Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • álmos

    csendes tag

    válasz Fecdzo #696 üzenetére

    Nos, másfél évet töltöttem el az Expert Advisorok sajátos világában, úgyhogy engedd meg, hogy néhány sorral ellássalak a témát illetően.

    Én igazán nem akarlak kiábrándítani, de az igazság az, hogy a világ még nem tart ott, hogy mesterséges intelligenciába le tudja azt programozni, amit egy kereskedő képes végiggondolni és elemezni másodpercek töredéke alatt.
    (kérdéses, hogy lehetséges-e oda eljutni)

    Az EA-k legfőbb problémája az, hogy zártak. Vagyis nem rendelkeznek külvilági kapcsolattal, így az adott programozó gondolatait, eljárásait, intelligenciája árnyékát hivatott megeleveníteni egy intuitív közegben, amire éppen csak a Forex/tőzsde nem való.
    Ebben a tőzsdés dologban talán a legfontosabb emberi eszköz a külvilági információ. Hiába látod az indikátorokat, használsz egy 10ezer dollárért vásárolt, csak beavatottak számára ismert stratégiát, a piac egyszercsak elkezd másképpen mozogni, és meghazudtolni, átverni az egész addigi építményeid.

    3 évvel ezelőtt, néhány mindenre elszánt ember nekiállt a mesterséges intelligencia tetőfokát meglovagolva szoftvert írni, ami többmillió adat alapján elemez, folyamatosan stratégiákat tesztel az elmúlt rövid időszakon, korrelációkat elemez 14 (?) pár között, hogy pontosan ismerje minden deviza állapotát, továbbá állítgatja a stratégiák paramétereit, és az adott időhöz legjobban passzolót futtatja, miközben csak elemez tovább és tovább...
    Voltak nagyon bizalomgerjesztő eredmények, nagy remények, míg végül az első nagyobb veszteségeknél az egész lelkesedés kissé letört, majd még tovább írták, de akkor is csak ideig-óráig működött, és így tovább, tovább... Szó, ami szó, mostanra úgy tűnik, az egész befuccsolt.
    Egy robot, külvilági kapcsolat nélkül sajnos elhasal. Bármelyik. Mindegyik.
    Tudnék linkeket dobni NN rendszerekről, amit gyakorlott kereskedő-programozók készítettek, de már mindegyik elhasalt a teszteken. Paraméterek, optimizálás lényegtelen, a tőzsde mindig létre fogja hozni az adott stratégiát buktató mozgás(oka)t.

    ... Aztán mostanában felfedeztem az első két olyan robotot, amit szignálszolgáltatók biztosítanak. Ezek a robotok nem mechanikus stratégiát használnak, pusztán arra valók, hogy a szolgáltató szerveréről letöltsék az aktuális szignálokat, és a vagyonkezelési beállításainknak megfelelően pozíciókat nyissanak.
    Azonban, legnagyobb sajnálatunkra ezek nem a legprofibb szolgáltatók, inkább közepesek. Ha a legjobbaknak ilyen lenne... esetleg egy scalper daytrader ilyenhez indítana szolgáltatást... Na, annak egy világ tudna örülni. Én úgy látom, CSAK az ilyen EA-knak van jövője - viszont nagyon nagy jövője!
    A zárt rendszerek halálra ítéltek, bármilyen okosak is, bárki írta is. Persze mindenki hihet, amit szeretne, saját szájíze szerint - úgyis mindenki látni akarja a saját szemével... Hidd el, én már kissé belefáradtam másfél év tesztelésbe meg abba a vagon pénzbe ami a pénztárcámból kicsúszott ezek kapcsán programozók, brókerek, scammerek zsebébe. Ennek ellenére tudok jó EA-kat, de a biztonság érdekében csak felügyelettel futtatnám azokat is. Csak manuális beavatkozással.

    A tény az, hogy egyelőre maradnunk kell a hírleséssel egybekötött manuális kereskedésnél. De az ember ilyen mélyebb pillanatokban ráébred, hogy ennél jobb talán nem is igazán létezik, hisz igazi léleknemesítő feladat, egy igazi kihívás, mérföldkő az önismeret útján...

    Valahova asszem raktároztam már el neuralos rendszert (kb. 150Mb EA-m, indikátorom meg rendszerem van, dokok nélkül), ha nagyon ragaszkodsz hozzá, átnyálazom, hogy megnézhess egy ilyet.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák