Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Kansas

    addikt

    válasz Frawly #110 üzenetére

    "Akinek meg kellenek legacy appok, játékok, futtatja emulációval, még emulációs overheaddel is simán bírják futtatni ezeket a modern gépek." - aha, ezt mondd a Google-nek, az Amazonnak, az IBM-nek vagy a Microsoftnak akiknek dollármilliárdok állnak az adatközpontjaiban.
    Egyébként korántsem biztos, hogy a RISC a jövő, de a jelenlegi CISC-ekhez képest valóban úgy tűnik(bár többek szerint a jelenlegi X86/64 valahol a RISC és a CISC között van, afféle hibrid, nem "igazi" CISC).

    Érdekes lenne látni, mivel állna elő az Intel vagy akár az AMD, ha a visszafelé kompatibilitással nem kéne törődniük...

    [ Szerkesztve ]

    Nincs olyan MI, ami képes lenne szimulálni az emberi hülyeséget... ha valaha lesz, annak tuti az emberi hülyeség lesz az oka... A Föld erőforrásai közül a legjobban az ész van elosztva - mindenki meg van róla győződve, hogy több jutott neki, mint másoknak.

  • dabadab

    titán

    válasz Frawly #110 üzenetére

    "Az x86-ban túl sok a legacy korlát"

    Ez mindig fel szokott merülni, de egyre kevésbé látszik az, hogy milyen konkrétum lenne emögött. Momentán az, hogy az x86 a CISC utasításokat teljesene processzorspecifikus mikrokódra tudja dekódolni, az inkább tűnik előnynek, mint hátrányak: a dekódolás szinte semennyibe se kerül és a mikroutasítások meg a konkrét architektúrára optimalizáltak, nem olyan általánosak, mint az ARM esetén.

    "Ez a visszafelé kompatibiltási mánia is felesleges"

    Ha tényleg az lenne, akkor veszettül terjedt voln az Itanium meg az ARM-os Windows. Ehelyett mindkettő befuccsolt, leginkább azért, mert jól láthatóan a visszafele kompatibilitás igenis fontos.

    "Így visszafelé kompatibilitás van elméleti szinten (még egy DOS is ugyanúgy fut a mai procikon, ahogy anno egy XT-n vagy 286-oson), de gyakorlatilag nem használható semmi értelmesre."

    ???

    A valóságban az van, hogy pl. a windowsos világban vígan használnak kurrens OS-eken és processzorokon akár 15-20 éves programokat is.

    DRM is theft

  • hokuszpk

    nagyúr

    válasz Frawly #107 üzenetére

    "A Bulldozerből egy csomó dolgot átemelt az AMD a Ryzenbe (pl. SMT), "

    :U
    mar megint atkerultem egy masik univerzumba. ahonnan jottem, ott a Bulldozerben nemvolt SMT.

    Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

  • DraXoN

    addikt

    válasz Frawly #119 üzenetére

    Szerintem előbb születik olyan cpu amiben van pár x86 mag, és sok-sok RISC (akár ARM) mag.
    Csak rendszer szinten kellene megoldani az egyidejű működést onnantól... aztán "szép lassan" ha a risc annyival gyorsabb és hatékonyabb, akkor arra át fognak térni a programozók pár generáció alatt, közben az x86 rész folyamatosan "butulhat" a régebbi dolgokkal kapcsolatban először csak a 16/32bites részét emulálva, majd haladva "tovább"..
    De ha rendszerszinten a 2 mag együttműködése nem megoldható, akkor nincs értelme ennek az elvnek, sok "felesleges" tranzisztort pazarolnánk el.. A másik véglet az emulálás, de ehhez nem elegendően erősebbek a risc cpuk, vagyis nem tudják kipótolni azt a teljesítményvesztést ami az emulálással keletkezik, hiába gyúrják ki nagyon az x86tól megszabadított, hardveres emulációra képes RISC részeket, akkor is lassabb lesz mint az azonos területen építkező x86 egység ... az egyetlen ami erre terelhet, ha esetleg jelentősen egyszerűbb a cpu felépítése miatta... a mostani cpuk is részben csak emulálják az eredeti x86ot (csak ahol tényleg nyernek vele, vagy a skálázódás ezt megköveteli)...
    A szoftveres emuláció meg sose lesz olyan hatékonyságú, sokkal jobb hatékonyságú cpu kéne ahhoz, hogy értelme legyen gondolkodni is rajta, mert különben onnantól az "összes cpu" belépőszintű teljesítményt nyújtana, HEDT fogyasztás mellett...

    Az x86 fejlesztésére a netburst/bulldozer irány nem jöttbe, az atom/bobcat ha úgy tetszik, szintén egy irány volt, de az se lett megfelelő, a larabee és utódai szintén felfoghatók "teljesítménynövelő kísérletnek", hisz végső soron utóbbiak visszakerülhettek volna a cpu belsejébe ha annyira hatékony irány lett volna..

    Lehet van hatékonyabb CPU architektúra a saját területén, de más teljesítmény szinten lehet elvesztené az előnyt, főleg ha az utasítások "minősége" is a képbe kerül (itt már elvérzik az ARM, amíg csak egyszerű dolgokat akarunk tőle tényleg jó)... kicsit ez olyan mint 2 túrázó, mind kettő képes a túlélésre a hegyekben egy késsel és mondjuk kb bármit megcsinál ami kell, levadássza a kaját, gyűjtöget, közben halad az úton.
    De az egyiknek csak a "törhetetlen" kése van és a hálózsákja, a másik meg cipel magával sátrat, némi élelmet, ruhát (stb.) ... az első gyorsabban halad amíg nem kell valami, mert akkor a környezeti "erőforrásból" kell előállítania (kaját keresni, mivel nincs sátra fedett helyet keresni ha elered az eső, stb)...
    Ha jó az idő lehet gyorsabb, de ha sok "probléma" jön, lehet lemarad valahol mert valamit "készít"...

    Ettől független az ARM veszélyes lehet az x86 hegemóniára bizonyos területeken... de ha a windows is úgy akarja lehet lesznek majd "hibrid" CPU-k (anno volt ezzel projektje az AMDnek, és a mostani zenben is van ARM egység, igaz utóbbi "nem aktívan elérhető", belső dolgokat művel, de azt hiszem csak a PRO cpukban aktív).. Ha lesznek hibrid cpuk, akkor lehet idővel az x86 csak "gyorsító" egységgé válik.. De az intel ez ellen lehet küzdeni fog majd, mert a Qualcomm már most próbálkozik a másik irányból az "x86ot" csak emulálva (csak elakadt a projekt "jogi úton" :U )... utóbbival mondjuk egy Atom szintű cpu-t ki lehetne váltani (sokaknak elég is lenne, ha nem spórolnak a háttértáron észre se vennék, az atom is utóbbi miatt volt sokszor "gyenge" sokaknak otthonra)...

    The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

  • DraXoN

    addikt

    válasz Frawly #121 üzenetére

    A teszt az utóbbinál eléggé vegyes, egyik, hogy 1 magra szól a meghirdetett turbó (ami terhelés manapság igen ritka, ha más nem valami háttérfolyamat "közbeszól").
    A másik, hogy eléggé alaplap specifikus gondnak látszik, mert egyes alaplapokban jobb, másokban alacsonyabb az órajel (akár 200-250Mhz különbséget is előfordul).. Néhány alaplap már alap járaton olyan szinten túlfeszeli a cpu-t hogy az már az órajel rovására megy, más alaplapok (főleg "alacsonyabb kategóriásak") 100Mhz alapórajel helyett lehet csak 97-98Mhz alapórajelen "futnak" ami már közel 100Mhz cpu órajel "vesztés" (pár user manuálisan direkt megnöveli ezt az értéket 102-103Mhz környékére, ezzel megint kb. 100Mhz-et nyerve... csak stabil legyen).

    De látszólag van valami gond a PBO-al a 1.0.0.3 agesában (miért indul ez a számozás újra minden új cpu kiadásakor? meh), mert 1.0.0.2-es sorozatban sok alaplap esetén magasabb volt ez elért órajel (az 1 szálas, de a többszálas meg "rosszabb" volt)...

    De a boost órajel nem fix, eléggé függhet a szilícium minőségtől is (meg az alaplap VRM minőségtől, és hűtéstől, a maximum órajelhez pl. a gyári hűtés szintén kevés, oda kell a víz).

    Majd meglátjuk a 3950X-re milyen minőségű chippek jutnak (lehet nem véletlen nevezik "GAMER" procinak AMDnél, és a legjobb asztalira szánt chippeket abba rakják, mondjuk ez valószínű is, csak lehet abba "tényleg jó" egységek kerülnek és "akár" az al-core órajele is magasabb lesz mint a többi cpunak)... a különbség, az utóbbi proci induló ára olyan magas, hogy azon a cpu-n a profit már vetekszik az Epic cpukon levő profittal, így megérheti oda nem a "gyengébb" chippeket tenni...

    [ Szerkesztve ]

    The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

  • hokuszpk

    nagyúr

    válasz Frawly #118 üzenetére

    anno a Sun aszonta ahhoz, hogy smt kepes legyen a Sparc, kb. a lapkaterulet 5% -at kell bealdozni.
    nagyon leegyszerusitve meg kell duplazni a regiszterkeszletet, meg felkesziteni a hw -t, hogy pl. cache miss eseten valtson. A Bulldozer azert ennel joval tobb reszegyseget duplazott, nemtom minek nevezzuk, de abban a formaban biztos nem hivnam en sem SMTnek.
    arrol nem is szolva, hogy ha megis annak nevezzuk, akkor a Ryzenbe biztos nem azt emeltek at.

    [ Szerkesztve ]

    Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

  • hokuszpk

    nagyúr

    válasz Frawly #119 üzenetére

    "Az új Windowsokban a visszafelé kompatibilitás nem 100%-os. Vannak régi alkalmazások, játékok, amelyeknél gondok vannak."

    majd ranezek mar, a Lines.exe vajon a w10 -et is csontrafagyasztja ?

    [ Szerkesztve ]

    Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

Új hozzászólás Aktív témák