak-csak megemészthető, azonban elég könnyű felfelé helyett Delt ütni - persze ma már mindenhol van Undo...

Meghökkentő kinézete ellenére meglepően jól használható az átszabott billentyűzet. A numerikus gombok új helyét és elrendezését izmosan szokni kell, azonban a nyomásérzetük kellemes, alig lötyögnek. Egy jó, fapados Compaq, IBM, netalántán jó notebook billentyűzetet persze meg sem közelít - ahogy nagynevű konkurensei sem, így nincs szégyellnivalója az A4Tech termékének.

Külön említést érdemel a sok kiegészítő gomb, amivel a levelező programunktól kezdve a hangerőszabályozóig mindent azonnal elérhetünk, ráadásul a gyári felprogramozás is azonnal használható, nem kell telepítés után hosszasan konfigurálni, bár a könnyen áttekinthető szoftverrel pofon egyszerű saját igényeinkhez szabni. Megszólni csupán a jobboldalra biggyesztett görgetőt lehet, amelyet minden bizonnyal a Logitech hasonló megoldása ihletett, igaz a svájciak a baloldalra helyezték a kereket. Valószínűleg nekik volt igazuk, a baloldali görgőt ugyanis egerészés mellett is lehet használni a szabad kézzel, az A4Tech esetében azonban vagy egér, vagy görgő van a jobb kézben. (A balkezeseket a gyári egér amúgyis kizárja...)

Sokak számára újdonság lehet az Anti-RSI kialakítás is, amely már számos A4Tech billentyűzeten fellelhető. Az ötlet nem tűnik különösen grandiózusnak, azonban mégis meglepően jól működik. Korábban az "ergonómikus" billentyűzetek a Microsoft Natural Keyboard által felvezetett "púpos" formát követték, gyengébb másolatban púp nélkül, csupán középen egy szögben szétnyitott megoldással. Ezzel szemben az A4Tech a klasszikus elrendezést nem bántotta, csupán a billentyűket torzította el négyzetesről a középvonal felé dőlő trapéz formára (az ő meglátásuk szerint stílszerűen "A" formába). Ezáltal kisebb az esélye, hogy akaratlanul egy szomszédos billentyű sarkát (is) leütjük, kevésbé kell erre erőltetett kéztartással ügyelni. További nagy előnye a megoldásnak, hogy használata nem igényel megszokást, mint a "púpos" ergobillentyűk, továbbá egyszerű kialakítása miatt nem kerül többe a klasszikus kivitelnél. Az Anti-RSI kialakítás az A4Tech széles palettáján minden szinten fellelhető, az ezerpárszáz forintos belépő billentyűzettől az általunk éppen tesztelt zászlóshajó KBS2548RPH-ig bezárólag.

ERGOGONDOLATOK

Az A4Tech sajátos megoldást talált a régóta gyűrűző billentyűzet-egér (macska-egér?) "ergoproblémára". Kérdés, hogy mennyire telitalálat a megoldás. Véleményünk szerint az átpakolt numerikus billentyűzet ötlete eltörpül a kicsi, de jelentékeny újítást jelentő Anti-RSI mellett, mindazonáltal a tanulásra fogékonyak számára izgalmas lehet.

A numerikus billentyűzet relokációval kapcsolatosan az az alapvető problémánk van, hogy egyáltalán minek az egérhez nyúlni, amikor annyi jól bevált integrált kurzorvezérlőt találtak már ki. Aki látott már hordozható számítógépet, tudja mire gondolunk: integrált trackball, érintőlapka (touchpad, "tapipad"), minijoystick (pointstick, "pöcök"). Ezek az eszközök a billentyűzet közepébe integráltak, tehát le sem kell vegyük kezünket a használatukhoz. Szerintem a legjobbak az integrált trackballok voltak, amelyek azonban mára méltatlanul teljesen kihaltak, ugyanis a "tapipad" és a "pöcök" sokkal kisebb helyet foglalnak. Hozzáértők a pöcköt dicsérik (jelen cikk szerzője is, főleg IBM kiadásban), a tapipad azonban talán alapszinten egyszerűbben használható. Természetesen ezek csak alapvető egerészésre alkalmasak, precíziós kurzormozgatásra amúgyis valami komoly vezetékes egér, sőt még inkább trackball ajánlott (nálam a duplaoptikás egerek és Logitech Trackmanek előnyben).

A legnagyobb gond itt is valószínűleg ugyanaz, ami a Natural-típusú billentyűk vesztét is okozta: a kevésbé konvencionális megoldásokat a felhasználók nehezen fogadják el. Pedig kis gyakorlással a pöcök nagyon könnyen használható, leheletfinoman konfigurálható, és az egész kézmozgatási mizériát megspórolhatjuk... Sajnos azonban - egy-két gyenge tapipados próbálkozást és infrás billentyűknél ilyen-olyan ortopéd iránykapcsolót leszámítva - asztali billentyűzeteknél nem divat az integrált mutatóeszköz. Kár.

ÖSSZESSÉGÉBEN

Nonkonformista kinézete ellenére nagyon is bevált az A4Tech zászlóshajója. Bár a numerikus billentyűzet áthelyezése vakmerő húzás, de sokat egerésző és tanulékony jobbkezesek számára megérheti a váltás. Aki a konvencionálisabb megoldások híve (vagy esetleg balkezes), létezik klasszikus elrendezésű változat is (KBS835RPH).

Néhány akkuval kiegészítve az egér kiválóan teljesít, a lusta ébredést leszámítva finoman használható, azonban egy vezetékes csúcs golyós vagy duplaoptikás egység precizitását ne várjuk se tőle, se zsinórmentes társaitól.

A KBS2548RPH további nagy dobása az ára: nettó tízezer forint körül illendő feltűnnie a kiskerekben, ez nagyon kedvezőnek mondható, még ha pluszban érdemes egy ceruzaakku szettbe és töltőbe is beruházni.

-karib

A patinás csengésű KBS2548RPH-t a Kelly-Tech Kft. biztosította számunkra.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés