Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Duddi

    aktív tag

    válasz pengwin #11 üzenetére

    Részben egyet értek veled. A fokozott gépesítés a jelen társadalom bizonyos rétegeit ellehetetleníti. Ám ahogy azt te is említetted az ipari forradalom és a gőzgép hasonló módon járt el. Az 1770 es években az ipari forradalmat megelőzően a lakosság cirka 80%-a vidéken élt mezőgazdasággal és kézműves ipari manufakturális termeléssel foglakozott (kvázi feudális rendszerben). A gőzgépek megjelenése és elterjedése ezt mind felborította ott ahol korábban több száz emberre volt szükség (textil üzemek) utána alig egy maroknyi kellett általában magasabban műveltek gépészek. 1850 re a lakosság 50% a városokban lakik hogy gyárakban dolgozhasson futószalag mellett (ez a mai napig fennálló társadalmi rend azokban az országokban ahol még van termelés) Azóta a lakosság 70-80% a világszerte városban lakik.
    A fent említett események nem csak gyarmatosítással és kivándorlással oldódott meg mivel a gyarmat is iparizált lásd USA. Az akkori gépromboló lázadásokat társadalmi átrendeződés oldotta meg.
    Társadalmi átrendeződésre van / lesz ismét szükség. Ahogy Marx a Tőke c. művében kifejtette a kapitalizmusban a technológiai fejlesztések és a növekvő termelékenységi szint megnöveli az anyagi jólétet (vagy a használati értéket), miközben ezzel egyidejűleg csökken ennek a gazdagságnak az értéke. Ezáltal csökken a profitráta, és ez vezet a kapitalizmus válságához: szegénység a bőség közepette, azaz túltermelés és alulfogyasztás egyszerre.
    Ahogy te is mondtad.
    Sci-fi be illő sőt lehet szerinted egyenes hülyeség de nem tartózkodni kell a gépesítéstől hanem olyan erősen megtolni ahogy csak lehet a cél hogy egy ország lakosságának kb 10% a kelljen fizikai munkát végezzen (gépkarbantartás építés és üzemeltetés), a pénz fogalmától meg kell válni mivel a pénz egy termék vagy szolgáltatás előállításába belefektetett emberi energia idő mércéje (a nyersanyagnak is az ad értéket hogy emberek termelik ki ha csak úgy ott heverne nem érne annyit) mivel a gépek termelnek egyes termékek értéke elektromos energiában lenne mérhető és ez adná a közös értéket. A"munkanélküli" tömegek alap ellátmányban részesülnek étel ital lakás. Aki ennél többet akar az gépész kutató művész lesz és + fejadagot kap vagy tovább tanul. Ha láttál star trek részt ami a földön játszódik az egy ilyen világ mindent a gépek csinálnak az ember azért van hogy önnön tudását bővítse nem pedig hogy a túlélésért küzdjön.

Új hozzászólás Aktív témák