Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • válasz tonermagus #1805 üzenetére

    - A réz és alu összekötésére több megoldás is van, az egyik pl. pasztázott WAGO, ahogy írtad is.

    Ha valóban 2,5-es alu vezetékről beszélünk és nem megy róla nagy fogyasztó... te pedig leírtál minden egyéb óvintézkedést... akkor maradhat. A 16-os biztosíték elvileg jó a 2,5 aluhoz.
    TV, lámpa, számítógép még OK...

    de...porszívó(típusfüggő) és főleg vasaló, mosógép.... Ezek már nagy fogyasztónak minősülhetnek. Nem ismerem a körülményeket, de nem lenne rossz ezekhez már rezet húzni.... Elképzelhető, hogy közös áramkörön vannak úgy meg már tényleg...

    Egy kérdés: az aluvezeték MM fal (azaz vakolat alatti), vagy csőben megy a vezeték?

    Gyakori munka a régi aluvezetékek cseréje és ezzel együtt új lakáslosztók kiépítése FI relével. Van rá ember. Ha csőben megy az alu, akkor nem jár akkora felfordulással.... és ha jól értem, akkor még nem laktok benne. Ha most így hagyjátok, akkor az örökre így marad. :K

    Itt nem mindenki szereti, de ahol nem akarnak nagy vésést és több köbméternyi törmeléket ott réz MM falat (mmcu) javaslok. Tökéletes kompromisszum.
    Ahogyan meglévő ingatlanban a kisebb bővítésekhez is az a jobb megoldás, mint bentlakók mellett vésni és csövezni.

    [ Szerkesztve ]

    Meliora sunt bono inimica

  • demars

    addikt

    válasz tonermagus #1805 üzenetére

    Szia. Ha nem szeretnél bővíteni (tehát rommá vésni a házat), max egy két plusz dugalj, akkor az átfűzés egy szakinak max egy napos munka.(Ha csövezve van).
    Ahogy írta bluemirage felkerülne egy kiselosztó, lenne több köröd. Nagyobb új fogyasztóknak esetleg padláson át kábeles leállás.
    A helyedben megcsináltatnám, mert úgy is festéssel kezd mindenki, utána meg sajnálják a szép falat!

    Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

  • radi8tor

    MODERÁTOR

    válasz tonermagus #1808 üzenetére

    Ha rendesen be van csövezve akkor mindenképpen cserélném rézre a kábeleket. Ne tudd meg hogy nézhetnek ki a kötések a dobozokban. Volt olyan amiről már minden szigetelés leégett mert valami hősugárzót dughattak a konnektorba.

    Munkadíj 200-tól felfele megy ilyen munkáknál.

    ⭐ Stella

  • demars

    addikt

    válasz tonermagus #1808 üzenetére

    Nyilván pénzbe kerül, réz vezeték nem olcsó, de alunál jobb, illetve ha cső van mindenhol egyszerű áthúzni. Nyilván több vezeték kerül a csőbe, és igen, 1,5 mm megy be, tehát vékonyabb. Meg kell nézni, mekkora a cső, merre halad, stb.
    Én úgy csinálnám, hogy a nagy fogyasztókhoz padláson, a szigetelés alá, merevfalú védőcsőben leállnék (tűzhely, sütő, mikró, mosógép, mosogatógép, stb), Lakás többi részét áthuznám rézre, vegyes áramkörökkel. Bár pontos igényfelmérés után megoldható, hogy dugaljaknak szintén padláson menjen csőben, leállásoknál tennék a régi csövekre dobozt (macerás, vésni kell, de igy jobb) onnan szoba dugaljakhoz elűzném.
    Minimális rombolás lenne, de így tuti jó rendszered lesz. Ha megfelelő keresztmetszetű vezetékkel méreteznek a későbbi teljesítmény bővítésnél sem lesz gond. Utólagos fogyasztókra is gondolni kell (klíma, infra panel). Így emiatt érdemes plusz köröket behúzni egy egy dobozba, akár padlásról.
    Néhány napja tettem fel ide képeket, régi vájog házat fűztünk át. Egy bizti helyett lett 6 db vegyes kör, új elosztóval. Laza egy napos munka volt. Vezetékek egész jók voltak, néhány dugaljnál volt melegedés, illetve több kötésnél a szigetelés már porladt szét (ahogy a fehér cica is írta :DDD )

    Rágcsálók miatt MÜ I cső ajánlott, szigetelés alatt vinni, a káros pára lecsapódás elkerülése miatt.

    Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

  • válasz tonermagus #1808 üzenetére

    Szerencse, hogy csőben megy a régi alu, így át lehet húzni rézre. Nem nagy mutatvány az egész. Minimális vésésre azért lehet, hogy szükség lesz.

    Egy tulajdonosnak nem kell azon gondolkodnia, hogy hogyan. Egy jó szaki
    - kibont mindent, hogy lássa mi az adottság
    - egyeztet a megrendelővel, hogy hova mit szeretne
    - ezután elmagyarázza neki, hogy a kérése miatt hova kell vésés és új cső, ha az ügyfél kérése nem fér bele a régi csőbe
    - megrajzol mindent egy alaprajzra és ahhoz elkészíti az új lakáselosztót fi relével.

    Látatlanba innen nem lehet sokat mondani. Úgy látom, hogy érdekel a téma, ezért néhány tanács, amit a többiek majd kiegészítenek

    - ragaszkodj a FI reléhez
    - Ha lesz gázkazán, akkor ahhoz külön FI relé és már most megfelelő 6-os földelés legyen kihúzva, azt általában 2 pólusú 6-os kismegszakító védi. Ez így már 4 modul hely és csak egy kazán. De ezt jobb a kazán mellett elhelyezni.
    - Szorgalmi feladat: garázsos/külső rész is mehet külön Fi relére és még egy Fi relé rakható a konyha(hűtő) áramköreihez is. 1 fázisú FI relé kb. brt. 8-9eFt/db
    - konyha és fürdő esetén ragaszkodj a 2,5-es vezetékhez a konnektorok esetén
    - a tervezett klímához menjen már most külön áramkör
    - Ha 3 fázis van, akkor már most pontosan mond el neki, hogy a nagy fogyasztók hol lesznek, hogy úgy tudja elosztani a terhelést
    - Csak 2,5-es áramkört engedj B16-al biztosítani, a 1,5-es áramköröket B13-al
    - Ha egy mód van rá, akkor ne engedd, hogy a padláson menjenek a kábelek. (bocs demars' :) ) Nagyon nagy körültekintéssel a mennyezeti világítás oldható meg így, ha van tapasztalata annak aki ezt a szükségmegoldást kiépíti (lakás oldali szilózás, vezetékezés (mbcu) és korrekt tömszelencés dobozolás a padlástérben, a minél kevesebb doboz jó elhelyezésével stb...)
    - Ha nem engedsz vésni, akkor mindenhol meglévő csővel és annak keresztmetszetével kell gazdálkodni, ami ma már nem használt old school megoldást hozhat magával. Amibe inkább nem megyek bele.
    - Ha rakatnál gipszkarton állmenyezetet, amivel szépen lehet fűtést is lehet spórolni, ott nagyon sok vezetéket le lehet vinni, ami jó kiegészíti a már meglévő fali csövezést.

    [ Szerkesztve ]

    Meliora sunt bono inimica

  • válasz tonermagus #1813 üzenetére

    A padlást itt sokkszor kitárgyaltuk.
    Nyilván oka van, hogy a padláson csak utólag visznek egyesek áramot és régen sem és most sem így épültek a házak... pedig sokkal könnyebb és olcsóbb lenne, ha szabadna. Pont zárlati és tűzvédelmi okokból nem szabad.
    A szabadna szónál szokott elszakadni a cérna.... látható, hogy én is nagyon körültekintő módon a mennyezeti világítás még OK, mert azt be merem vállalni azzal a technikával amit ott elfogadhatónak tartok... de bármennyire is igyekszem, még így is előfordulhat, hogy a csillár sorkapcsába visszafolyik a kondenzvíz... Én ennyit merek bevállalni... 1-2 ampert nagyon körültekintően. De ha lehet, akkor inkább ezt sem. Sokféle szaki van... mindig találni olyat akit ez nem érdekel és gyorsan olcsón, megcsinálja a padláson keresztül. Meg olyat is aki tudja, hogy ez nem OK és próbálja valahogy kompenzálni ennek hátrányait, meg olyat aki eleve nem is hajlandó erre.

    demars is próbálta írni, hogy mi mindenre kell ilyenkor figyelni... De nagyon nem egészséges komoly áramot a padláson keresztül vezetékezni. Ezt ő és itt szerintem mindenki tudja.
    De azért össze lehet írni egy olyan listát, amit betartva már jól csökkenthető ennek veszélye, ami azért mindig magasabb lesz, mintha a lakásban vitted volna.

    [ Szerkesztve ]

    Meliora sunt bono inimica

  • csemberlen

    őstag

    válasz tonermagus #1888 üzenetére

    Egy hálózatbővités álltalában nem megtérülő beruházás.
    Viszont kényelmet, biztonságot ad.
    Családi házba 48 modul a minimum elosztótáblából.

    Hja kérem az élet nem egy habostorta

  • radi8tor

    MODERÁTOR

    válasz tonermagus #1888 üzenetére

    El lehetne gondolkozni a 3 fázisú hálózat kiépítésén ha ilyen fogyasztók vannak/lesznek a házban.

    ⭐ Stella

  • válasz tonermagus #1888 üzenetére

    1x32A-nél könnyű dolga van a villanyszerelőnek. Azt simán el lehet osztani. 16 áramkör akár OK is lehet, de ha csak 2 FI relét raksz bele (ezek több modul helyet foglalnak), akkor már kevés a 16-os doboz. Szerintem is nagyobb doboz kell.

    A 3x16A papíron több, de azt nehéz jól elosztani. Ott tényleg gógyisan kell csinálni. A szerelőnek sem egyszerű és a megrendelő sem nagyon tud benne segíteni. 2 év múlva beakaszt egy klímát. Másik szobában vasal, mint ahol mondta. Az asszony mégsem a fürdőben szárít hajat, hanem a hálóban a tükör előtt. A vasaló, hajszárító 8-9 Amper a 16-ból. Egy adott fázison, hamar el tudj fogyni a 16A, miközben a másik még félig sincs terhelve. Nem egy szerelő mondja, hogy az 1x32 több, mint a 3x16. :U Pedig nyilván nem így van, de a 3x16-ot jól kell megtervezni, hogy valóban többet nyújtson, mint az 1x32.

    Ilyen dolgok miatt pl. nálam a mosókonyhában gewiss dobozba szerelt 3 fázis van, azaz 3 dugalj, 3 fázis. Így egyszerre mehet a szárító- és mosógép stb.... De ha változik a felállás az ingatlanban... csak át van dugva egy másik fázis konnektorára, ami néhány centiméterre van a másiktól. De az ilyen mókák kiépítése, mind plusz pénz.

    [ Szerkesztve ]

    Meliora sunt bono inimica

  • radi8tor

    MODERÁTOR

    válasz tonermagus #1988 üzenetére

    Ha beszéltél a villanyszerelővel akkor miért tőlünk várod a választ? :)
    A főzőlap általában 3 fázisú bekötést igényel, szóval nem tudom hogyan jött a 25A fázisra bekötése.

    ⭐ Stella

  • radi8tor

    MODERÁTOR

    válasz tonermagus #1990 üzenetére

    Nem ez a fő kérdés, hanem hogy a főzőlap milyen bekötést igényel. Van egy használati utasítása, van egy adattábla rajta. Ezek alapján tudja eldönteni a szerelő, hogyan és milyen kábellel kell bekötni.

    ⭐ Stella

  • radi8tor

    MODERÁTOR

    válasz tonermagus #1992 üzenetére

    Így van. És még azon a fázison lesz a sütő is.
    Ez egy nem ideális felállás. Ha már kábelt húztok újat és 3 fázis áll rendelkezésre, akkor 3 fázisú bekötés kellene. Oké hogy drágább, de nem lesz gond belőle a karácsonyi vacsora előtt, amikor minden főzőlap menni fog a sütővel együtt.

    [ Szerkesztve ]

    ⭐ Stella

Új hozzászólás Aktív témák