Hirdetés
- Androidos tablet topic
- Annyira örül az SNES öregedésének Super Mario, hogy idővel nagyobbat ugrik
- Milyen processzort vegyek?
- Bemutatta az RTX PRO generációt az NVIDIA
- Sony MILC fényképezőgépcsalád
- HiFi műszaki szemmel - sztereó hangrendszerek
- Kettő együtt: Radeon RX 9070 és 9070 XT tesztje
- 3D nyomtatás
- NVIDIA GeForce RTX 5080 / 5090 (GB203 / 202)
- AMD Navi Radeon™ RX 9xxx sorozat
Új hozzászólás Aktív témák
-
fatpingvin
addikt
válasz
#32839680 #23 üzenetére
pontosítok, amúgy se érdekli a kutyát sem hogy a windows min fut és min nem. megvan nekik a piacuk az x86 mocsárban, legyen a microsoft baja, majd ha zavarja őket kezdenek vele valamit, ahogy ezt a bohóckodást láthatjuk az ARM-en is.
normálisabb oprendszereken ezzel időben foglalkoznak, nincs is velük annyi nyűg. -
fatpingvin
addikt
" ha mondjuk nVidia előállna, hogy tessék, itt van RISK-V-s szerver vas, vagy notebook/desktop, vagy okostelefon, vagy akármi hasonló összetett cucc, akkor "...
...nem lenne nagy törés, a szoftveres infra adott (a RISC-V-nek hamarabb volt mainline/official támogatása mint hogy az első hard lapkát legyártották, és most nem ccsak a kernelekre gondolok, teljes disztrók/variánsok adtak rá level 1 támogatást) csak a célalkalmazásokat kell átfordítani ha még nincsenek RISC-V-re amúgy is.
ha valaki hozzám vágna egy RISC-V szerver vasat, fel tudnám rá dobni egy az egyben ugyanazt a szoftverkörnyezetet ami most x86-on, PowerPCn meg Alpha-n van nálam. -
ddekany
veterán
válasz
fatpingvin #20 üzenetére
A Microsoft bénázása nem az OS-ről szól elsősorban, hanem a rakás mások általál írt alkalmazásról. Amiatt gyakorlatban kell az emuláció. Apple jobban csinálja, de nyilván ők is sokat áldoztak rá. ISA-t váltani egy fájdalmas dolog, szóval, elég komoly ösztönzőt kell mellé tenni. Ha csak x86 lenne, akkor egyértelműbb lenne a dolog, mert az nonszensz, hogy nem implementálhatja bárki, de hát ott az ARM, jóval barátságosabb feltételekkel. Szóval ha mondjuk nVidia előállna, hogy tessék, itt van RISK-V-s szerver vas, vagy notebook/desktop, vagy okostelefon, vagy akármi hasonló összetett cucc, akkor eléggé furcsán nézne rá az ipar, aztán odébb húzódna... szerintem.
-
fatpingvin
addikt
a microsoft bénázását ne tekintsük már referenciának könyörgöm, gyakorlatilag az összes valamire való OS-nek van legalább 8-10 különböző architektúrára mainline supportja... ez nem valami technikai agyrém hanem a microsoft bénázása. nézd meg, az Apple is minden további nélkül portolta a saját cuccát ARM-re, hogy saját fejlesztésű vas az ilyen szempontból nem annyira lényeges, az sokkal inkább a GPU miatt, az architektúra ugyanaz, ugyanaz a kihívás.
ami a lapkaterületet illeti, megkeresem a cikket. én is meglepődtem rajta -
ddekany
veterán
válasz
fatpingvin #18 üzenetére
Egzotikus = nem ARM vagy x86. Igen, beágyazott rendszerekben nem egzotikus más sem. Afölött elég nagy szívás van pillanatok alatt a komplexebb szoftver ökoszisztéma miatt. (Lásd MS küzdelmét az ARM-os Windows-al.)
"hasonló teljesítményű RISC-V magot ugyanolyan gyártástechnológiával kb negyedakkora lapkaterületen lehet megvalósítani mint egy ARM-et"
Ezt finoman szólva kétlem. Ha így lenne, én is máshogy látnám. De tudtommal nincs számottevő technikai előnye egyik ISA-nak egy másikkal szemben, ha komolyabb teljesítményű CPU kell (nem mikrokontroller kategóriás minimalista).
-
fatpingvin
addikt
milyen egzotikus ISA-ról beszélsz?
jelen helyzetben a relevánsabb utasításkészletek az x86, ARM, RISC-V, MIPS, POWER, és emellett jön fel a Loongson. kb ennyi.
a technikai résszel nettó nincs igazad, hasonló teljesítményű RISC-V magot ugyanolyan gyártástechnológiával kb negyedakkora lapkaterületen lehet megvalósítani mint egy ARM-et, a licenszelésről nem is beszélve.
az ISA monokultúrától meg aa jóisten óvja meg a tech ipart. így is aggasztó hogy mennyire dominál a technikailag amúgy semmiben sem superior x86 olyan területeken is ahol abszolút semmi nem indokolja.
ami a desktopot illeti, sokért nem adnám ha lenne normális választási lehetőség, nem csak x86 és x86 között. POWER konkrétan kettő darab modell van, ARM az ugye a szokásos nyavalya: desktopon gyakorlatilag semmi, más meg nem nagyon maradt. a SPARC teljesen kiszorult a szerverekre, pedig simán lehetne belőle desktop is, csak alaplapot kéne gyártani a meglévő procik alá. RISC-V devboardok szintjén van jelenleg, MIPS meg gyakorlatilag csak beágyazott rendszerekben. -
ddekany
veterán
válasz
fatpingvin #16 üzenetére
Én meg továbbra se látom, miért vállalnának be bármilyen egzotikus ISA-t. Beágyazott alkalmazásokra elmegy (gondolom), de szerverre, meg főleg desktopra óriási szívás. Ezt láthattuk ARM esetén is (ott ahol x86 a szokás), pedig az messze elterjedtebb ISA, mint bármi más ami utána jön (RISC-V, POWER-akárhány). Persze, licenc díjat, stb., meg lehet takarítani, de megéri? Technikai előnye meg alighanem minimális bárminek ARM ISA-val szemben. Azaz, egy műszaki téren teljesen racionális világban tán elég lenne egyetlen ISA ma már, pár opcionális résszel.
-
fatpingvin
addikt
kicsi esélyt látok rá, ugyanis a RISC-V licenszelésével nem tehetik meg azt hogy oké akkor lezárják. bár RISC-V magokat ha jól tudom már most is használnak, de ebben az architektúrában szerintem ők csak felhasználók maradnak.
én azt gyanítom hogy inkább a POWER felé lesz valami, elvégre a POWER9 és POWER10 procikban már van nvidia--féle memóriakoherens interkonnekt (nvlink, igen, a prociban) bár a jóég óvjon minket attól hogy felvásárolják, most hogy végre működik az OpenPOWER konzorcium. -
válasz
ClydeMasterHard #3 üzenetére
A cím azt gondolom költői...Azért nekik sem lenne mindegy
Az első bekezdés sem olyan egyszerű, hogy megy az ARM a tőzsdére és minden megy tovább a csodás rózsaszín felhőkben.
A részvényeket olyan cégek veszik meg akik befolyásolni szeretnék az ARM fejlesztéseit ez egyértelmű.
Plusz az ARM kénytelen lesz sokkal nagyobb profitot termelni, mint most ,mert részvényesek és a softbank, aki szintén részvényes marad nem adományozók.
Az hogy leteszünk pár ütőképes fejlesztést az erősödő konkurenciával szemben ahhoz rengeteg pénz kell egy RISC és egy ultra mobil szegmens felé hamarosan( 3-5 nm gyártáson) kacsingató Intel vagy AMD vel szemben...
Elég megnézni hogy mit tervez az alap referencia ARM dizájnokkal az Apple vagy a Qualcomm amit ha a RISC hoz akkor már is gondban vannak. Az ARM alap szinten jó középmezőnybe való magokat tervez de látszik mit tud ezzel kezdeni egy komolyabb gyártó komolyabb pénzzel...AZ áremelések miatt egyenes út vezet a RISC nek ahhoz hogy a partnereknél az ARM alá ígérjen árban.
5 év múlva majd kíváncsi leszek arra, hogy minden jól sikerült e a tőzsdére vitellel és a részvényeket felvásárló befolyásoló tényezőkkel, mint pl Samsung , Qualcomm..mert a tőzsde messze nem egyenlő azzal, hogy függetlenek leszünk és azt csinálunk amit akarunk, ráadásul pénz sem lesz, hanem termelni kell, nem úgy mint az Nvidiánál lett volna, aki pénzt adott volna nekik, jó sokat aztán kibővítette volna őket a mostani mellékes megmaradt volna.Az Nvidia: RISC több lehetőséget ad arra hogy zárt gyártásitechnológiát szabadalmaztassanak nyílt forráskódra alapozva, amit a saját terveikre formáljanak. AZ ARM erre nem ad lehetőséget az alap dizájn adott, amit lehet tovább fejleszteni aztán mindig arra építkezni majd ami kijön .nehezebb úgy építkezni az Nvidiának hogy nem látják előre 3-4-5 generációra amilyen CPU tervekre kell számítaniuk .
Mindentől függetlenül remélem mindegyik cég megtalálja a sikeres utat és továbbra is erős konkurenciát és fejlesztéseket nyújtanak mindenkinek mert nélkülük rosszabb lenne az IT szegmens.
-
GeryFlash
veterán
válasz
#32839680 #11 üzenetére
Ja igy vilagos, sejtettem hogy valami ilyesmi. Ez egyebkent rohej. Most neztem a VIA wiki oldalat:
In November 2021, Intel recruited some of the employees of the Centaur Technology division from VIA, a deal worth $125 million, and effectively acquiring the talent and knowhow of the x86 division, it is not clear what will happen with the x86 license held by VIA.
Ezekutan vegkepp nevetseges az egesz.
-
GeryFlash
veterán
Amellett hogy szerintem is a legeselyesebb hogy vagy RISC-V (esetleg POWER) architekturat fognak hasznalni, az x86 licenc szerzessel kapcsolatban az miert nem merul(t) fel soha, hogy fogjak es megvegyek a VIA-t? Azt is elgancsolnak, vagy akkor a VIA-nak vissza kene adnia az x86-ot?
-
-
Ixion77
addikt
válasz
ClydeMasterHard #3 üzenetére
"Nekem az az érzésem, hogy így vagy úgy, de az ARM el fog kelni hamarosan és beolvad egy nagy cégbe (aapl, msft, amzn, etc.)."
Pontosan ugyanúgy, ahogy az NVidiának nem hagyták megvenni, másnak sem hagynák, versenyjogi okokból. Valószínűleg nem is lesz több próbálkozási kísérlet, legalábbis amíg az ARM domináns szereplő a piacon.
-
ClydeMasterHard
csendes tag
Abu: Szerintem azt a lehetőséget hagytad ki, hogy egy másik cég veszi meg az ARM-ot és megváltoztatja a licenszelés módját/lehetőségeit. Erre már csak azért is nagy a valószínűsége, mert hatalmas cégek jelenje és jövője függ az ARM-tól manapság, ez pedig egy kockázat az ő szempontjukból. Nekem az az érzésem, hogy így vagy úgy, de az ARM el fog kelni hamarosan és beolvad egy nagy cégbe (aapl, msft, amzn, etc.).
-
S_x96x_S
addikt
> Gyakorlatilag akármilyen hardvereket képzelt el magának az NVIDIA,
> akkor is meg tudja azokat valósítani, ha az ARM-ot végül nem vásárolják fel.
Az idő itt a legnagyobb ellenfél - mert most kell saját CPU fejlesztőcsapat az "ütőképes fejlesztéshez"
és sajnos a NUVIA már elkelt ..Valamint az nVidia GPU/CUDA be-integrálása az ARM-os piacra is nehezebb lesz.
És az nVidiának nem lesz kontrollja az ARM felett ..
Elméletileg lehetséges még hogy az nVIDIA megszerzi a jövőbeli ARM részvények 51%-át;
de ez nem valószínű ..
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
ph A Bloomberg riportja óta sok kérdés felmerülhet a korábbi tervek tudatában, de valójában az ARM partnereként is meg tudja valósítani a fejlesztéseit az NVIDIA.
- Androidos tablet topic
- Magisk
- Kés topik
- Autóápolás, karbantartás, fényezés
- iPhone topik
- Xiaomi 13T és 13T Pro - nincs tétlenkedés
- Annyira örül az SNES öregedésének Super Mario, hogy idővel nagyobbat ugrik
- Apple iPhone 16 Pro - rutinvizsga
- Béta iOS-t használók topikja
- Folyószámla, bankszámla, bankváltás, külföldi kártyahasználat
- További aktív témák...
- Bomba ár! Lenovo ThinkPad E14 Gen2 - Ryzen 7 4700U I 16GB I 256SSD I 14" FHD I Cam I W11 I Garancia!
- Bomba ár! Lenovo L13 Yoga Gen4 - AMD Ryzen 7 7730U I 16GB I 256SSD I 13,3" Touch I W11 I Gari!
- Bomba ár! Lenovo ThinkPad X395 - AMD Ryzen PRO 5 I 8GB I 512GB SSD I 13,3" FHD I Cam I W11 I Gari!
- Bomba ár! Lenovo ThinkPad X280 - i5-G8 I 8GB I 512GB SSD I 12,5" FHD I HDMI I Cam I W10 I Gari!
- Bomba ár! Lenovo ThinkPad T495 - AMD Ryzen PRO 5 I 16GB I 256GB SSD I 14" FHD I Cam I W11 I Gari!
- BESZÁMÍTÁS! MSI B450 R5 3600X 16GB DDR4 512GB SSD 5700 XT 8GB Rampage SHIVA Corsair 550W
- Xiaomi Redmi Note 12 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- Akció! Windows 10 pro OEM licenc kulcs 64/32 bit activation key licensz, liszensz,kulcs
- Több mint 70.000 eladott szoftverlicenc
- Bomba ár! HP EliteBook 830 G5 - i5-8G I 8GB I 256GB SSD I 13,3" FHD I HDMI I Cam I W11 I Gari!
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest